DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Garantie Logan (normala, extinsa), NUMAI AICI

ioan_calinescu
post 3 Sep 2004, 21:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 August 04




Pe site-ul www.masini.ro am citit o stire ce mi se pare interesanta:

Începând cu 9 septembrie, Dacia lansează garanția ;" Dacia Extenso";. Acest nou produs permite clienților să beneficieze de o garanție extinsă la 3 ani sau 100.000 de km , la tariful de 175 E; pentru Logan și 155 E; pentru Solenza. Oferta post-vânzare este completată de o nouă gamă de accesorii Dacia, creată cu ocazia lansării modelului Logan. Vizitatorii vor putea descoperi aceste accesorii în showroom-urile Dacia și în cataloagele care vor fi disponibile în întreaga rețea comercială.

Ce parere aveti, merita?


--------------------
Dacia LOGAN Ambiance 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 3 Sep 2004, 21:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




Eu zic ca merita. Unde dai atatia bani ce iti e cu 175E in plus.
Sunt curios daca e posibil eu care am SLZ de un an as putea beneficia de oferta asta.


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 3 Sep 2004, 22:21
Post #3


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Garantia de 3 ani se da pt masinile luate in leasing.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Blizzzard
post 3 Sep 2004, 22:53
Post #4


BMF


Group: Members
Posts: 22
Joined: 21 August 04
From: Timisoara




Asta e o veste buna! Daca se va putea face ,imi voi face. La 170 e "se merita" 8)

p.s. cred ca ar merge si un poll pe topic cu intrebarea : faceti sau nu ExtensionDacia?


--------------------
Dacia Logan 2004 Laureate
Nu exista adevar absolut - asta este absolut adevarat!
Cand ai dreptate, fii logic; cand n-ai, fii evaziv!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 3 Sep 2004, 23:02
Post #5


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




QUOTE
Garantia de 3 ani se da pt masinile luate in leasing.

Pt informatia ta, nu doar pt cele luate in leasing . Acolo nu platesti 175 E in plus, ci e dobanda mai mare se pare. Si presupun ca nu te refereai la orice leasing, ci numai la cel de la RCI (Modelease parca) .


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
val
post 4 Sep 2004, 07:00
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 August 03




[quote="Cornel001"][quote="SYL"]Garantia de 3 ani [/quote]

Daca imi fac casco pt ca o iau in rate mai are rost sa-i extind garantia?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan_ieu
post 4 Sep 2004, 08:33
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 June 04




Eu am anuntat despre asta in alt topic si , parerea mea, asa cum spuneam si acolo, vor fi cei mai bine investiti 175E din masina asta.

val, ganatia e altceva decat asigurarea Casco. Asigurarea acopera doar accidentele, nu si defectiunile de fabricatie, cele care ne scot atatia peri albi la orice Dacie. Daca ai probleme de motor/mecanica nu te ajuta nici o asigurare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ziggy2k1ro
post 4 Sep 2004, 09:24
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 7 April 04
From: Constanta




Intrebare: daca am comanda facuta si-mi vine masina in octombrie pot sa-mi "cumpar" garantia extinsa? :?


--------------------
Laureate 1.4MPI - CT-__-___
Nihil Sine Dero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 4 Sep 2004, 17:04
Post #9


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




[quote][quote]Garantia de 3 ani se da pt masinile luate in leasing.[/quote]
Pt informatia ta, nu doar pt cele luate in leasing . Acolo nu platesti 175 E in plus, ci e dobanda mai mare se pare. Si presupun ca nu te refereai la orice leasing, ci numai la cel de la RCI (Modelease parca) .[/quote]

Asa m-au zis cei de la dealeri (LatinEfe). Tu de unde ai informatia ?


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 4 Sep 2004, 17:52
Post #10


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Informatia a aparut in presa, iar cineva tot aici pe forum zicea tocmai ca dealerii cica nu stiau nimic? Ar fi trebuit sa stie. Acum sa intelega ca informatiile din presa sunt false ? Ar trebui cineva sa intrebe la vocea clientului, sa stim un lucru oficial.


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 4 Sep 2004, 19:53
Post #11


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




asa ar trebui (cred ca cea mai credibila sursa despre Dacia in momentul asta este vocea clientului) ... presa oricum nu e 100% credibila din cate cred ca "ne-am convins" smile.gif
Si mie mi-ar surade garantia aceasta extinsa la acest pret ... nici nu as sta pe ganduri ... vom vedea ce urmeaza sa fie.


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibi_gi
post 4 Sep 2004, 20:54
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 17 June 04
From: Buc




[quote]
val, ganatia e altceva decat asigurarea Casco. Asigurarea acopera doar accidentele, nu si defectiunile de fabricatie, cele care ne scot atatia peri albi la orice Dacie. Daca ai probleme de motor/mecanica nu te ajuta nici o asigurare.
[/quote]

Si invers. Daca ti se fura casul din masina, sau masina, sau o zgarii, garantia nu te ajuta la nimic. Dar cu casco iti recuperezi banii.

Deci cred si eu ca sunt lucruri diferite.


--------------------
Logan Ambition 1.6, Alb
Logan Ambition 1.6, Alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ziggy2k1ro
post 5 Sep 2004, 07:20
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 7 April 04
From: Constanta




O concluzie logica ar fi: Solenza s-a comportat bine in perioada garantiei de 18luni si costurile n-au fost mai mari de... sa zicem... 60 euro/ masina in medie. Altfel nu s-ar baga sa-ti extinda garantia pentru 155euro. Masinile sunt bune, chiar daca unii le cauta bube-n... esapament laugh.gif


--------------------
Laureate 1.4MPI - CT-__-___
Nihil Sine Dero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 6 Sep 2004, 09:21
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Informatia privind aceasta garantie ("Dacia Extenso") este confirmata si in ziarul Bursa de azi (6 septembrie).


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 6 Sep 2004, 10:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




[quote]O concluzie logica ar fi: Solenza s-a comportat bine in perioada garantiei de 18luni si costurile n-au fost mai mari de... sa zicem... 60 euro/ masina in medie. Altfel nu s-ar baga sa-ti extinda garantia pentru 155euro. Masinile sunt bune...[/quote]
Desigur!
Pt. ca atunci cand te duci cu o problema, ridica din umeri (inca am plasticu' de la portiera stanga spate nefixat complet!), ca n'au nu's ce piese (si sa stii ca au... mintit! nu exista prinderi diferite! :shock: ) sau te trimit la plimbare.

Deh, e o vorba: cand te insori, te insori si cu familia miresei.
Asa si aici, numa' ca e vorba de... omu' de la service!

Personal consider garantia extinsa la Dacia o gaselnita. In conditii normale ar fi un lucru adevarat, in conditiile reale (de service) e o mica excrocherie.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 6 Sep 2004, 10:41
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




In ultimul numar din Auto Motor si Sport apare aceasta garantie extinsa numai pt autoturismele achizitionate prin RCI Leasing pt contractele de tip Modelease.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 6 Sep 2004, 11:23
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




cum e pina la urma, e pentru toate sau numai pt. cele din leasing ?
pt ca mi se pare o ingrozitor de mare aberatie sa se acorde garantie extinsa numai masinilor cumparate in rate (ma rog, leasing) ...


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 6 Sep 2004, 11:26
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Conform AMS aceasta garantie este numai pt leasing.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 6 Sep 2004, 11:34
Post #19


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Am citit si eu de garantia suplimentara (3 ani sau 100.000 km) la Logan care costa 175 E. In acelasi articol se vorbea de o garantie asemanatoare si la Solenza doar ca avea pret putin mai mic 155 E, daca nu ma insel. Se zicea in articol ca aceste optiuni vor fi disponibile pentru achitionare clientilor Dacia incepand cu lansarea in vanzare a Loganului.

Eu unul as opta pentru garantia de 100.000 km pt ca eu nu merg nici 15.000 km / an.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 6 Sep 2004, 12:09
Post #20


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




[quote]
Eu unul as opta pentru garantia de 100.000 km pt ca eu nu merg nici 15.000 km / an.
[/quote]

Ntz!
Nu poti opta. Se acorda garantia pana cand se indeplineste prima dintre cele 2 conditii.


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 6 Sep 2004, 12:14
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Garantia de 100.000Km o ai implicit si acum. N-ai ce sa optezi pentru ea biggrin.gif Doar ca era 18 luni sau 100.000Km.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 6 Sep 2004, 12:17
Post #22


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Nu cred. Optezi pentru una din cele 2 variante si se termina garantia cand ai atins 3 ani de la vanzare sau kilometrajul iti arata 100.000 km.
Varianta ta nu are nici un rost, pentru ce sa zica Dacia ca acorda garantie 3 ani sau 100.000 km, daca iti anuleaza garantia dupa 3 ani???
Sper sa am dreptate! ... daca nu, nu prea cred ca merita sa dai 175E asa aiurea, ca mai bine ii dai eu pe schimbul de piese, daca va fi nevoie, decat sa te rogi de aia de la service sa iti repare masina!!!
Nu cred ca in 3 ani pot aparea probleme majore avand in vedere ca Logan-ul are foarte multe componente destul de mult timp testate pe alte masini. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



PS: Raspunsul era pt VladG


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 6 Sep 2004, 14:02
Post #23


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Vocea Clientului dixit:
[quote]
Referitor la intrebarile dumneavoastra privind garantia "Dacia Extenso" va comunicam urmatoarele:

In ce priveste momentul la care se poate opta pentru incheierea unui contract de garantie extinsa, va informam ca poate beneficia de acest nou produs orice autovehicul nou din gama Dacia Solenza sau Dacia Logan, cu conditia ca respectivul contract sa fie incheiat in momentul vanzarii autovehiculului nou.

Garantia extinsa cuprinde autoturismul in ansamblu, acoperind cheltuielile de reparatie sau de inlocuire a pieselor la care, din initiativa CLIENTULUI, se constata, in mod corect, defecte de material, de montaj sau de fabricatie recunoscute de DACIA.
[/quote]


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 6 Sep 2004, 14:02
Post #24


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




[quote]
Nu cred. Optezi pentru una din cele 2 variante si se termina garantia cand ai atins 3 ani de la vanzare sau kilometrajul iti arata 100.000 km.
[/quote]

Asta e varianta care ti-ar placea tie... biggrin.gif
Dar in realitate nu e asa. In principal actioneaza conditia ce limiteaza durata garantiei. Daca masina face foarte multi km pe an, pentru a se "proteja" de situatia asta, fabrica introduce si restrictia de nr de km. Ai facut suta in mai putin de 3 ani, pa garantia! Daca nu, ai 3 ani. Crede-ma, asa e treaba!


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 6 Sep 2004, 14:20
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




vv, pai daca interpretez bine treaba asta, asta inseamna ca si cei care au depus avans pt Logan isi pot extinde garantia. Actele de vanzare se intocmesc la livrarea masinii, deci atunci nu prea e motiv sa se lamenteze nimeni ca s-ia luat teapa, ca a dat comanda prea devreme.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 6 Sep 2004, 14:30
Post #26


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




foarte plauzibil. Ceea ce subliniam eu este ca nu mai poti extinde garantia dupa ce ti-ai cumparat masina (sau daca ai deja SLZ). Alt lucru important e ca nu fac o marlanie gen Hyundai (garantie extinsa, dar doar primul cumparator si doar la motor).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 6 Sep 2004, 14:30
Post #27


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Ok, poate esti mai bine informat. Ce-i drept eu nu prea m-am interesat de garantie, dar o sa intreb la drive test logan acest lucru.
Mersi! laugh.gif


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ave
post 10 Sep 2004, 11:12
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 10 September 04




Salut!


Am intrebat, si e valabil pentru ORICINE, dar NUMA ILA CUMPARARE. Nu si _ulterior_.


Important de stiut: ce anume NU ESTE ACOPERIT de extinderea de garantie:
- tobele de esapament (intra cumva la "consumabile"; cam ciudat dar...);
- amortizoarele - sunt garantate numai 50.000 km;
- plansa de bord; mai exact, acele componente care sunt accesibile de catre sofer / pasageri. De exemplu, macaraua de la geamurile manuale ESTE acoperita de extinderea de garantie, in schimb MANERUL ei nu;
- consumabilele: ulei, bujii, bucse, pivoti, placute de frana etc.


Conducere [de Logan] placuta!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-13-NYA
Sa gresesti este uman, dar cand guma se termina inaintea creionului cam exagerezi putin...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inconturnabil
post 15 Sep 2004, 16:40
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 July 04




Bon courage !!!!!
:shock:

"Garanția contractuală vehicul nou nu acoperă :
-Deteriorările cauzate de factori exteriori, cum ar fi ( lista de mai jos nu este limitativă):
- lovituri de pietre sau alte obiecte, grindină, depuneri legate de poluarea atmosferică, depuneri vegetale (ex: rășină), depuneri de origine animală (ex: excremente de păsări), incendiu, etc.
-Deteriorările cauzate de depozitarea defectuoasă a vehiculului: sub acțiunea prafului industrial acid, lângă surse puternice de căldură, în medii chimice care pot afecta componentele vehiculului.
- Deteriorările cauzate de utilizarea de carburant de proastă calitate, sau diferit de cel recomandat de constructor pentru acest vehicul.
-Uzura pieselor în cadrul unei utilizări normale a vehiculului : filtre, bujii, curele, becuri și siguranțe, pneuri ( cu excepția defectelor recunoscute de constructor ), lamele ștergătoare parbriz, disc de ambreiaj, plăcuțe de frână, saboți de frână precum și uleiul de motor, uleiul de cutie de viteze, ulei direcție asistată, unsori, lichid de răcire, lichid de frână, agentul frigorific.
-Deteriorările cauzate de utilizarea de accesorii care nu sunt agreate de constructor și deteriorările cauzate de nerespectarea instrucțiunilor stabilite și validate de constructor pentru montarea de accesorii agreate de constructor.
-Cheltuieli de depanare sau remorcare efectuate de către persoane fizice sau juridice neautorizate de constructor.
-Probe, dacă lucrările de garanție se execută în același timp cu o reparație sau lucrare de întreținere solicitată și plătită de Client.
-Componentele deteriorate în urma unor accidente, în afara situațiilor când se dovedește că accidentul s-a datorat unei defecțiuni de fabricație a vehiculului.
-Presupuse câștiguri directe sau indirecte, invocate în legătură cu scoaterea din circulație a vehiculului pentru efectuarea întreținerilor, a remediilor sau a reparațiilor în perioada de garanție.
-Manopera si componentele deteriorate ca urmare a unui defect pentru care Clientul nu s-a prezentat la o unitate service autorizată DACIA .
-Produsele transportate precum și deteriorările cauzate de transportul unor produse.
-Defecțiunile survenite în urma montării unui echipament de protecție-alarmă neagreat de constructor."


--------------------
ALFA ROMEO GIULIETTA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 15 Sep 2004, 17:23
Post #30


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




inconturnabil, foarte utila lista ar trebui facuta sticky


(desi s-ar putea comenta la nesfarsit despre unele aspecte discutabile. ex: depuneri legate de poluarea atmosferica- pai ar putea sa spuna la un moment dat ca ploile sunt acide in Bucuresti si de aceea s-a dus vopseaua. sau depozitarea defectuoasa - ati tinut-o in soare!)


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 07:21
Forum Renault