DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> carburator dublu, reglare

ORIJINAL21
post 30 Jun 2013, 18:58
Post #61


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




Poate, te ajuta...


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vecinuu
post 30 Jun 2013, 19:26
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 5 September 11




Nu ma ajuta, stiu sa curat un carburetor, am facut asta de foarte multe ori , carburatorul simplu l-am curatat si desfacut de 1000 de ori. Eu am carburatorul dublu corp, solex, l-am curatat si p-ala, suflat. CARBURATORUL arata ca nou pe interior , gaurelele sunt toate suflate, are sigilata progresiunea, clapetele merg perfect, nu trage aer fals nu nimic. Am rezolvat cu tremuricii in acceleratie, mai am un mic hop cand intra treapta a 2 a, asta daca accelerez dintr-o data sub 3000 ture la maxim.


--------------------
Dacia 1310 break 1989 - 2-VL-8962
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b 45 bwy
post 30 Jun 2013, 20:37
Post #63


Van driver


Group: Members
Posts: 1.135
Joined: 27 November 10
From: Bucuresti




''Furtunul dintre capacul colbutorilor shi filtrul de aer are o ramificatzie care duce in talpa carburatorului. Este echivalentul furtunului cu duza de la monocorp. Din fabrica vine infundat cu un dop (nu shtiu de ce shi nu shtiu daca la toate) care trebuie scos.''

La mine daca scot furtunul din stutul de la carburator,mere mai bn la relanti,de ce oare?


--------------------
Renault Laguna 2003 - Florin&bwy
Nova GT 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vecinuu
post 30 Jun 2013, 20:56
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 5 September 11




Daca vorbesti de furtunul de la capsula de dezinecare, daca iti creste relantiul si merge rotund, inseamna ca ai amestecu bogat. Refa din talpa carburatorului amestecul la relantiu, strange-l pana incepe sa se balbaie, dupa aceea desfa usor pana merge bine. Ca sa verifici daca ai amestecul optim, scoate furtunul. Masina trebuie sa se tureze si sa scada usor turatia pana incepe sa se balbaie. Daca face asta, asta e amestecu optim, daca se balbaie din prima inseamna ca e amestecul prea sarac si mai trebuie desfacut putin surubul din talpa.


--------------------
Dacia 1310 break 1989 - 2-VL-8962
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 22:08
Forum Renault