DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 18 19 20 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consumul MEDIU al Loganului 1,4 si 1,6 8V, TOTUL despre consum

ursamajor
post 9 Nov 2005, 15:30
Post #571


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




5000 km la bord, 1 concediu la mare (circa 450 km dus-întors), un drum la Ploiești, cîteva drumuri la Metro Galați, una peste alta circa 40 % extraurban, restul urban. Consum mediu REGIM MIXT 6.6 l/100 km. Am folosit metoda contabilă de determinare a consumului, întrucît nu am socotitor de bord. 330 litri de benzină consumați, circa 1100 RON cheltuiți, 0,22 RON/km.
Am mai postat o dată și mi s-a șters post-ul. Consider că un consum pe o distanță mare e mult mai relevant decît unul determinat pe cîteva sute de km. Vă rog nu-l mai ștergeți.

[postul anterior s-a sters deoarece nu ai facut precizarile necesare privind conditiile de drum si de determinare a consumului, asa cum le-ai prezentat acum!]

Later edit:
De acord cu observațiile. Mă bucur că s-a redeschis acest topic.

This post has been edited by ursamajor: 9 Nov 2005, 21:53


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutg
post 9 Nov 2005, 19:52
Post #572


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 October 05




Logan 1.4 Ambiance. Kilometrii parcursi 743. (a inclus si un drum catre mare). Proportie 15% urban .. restul extraurban. Consum mediu 6.02l/100Km. Verificarea am facut-o prin metota plin-plin .. din moment ce ambiance nu are computer de bord.

La fel ... un prieten de-al meu .. cu un Laureate 1,4 MPI ... calculat (de fapt computerul de bord a calculat) consumul pentru un drum dus intors la mare... plus cativa KM in oras. Raportul : 10% urban... restul extraurban. Majoritatea kilometrilor au fost facuti pe Autostrada Soarelui ... la viteze in jur de 120Km/h. Consum mediu afisat de computerul de bord a fost de 6.2 l/100Km

Parerea mea este ca se cam respecta specificatiile din cartea tehnica.


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI - PH 12 JAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 11 Nov 2005, 11:02
Post #573


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Bucuresti, motor 1.6, urban

Date din calculatorul de bord:

km parcursi: 432

consum mediu: 9.7 L/100

viteza medie: 21.7 km/h


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stavreschi
post 11 Nov 2005, 14:37
Post #574


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 13 February 05
From: GALATI




Ia ascultati un onsum ..., mediu care pe mine m-a amuzat:
Am plecat din Gl spre BUc. si am luat-o prin sud spre Slobozia sa o iau pe A2...
pana la Drajna am avut consumul mediu de 6,5 %... bun as putea sa zic !
Cand am ajuns in Buc., am inlemnit... ajunsese la 8- 8,1 pe ultimii metrii de autostrada... (am mers cat a vrut masina... ca mereu acul era pe la 170 si turometrul pe la 4800 rpm !! )
Si acum ce m-a amuzat... dupa ce am ajuns in oras, am avut de lasat ceva in Drumul Taberei pe la Raul Doamnei... nu prea cunosc BUc. si am mers cu ocolisuri... dupa care am plecat spre Otopeni prin centru pe la Academia Militara, Magheru.. Aviatorilor.. etc.
ora 9 seara... Cand am ajuns la Metro Otopeni, aveam consumul de 7,8... am ras cu lacrimi si mi-am spus... ce bun e mersul asta cu viteza maxim smile.gif) =))


--------------------
dacia Logan 1,6 l GTI - Gl xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 11 Nov 2005, 21:11
Post #575


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Sunt si eu in masura sa va relatez consumul Logan-ului meu.
Asadar: Am facut plinul la 5000km. Am mers in oras - Timisoara, in 90% din cazuri pe traseul AEM, Spital Judetean, Sala Olimpia, Continental, P-ta Marasti Circumvalatiunii -tur, retur (adica drumul spre si de la servici). Timisorenii cunosc cat e de aglomerat pe-aici, mai ales dupa-mesele. Am facut din nou plinul dupa 937 km (in momentul cand am luat salariul smile.gif). Consider ca distanta de aproape 1000 de km este destul de mare pentru a nu da nastere la erori de calcul. Am consumat 89 l benzina. Din calcule reiese un consum exclusiv urban de 9,5 %

Vreau sa mai adaug ca nu credeam ca voi obtine un consum de sub 10%, in conditiile in care Timisoara este un oras santier, cu drumuri si poduri intrerupte. Probabil aici este cel mai greu trafic din tara dupa Bucuresti. Din acest motiv ma declar multumit de consumul urban al masinii mele. Se apropie de valorile date de fabricant.

(Reamintesc ...doar daca ne spui si conditiile!)

P.S. Am inteles ca metoda de calcul plin-plin nu este recomandabila la Logan, in sensul ca nu e bine sa incarci rezervorul peste 50 l. Mi-am spus insa ca nu va fi foc daca folosesc aceasta metoda de doua ori, in total am facut 4 plinuri "ochi".


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRAGOSAKEAVI
post 12 Nov 2005, 16:30
Post #576


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 24 September 05
From: Cluj Napoca




Consum pe ultimii aprox. 400 km (dupa computerul de bord):
Traversez orasul de la est la vest si retur datorita serviciului. Plecarea dimineata, retur dupa amiaza, deci prind inghesuiala de la orele de varf . Cei din Cluj stiu cum se circula la aceste ore pe anumite portiuni ( Clinicilor, Eroilor, P-ta Mihai Viteazul). In plus mai circul zilnic in functie de necesitati, in total aproximez ca fac 30-40 de km zilnic din care aprox. 5-10 extraurban
Consumul este de 8,6 litri /100 km. Daca acest consum pare nerealist, fac un filmulet cu ce arata bc si atasez la urmatorul post. Toate cele bune.
Sa nu uit: turometrul in toate treptele (fara treapta 1, desigur), in timpul cat motorul este in sarcina, se gaseste intre 2000 si 3000 de rot/min. Deci nu chinui motorul prea tare. blink.gif
Un sfarsit de saptamana extrem de placut la toata lumea. drunksinging.gif


--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,6 - XX-00-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandu
post 12 Nov 2005, 17:05
Post #577


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 4 September 05




Sunt putin mirat de consumurile pe care le-am scos eu.Daca cineva poate sa ma lumineze i-as ramine dator. Extraurban 5,6l/100 km ,am folosit cit mai mult posibil treapta aV a si am schimbat treptele inferioare la 2000-2200 rpm.In localitati am incercat pe cit posibil sa mentin o viteza de 50-60 km/h tot in a V a iar frinarile le-am facut cit mai usoare fara bruscari. Accelerarea de la 60km/h in aVa este dificil de facut dar nu imposibil, dar este corecta?
Un consum total urban 800km plus extraurban 200 km , prima mie de km a masinii am un consum de 8l/100km.


--------------------
dacia logan laureate 1,4 - vn-50 -alx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 12 Nov 2005, 20:27
Post #578


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca





Am fost acasa in octombrie, 1 luna, marcat 5000km fara sa resetez computerul de bord si consumul mediu (urban+extraurban, condus urban oarecum "activ" fara sa-mi bat joc totusi si intercity intre 120 si 160). Consum mediu raportat de masinarie = 7.5l/100km. Masina era deja la 5000 de km, Laureate de 1.6.

Am pus-o iar la somnic pentru 6 luni...


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 12 Nov 2005, 21:44
Post #579


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Am calculat si eu consumul mediu pe primii 2079 de km, din care aprox 1000 extra-urban, restul in Bucuresti - 8.6 l / 100 km. Nu e rau, tinand cont ca in Bucuresti urca peste 10,5. Ma daclar multumit, si o sa tin evidenta in continuare smile.gif.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDN
post 13 Nov 2005, 09:54
Post #580


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 October 05
From: Constanta




Primii 3500 km consum mediu 8.4 (50% urban.50% extraurban),condus cam agresiv, recunosc.


--------------------
TOYOTA AURIS 2008 ,ex LOGAN LAUREATE 2005 - CT 99 MOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Nov 2005, 10:09
Post #581


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 4 Nov 2005, 12:51)
OK, deci nu s-a inteles ce v-am rugat la #604... ok... tot ce era in plus, comentarii etc. a disparut!... DE ACUM INCOLO PENTRU COMENTARII SE VOR DA AVERTISMENTE CONFORM REGULAMENTULUI...

Adica daca aveti de impartasit o experienta, va rog sa o faceti... daca insa aveti ceva de discutat despre ce a scris altcineva, nu o faceti!

Comentariile vor fi sterse fara alta avertizare, fie ca provin de la moderatori sau alti membrii... mesajele, vor ramane, insa aberatiile tehnice (acele lucruri ce par ireale) vor fi marcate de moderatori prin editarea mesajului!... eventual prin cerere de explicatii suplimentare, cu termen de conformare !

Ce inseamna aberant/ireal?.... acel consum la care nu sunt precizate conditiile si imprejurarile in care a fost realizat... tipul de motor etc. ... cat mai detaliate.. in special acele consumuri situate SUB valorile indicate de producator... tot aberante vor fi considerate si cele care se bazeaza pe un numar mic de km, sub 100 de exemplu, dupa resetare... deoarece media calculata de computer nu poate fi relevanta.


Precizare: consumurile se vor categorisi astfel:
-exclusiv urban ... intre doua resetari, se merge numai in oras/localitate, cu precizarea localitatii, zilei, orei sau zonei orare cand se fac drumurile...
- urban preponderent... spre exemplu, e cazul celor care locuiesc la Otopeni si lucreaza in bucuresti... deci combina trasee urbane cu portiuni de DN sau DJ sau autostrada... indiferent de proportie
- mixt... e cazul celor care au resetat computerul apoi au parcurs o luna de drumuri prin oras urmate de un drum pana la munte sau la mare etc. adica combina o perioada inc are s-a mrs in regim urban cu un drum extra urban... sau mai multe... pana la o noua resetare...
-preponderent extra-urban... e cazul drumurilor in regim extraurban, dar cu tranzitare de localitati, cu ceva km efectuati in regim de localitate etc. ... acest tip de consum e bazat pe regim de mers sustinut la viteze mari, cmbinat cu reducerea vitezei la trecerea prin localitati
-extraurban... de exemplu este de la Iesire din Budapesta pana la intraera in Munchen... adica se merge numai pe autostrada, fara a tranzita localitati.... idem se poate considera orice sosea care nu trece insa prin localitati... deci e vorba de un parcurs cvasi-constant, fara perturbatii.... de exemplu cine merge de la Carrefour Militari pana la intrarea in Pitesti si se intoarce apoi la bucuresti... sunt cam 200 km de autostrada... deci peste 95% din traseu sa fie in afara localitatilor...

Toate consumurile sunt MEDII ale traseului/treseelor descris/e la cele mixte va rog sa precizati si intervalul de timp... ca mai sunt si soferi de duminica printre noi care merg in afara orasului o data de craciun, a doua oara de Paste si in fiecare duminica se duc 2 km pana la supermarket... apoi raporteaza consum intre doua resetari consecutive realizate la 1-2 ani distanta... radmasa.gif
*



m-am autocitat pentru a improspata memoria unora care ignora acest avertisment... DE ACUM INCOLO INCEP SANCTIUNILE !!!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 14 Nov 2005, 12:13
Post #582


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(AL @ 4 Nov 2005, 12:51)
-preponderent extra-urban...
*


Laureate 1.4, inca in rodaj, la plecare aveam 659 km. Benzina OMV 95, facut plinul inainte de plecare si resetare calculator.
Ruta: Cluj - Bistrita si retur, aproximativ 2 x 120 km plus ~20 km in Cluj si Bistrita.
Interval de timp: plecare sambata ~11:00, intoarcerea duminca seara ~18:00 (sosire in Cluj)
Conditii de trafic: INFERNALE, lucrari de reabilitare a drumului, aglomeratie la intoarcere (Gherla - Cluj) ca la Metro de Craciun sad.gif
Traversat localitati mai importante: 3 bucati dar destul de lejer.
Regim de mers: maxim 110 km/h, accelerari line (doar cateva depasiri mai "calcate"), RPM minim 2000.

Datele finale ale calculatorului de bord:
- distanta parcursa = 257.8 km
- viteza medie = 56.3 km/h
- carburant consumat = 15.4 l
- consum mediu = 5.9 l/100km (la sosirea in Bistrita aveam 5.6 l/100km)


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladiopa
post 15 Nov 2005, 10:43
Post #583


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 31 August 05
From: Bucuresti




Revin si eu cu un consum care m-a uimit oarecum

Sinaia - Bucuresti cu un Laureate 1,6 , vit maxima 95-100 km/h, vit medie aprox 60km/h (conform datelor computerului) - 5,2 l/100km blink.gif in conditiile in care in masina ne aflam doar 2 persoane.

In spatele meu, un prieten cu un Logan exact ca al meu dar cu 5 persoane in el a consumat 5,4 l/100km.

Deci se poate tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 2005 - B-
Oricat de mica ne e leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 15 Nov 2005, 13:47
Post #584


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(bendix @ 11 Nov 2005, 21:11)
(Reamintesc ...doar daca ne spui si conditiile!)

*



Ce conditii sa mai spun ? Am scris traseul pe care merg zilnic (in zilele de lucru)

Altceva ce as putea adauga ? Obisnuiesc sa merg intre 2000 si 3000 turatii/min. Nu demarez nici prea sportiv, dar nici prea slab. Cam asta este, daca mai aveti intrebari la obiect, va voi raspunde cu placere.

P.S. Gata, m-am prins, cu rosu erau cerute exclusiv conditiile de la consumul extraurban. Scuze !

Asadar: Consum extraurban 5.9%

Conditiile au fost urmatoarele: Timisoara - Aeroport Budapesta (dus intors) 600km.
Traseul si vitezele medii aproximative (fiindca nu am computer de bord) le gasiti aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=9116&st=547

Toate cele bune !

This post has been edited by bendix: 15 Nov 2005, 13:55


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mondidi
post 15 Nov 2005, 17:51
Post #585


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 29 April 05




motor 1,6
extraurban 99% din traseu

mers constant cu 140 urcat rapid spre 140 schimbat la 3000 -4000 (functie de situatie)==>6,7 - 7 - 7,2 %
mai rar mers mai pasnic fara reprize rapide cu vit. pina in 100 ==> 5,6 - 6,4 %

ce distante, ce traseu, cati km?... termen pentru completare 24 ore


motor 1,4
mers pasnic in regim taxi (oras mic fara prea multa aglomeratie dar cu multe gropi) ~7 - 7,2 % (depinde f mult de sofer)

ambele masini au ~20 mii km

ce oras?... motor cald sau mereu rece (un client la 2 ore)?


--------------------
dacia logan - BT-02-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 15 Nov 2005, 19:34
Post #586


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Am facut plinul la Mol Petrosani + o solutie curatat injectoare (am 11.500 km si nu am mai folosit pana acum). Drum de Bucuresti cu regim variat de viteze (100 in afara, 60 in localitati, 130-140 pe autostrada, cu depasiri si talpa pana la podea etc) cu 2 persoane la bord si portbagajul gol.. In Bucuresti m-am invartit prin centru, pe Victoriei, in ora de varf. Retur in aceleasi conditii. Abia pe defileul Jiului s-a aprins becul rosu. Am mai facut pe rosu inca vreo 30 km. La statia Mol de unde am plecat kilometrajul indica 723 km. Asta e autonomia obtinuta. Nu pot calcula consumul ca nu stiu cat a intrat in rezervor (mai aveam benzina cand am facut plinul). Daca intra 50 de litri de benzina in rezervor ar rezulta un consum mediu de 6.9.

This post has been edited by sinaxis: 15 Nov 2005, 19:37


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 16 Nov 2005, 10:15
Post #587


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Dragi colegi... a venit vremea sa inchidem acest topic.... de ce?... s-au strans suficiente date din observatile voastre incat sa putem trage o concluzie statistica suficient de credibila asupra consumurilor Loganului 1,4 si 1,6...

In scurt timp o sa prelucram valorile prezentate de voi si o sa va oferim si cateva concluzii....

Pentru si numai pentru cei cu Logan diesel, va fi creat un topic complementar in care vor fi valabile tot regulile de aici.

Bafta!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 16 Nov 2005, 14:49
Post #588


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




REZULTATE STATISTICE
(bazate pe consumurile declarate de dvs. in cadrul acestui topic)

Logan 1,4 MPI

urban: 9,15 l/100km........................................................ <=9,2 declarat de Dacia
urban Bucuresti: 9,23 l/100 km
urban alte localitati: 9,05 l/100 km

extraurban (preponderent sau exclusiv): 6,34 l/100 km...... >5,5 declarat de Dacia

mixt (din raportari): 7,37 l/100 km................................... >6,8 declarat de Dacia
mixt (ca medie urban/extraurban): 7,83 l/100 km.............. >idem


Logan 1,6 MPI

urban: 9,37 l/100km........................................................ <10,0 declarat de Dacia
urban Bucuresti: 9,50 l/100 km
urban alte localitati: 9,05 l/100 km (egal cu cel de la 1,4 MPI!!!)

extraurban (preponderent sau exclusiv): 6,48 l/100 km...... >5,7 declarat de Dacia

mixt (din raportari): 7,61 l/100 km................................... >7,2 declarat de Dacia
mixt (ca medie urban/extraurban): 8,27 l/100 km.............. >idem

Concluzii

1. in mod ciudat, valorile urbane (in special la 1,6 MPI) se situeaza SUB cele declarate de producator... asta se datoreaza in special raportarilor de la inceputul topicului, care sunt majoritar mici... probabil datorate regimurilor de rodaj si de obisnuire cu masina...

2. restul valorilor (mediilor), desi sunt peste cele declarate de producator, sunt plauzibile, nefiind radical diferite de cele indicate de producator...

3. Principalii factori de influenta ai consumului identificati in cadrul discutiilor sunt:
a)generali:
-lungimea parcurului pe care se calculeaza media de consum
-incarcarea/sarcina
-tipul de echipare/model (DA sau fara, tip alternator)
-erorile de metoda de apreciere e consumului (computer sau metoda plinului etc.)
-temperatura externa/anotimp
-folosirea AC
-calitatea benzinei

cool.gifspecifici consumului urban:
-lungimea traseelor zilnice
-aglomeratia (orasul si momentul din zi/saptamana)
-stilul de conducere in oras

c)specifici consumului extraurban:
-regimul de viteze si stilul de conducere
-tipul de drum (european modernizat, national/judetean, autostrada etc.)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 18 19 20
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:00
Forum Renault