DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bucsa, Caseta de directie

apollo
post 31 Oct 2007, 15:51
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




Salut,


revin cu o noua problema.

exista o bucsa care vine la caseta de directie.ea este din plastic.

privita de sus seamna cu un triunghi cu unghiurile rotunjite.

unde vine aceasta bucsa?cica din cauza ei am o bataie la volan.(exclud bieletele,pivotii si capetele de bara).

se schimba greu?trebuie ceva desfacut sau pe sub masina?
m-am uitat pe acolo, dar n-am vazut nimic.

inca ceva. bujiile equyem sunt bune de ceva.rezista mai mult ca sinteromul?



--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 31 Oct 2007, 16:41
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Apollo,"bucsa" de care vorbesti tu(daca este cea din poza) este palierul antizgomot.

palier_antizgomot.jpg ( Size: 18.48k ) Number of downloads: 4780


Pentru a ajunge la el, trebuie sa slabesti prezoanele rotii opuse coloanei de directie, sa ridici partea din fata a masinii(cric sau elevator), scoti roata, scoti rotula bieletei de directie(de pe port-fuzeta), dai la o parte burduful de protectie dinspre caseta, desfaci si scoti bieleta de directie.

Dupa asta trebuie sa rotesti de volan pana cand se retrage cremaliera de directie din palier(o sa vezi asta dupa ce ai bieleta data jos) dupa care tragi afara palierul cu o surubelnita.

La montare,daca faci tu asta, ai grija cum pozitionezi palierul. Fiecare "rotunjire" in locasul ei. Totusi iti recomand service fiindca trebuie reglat paralelismul.

La remontare, rotesti de volan invers de cum ai rotit cand ai demontat, pana cand vezi cremaliera ca a iesit in afara palierului. Atentie, sa schimbi si rondela de asigurare de la bieleta de directie cand montezi la loc.

Eyquem sunt bunicele, insa tot cu sinterom merge parca mai bine. Uita-te cu atentie cand le cumperi,totusi sa nu aiba defecte de fabricatie. Si sa le reglezi distanta cum trebuie(unele bujii vin cu distanta reglata aiurea(am vazut personal)

Daca rezista mai mult,nu stiu. Insa niste sinterom bine fabricate si bine reglate functioneaza o durata decenta de timp.

Numai bine.

This post has been edited by variable_dynamics: 31 Oct 2007, 16:44


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 31 Oct 2007, 17:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




aia e bucsa.

antizgomot- de fapt anti-batai?ca la mine e si o bataie.

cumva is 2?si rotula te referi la acea articulatie cu bila de la bieleta?nu e turnata acolo?

palier?nu stiu exact despre ce e vorba.e prima data cand am auzit si eu de aceasta bucsa.de asta am nevoie de informatii cat mai bune.detalii...


slabesc prezoanele sau dau roata jos de tot?
presupun ca bieleta cu capatul de bara le dau jos?
de paralelism nu e problema.

nu inteleg cu opusul.ridic roata dreapta si lucrez la stanga?

sau virez dreapta cu ea suspendata si lucrez la stanga?asta in caz de sunt 2 bucse?

o alta necunoscuta?"rondela de asigurare" se gasesc sa le cumpar?
e cumva acea piulita cu un fel de siguranta care se prinde de caseta?

de fapt eu am treaba cu bratul mai lung al casetei?

stiu ca sunt multe intrebari, dar sunt de parere ca e o chestie care o pot face si eu si n-are rost sa dau bani la mecanic.

nu ma zgârcesc, dar trebuie sa invat si treaba asta.
ca si fuzeta si port fuzeta si multe altele care le-am mai zis prin forum le-am schimbat tot eu.

la motor si frane nu ma bag.imi e ca gresesc ceva si-mi pun siguranta in pericol.poate ca daca invat, o voi face eu.

mersi

This post has been edited by apollo: 31 Oct 2007, 17:05


--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 31 Oct 2007, 18:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Apollo,

Hai sa incerc sa te lamuresc, pe cat pot.

Da,pe partea dreapta ai treaba! Coloana de directie e evident pe stanga, deci partea opusa a coloanei de directie... e dreapta. tongue.gif Nu stiu sa existe palier antizgomot pe stanga. Bileleta de pe stanga intra direct in caseta, deci constructiv nu are nevoie de o asemenea piesa.

Bineinteles,vei da roata jos! Trebuie sa misti port-fuzeta ca sa scoti surubul rotulei, trebuie sa scoti surubul rotulei!!!!

Da,bieleta o dai jos cu totul!!! La imbinarea dintre bieleta si caseta e montat palierul antizgomot(bucsa antizgomot).

Rotula(articulatia cu bila,cum ii zici tu) a bieletei este compusa din bila propriu-zisa si un "locas" in care este prinsa bila,da? Eh, patul ala al bilei este prins cu un surub de port-fuzeta. Ii desfaci piulita si tragi afara rotula. Asa,pentru cultura generala, articulatiile de genul asta"(rotule) se numesc nuci cardanice.(a nu se confunda cu articulatia cardanica care este diferita)

Bun,sa revenim:

In ceea ce priveste rondela de asigurare: cand demontezi bieleta, la partea dinspre caseta vei gasi pe ax urmatoarele: o rondela limitatoare si o rondela de asigurare. Nu stiu sa iti descriu forma...seamana cu o lalea(floarea) vazuta din fata(nu rade! n-am gasit alta asemanare acum biggrin.gif )
Ei,rondela asta de asigurare o sa vezi ca are niste margini presate. Alea trebuiesc indreptate ca sa poti scoate rondela asta.
Iti inchipui ca daca la montare o lasi tot pe aia si le strambi la loc, foarte posibil sa se rupa.
Vezi ca rondela de asigurare mai are o clema(pinten) care are un locas corespondent in rondela limitatoare. Deasemenea trebuie potrivit pintenul asta pe un cant de pe cremaliera. Iti inchipui ca daca la montare o lasi tot pe aia si le strambi la loc, foarte posibil sa se rupa. De aceea am zis sa pui alta noua. Nu stiu daca se gasesc la magazin. Presupun insa ca da.

Nu stiu ce sa iti mai zic....ti-as mai explica,insa sunt niste chestii pe care nu cred ca le ai acasa...chestii care iti cam trebuie ca sa poti sa schimbi palierul asta

De ex., e o cheie mai speciala pentru desfacut bieleta din caseta,plus ca pe partea bieletei care intra in contact cu cremaliera se pune nu -stiu-ce smac adeziv.... R58 sau ceva de genul... huh.gif

Deci,e treaba mai complicata. Eu am avut pe cineva cu mine care pe langa ca a avut tot ce trebuie,m-a ghidat si mi-a explicat permanent...si orice operatiune faceam,ma verifica. blush.gif

Si eu am vrut sa vad,sa invat,sa fac....insa nu e ceva asa usor.

A,btw,ai inteles gresit expresia de care vb tu. Nu e motorul si directia!!! E asa:"Cu FRANELE si cu DIRECTIA nu te joci"!!! Deci,ai mare grija. Sincer! Iti recomand service!!! Eventual roaga daca poti sta si tu acolo sa vezi ce si cum si poate la sfarsit(sau au mai bine,pe parcurs) sa ti se explice ce si cum.

Scuze pt. lungimea postului. Asa e cand explic ceva,ma mai ia valul rolleyes.gif

Inca o data!!! Cu directia nu e de joaca! Du-te totusi la service.

Numai bine!



--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 31 Oct 2007, 18:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




nu-i nimic.
de ai fi spus asa de prima data nu cred ca te mai intrebam ceva si rugam ca sa se inchida topicul.

acum is lamurit.e mult prea multa bataie de cap.m-am asteptat sa fie ceva mai usor.

ai dreptate, am omis directia.la motor nu ma bag, in femei si in frane niciodata sa nu ai incredere si directia.oricum trebuie sa schimb bieletele ca de acum s-a cam olarit acel locas unde sta bila.
inca o saptamana sa mai tina si sunt multumit.

ma duc la service ca acolo pot sa vad, ma mai uit si pe sub ea.

mersi mult


--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 31 Oct 2007, 18:17
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Cu placere! N-am vrut sa iti tai elanul,plus ca imi face placere sa ajut,daca si in masura in care pot. Dar e mai complicat si sunt riscuri sa nu iti iasa treaba cum trebuie.

Off-topic: Uite,daca si cand o da sfantul sa mai am si eu timp de tutoriale, o sa fac unul si despre caseta de directie. Cu poze si explicatii. biggrin.gif

Am o caseta de directie asistata(de solenza) defecta si asa ma mananca palma sa o demontez... icon_mrgreen.gif

P.S. - la solenza,in afara de partea de hidraulica,presupun ca mecanismul de directie e tot pinion-cremaliera, ca si la Nova. Astept corectare daca ma insel cumva.

Numai bine!

This post has been edited by variable_dynamics: 31 Oct 2007, 18:19


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 31 Oct 2007, 18:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




care sunt simptomele ca acea bucsa e dusa?
macar acum sa-mi dau seama daca e ea sau nu.

si crucea cardanica am inteles ca e turnata din fabrica.daca ar fi sa o cumpar cica mecanicul nu se baga la aia, de fapt nu garanteaza ca va tine.

se gasesc turnate?


--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
variable_dynamics
post 31 Oct 2007, 18:40
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 976
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Ca simptome,n-as sti sa-ti zic. Eu am umblat pe acolo legat de niste probleme cu burduful. Tin minte ca m-a pus nenea respectiv sa invart volanul complet stanga - complet dreapta. Motiv mi-a dat cand am intrebat de ce trebuie schimbat palierul,insa nu imi mai amintesc,sorry...

La care articulatie cardanica te referi? Din cate stiu eu,sunt doua:

una intre axul pinionului casetei si axul volan inferior;
una intre axul volan inferior si ax volan superior;

Daca te referi la prima,nu stiu ce sa zic.... "turnata" nu are cum sa fie,ca e articulatie,ce dzeu... Poate imbinarea sa fie nedemontabila,sau ceva de genul. Daca gresesc,scuze si corectati-ma

Daca e asa(nedemontabila)....eu stiu,inseamba ca se schimba cu tot cu pinionul casetei... Presupun,nu stiu sigur!

This post has been edited by variable_dynamics: 31 Oct 2007, 18:40


--------------------
EX Dacia Nova GTi 2000
A little less conversation, a little more action.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 31 Oct 2007, 18:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




eu cumparasem una.turnata m-am referit doar la articulatie.inferior.

cea care o cumparasem cica trebuia capsata acolo.ca nu e cu suruburi.

de asta mecanicul m-a sfatuit sa nu o pun.

ori cumpar tot ori nu.

tot axul volanului 180RON


--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
codrin_ando
post 2 Nov 2007, 13:17
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 6 March 07
From: Sv




Personal am schimbat articulatia care intra in caseta de directie, pentru ca aveam aceiasi bataie in volan. Poti sa vezi daca ea e de vina punand pe cineva sa faca stanga dreapta de volan repede si tu tii mana pe acea cruce cardanica de langa caseta sa vezi daca are joc.Apoi mai capata joc din patratul ala care intra in coloana de la directie, cea care vine dinspre volan, si tot la fel se poate proba.
Am gasit de cumparat doar articulatia, si se schimba relativ usor pt ca are doar un surub langa caseta.
Vorbesc de articulatia care incepe de la pedale si se termina cu caseta de directie.

This post has been edited by codrin_ando: 2 Nov 2007, 13:18


--------------------
DACIA NOVA 1999 GT, 1,6l - SV 04 PMU
<<CODRIN_A>>
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sukarmafia
post 2 Nov 2007, 15:57
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 29 September 07




Apollo dc rezolvi ceva cu chstia asta imi zici si mie cum sau cat te_a costat la mecanic ....am si eu aceiasi problema sad.gif( si cred ca 80%din poserorii de nova mad.gif


--------------------
dacia nova dacia nova 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 2 Nov 2007, 16:05
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




nu stiu daca voi putea spune un pret.ca nu ma duc la mecanic numai pentru asta.o sa-mi includa toata manopera.

am de schimbat bucse, pivoti,bielete,cauciucuri,facut unghi de fuga, un rulment,reglat frane,schimbat placute.

e cam complicata problema cu bucsa aia.

dar eu ma gandesc.in suportul unde sta axul volanului,sus,unde e si capacea volanului, nu e nicio bucsa pe acolo?in ce sta volanul asa de fix?


--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anndi
post 5 Nov 2007, 17:51
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




Crucea cardanica se poate inlocui simplu cu o bucsa cardanica, care face celasi lucru la volanul de dacia, numai ca nu e turnata si se poate inlocui. Toata operatia se face cu flexul in mana si aparatul de sudura, si pentru crucea din masina si pentru cea din afara. Eu am inlocuit acum 3 ani ansamblul dar nu o sa il mai inlocuiesc odata pentru ca e prea scump, am sa fac ce am prezentat mai sus. Dezavantajul e ca o sa trebuiasca schimbate bucsele respective mai des, dar o bucsa costa 6 sau 8 lei. Spor la treaba.


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 5 Nov 2007, 18:19
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




totusi...ma gandesc si la siguranta.imi trebuie un sudor bun daca e vorba de asa.trebuie centrata bine bucsa aia de sub volan.


--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 25 Nov 2011, 10:42
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




a mai discutat cineva despre asta de atunci? ma intereseaza sa o schimb si eu...


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emideac
post 25 Nov 2011, 18:32
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 16 April 09




sfatul meu e sa te duci la un mecanic......


--------------------
dacia NOVA 1998 GT - bv 08 rrw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 19 May 2012, 13:52
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




un, am schimbat astazi bucsa din caseta la un mecanic din bucuresti zona aparatorii patriei( pm daca va intereseaza).
se monteaza cea noua destul de greu, a treuit sa construiasca un fel de presa ca sa o poata baga pe cea noua la loc fara sa o sparga.
superb merge si nu mai am nici un zgomot cand misc volanul sau in mers.
ciudat este ca desi a scos doar bieleta fara cap bara...s-a schimbat pozitia volanului...


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 19 May 2012, 21:33
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




N-a mai reusit pozitia corecta a rotulei pe cremaliera, sau n-a mai bagat siguranta (completa). E posibil si sa o fi uitat nestransa.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 19 May 2012, 23:19
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




a stranso dar siguranta a lasato asa...


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 20 May 2012, 11:49
Post #20


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




salutare,

inainte sa mergeti la mecanic puteti verifica singuri daca bucsa de teflon din caseta este uzata.

ridicati masina pe cric pe partea dreapta , demontati roata, demontati bieleta de directie , si virati maxim stanga (iese axul din caseta spre dreapta ) acum cu toata forta miscati in sus si in jos de acel ax , daca se misca bucsa este uzata , daca nu se misca atunci o schimbati degeaba , de preferat sa aveti un elevator.

mare atentie la montaj pentru cei care vor totusi sa o schimbe , daca nu esti atent se rupe un piciorusi , recomandat este sa cumparati doua ... sa aveti de rezerva .


salutare si numai bine.



--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 20 May 2012, 16:23
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




dap...as as-a facut. dar de ce s-a dus pozitia volanului....


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuli
post 20 May 2012, 17:36
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 15 November 08




Ca sa inlocuesti bucsea la caseta e foarte usor un 10-15 min o schimbi fara probleme


--------------------
dacia dacia 88/1310
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdyTirla
post 21 May 2012, 12:52
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 12 February 08
From: Pitesti




De unde se poate cumpara acea buca?


--------------------
Nova 1,6(1998)/ Solenza 1,4MPI(2004) Scala - AG-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuli
post 21 May 2012, 16:55
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 15 November 08




De la magazin de piese auto de dacie


--------------------
dacia dacia 88/1310
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s(p)am
post 22 May 2012, 09:51
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 6 July 11




Bucsa se schimba in 20 de min, cu masina pe cric.Ideal ar fii groapa/elevator/rampa. Tot ce trebuie desfacut este burduful de pe bieleta de directie si bieleta scoasa din caseta. Cu volanul virat maxim drapta, si fortat putin, cu o surubelnita se scoate vechea bucsa. Se planteaza cea noua, se strange la loc bielea si se prinde la loc burduful. Roata nici macar nu trebuie data jos.
Spor(t) la treaba.


--------------------
Dacia cu 4 roti de ceva vreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdyTirla
post 23 May 2012, 09:46
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 12 February 08
From: Pitesti




Eu sunt din pitesti si pe toata faimoasa strada Dumbravei nu exista asa ceva , din cauza asta intrebam de unde pot face rost?
Stie cineva de unde pot cumpara?


--------------------
Nova 1,6(1998)/ Solenza 1,4MPI(2004) Scala - AG-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s(p)am
post 23 May 2012, 12:26
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 6 July 11




In TM este 1 magazin, care, acum 2-3 saptamani, avea asa ceva.


--------------------
Dacia cu 4 roti de ceva vreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 24 May 2012, 12:14
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




AdyTarla poti gasi si pe Dumbravei daca explici bine ce cauti si iai toate magazinele la rand. Poti cauta si in Prundu la Mavexim si celelalte din vecinatate, vis-a-vis de Autogara la etaj, in Stefanesti vis-a-vis de IATSA. La magaziile service-rilor mari, ultima speranta: te duci la magazinele din Mioveni.


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jayhova
post 28 Dec 2012, 09:10
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 17 February 11




Salut,
Bucsa se afla partea incercuita cu rosu din cate am inteles, intrebarea este cum se scoate acel capac (cel cu 2 gauri opuse)?
Mentionez ca am o Solenza cu servo.

This post has been edited by jayhova: 28 Dec 2012, 09:11

Attached thumbnail(s)
poza17.JPG ( Size: 260.59k ) Number of downloads: 2046


--------------------
dacia solenza 2004 - PH-34-RAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s(p)am
post 28 Dec 2012, 14:05
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 6 July 11




nu are nici o treaba caseta servo cu cea normala. locatia este corecta, bucsa arata cu totul si altfel.


--------------------
Dacia cu 4 roti de ceva vreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:11
Forum Renault