DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema directie Dacia Nova GTI 1.6

b 45 bwy
post 5 Apr 2013, 19:52
Post #31


Van driver


Group: Members
Posts: 1.135
Joined: 27 November 10
From: Bucuresti




Bucsi bara torsiune (4 bucati) =4 lei
Cap bieleta directie-ia original max 50 lei
Garnituri etrier -3 3lei
Ax volan-180 lei din vitan(import)


--------------------
Renault Laguna 2003 - Florin&bwy
Nova GT 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 7 Apr 2013, 19:20
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Am achizitonat si montat tot inafara de ax, care astept inca sa ajunga la magazinul auto unde l-am comandat. Nu m-a costat 180, ci 130, insa mi-a spus si persoana de acolo ca variaza.

Capul de bieleta l-am luat original (44 lei).

Un ax de origine ar fi fost 400+ ron; sper totusi ca asta de import sa ma tina macar 5-6 luni, pana strang bani de unul de origine.



--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 7 Apr 2013, 20:18
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Antonie, Nu trebuie sa faci unghiul de fuga, care nu e reglabil, ci unghiul de convergenta. Asta il faci si singur acasa (tu, nu mecanicii). Cat despre ax volan, poate ai vrut sa spui 5-6 ani. Faptul ca-ti curge la un etrier, si joc la ax volan, tu vezi in asta mari belele?


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 9 Apr 2013, 13:10
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




QUOTE(PH-06-BOA @ 7 Apr 2013, 20:18)
Antonie, Nu trebuie sa faci unghiul de fuga, care nu e reglabil, ci unghiul de convergenta. Asta il faci si singur acasa (tu, nu mecanicii). Cat despre ax volan, poate ai vrut sa spui 5-6 ani. Faptul ca-ti curge la un etrier, si joc la ax volan, tu vezi in asta mari belele?
*



Ma cam bat termenii, din cate poti vedea smile.gif Din cate am mai citit pe internet, astea de import tin dupa noroc; fie foarte putin, fie neasteptat de mult. Sa speram ca este cum spui tu.

Ideea este ca la filtrele RAR ce au fost prin tara luna trecuta, ma asteptam sa fiu oprit si sa raman fara permis si talon. Din fericire nu s-a intamplat. Deci da, vad in asta belele destul de mari.

Am mai observat o problema, si anume pierdere de ulei din motor; nu-mi dau seama exact de unde curge, insa cert este ca de fiecare data cand plec din garaj las in urma o pata considerabila de ulei.

Oricum, maine merge la mecanic, sa o puna pe canal, si sa monteze si axul. Gasesc pe undeva pe aici pe forum, cum se face unghiul de convergenta?


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 9 Apr 2013, 21:33
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Cauta posturi d-ale mele, ca eu am descris in detaliu, mai multe principii, dupa care poti regla unghiul de convergenta. Mergi si pe dacia clasic.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 10 Apr 2013, 15:12
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Intr-un final am montat si axul, plus ca am schimbat si celalalt cap de bara; se simte altfel acum.

Aveam pierdere de ulei la sonda de ulei pt bec, am inlocuit-o, dar mai curge pe la simeringul de la cutie. Am cautat simering de Nova pentru cutie, insa n-am gasit. Am luat unul pentru planetare scurte, si l-am montat, insa tot da pe langa el.

M-am gandit sa infasor simeringul in banda izoliera, pe exterior, ca sa-l tina presat; am observat ca se invarte, si din cate stiam, nu trebuie sa se invarta.

Apropo, ca tot fac masina pentru ITP, de ce dracu sunt asa scumpe aripile noi de fata (200 ron / buc) ?

This post has been edited by AntonieV: 10 Apr 2013, 15:16


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 10 Apr 2013, 16:24
Post #37


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




pt ca nu se mai fabrica


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 10 Apr 2013, 19:37
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Ma asteptam la raspunsul asta. Inca ceva, in caz ca nu merge treaba cu simeringul, unde naiba gasesc unul de nova? In oras la mine si in cele din apropiere nu au decat pentru planetare scurte. Nici pe internet nu gasesc sa dau comanda.

This post has been edited by AntonieV: 10 Apr 2013, 19:38


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan_Ionut
post 10 Apr 2013, 20:00
Post #39


Distrigaz Jr.


Group: Members
Posts: 1.497
Joined: 31 March 09
From: Bucuresti




incearca aici ----->> www.vlpauto.ro

ai nr de telefon si mail in pagina.


--------------------
Dacia / Daewoo Nova GT / Cielo Executive 8v 1999 / 2005 - B 62 MHL / B 989 XXX
Mai bine fiare vechi decat plastice de ultima generatie.
"Un pacient bine fixat nu necesita anestezie."
Respecta-ma si te voi respecta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 10 Apr 2013, 20:40
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




cum arata simeringu , pune o poza cu el , si daca e semering normal dute la un magazin de curele/simeringuri si cumpara unu cu cotele care ai nevoie


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 10 Apr 2013, 21:58
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




QUOTE(vladut88 @ 10 Apr 2013, 20:40)
cum arata simeringu , pune o poza cu el ,
*



De-as gasi una, bine ar fi. Arata ca un simering pentru planetare scurte, de exemplu acesta:

00004052_large.jpg

Are in plus un guler albastru, ce se continua in partea superioara.

<span class='edit'>11 Apr 2013, 16:41:</span>
Am fost la mecanic, am pus doua simeringuri obisnuite, unul langa altul, al doilea si cu izolatie pe langa. A mers bine vreo 10-15 km si la urma iar a inceput sa curga.

M-a disperat efectiv. Ce dracu ii mai pot face sa scap de pierderea de ulei?

This post has been edited by AntonieV: 11 Apr 2013, 16:41


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spik1
post 11 Apr 2013, 19:14
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Eu nu inteleg, ce simering-uri are cutia ? Tu spui ca vrei simeringul de la cutie ! Eu stiu ca are la planetare, la priza de ambreiaj si la tijele schimbatoare de viteza.
Tie care iti trebuie ? Poate te ajut eu.
Cele bune !


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 11 Apr 2013, 20:26
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




M-am exprimat gresit; este vorba de cel de la planetara.

LE: Caut degeaba, se pare. Am mers la alt mecanic (de cel vechi m-am convins), si a ras cu lacrimi cand i-am zis ca am 2 simeringuri unul langa altul, la planetara. Mi-a explicat ca trebuie schimbat cu tot cu burduf.

Urmeaza sa merg cu masina diseara la el; mi-a zis ca un burduf costa aproximativ 100 de lei. Asa sa fie? Eu n-am gasit de nova ce-i drept, insa am vazut ca cel de supernova e 60 de lei.

This post has been edited by AntonieV: 12 Apr 2013, 15:24


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 14 Apr 2013, 21:26
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Eu cred ca mecvanicu care a ras , trebuia sa radfa de el ca nu stie ce vorbeste , la nova capu de planetara e cam identic cu cel de 1300 , iar la superova e adevarat pe stanga inchide burdufu sa nu curga uleiul din cutie


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 15 Apr 2013, 12:53
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Acum ce sa zic, asta e Nova, nu supernova. Pana la urma am montat cate 2 simeringuri de dacie pe ambele parti la cutie, si vad ca nu mai curge dupa ce am mers vreo 20 de km.

Sa speram ca o sa se mentina asa in continuare.

As mai avea o intrebare, ca tot am discutat aici despre masinuta mea; in vara expira ITP-ul si aripile mele sunt mancate de rugina, imposibil de redresat cu chit.

Sa cumpar aripi noi, ma costa 200 ron bucata, iar la dezmembrari nu-mi place deloc ce-am gasit.

Intrebarea mea este, se potrivesc cele de super-nova pe masina mea? Nu de alta, dar am gasit 2 bucati in stare foarte buna, si omul imi cere 100 de ron pe ele.


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NviGtd
post 15 Apr 2013, 13:51
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 15 March 13




Ia-le si monteaza-le linistit, caroseriile la nova/supernova sunt identice. daca erau de solenza intr-adevar nu mergeau aripile.


--------------------
Volkswagen Golf 4 1.6 16v AZD 2001
Ex. Polo 6n1 1.4 mpi 1998, Vento 1.9td 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 15 Apr 2013, 14:12
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Pai asta e foarte bine; ma gandeam si eu ca nu prea ar avea de ce sa difere. In cazul asta ma duc sa le iau, le vopsesc si le montez.

Multam fain!


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 15 Apr 2013, 16:47
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




QUOTE(AntonieV @ 10 Apr 2013, 15:12)
Apropo, ca tot fac masina pentru ITP, de ce dracu sunt asa scumpe aripile noi de fata (200 ron / buc) ?
*


pentru ca sunt samsari care vrea sa profite de amarasteni ca noi, unele preturi mi se par chiar nesimtite...profita de situatie ca tu ai o masina ale carei piese se gasesc mai greu.
Aripile de SN sunt identice cu cele de N, nu ai probleme cu montarea. Ca fapt divers incearca sa investesti cu cap, ce rost are sa dai 400 de lei cand le poti lua pe amandoua cu 100? in masina Dacia Nova nu merita sa investesti mult ptr ca o iei de la capat...cu altceva...si altceva. Asa-i baieti?


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 23 Apr 2013, 16:28
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Depinde de cat e de scrantit fiecare. In principiu, piesele se repara, nu se cumpara noi. Asa ca nici nu vad un motiv de a se cheltui mult cu masina. Chiar si aripile le poti decupa si completa cu tabla, daca ai putina imaginatie si ceva mana de lucrat. Aripile intai le montezi (dupa ce le-ai antifonat), si apoi le vopsesti, pentru ca la montare mai trebuie ciocanite pentru a se aseza bine, mai ales daca nu e tipul cu acelasi model de far si semnalizare. Uneori e nevoie sa mai si tai din ea, sau sa completezi.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgmzes62
post 25 Apr 2013, 10:57
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 27 August 11




QUOTE(AntonieV @ 10 Apr 2013, 15:12)
Intr-un final am montat si axul, plus ca am schimbat si celalalt cap de bara; se simte altfel acum.


*




salut! daca vedeam mai demult topicul, i-ti spuneam in timp util sa montezi un burduf de bieleta pe axul de cuplaj volan
eu am facut asta la nova mea (are ax fix) acum vreo 3 ani si nu am nici un pic de joc in crucea de afara.
mai exact, am taiat un burduf de bieleta la lungimea necesara si l-am montat peste cruce de la caseta pana la caroserie.

"pace si prietenie" biggrin.gif


--------------------
dacia logan mcv 2012
membru motociclist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 26 Apr 2013, 22:40
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Pe langa faptul ca m-am umplut de draci, caci rezolv una si apare alta, revin cu alta belea.

Cand acelerez brusc (treapta a 2-a, a 3-a, a 4-a si a 5-a), rotile se inchid spre interior, formand un V. Partea nasoala este ca incep sa scartaie si lasa dungi.

Este din cauza unghiului de convergenta?


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 27 Apr 2013, 00:44
Post #52


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




QUOTE(AntonieV @ 26 Apr 2013, 23:40)
Pe langa faptul ca m-am umplut de draci, caci rezolv una si apare alta, revin cu alta belea.

Cand acelerez brusc (treapta a 2-a, a 3-a, a 4-a si a 5-a), rotile se inchid spre interior, formand un V. Partea nasoala este ca incep sa scartaie si lasa dungi.

Este din cauza unghiului de convergenta?
*


ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Fugi cat mai repede la un service autorizat si fa-ti directia!
Te poti rasturna in cel mai fericit caz sau in cel mai grav poti face decese omenesti.....

De aici invatam ca acolo unde nu ne pricepem sa NU ne BAGAM!
MAI ALES ACOLO UNDE STE VORBA DE DIRECTIE.. blink.gif


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 27 Apr 2013, 06:33
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




O sa fug la service, o sa fug. Dar mai intai sa am cu ce sa-i platesc mecanicului.

Totusi, ca sa stiu la ce sa ma astept, este din cauza geometriei rotilor sau alta cauza?


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 27 Apr 2013, 12:45
Post #54


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




N-am mai auzit chestia asta, dar nu te duce la geometrie inainte. Daca e ceva in neregula, o sa te avertizeze sa schimbi piesele x, y, z. Urc-o pe elevator, sa se traga de roti, inspectie vizuala etc., sa nu ai ceva de schimbat pe partea de directie/articulatii si abia apoi faci geometria.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgmzes62
post 27 Apr 2013, 16:59
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 27 August 11




QUOTE(AntonieV @ 26 Apr 2013, 22:40)
Pe langa faptul ca m-am umplut de draci, caci rezolv una si apare alta, revin cu alta belea.

Cand acelerez brusc (treapta a 2-a, a 3-a, a 4-a si a 5-a), rotile se inchid spre interior, formand un V. Partea nasoala este ca incep sa scartaie si lasa dungi.

Este din cauza unghiului de convergenta?
*




cineva a umblat la capetele de bara (garantat) si a incercat ca faca pe computerul.
pana nu faci o verificare detaliata la tot ce tine de directie nu rezolvi nimic.
schimba bucsi bascula, capete bara,bucsi bara torsiune, pivoti, (daca au joc este obligatoriu sa le inlocuiesti pentru a regla unghiul) si rulmentii daca au joc foarte mare.
nu uita de caseta de directie si crucile alea pacatoase.
dupa ce faci toate aste mergi cu ea la sa-i faci unghiul dar nu la nea "caisa" cu sfoara sau mai stiu eu ce ca e pacat de banii tai si de masina.
nu stiu cat e pe la tine dar in Ploiesti nu este mai mult de 60-70 roni sa faci unghiul cu garantie si chitanta+fisa cu toate datele care le da calculatorul.
sa ai noroc si sa te bucuri de ea ca nova este o masina buna doar daca-i dai ce-i trebuie.

tocmai azi am vorbit cu un baiat ce spunea ca-i caraie cutia de viteze cand e calda dar nu mai stia cand a schimbat uleiul din ea.
asa ca nu o sa ai masina buna niciodata daca tragi de ea pana zice hopa si nu vrei sa bagi nici un leu(ron) smile.gif in ea.

numa' bine!

This post has been edited by tgmzes62: 27 Apr 2013, 17:01


--------------------
dacia logan mcv 2012
membru motociclist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 27 Apr 2013, 17:37
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




Bucsaraia e schimbata in totalitate, la fe si capetele de bara. Chestia este ca mi se intampla acest lucru culmea nu de cand am schimbat captele de bara, ci de cand am montat cauciucurile de vara, pe jante noi.

Evident ca au fost montate la vulcanizare, si echilibrate.


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 27 Apr 2013, 20:55
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Trebuie sa repet? Nu vei putea niciodata sa mergi pe drum, cu fisa si certificatul de garantie!
Cum privesti tu, de vezi V-ul? N-are nicio treaba schimbarea cauciucurilor cu dereglarea unghiului de convergenta, doar ca, cele de iarna fiind mai moi, maleabile, cedau mai usor catre interior,fara sa traga si de jenti si sa dea imaginea literei V, privind pe verticala, adica unghiul de cadere. Daca V-ul e culcat, cu varful catre inainte, e vorba de convergenta, adica rotile nu sunt paralele. Daca rotile sunt mai apropiate in fata, tendinta lor e de a se apropia in mers, masina se ridica putin de fata, si uzeaza la exterior. Nu trebuie decat sa masori distanta intre partile de fata, cu o tija telescopica, facuta din doua tevi, care intra una-n cealalta, si sa compari cu ceea ce gasesti, la partile de spate, ale acelorasi roti. Masuratoarea se face la distanta de 23 de cm de sol, dar nu asta conteaza, ci egalitatea inaltimii ambelor masuratori. Adica, daca in spatele rotilor deranjeaza podeaua si nu se poate masura la inaltimea centrului rotilor, ci putin mai jos, la aceeasi inaltime vei masura si in fata. Am facut si un desen, dupa care te poti ghida usor. Distantele cu linie rosie, reprezinta pozitia care e posibil s-o ai tu acum. Pentru asta, umbli la bielete, si reglezi din ele, pana obti distantele egale, din aproape in aproape, dar si pozitia volanului sa ramana pe pozitia de inainte. De fiecare data cand masori, masina sa fie pe loc drept, oprita usor cu frana de mana, pentru a nu influienta pozitia rotilor, si fara sa plece inapoi. Cand vei obtine distanta din fata mai mare cu 2mm ca cea de spate, e corect. Daca volanul va sta rotit pentru a merge inainte, fixezi volanul pe pozitia de inainte corect, si vezi in ce parte sunt virate rotile. Sa zicem ca spre stanga. Desfaci un numar de ture din bieleta de stanga, si strangi acelasi numar pe dreapta, pana aduci rotile pe inainte, dar asta nu vei vedea decat pe drum. Verifici din nou paraleleismul (cu 2mm mai mare in fata), si asa va fi bine. In desen, partea dreapta, ai unghiul de cadere, adica roate e inclinata ca in desen. Daca roata e prea iesita la partea de sus, poti slabi cele doua suruburi de la prindere pe amortizor, si sa impingi roata catre interior de sus, cat se poate din gauri, dupa care strangi suruburile. E bine sa-ti faci o scula, gradata direct in grade (cu ac indicator), cu care sa verifici unghiul de cadere. In poza e o scula artizanala, dar destul de sigura, pentru "cadere".

This post has been edited by PH-06-BOA: 27 Apr 2013, 21:06

Attached thumbnail(s)
unghiuri.JPG ( Size: 35.5k ) Number of downloads: 249
1.jpg ( Size: 170.89k ) Number of downloads: 269


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgmzes62
post 27 Apr 2013, 22:20
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 27 August 11




QUOTE(PH-06-BOA @ 27 Apr 2013, 20:55)
Trebuie sa repet? Nu vei putea niciodata sa mergi pe drum, cu fisa si certificatul de garantie!
Cum privesti tu, de vezi V-ul? N-are nicio treaba schimbarea cauciucurilor cu dereglarea unghiului de convergenta, doar ca, cele de iarna fiind mai moi, maleabile, cedau mai usor catre interior,fara sa traga si de jenti si sa dea imaginea literei V, privind pe verticala, adica unghiul de cadere. Daca V-ul e culcat, cu varful catre inainte, e vorba de convergenta, adica rotile nu sunt paralele. Daca rotile sunt mai apropiate in fata, tendinta lor e de a se apropia in mers, masina se ridica putin de fata, si uzeaza la exterior. Nu trebuie decat sa masori distanta intre partile de fata, cu o tija telescopica, facuta din doua tevi, care intra una-n cealalta, si sa compari cu ceea ce gasesti, la partile de spate, ale acelorasi roti. Masuratoarea se face la distanta de 23 de cm de sol, dar nu asta conteaza, ci egalitatea inaltimii ambelor masuratori. Adica, daca in spatele rotilor deranjeaza podeaua si nu se poate masura la inaltimea centrului rotilor, ci putin mai jos, la aceeasi inaltime vei masura si in fata. Am facut si un desen, dupa care te poti ghida usor. Distantele cu linie rosie, reprezinta pozitia care e posibil s-o ai tu acum. Pentru asta, umbli la bielete, si reglezi din ele, pana obti distantele egale, din aproape in aproape, dar si pozitia volanului sa ramana pe pozitia de inainte. De fiecare data cand masori, masina sa fie pe loc drept, oprita usor cu frana de mana, pentru a nu influienta pozitia rotilor, si fara sa plece inapoi. Cand vei obtine distanta din fata mai mare cu 2mm ca cea de spate, e corect. Daca volanul va sta rotit pentru a merge inainte, fixezi volanul pe pozitia de inainte corect, si vezi in ce parte sunt virate rotile. Sa zicem ca spre stanga. Desfaci un numar de ture din bieleta de stanga, si strangi acelasi numar pe dreapta, pana aduci rotile pe inainte, dar asta nu vei vedea decat pe drum. Verifici din nou paraleleismul (cu 2mm mai mare in fata), si asa va fi bine. In desen, partea dreapta, ai unghiul de cadere,  adica roate e inclinata ca in desen. Daca roata e prea iesita la partea de sus, poti slabi cele doua suruburi de la prindere pe amortizor, si sa impingi roata catre interior de sus, cat se poate din gauri, dupa care strangi suruburile. E bine sa-ti faci o scula, gradata direct in grade (cu ac indicator), cu care sa verifici unghiul de cadere. In poza e o scula artizanala, dar destul de sigura, pentru "cadere".
*



mai nene, baiatul asta nu cred ca are timp de artizanat si nici nu cred ca se pricepe la mecanica si geometrie.
partea cu reglatul pe verticala e mecnica fina si improvizatie pentru ca nu se regleaza din amortizor absolut nimic, daca are probleme cu treaba asta inseamna ca a avut sasiul lovit sau sudat gresit sau... sau .... sau. mai mult AUUUU, si nu mai repara el singurel asta niciodata. asta o repara doar turnatoria sau rematul.
daca a schimbat toate cele consumabile si nu are nici un joc cel mai simplu si ieftin este sa se duca la un atelier de specialitate ca nu costa o avere sa-i faca o verificare si un reglaj.

va spun din propria experienta ca nu se merita sa pierzi timpul si banii si sa tocesti cauciucurile incercand sa faci tu ceea ce nu ai habar.
nu ai de unde sa stii distantele exacte si corecte pentru a regla unghiul.
am doua nove nu una si pana nu le-am pus pe stand nu am rezolvat absolut nimic, ba toceu ba troncaneau ba paraiau planetarele.

Dute la un atelier sa-i faci unghiul (PE CALCULATOR) si nu o sa-ti para rau! PROMIT wink.gif



--------------------
dacia logan mcv 2012
membru motociclist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AntonieV
post 28 Apr 2013, 01:00
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 January 13
From: Prahova




QUOTE(tgmzes62 @ 27 Apr 2013, 22:20)
Dute la un atelier sa-i faci unghiul (PE CALCULATOR) si nu o sa-ti para rau! PROMIT  wink.gif
*



Urmeaza, marti. Rotile formeaza un V cu varful spre sol/asfalt.


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgmzes62
post 28 Apr 2013, 07:16
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 27 August 11




ceva nu este bine acolo, poate ca nu ai toate piesele originale sau montate corect.
nu trebuie sa stea rotile in v asta e sigur
poate ca ai amortizoarele praf, dar nici asa nu cred ca ar sta rotile in v.
sau poate ca nu ai bascule originale ori ai cadrul motor lovit sau reparat prost
da si tu mai multe detalii.

This post has been edited by tgmzes62: 28 Apr 2013, 07:16


--------------------
dacia logan mcv 2012
membru motociclist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:41
Forum Renault