DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bucuresti-Kiev, Ucraina

ianni
post 16 Jan 2010, 23:32
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 May 06




Am fost la un concurs de slalom skating in iulie 2009.
Plecat cu Reganu 1,5 dci 105 cp.

Povestea si niste fotografii le gasiti pe

http://forum.perole.ro/viewtopic.php?f=24&t=648

O sa revin cu impresii despre Ucraina
Am mai facut o calatorie pana in Polonia prin Ucraina si am vazut si Lyov-ul si carpatii din partea lor.

Avantaje....Motorina e 2,1 lei/litru. Acum a mai scazut....biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2007/privile Je/mp3 si multe altele...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 11 Mar 2010, 17:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




ceva impresii despre drumuri si securitate personala in trafic prin Ucraina s-ar putea spune?


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianni
post 28 Mar 2010, 23:50
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 May 06




Cu securitatea personala n-ai probleme.Eu am fost de doua ori si a fost ok de fiecare data.
Drumurile lor sunt mai proaste ca ale noastre(au ramas asa de la revolutie cred) dar cu cat te indrepti spre Kiev sunt mai bune.
Si spre Cernobal au niste drumuri super(poti sa faci si Downhill cu orice).
Sunt oameni care au trait cu frica de KGB si acum cred ca-si vad doar de treburile lor.


--------------------
Renault Megane 2007/privile Je/mp3 si multe altele...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Jun 2018, 10:09
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Peste putin timp o sa ma duc la Kiev, ce parere aveti de ruta data de Google maps?
https://www.google.ro/maps/dir/Deva,+Rom%C3...50.4501!3e0

Cu banii, gasesc la noi de cumparat, si daca nu, ce sa am la mine, dolari sau euro?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Jun 2018, 23:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cauta sa mergi cat mai mult pe drumuri europene la ei, la restul drumurilor paradesti si ARO-ul. Nu te uita ca o portiune de drum judetean (P-uri) are doar 10 km, ca faci aia 10 km intr-o ora daca e gaurit. Sau ai noroc si poti sa o iei pe alaturi, pe drumul de pamant langa lanul de grau, poti sa o forjezi si cu 30-40 la ora.

De bani eu am scos grivne direct de la bancomat, nu m-am complicat cu casele de schimb. La market-urile mari merge cu cardul, dar la benzinarii cam trebuie cash.
Altfel, merge si cu dolari si cu euro la schimb.

Vezi si pe topicul de Ucraina.

This post has been edited by Laurentziu83: 11 Jun 2018, 23:13


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Jun 2018, 10:43
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




O sa caut E-uri atunci, downloadez harti ofline, roamingul de date banuiesc ca e la fel de scump ca in Serbia. Traseul ar fi Cernauti-Kiev-Odesa-Chisinau. A fost cineva cu agentia la Cernobil? Am gasit si cu 69 dar si 100 de dolari/persoana, de o zi, la agentii diferite si contin cam acelasi lucru. Nu stiu care sa o rezerv.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 12 Jun 2018, 11:47
Post #7


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




"Pe care", frumosule.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Jun 2018, 17:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pentru roamingul de date pregateste echivalentul a 10 lei si ia un sim de la Vodafone Ucraina, cei de la magazinul de telefoane ti-l si configureaza cu optiuni. Idem si in Moldova, de la Orange Moldova.

La Kiev sa vizitezi muzeul celui de-al doilea razboi mondial de sub monumentul Motherland (gagica cu sabia) si piata Maidan, Monumentul "Infratirea intre Popoare", Bulevardul Kreschiatik. De mancat am mancat acum 8 ani la Puzata Hata, un "impinge-tava" cu mancare buna". De la Kiev la Odessa ai un drum foarte bun de 480 de km cu 2 benzi pe sens ce trece doar prin 2-3 localitati, faci drumul in 6 ore.

La Odessa e mai misto decat la Kiev, in general totul se grupeaza la nord de strada Deribasova (dar si gara e monumentala, 2 km mai jos). Sa vizitezi si parcul Tarasa Sevcenka, curat si civilizat.
Gasesti si aici un Puzata-Hata, dar mai sunt si alte impinge-tava. Sa mananci ceva dulce si la Kompot, e o cofetarie foarte misto.
Daca ajungi cand sunt peste 35 de grade afara, sa stii ca aerul e foarte umed la pranz si cam nasol de umblat (la Kiev e mai ok).
La Kiev am fost o singura data acum 8 ani, la Odesa am fost de 4 ori, prima data acum 8 ani, apoi in 2015, apoi in decembrie 2016 si acum o luna, in week-end-ul de 1 mai.
Daca tot ajungi la Odesa si te duci la Chisinau, poate faci un ocol si pe la Cetatea Alba.

La Chisinau am ajuns o singura data, in decembrie 2016 si pot sa zic ca nu m-as mai duce a doua oara in interes turistic. Bine, daca esti pasionat de vinuri, se schimba situatia.
Daca vrei sa te intorci de la Chisinau via Husi, sa stii ca vama este destul de aglomerata. Daca nu e un ocol pentru tine, poti sa te intorci pe la Comrat si sa intri in tara pe la vama Cahul. In Comrat este un restaurant Andy's Pizza foarte misto, pacat ca nu prea parlesc romaneste chelneritele. Dar te descurci.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Jun 2018, 17:55
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Mersi de informații. Să înțeleg că la Cernobîl și Prypiat nu ai fost?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Jun 2018, 19:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu. Am stat doar 2 zile si jumatate la Kiev. As fi vrut, dar asta a fost. Plus ca nu stiu daca merita riscul comparativ cu ce as putea vedea in plus fata de poze. Mie mi-e frica sa nu inhalez ceva aer care sa-mi ramana in plamani si sa-mi declanseze altceva.

In Kiev mai poti vizita si ceva biserici si manastiri, Lavra Pecherska, dar eu nu prea am fost interesat de ele. Sa intri si la metrou, unele statii sunt foarte misto. Vezi ca parcarea este cu plata in centrul Kiev-ului, acum 8 ani era si 4.5 lei ora, acum s-a mai ieftinit de cand cu devalorizarea grivnei.

Revin asupra Kreschiatich-ului, pe bulevardul ce se inchide duminica dupa-amiaza vei intalni oameni foarte misto, total diferiti de imaginea de rusnaci betivi pe care ne-o facem noi romanii vis-a-vis de popoarele din fosta URSS. Ucrainienii sunt mai civilizati ca noi, chiar daca sunt mai saraci.

In Cernauti n-am fost, dar cred ca merita macar o dupa-amiaza pe acolo. Ar fi meritat si Lvov-ul (Lemberg cand era polonez), dar ai de ales intre cele doua.

Sa ai grija cum stai cu ochii la gagici, alaturi de Polonia, ucrainienii au cele mai frumoase fete din Europa.

Daca opresti la vreo benzinarie no-name si nu vine nimeni la tine si nici nu poti alimenta, e semn ca trebuie sa te duci la casierie (ca la exchange-urile de la noi, cu geam antiglont), sa lasi acolo intr-un sertar bani de cat estimezi ca pui, te duci, alimentezi, dupa care te intorci la casa si ori mai dai bani, ori iti iei restul. Ma rog, asa era acum 8 ani, acum de regula e cate-un tip cu borseta la pompe care incaseaza banii si alimenteaza el. De regula nu vorbeste engleza, vezi tu cum te intelegi, ori ii scrii pe o hartie cati litri vrei, ori ii fac semn de FULL, etc.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Jun 2018, 07:01
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Mersi. Doar nu credeai că pun cate 10 litri. biggrin.gif când era 2.5 lei litrul era mai mișto.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 13 Jun 2018, 18:49
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Odessa este un oras foarte frumos am avut rezervare la hotel " Chernoye More New " langa Privoz celebra piata a orasului.
Gara este monumentala , teatrul de Opera si Balet deasemenea, treptele Potemkin , delfinariul, portul turistic, primaria, strada pietonala catacombele din timpul celui de-al doilea razboi mondial nu trebuiesc ratate.
Iti recomand un cogniac foarte bun renumit in Ukraina " Shustov " fabrica este chiar in Odessa.
Am vizitat Odessa in 2010 dar am de gand sa ajung in perioada urmatoare din nou.
La Chisinau daca ajungi sa nu ratezi magazinele " Bucuria " unde gasesti cele mai bune bomboane si dulciuri din lume, destul de scumpe dar merita.

<span class='edit'>13 Jun 2018, 19:59:</span>
QUOTE(Laurentziu83 @ 12 Jun 2018, 18:31)
*


Vad ca, ai ajuns la Odessa mai curand decat mine, te rog sa-mi spui cum mai este drumul Bucuresti - Odessa cu iesire pe la Giurgiulesti dupa fasia ce tranziteaza Republica Moldova si intrarea in Ukraina pana la Odessa drumul era destul de bombardat.

This post has been edited by sorin69: 13 Jun 2018, 19:02


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 13 Jun 2018, 19:17
Post #13


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




QUOTE(sorin69 @ 13 Jun 2018, 19:49)
...
Vad ca, ai ajuns la Odessa mai curand decat mine...
*



"Mai recent", "curand" se foloseste la viitor...


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Jun 2018, 20:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ca sa nu mai scriu inca odata.

QUOTE(Laurentziu83 @ 3 May 2018, 19:49)
Zilele acestea am fost din nou la Odesa.

La ducere, am ales varianta Galati-Cahul-Causeni-Cetatea Alba-Odesa, stiind de acum 3 ani ca drumul pe la Izmail e praf. Problema e ca drumul prin Moldova, cu exceptia portiunilor de drum european, care sunt drepte si bune, s-a stricat destul de mult, in plus urca si coboara dealuri de iti vine acru, basca curbe destul de multe. Asta e, relief deluros.

La intoarcere, am zis sa risc si sa o iau pe varianta scurta, via Cetatea Alba-Monashi-Tatarbunary-Izmail. Dupa Cetatea Alba, am dat de un drum din ce in ce mai prost, la care la un moment dat am coborat de pe el si am continuat pe drumul de pamant de langa. Deja regretam alegerea si ma gandeam daca nu ar fi bine sa ma intorc prin Moldova. Din fericire de la Monashi am intrat pe drumul european ce venea dinspre vama moldo-ucrainiana iar asfaltul a fost ca-n palma. Au mai fost zone denivelate si cu gropi pe traseu, dar si lungi sectiuni in care am putut sa merg lejer chiar si cu 130-140.
Problema e ca starea drumurilor se poate schimba de la un an la altul, si la ei se fura la asfaltari exact ca si la noi.
Pentru cine e interesat sa ajunga la Odesa venind dinspre Galati, am pus si o schita de traseu ce ocoleste zona cu probleme. Nu recomand ocolirea prin nordul limanului Nistrului, chiar daca e mai scurt, insa e un control vamal in plus ce va necesita timp.
[attachmentid=1628085915]

O problema am mai avut-o la intrarea in tara: daca din Ucraina in Moldova am terminat formalitatile vamale in 25 de minute, 2 km mai departe, la iesirea din Moldova si intrarea in Romania, am stat la cozi interminabile, practic daca am facut 6 ore de la Odesa la Reni, de la Reni pana la Galati am pierdut inca 3 ore in vami, asta din cauza ca fluxul celor ce vin de la drum lung e comun cu cei ce fac mic trafic de frontiera cu motorina, tigari si bautura, practic am ajuns sa-mi doresc sa se scumpeasca si la moldoveni carburantii si sa bage accize la tigari, ca sa nu mai stau cu orele in vama sa intru in tara.
Ca solutie provizorie, eu zic ca e mai ok sa ajungi in vama Galati-Giurgiulesti ori foarte devreme, pana la ora 7 dimineata, ori dupa 8-9 seara, ca sa nu pierzi 2-3-4 ore la vama dupa toti cei care fac trafic de frontiera.
*



Cateva poze cu drumul. Primele poze cu drumul nasol sunt pe sectiunea Cetatea Alba-Monashi, restul sunt de pe drumul catre Izmail. Pe unde era impecabil am putut merge si cu 130. Nu era impecabil peste tot, mai erau si portiuni cu denivelari, dar, oricum, decent, n-am mai fost nevoiti sa reducem la 5 la ora.
Primele 3 poze sunt facute de pe drumul de pamant, unde de bine de rau puteam merge cu 30-40 la ora, drumul era undeva in dreapta, dupa copaci, a patra poza e facuta pe drumul propriuzis (pick-up-ul alb iesea din offroad), despre care era putin spus ca era bombardat, ca erau gropi in care agatam masina pe dedesubt. Se vedea si drumul de pamant undeva in dreapta.

IMG_20180614_WA0002.jpg ( Size: 68.89k ) Number of downloads: 332
IMG_20180614_WA0003.jpg ( Size: 91.35k ) Number of downloads: 338
IMG_20180614_WA0004.jpg ( Size: 205.6k ) Number of downloads: 335
IMG_20180614_WA0005.jpg ( Size: 164.23k ) Number of downloads: 331
IMG_20180614_WA0006.jpg ( Size: 169.36k ) Number of downloads: 326
IMG_20180614_WA0007.jpg ( Size: 124.28k ) Number of downloads: 70
IMG_20180614_WA0008.jpg ( Size: 76.48k ) Number of downloads: 65


This post has been edited by Laurentziu83: 14 Jun 2018, 20:29


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Jun 2018, 09:28
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Cu radarele cum e? Sta politia la panda?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Jun 2018, 10:11
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




N-am intalnit pe acest drum. Oricum, in caz de ceva, eu zic ca cu 10 euro iti fac si info trafic pana la destinatie.

Drumurile ucrainiene nu prea trec prin toate localitatile, ci le ocolesc, asa ca nu vei avea problemele de la noi cu mersul incet cale de zeci de km. Tine-te dupa localnici prin localitati si nu vei avea probleme.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 16 Jun 2018, 11:54
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Am facut rezervari,,sa tot calatoresti in tara asta...de genul 105 lei/ noapte 4 stele biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Jun 2018, 19:49
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




E grivna foarte scazuta dupa razboi. La Odessa acum 8 ani am dat 130 de lei pe noapte la o bomba de hotel (Zirka, e si pe booking). In 2015, la acelasi hotel am dat 10 euro cu mic dejun inclus. Acum am dat 120 de lei pe noapte in buricul Deribasovei, vis-a-vis de Kompot.
Bucura-te acum, ca preturile au tendinta de crestere.

Vezi ca la Chisinau stelele la hoteluri sunt precum leul moldovenesc: 1 leu romanesc=4 lei moldovenesti. Adica am stat la 4 stele in ceva ce in Ro gaseam la 80 de lei. Plus ca au review-uri false.

This post has been edited by Laurentziu83: 18 Jun 2018, 19:50


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Jun 2018, 16:05
Post #19


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Știe cineva daca s-a deschis vama Racovat, și dacă e program nonstop ? Google maps zice că da, aplicația poliției de frontieră nu da vama existenta acolo.

This post has been edited by argon: 22 Jun 2018, 16:06


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Aug 2018, 18:33
Post #20


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Tot eu răspund , vama racovat e in renovare, închisă. Am trecut pe la Siret , e criminal sistemul lor de vămuire, îți dă un bilet cu care treci pe la 5 vameși care îți pun cate o stampila. Daca ratezi una, nu te lasă ultimul vameș să părăsești vama.se sta cu orele, la partea ucraineană, la români e gata imediat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oldredlady
post 26 Mar 2019, 14:42
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 6 January 18
From: Dumbravă




Cam cat dureaza trecerea vamei Siret spre Cernauti?
Cat merge per vames ucrainean ,, traditia,,?
Care sunt orele propice de trecere, ca sa nu te suprapui cu ,,traficul zilnic de frontiera,,?


--------------------
Dacia, Renault 12 Mercedes, Audi, Renault 2100 - RO, UA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 31 Mar 2019, 12:55
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu stiu cum e la Suceava, dar eu nu le-am dat niciodata vamesilor nimic.

Ultima oara cand am fost, un vames moldovean imi sugera sa-i dau si lui ceva ca imi expira pasaportul in 3 saptamani (ucrainienii nu imi spusesera nimic); i-am zis ca pot sa-i dau buletinul daca are o problema cu valabilitatea pasaportului.

Daca vezi ca te taraie cu actele, iti scoti si tu un prosop pe capota si iti intinzi masa sa mananci pe capota masinii in timpul creeat liber; vor ceda atunci si te vor lasa sa trezi.

This post has been edited by Laurentziu83: 31 Mar 2019, 12:56


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oldredlady
post 3 Apr 2019, 08:58
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 6 January 18
From: Dumbravă




Am inteles ca 10 lei / auto ca sa treci fara nervi si max 20 min. , altfel serversti si cina acolo!


--------------------
Dacia, Renault 12 Mercedes, Audi, Renault 2100 - RO, UA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:59
Forum Renault