DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nokia N8 vs Samsung Galaxy SII, Nu sunt hotarat

Liviu
post 6 Oct 2011, 12:11
Post #31


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu nu inteleg de unde e discutia asta asa de aprinsa. Daca neumann e indragostit de nokia nu o sa il intoarceti din drum. La fel cum pe mine nu ma veti intoace (momentan) de la android smile.gif si asa cum nu il veti misca pe A l e x de la iOS. E vorba de detalii si preferinte personale.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Oct 2011, 12:15
Post #32


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Liviu sunt total de acord cu tine ... cum mie nu-mi place Iphone (asta nu inseamna ca nu va si la IOS lucrurile bune) ... ii respect si lui alegerea, dar pana la a sustine ca N8 este la fel de bun ca si un S2, cand inafara camerei de pe N8, totul este cam dublu pe S2 ... mi se pare cale lunga ... si de data asta nu ma refer la sistemul de operare, care fara discutie este net superior ... ci la partea hardware ...

This post has been edited by cj98czh: 6 Oct 2011, 12:16


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 12:20
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




la partea hardware? Ti-am pus poze, partea mecanica si conceptia ei e net superioara la N8.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 6 Oct 2011, 12:30
Post #34


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Băbăieți...
Softul e una, hardul e alta.
Ascultați și voi la un electronist bătrân: la hard Nokia rocks. Apoi vine apple. Apoi ceilalți.
La soft, symbian e varză.
Terminalul ideal pentru mine ar fi o nokie cu android.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 6 Oct 2011, 12:33
Post #35


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Mai copii, hai sa va spun o poveste. Avem un om, care vrea sa isi ia un televizor, cu diagonala cat mai mare si in 3000 ron. El o sa isi ia televizorul cu imaginea cea mai misto insa din firmele cunoscute, nu o sa isi ia Teletech. Acelasi om vrea sa isi ia o masina in 20000 euro, o sa isi ia masina cea mai dotata cu motorul cel mai puternic. O sa se uite si la cat de frumoasa e masina, daca lui ii place. Acelasi om vrea sa isi ia un laptop in 2000 ron, si gaseste 3 modele, ACER, ASUS si un DELL. DELL are istorie, ACER nu prea, ASUS e ok, dar DELL are i3 cu 2 giga ram, ACER are i7 cu 4 giga ram si ASUS are i5 cu 3 giga ram(vorbim de o situatie fictiva). Daca toate arata la fel aproximativ, insa DELL e din aluminiu, si restul din plastic, omul isi va lua cel mai puternic laptop. Si nu trebuie sa fie cunoscator, in principiu in ziua de azi, cifrele cele mai mari sunt si cele mai bune. Se aplica la orice. La femei, imi pare rau ca o spun, nu e asa, ele or sa isi ia masina rosie, laptopul rosu...


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 12:37
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




m-ai prins aici, scriu de pe un dell lattitude din aluminiu*, cu cca 500 gr mai greu decat restul.

le *magneziu, de fapt

This post has been edited by neumann: 6 Oct 2011, 12:39


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 6 Oct 2011, 12:41
Post #37


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Dragos .. ai perfecta dreptate .. INSA:
Ca persoana cu o lunga istorie in detinerea de terminale high-end de la nokia pot spune ca s-au cam prostit si ei cu hardware-ul in ultimul timp.
Calitatea terminaleleor din ultima vreme (hardware vorbind) era mica fata ce ce scoteau cu cativa ani in urma. Si asta doar din cauza ca au vrut sa micsoreze totul dar fara a investi in tehnologii de ultima ora asa ca micsorarea s-a facut prin compromisuri. Concluzia: hardware mai slabut decat "pe vremuri" + software depasit, din punctul meu de vedere = crap.
Pentru mine cel mai bun telefon nokia detinut vreodata va ramana 9300 urmat foarte aproape de E71.

Oricum, daca un hardware genial e zero fara un software pe masura si viceversa, totul se rezuma la produsul finit.

Daca pentru neumann caracteristicile importante (si aici ma refer la cele cu adevarat IMPORTANTE) la un smartphone sunt calitatea audio si calitatea camerei atunci poate ca a facut alegerea corecta cu N8 (sau ma rog, nokia din seria N in general).
La mine prima caracteristica la care ma uit este calitatea interfetei cu lumea virtuala (deci pe scurt: viteza de internet, calitatea de afisare, vizibilitate in diverse conditii), calitatea redarii de multimedia si de abia apoi calitatea audio smile.gif .... in cazul asta inca nu exista un smartphone ideal .. dar momentan raman pe un terminal android de la google (initial fiind usor dezamagit de software-ul celor de la samsung, desi, cu ultimul update la 2.3.5, neoficial desigur, au facut o treaba grozava).

This post has been edited by Liviu: 6 Oct 2011, 12:49


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Oct 2011, 12:44
Post #38


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




neumann - daca in opinia ta:

un procesor de 600 = cu un dual core de 1,2

256MB RAM=1 GB RAM

AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors 360 x 640 pixels, 3.5 inches (~210 ppi pixel density) = Super AMOLED Plus capacitive touchscreen, 16M colors 480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density)


Atunci da ai mare dreptate, este cel putin egal sau chiar mai bun ...

Over and Out!

This post has been edited by cj98czh: 6 Oct 2011, 12:44


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 6 Oct 2011, 12:48
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Corect ce spune Liviu, cu observatia ca personal sunt multumit de calitatea redarii multimedia de la "N"-uri. Nu am ascultat muzica la diverse calitati pe un android, sa imi dau seama clar ce poate, deci e posibil sa fie superior din acest punct de vedere.

Am vrut android, insa stiu prin ce au trecut celelalte telefoane pe care le-am avut, si nu am gasit un device care sa imi inspire incredere.

6 Oct 2011, 13:52:
QUOTE(cj98czh @ 6 Oct 2011, 13:44)
neumann - daca in opinia ta:
*



In opinia mea, asa ceva e mult peste ce spui tu si as vrea sa vad ca telefon mobil:

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=63349

This post has been edited by neumann: 6 Oct 2011, 12:52


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 6 Oct 2011, 18:51
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(neumann @ 6 Oct 2011, 12:20)
la partea hardware? Ti-am pus poze, partea mecanica si conceptia ei e net superioara la N8.
*


Una e conceptia si alta e hardware-ul!
Da, N8-ul e mai solid facut, iti da un feeling pozitiv, pana te joci cu el si vezi lag-ul
Ca "anecdotica", cand si-a luat un coleg m-am bagat sa-i setez contul de mail. Si il setam si pe al meu pe 5800 in acelasi timp. A durat mai putin!

QUOTE(DragosP @ 6 Oct 2011, 12:30)
Băbăieți...
Softul e una, hardul e alta.
Ascultați și voi la un electronist bătrân: la hard Nokia rocks. Apoi vine apple. Apoi ceilalți.
La soft, symbian e varză.
Terminalul ideal pentru mine ar fi o nokie cu android.
*

Ca_calitatea hardware-ului si ca asamblare da, ca performanta nu prea.
Daca ai stii ca am asteptat o nokie cu android...


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 6 Oct 2011, 22:29
Post #41


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"si asa cum nu il veti misca pe A l e x de la iOS"

Pe A l e x il veti misca de la iOS cand ii veti arata ceva care sa fie mai bun pentru nevoile lui. La fel cum a fost miscat de la Nokia, desi era fan de ani de zile. A nu se intelege ca isi va cumpara orice, doar pentru ca scrie Apple pe el. Daca era asa, nu ar fi refuzat un Macbook Air, si ar fi trecut de mult de la PC la Mac.

Si inca ceva, A l e x inca e si posesor de Android.

tongue.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 08:02
Forum Renault