DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

108 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> TOTUL despre achizitionarea unui Logan, la ce curs, cind, creditare, Casco etc.

dantes
post 29 Jun 2004, 11:09
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Din greseala am dat de o stire si am si verficat despre noul credit ptr. Dacia Logan de la BRD. Astfel avem:

-moneda in lei sau euro;
-perioada 7 ani fix;
-dobanda 24% lei si 9% euro
-rate lunare egale sau descrescatoare
-dupa 4 ani, daca vrei sa platesti in avans, nu se percep penalitati
-25% avans, sau 15% cu giranti

Prima parere....foarte interesant, mai ales cel in euro, la care platesti 7 ani, pentru un Ambition (8.000€), cu 25% avans (2.000€), o rata de 97€ pe luna!!! Binenteles, se mai plateste casco, alea alea...

Mai sapati, mai ales cei care se baga la inceput...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 29 Jun 2004, 11:19
Post #2


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




problema este ca nu poti sa faci credit pe mai putin de 7 ani... inrest pare ok, dar nu mai bun decat creditul de la raiffaisen. De asemenea - nu mi-e de loc clar care sunt comisioanele, nu se specifica nimic.
La Volksbank e credit cu 7.5% dobanda, dar e tzeapa (se adauga un comision de 2% flat, deci de fapt dobanda e mai mare de 9.5% - undeva pe la 10%)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 29 Jun 2004, 12:15
Post #3


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




O sa las threadul deschis, pentru ca este focusat pe informatii privitoare la credit.

Si o sa reiau ce am mai scris ieri: creditul de la BRD e ok pentru cei care vor sa aiba o rata mai mica, fara sa se supere ca in final platesc de fapt mai mult.

Volskbankul este, la fel, pentru cei care doresc o rata lunara mai mica, si sa faca un efort anual mai mare (o luna pe an, cei 2% comision adaugati la rata).

Astept reactia Raiffeisen.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduMan
post 29 Jun 2004, 13:49
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 12 November 03
From: Bucuresti-Ploiesti-Falticeni




Si raiffeisen-ul are ceva de genul comision anual, pe care nu-l explica de la inceput, nici macar in desfasuratorul cu ratele pe care le ai de plata. Am patit-o.


--------------------
VW Touran 2004 Trendline
NU forta, foloseste un ciocan mai mare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 29 Jun 2004, 14:05
Post #5


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Eu am doua credite la ei, si comisionul este de circa 0.5% pe an. E greu de calculat, pentru ca sunt mai multe comisioane cumulate.

Mie mi-ar conveni Raiffeisen pentru ca acolo am conturi si m-am obisnuit cu politetea lor. Se poarta super cu clientii. E drept, iesi probabil un pic mai scump la creditul auto... Da' mie-mi place sa-mi zambeasca functionarele cand ma duc la banca, nu ca acriturile alea de la BCR sau obositele de la BRD... :mrgreen:

Sunt curios ce oferte vor aparea si pe leasing...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 29 Jun 2004, 14:26
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Tot la reiff. am un credit doar si este un comision de administrare de 2% la creditul ramas (doar creditul, care la rate egale abia spre sfarsit scade), platibil anual, (o luna din 12 platesti cam 2 rate).

De aici rezulta o crestere de dobanda destul de mare, de ex. la 5 ani, ai inca 5 rate in plus (care reprezinta comision doar)...

Eu nu stiu de cei 0,5%, poate pentru clientii fideli, dar daca spui ca ai asemenea comision, poate ai doar tu, ca la mine e de 2%...nu shtiu ce sa mai zic...

Eu am pus creditul asta, pentru ca pare interesant, desi nu prea sunt adeptul creditelor (da' de nevoie mai arunc un ochi pe ofertele bancilor). Sa asteptam si alte oferte...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 29 Jun 2004, 14:35
Post #7


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Uite, m-ai facut curios. O sa-mi fac calculul, ca in documentele astora ma descurc cam greu. O data pe an, la un credit de 3 ani, platesc o rata care a fost in primul an dubla (==> o luna in plus platita), in al doilea an a fost 1/2 din rata pe o luna, iar in anul viitor va fi circa 20% din rata respectiva. Cum nu le am cu matematica, mi-e cam greu sa calculez cat vine asta la intregul credit, dar sa fii sigur ca o sa intreb la banca in momentul in care ma voi apuc de un credit... :mrgreen:

Sunt curios cat au comisionul ala malefic si in fine print cei de la BRD... :wink:


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 30 Jun 2004, 08:36
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Tot pe 3 ani am si eu unu, si in prima luna dau dublu si ceva, dupa un an aproape dublu, iar dupa 2 peste 50% dintr-o rata, iar la sfarsit (nu mai stiu exact) mai e ceva in plus, dar nu mai stiu...oricum, imi facusem calc. si erau 3 rate in plus...

La BRD ma enerveaza comisionul de plata in avans....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 30 Jun 2004, 10:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




La creditul auto la BRD nu era nici un comision de rambursare anticipata, partiala sau totala. Eu am profitat de ambele avantaje, am rambursat la un moment dat partial mai mult (aveam credit cu rate descrescatoare si mi-am scutit ceva bani din dobanzile pe care trebuia sa le platesc) dupa care am decis ca e timpul sa termin si gata. S-a verificat toata calculatia, eram la zi cu platile, am dat cat mai era din credit +dobanda aferenta pe luna aia si gata!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jun 2004, 11:24
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Confirm afirmatiile lui sstanescu, am facut si eu la fel. Si nu au fost comisioane de plata in avans.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 30 Jun 2004, 14:34
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu au in cazurile astea...
Am sunat la banca pentru detalii...si iata:
-comision de plata in avans 3%, dupa 4 ani moca
-4% comision din valoarea creditului la inceput si atat
-deschidere cont curent

in rest e ca mai sus...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WUB
post 30 Jun 2004, 14:51
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 3 July 03
From: Bucuresti




Incercati si la BCR Leasing daca va convine varianta de leasing si nu de creditare. Eu am fost multumit de ei.


--------------------
ARR NXT 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 30 Jun 2004, 19:35
Post #13


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Uite ce raspuns am primit eu de la BRD. (scuze - e cam lung)

Ca raspuns la solicitarea dumneavoastra va comunicam faptul ca BRD va pune la dispozitie creditul auto in EURO care are ca obiect achizitionarea de autovehicule noi, Dacia sau alt tip de autovehicule.

Se acorda pe o perioada maxima de 60 luni, in suma minima de 1000 EURO si suma maxima diferentiata in functie de tipul autovehiculului astfel: 9.000EURO pentru autovehicule Dacia sau 40.000 EURO pentru altele.

Avansul minim variaza intre 10 si 20% si se stabileste in functie de veniturile familiei. Dobanda este 9.5% variabila (variaza in functie de dobanda de refinantare a BNR) si puteti opta pentru rate egale sau descrescatoare.

Ca si garantie se va pune gaj pe masina achizitionata. Costurile de gaj sunt de aproximativ 750.000 lei iar in cazul creditelor contractate prin intermediul dealerilor Dacia/Renault, cheltuielile de gaj sunt suportate de catre banca.

Asigurarea obligatorie este cea tip Casco care nu este inclusa in rata, urmand sa se plateasca anual polita de asigurare. Ea poate fi facuta prin intermediul companiilor de asigurare agreate de BRD.

Comisionul de intocmire a dosarului de credit este de 4%, si se plateste o singura data in momentul contractarii creditului, banca noastra nepercepand un comision de administrare anuala.

Rambursarea anticipata partiala este posibila in urmatoarele conditii: suma rambursata nu poate fi mai mica decat o suma egala cu minim 3 scadente (rata creditului +dobanda) calculate conform graficului de rambursare in vigoare , iar ratele care raman de rambursat prin refacerea graficului sa fie de minim 3. Rambursarea partiala se poate realiza o singura data pe luna la data scadentei. Comisionul de rambursare anticipata este 3%.

Creditul Moderato este un credit special care are ca obiect achizitionarea autovehiculului Dacia Logan si se poate acorda in EURO pe o perioada de creditare fixa de 84 luni cu un avans minim de 15% din valoarea autovehiculului. Dobanda este variabila, 9%.

Toate celelate conditii de acordare ale creditului Moderato sunt cele standard, cu mentiunea ca pentru rambursarea integrala a creditului dupa al 4-lea an nu se mai percepe comision de rambursare anticipata. Puteti solicita de acum creditul, dar autovehiculul va fi livrat incepand cu data de 9 septembrie 2004, perioada de preacceptare a creditului fiind de 90 de zile.

Pentru masinile comercializate prin intermediul dealerilor autorizati Dacia/Renault va trebui sa mergeti la punctele de vanzare. Dealerul va va pune la dispozitie pachetul de formulare tip necesare, indrumandu-va totodata pentru completarea acestora, va va comunica alte documente solicitate de banca si va remite prin fax la banca cererea de credit completata si semnata de dumneavoastra, in vederea obtinerii unui prim raspuns la solicitarea de credit. Dupa acceptarea cererii de credit de catre banca, dealerul va emite avizul de plata al autovehiculului / factura proforma si, cu dosarul de credit constituit va veti prezenta la unitatea bancii aleasa de dumneavoastra (cea mai apropiata de domiciliu sau serviciu), in vederea perfectarii acestuia.

Pentru celelate tipuri de autovehicule va fi necesar sa va prezentati la o sucursala BRD pentru a vi se analiza solicitarea dumneavoastra de credit.

Aceasta analiza se poate face telefonic, la numerele specificate mai jos, urmand sa mergeti la banca cu documentele completate, pentru finalizarea dosarului de credit.

Pentru orice informatii referitoare la oferta de produse si servicii BRD, aveti la dispozitie numerele de telefon: 0 800 803 803 (apel gratuit din reteaua ROMTELECOM) si 302 61 61 (numar cu tarif normal), accesibile de luni pana duminica intre orele 8 - 22, la care va rugam sa nu ezitati sa ne contactati.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzaru'
post 30 Jun 2004, 20:21
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 6 May 04
From: Bucuresti




Am si eu o nelamurire la acest capitol :
Am fost la Auto Marcu's Grup in Pantelimon si mi-au oferit 2 variante de credit - BRD si Volksbank.
Cei de la Volksbank au dobanda de 7,5 % si un comision de analiza a dosarului de 30 euroi. E acelasi lucru cu acel 4 % din valoarea creditului de la BRD sau e suplimentar ?
Stie cineva concret conditiile de la Volksbank ?
A facut cineva vreo comparatie intre oferte ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 1 Jul 2004, 08:00
Post #15


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Volksbank au un comision de 2% flat pe an (adica in fiecare an platesti comision 2% din valoarea INITIALA a creditului - nu din soldul ramas). Cei 30 de euroi sunt costuri 'extra', pe langa dobanda & comisionul de administrare.

Dobanzi si comisioane:
Rata dobanzii: 7,5% p.a. EURO
Comision de administrare: 2% flat aplicabil la valoarea creditului, platibil anual.
Comision de rambursare anticipata: 1% aplicat la valoarea platita in avans.
Comision de analiza dosar: 30 EUR.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 1 Jul 2004, 09:57
Post #16


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




BRD cere avans minim 15% din valoarea masinii daca vii cu girant, cred? Daca nu vii cu girant, cred ca avansul minim este 25%


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 1 Jul 2004, 09:59
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




da..dar iti face analiza bonitatii tale...nu stiu cum sunt calculele, dar de regula se poate da 15%...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 1 Jul 2004, 10:01
Post #18


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Ar fi cool sa dea 15% fara girant... Dar la ei in prospect scrie ca iti trebuie girant daca nu dai 25% avans... In fine, ramane sa-i intreb.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrudragomir
post 1 Jul 2004, 10:33
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 15 April 03
From: Constanta




Dar pe leasing, nu s-a gandit nimeni sa-si ia LOGAN?


--------------------
DACIA SuperNova - CT-02-DSA
Km facuti: 101.000
Data: 08.06.2007

SuperNOVA Campus 2003, 1.4L, 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Jul 2004, 10:53
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ba da, Dacia S.A.
Si vor lansa in acest scop un program de leasing pe 4 ani (intentia este de schimbare o data la 4 ani a masinii)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 1 Jul 2004, 14:08
Post #21


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




klaus !! mai da-ne amanunte, pliiiz!!


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 1 Jul 2004, 14:57
Post #22


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Tocmai am intrebat la Raiffaisen:
min 15% avans - 25% fara girant (asa e peste tot din ce am vazut)
dobanda 9% EURO/$, variaza in f() de LIBOR/EULIBOR (nu e o cifra fixa + libor, e o marja variabila + LIBOR - dar ideea e ca daca creste libor, cresc si ei dobanda; FYI - LIBOR e foarte jos acum (1.5%), nu prea are unde sa scada foarte mult, eventual sa creasca). Dar asta cred ca e adevarat la majoritatea bancilor
alte comisioane: inscriere gaj 750k lei
comision administrare - 2%pe an, platibil la sold (nu flat ca la volksbank)
asig. CASCO cesionata bancii (asta e la toate bancile).
comision de rambursare anticipata - 1%.
Mie mi-a facut un calcul aprox. de 190 euro rata pt. un AMBITION pe 3 ani (6000 credit, 2000 avans), venit minim ~ 625 euro pt. acordarea creditului.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzaru'
post 1 Jul 2004, 20:23
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 6 May 04
From: Bucuresti




QUOTE
Volksbank au un comision de 2% flat pe an (adica in fiecare an platesti comision 2% din valoarea INITIALA a creditului - nu din soldul ramas). Cei 30 de euroi sunt costuri 'extra', pe langa dobanda & comisionul de administrare.

 Dobanzi si comisioane:  
Rata dobanzii: 7,5% p.a. EURO  
Comision de administrare: 2% flat aplicabil la valoarea creditului, platibil anual.  
Comision de rambursare anticipata: 1% aplicat la valoarea platita in avans.  
Comision de analiza dosar: 30 EUR.


DRAGA VV am fost azi la Volksbank si am luat documentatia la un credit pt. logan, INSA COMISIONUL DE 2% SE PLATESTE o SINGURA DATA LA CONTRACTAREA CREDITULUI, NU ANUAL. Am insistat foarte mult sa clarific asta, ofitareasa de credit spunand ca asa este la ei nu ca la alte banci care iau anual acest procent. Deci, cu scuzele de rigoare pentru corectare, s-ar putea sa dezinformezi si pe altii pe aici.
Acest credit de la Volksbank mi s-a parut cel mai avantajos (si ca dobanda si sub aspectul costurilor suplimentare).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSA
post 1 Jul 2004, 20:30
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 18 June 04




solenzarule thnx for info... cred ca am sa fac si eu o vizita la Volksbank sa ma clarific.


--------------------
Dacia Logan Ambition - 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 2 Jul 2004, 08:03
Post #25


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Daca acel comision este platibil doar o singura data, atunci evident ca Volksbank incepe sa conduca plutonul! :mrgreen:


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 2 Jul 2004, 09:13
Post #26


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Da, chiar si daca e platiibl anual, tot merita destul de mult....
Scuze de dezinformare, nu e vina mea, ei au scris prostii pe site-ul lor:
http://www.volksbankromania.ro/vb_applicat...content1073.asp


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzaru'
post 3 Jul 2004, 07:59
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 6 May 04
From: Bucuresti




Cea mai trista concluzie la care am ajuns este ca BANCILE (precum si multe alte institutii) au un site web ca da bine, dar in schimb nu are nici o utilitate. Toate informatiile furnizate pe site-urile oficiale sunt de doi bani, pentru a te informa cu adevarat trebuie neaparat sa faci un drum fizic la banca si sa vorbesti cu cei de acolo, referitor la toate detaliile unui credit .
Astept alte pareri si alte oferte de finantare pt. un logan.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 3 Jul 2004, 08:14
Post #28


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




Asa fac toti bancherii, arunca cite ceva in media ca sa te incite, iar cind mergi sa cumperi produsul, surprizaaaaaaaa " stiti domnu` client, costurile creditului sunt ceva mai mari decit ati citit pe siteul nostru..."
Se maninca intre ei de la clienti, de aia procedeaza asa!!


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzaru'
post 3 Jul 2004, 15:08
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 6 May 04
From: Bucuresti




Stie cineva vreun dealer din Bucuresti care sa aiba posibilitate de creditare proprie, fara banca?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2004, 16:02
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




nu


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
108 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 07:47
Forum Renault