DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

91 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan pe GPL

klaus
post 1 Oct 2004, 09:18
Post #1


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Un coleg de-al meu vazut in oras una bucata Logan pe care scria Logan cu GPL (sau pe aproape).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 1 Oct 2004, 09:25
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




pai poate era numarul de inmatriculare laugh.gif

acum pe bune, nu vad de ce nu s-ar putea monta . :roll:


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 1 Oct 2004, 11:54
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Cu conditia sa fie si dealer-ul de acord. Altfel risti sa pierzi garantia la motor.


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Oct 2004, 17:35
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Sigur se poate monta daca e dealerul de acord.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Oct 2004, 08:45
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Oricum deocamdata se pierde garantia (oferita de dacia) daca se monteaza GPL (momentan, dacia nu agreeaza nici un instalator de GPL, iar pentru instalaatiile montate neagreate se pierde garantia)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 4 Oct 2004, 12:56
Post #6


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




Da exista o firma pe Stefan Cel Mare care monteaza GPL pe DSN si SLZ de ce nu ar pune si pe Golan??? garantia ramane intre tine si aceasta firma....asta in cazul in care ei au deja un contract cu cei de la Colibasi ca sa nu se piarda garantia


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Oct 2004, 13:19
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Puteti sa instalati GPL-ul la SimpoTrans si sa va faceti reviziile tot la ei, pentru a evita pierderea garantiei!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 5 Oct 2004, 02:46
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




nortmal ca se poate monta instalatia de gpl pe logan, insa eu sunt de parere ca ar trebui sa mergeti la un service ce in prealabila a montat macar pe cielo sau pe motoare cu injexctie multipunc. eu am vazut chiar un jep cu instalatie gpl ce era montata in romania, chiar aici in bucuresti. cat priveste automobile dacia, la montarea instalatiei de gpl se pierde garantia la injectie, insa eu care saptama asta o aduc acasa (masina) o sa ii fac rodajul pana pe la 2000 km cu benzina si petrom si rompetrol (ce am inteles ca ar fi mai calitativa) si daca trece de iarna fara probleme, din februarie pe GPL ca benzina e scumpa si vreau sa ma plimb!


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 6 Oct 2004, 17:20
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Pe Logan aceeasi instalatie GPL ca si pe Solenza. La Carrefour am vazut ca era 29.000.000. Acum, depinde si cat mergi.... Eu fac cam 14000 pe an, asa ca ... tot ce se poate.


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
van den plas
post 12 Oct 2004, 15:18
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 22 January 04
From: Bucuresti




La Majore Internationale costa 775 E.


--------------------
Ford Mondeo TDCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 14 Oct 2004, 15:58
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Alte preturi/service-uri?


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 8 Jan 2005, 16:27
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




am vazut astazi un logan pe care scria mare DACIA LOGAN cu GPL, era al majore, cred ca o sa incerc sa dau o fuga pana acolo sa vad daca ma lasa sa fac putin test drive cu masina sa vad cum se misca, avea motor de 1,4 din cate imi amintesc!


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adimicu
post 8 Jan 2005, 19:49
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 25 October 04
From: Constanta




ma bag si eu pe aici asaaa
o intrebare : bagi gpl da computeru de bord mai merge?
asa din curiozitate
eu unul cred ca nu, voi ce ziceti?


--------------------
Ford Focus 2005, 1.6Tdci 109Cp - CT 82 AUM
Cu cat maimuta se catara mai sus cu atat isi arata fundul mai bine.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 8 Jan 2005, 20:27
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Am inteles ca instalatiile GPL mai destepte stiu sa comunice cu computerul de bord.

This post has been edited by saruman: 8 Jan 2005, 20:28


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 8 Jan 2005, 20:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




De fapt instalatiile secventiale de injectie vin cu propriul ECU, injectoare, sa., calculatorului de bord i se preia controlul.


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 9 Jan 2005, 10:06
Post #16


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




care-ti bagi GPL tre' sa faci cel putin 40-50.000 Km pe an...
cat costa un un Litru de GPL ? ca sa facem un calcul sa vedem cati km sunt necesari pt amortizarea investitiei... biggrin.gif


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 9 Jan 2005, 13:58
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




tianand cont ca eu am mers ponderat (ca benzina ma indoaie) si ca in 3 luni am facut totusi 9 000 km eu zic ca ar conta pt buzunarul meu mai ales ca o platesc in rate!

gpl = aprox 18000


la:

pret litru benzina: 29900
pret litru GPL: 18000
consum mediu autoturism la 100 km (in litri) : 9
km parcursi zilnic (in medie) : 50

Se economiseste intr-un an:13632750 lei

This post has been edited by vad: 9 Jan 2005, 13:58


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 9 Jan 2005, 17:07
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Vezi ca pe GPL cnsuma si mai mult. O instalatie GPL pentru injectie multipunct costa cam 750 euro. Plus ca se duce garantia la nmotor. Nu cred ca se merita. Parerea mea. Si eu merg destul de mult. In doua luni si ceva am facut 7000 km.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 9 Jan 2005, 20:22
Post #19


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Nu prea m-as simti comod cu butelia cu GPL presurizat in portbagaj. Plus ca mai ocupa si mult loc si strica rolul portbagajului. De garantie ce sa mai zic... sau de performanta motorului care scade.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 10 Jan 2005, 16:46
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Lucian123 @ 9 Jan 2005, 18:07)
Vezi ca pe GPL cnsuma si mai mult. O instalatie GPL pentru injectie multipunct costa cam 750 euro. Plus ca se duce garantia la nmotor. Nu cred ca se merita. Parerea mea. Si eu merg destul de mult. In doua luni si ceva am facut 7000 km.
*


acel aclucul are in componenta acest fapt, consumul este de 9 % dupa cat se vede pe benzina pt ca este calculu luat ca referinta pe benzina!

nu vreu sa fac reclama, insa acel calcul se face automat pe site-ul www.gpleugensifiul.ro

QUOTE(laur @ 9 Jan 2005, 22:55)
Insa masina pe gaz mergea cumplit de prost: nu trage, trepideaza motorul cu tot cu masina, si la relanti dar nu numai; ca sa imi arate a conutat pe benzina, si asa mergea ok.
*


poate ca era reglata prost sau poate ca acea companie de taxi a ales o instalatie multipunc normala sau nu s-au facut modificarile specifice, totusi m-ar mira sa nu mearga atat timp cat la solenza merge de minune si pe gaz sau la cielo si alte cateva marci straine si chiar trag masinile!
si eu sunt curios si chiar atunci cand o sa am banii o sa ma hotarasc intre cele 2 firme pe care le-am gasit pana acuma dupa ce or sa imi arate cu merge o masina LGN pe GPL. (din cele pe care au montat deja)


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 16 Jan 2005, 16:02
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




M-am hotarat cumva sa imi instalez gaz pe logan. Ma gandeam la acel rezervor toroidal care vine in locul rotii de rezerva iar roata sa o schimb cu un dintre alea de wv subtire pe care sa o prind undeva in spatele banchetei sau sub difuzoare pt ca am nevoie de spatiul din portbagaj - unde anume? -. Am inteles ca pt logan si solentza sunt instalatii speciale, ceva cu anti-detonare, cica e galeria din plastic, poate ma ajutati cu preturi aici, cu caracteristici, dar si cu pareri si orice amanunte pe care le cunoasteti.

Va multumesc


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciceronecostache
post 16 Jan 2005, 20:17
Post #22


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 2
Joined: 12 January 05




LOGAN pe gaz... wacko.gif Oare stau si ma intreb daca pe o astfel de masina cu un motor destul de bun se merita montat GPL.Consumul pe benzina fara Pb nu este chiar scazut pentru clasa lui dar nici catastrofic de mare. Sunt marci de masini care la 1,4 consuma cu mult mai putin decat un LOGAN,insa acest lucru in opinia mea nu este determinant in montarea pe acest tip de masina a instalatiei pe gaz.
In primul rand,arderea fiind mai uscata duce la o uzura prematura a motorului care este totusi RENAULT.In al doilea rand,consumul pe gaz in cazul traficului urban cu LOGAN-ul ajunge lejer la 16-17%,mai ales in orele de varf in Bucuresti si nu numai.Asa ca ce iei pe mere dai pe pere,mai exact ce economisesti prin pretul redus al gazului pierzi prin cantitatea consumata in special in traficul urban.
Daca faci taximetrie...poate este mai rentabil,insa gandeste-te in cazul schimbarii premature a setului motor...nu cumva ceea ce ai investit sau vei investi in instalata GPL si care s-ar amortiza partial s-ar putea pierde prin cheltuielile de reparatii ulterioare?
Este o parere personala,poate n-am dreptate 100% insa asa vad eu lucrurile.
Personal,daca as avea LOGAN nu mi-as pune gaz pe el.As merge cu benzina de 95 fara Pb chiar daca are un continut mai mare de sulf dar care nu pune in pericol durata de viata a motorului.As cauta un mod de conducere mai economic in limita posibilitatilor dar as menaja un motor care este totusi de RENAULT.
Un CIELO EXECUTIVE pe GPL care vine asa din fabrica este mai rentabil pentru tavaleala fiindca si piesele sunt mai ieftine iar motorul se preteaza mai bine functionarii pe gaz.
Cu stima,ciceronecostache rolleyes.gif


--------------------
PEUGEOT 206 X-Design - PH XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 16 Jan 2005, 21:27
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




mad.gif Ne intoarcem la vremurile cand in Dacie bagai orice ? Se reactiveaza retelele de procurat gazolina , matrafox blink.gif si alte belele cu care se umplea rezervorul de benzina pe vremuri ? Daca motorul nu e prevazut cu asemenea facilitate , ca la Cielo , nu are rost . Mai bine astepti sa iasa Logan Diesel .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 3 Feb 2005, 22:56
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




gazul e ecologic,rezervorul de gpl e cu 10%mai sigur,nu are cum sa explodeze,il bagi pe foc si nu va exploda,va iesi tot gazul din el arzand si se dezumfla ca o besica,pana acum nu a explodat nici o butelie si sunt unii cu niste improvizatii de te ingrozesti.Rezervele de gaz pe plan mondial sunt imense(mai ales in rusia),in australia e in banii nostri 9300lei/l gpl si iti face mai nou si reducere de 10%,in europa e incurajat foarte tare,olandezii au in jur de 60% masinile pe gaz (primesc reduceri de impozit...),mercedes produce autoturisme si pe gaz(iti pun ei din fabrica rezervor de gaz si unul mic de benzina)

ca uzeaza motorul mai repede=fals -datorita arderii complete a gazului si ca e vaporizat nu au loc aceleasi reactii chimice,si datorita ca e uscat nu ia pelicula de ulei din piston,uleiul e foarte curat cand il schimbi.(atat e problema ca uleiul arata la fel ca ala nou dar tot trebuie schmbat ca nu mai are aceleasi proprietati,dar nu uzeaza motorul ca si pe benzina)

eu am avut o dacie din 84,toti spuneau ca motorul e praf si trebuie segmentat,consuma 1l ulei la 500km
am bagat masina pe gpl,am mers deja 28500km fara nici un reglaj la instalatie sau motor,tot atat consuma(ulei) si pentru cel care zicea de 16-17l in oras=FALS
eu am consumat in oras in orice conditii 13l (pe benzina consuma 12l) iar afara la80km/h-8 litri;100-110km/h-9l NUMAI DACA E REGLATA PROST(SI ASTA NUMAI DE PROF.) SE AJUNGE SI LA 18L

Renault va monta in 2006 pe 1.4mpi instalatie de gpl,nu pe motor special la Dacia LOGAN.

E un singur dezavantaj:scade puterea motorului cu 6%.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m-power
post 3 Feb 2005, 23:03
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 9 December 04
From: Iasiington




Atunci de se vaita, destul de multi, cu instalatii gpl, ca li se distruge prematur garnitura de chiuloasa, si nu mai stiu ce pe la supape?

This post has been edited by m-power: 3 Feb 2005, 23:04


--------------------
Dacia Logan Ambiance - IS xx DAM
Daca nu aici...cand??
Daca nu acum....unde ???!?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionut_r2100
post 3 Feb 2005, 23:10
Post #26


Slow Mo


Group: Members
Posts: 87
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti





Astea sunt povesti exact ca alea cu loganu (ca cica consuma mult.....si altele....) auzite din popor.


--------------------
Opel Corsa Enjoy 1.3 CDTi Black Saphirre 2007 - B-x8-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 3 Feb 2005, 23:28
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




m-power,eu iti spun ce stiu de la profesionisti si ce am patit pe pielea mea,daca instalatia nu e montata de profesionisti(sunt putini astia) ai tot felul de probleme.

Multe sunt prostii,cei carora le este frica vin cu tot felul de argumente.Important e sa-ti folosesti ce ai pe umeri nu sa te iei dupa unii care numai vorbesc.

This post has been edited by mephistone: 3 Feb 2005, 23:30


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 6 Feb 2005, 04:54
Post #28


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




Si yo am pe masina GPL instalat (BRC) si sunt f. multumit !!!
In curand trec la LOGAN... numai ca o sa astept ceva ptr. ca vreau sa am pe ea GPL (dupa cate am intels la anu in 2006 vor produce o astfel de motorizare)!!! Asa ca pana atunci devorez acest forum... si astept primul user cu logan pe GPL !! biggrin.gif



--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 10 Mar 2005, 07:57
Post #29


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




Dar oare computerul de bord va mai functiona corect la afisarea consumului pe gaz?


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 6 Apr 2005, 08:27
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




pana la urma este cineva aici cu GPL pe LGN?
ca eu am ajuns aprope de 15000 km si chiar vreau sa imi fac si acest moft (experiment) sa vad cum merge pe gpl si stau in dilema (defapt, nu prea stiu) prea multe firme unde se monteaza sa ceva!

pana cuma nu am gasit decat doua firme, si am vazut doar doua masini in trafic pe gpl!


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
91 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:01
Forum Renault