DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aburirea geamurilor, Cum solutionam aburirea geamurilor iarna sau cand p

crizarachetelordincuba
post 21 Nov 2015, 22:42
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 28 December 12




Oameni buni explicati-mi si mie cum se inlocuieste caloriferul de caldura fara sa dau jos bordul!!!! am inteles ca se da doar partea dejos a aerotermei si se scoate pe sub bord.

am inteles ca trebuie dat jos torpedoul, bara de metal de la casetofon, apoi desfac clemele de la partea inferioara a aerotermei si am acces la calorifer. apoi se scot furtenele din stutzurile de la calorifer si pot sa-l dau jos si pe calorifer. ESTE ADEVARAT SAU O SA LUCREZ DEGEABA? nu am gasit mecanici dispusi sa ma ajute. MULTUMESC.

scuze de off dar sunt prea curios si disperat.


--------------------
DACIA 1310 1999 L
"Muntii nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipicas
post 3 Jan 2016, 16:27
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 19 January 12
From: Iasi




salut,
pe lângă cele enumerate mai trebuie rotita și cutia de la schimbător pentru ca nu ai loc sa manevrezi carcasa caloriferului


--------------------
Dacia 1310 2002 - IS-04-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
retro-activ
post 3 Feb 2019, 22:40
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 October 17
From: Targu Mures




Salutare.

Arăt niște modificări mărunte, făcute la Dacia 1300, în scopul optimizării dezaburirii parbrizului.
Încălzirea, știm, e proastă, dar așa cum e, lasă aburită/înghețată marginea din stânga a parbrizului, tocmai acolo unde șoferul ar trebui să vadă banda cealaltă. Fluxul de aer este maxim în dreptul volanului, și e insuficient mai la stânga.
În plus, jetul de aer bate cumva razant, paralel cu parbrizul, și nu cedează căldură acestuia pe cât ar putea.
Pentru a uniformiza debitul de aer, am mai dat câteva găuri pe sub parbriz, în tablă, unde iese aerul cald.


<span class='edit'>3 Feb 2019, 23:45:</span>
Direcția jetului de aer am modificat-o, să bată mai hotărât spre parbriz, scobind orificiile grilajului de plastic cu biaxul și cu pila. Pe poză, spre dreapta se văd orificiile nelucrate, iar pe stânga, cele scobite.

This post has been edited by retro-activ: 3 Feb 2019, 22:47

Attached thumbnail(s)
DSC01857.JPG ( Size: 1.87mb ) Number of downloads: 240
DSC01873.JPG ( Size: 1.64mb ) Number of downloads: 250
DSC01865.JPG ( Size: 1.6mb ) Number of downloads: 254


--------------------
Dacia 1300 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CN3Matte
post 14 Apr 2019, 23:54
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 26 March 19




Am mers o data 50 km pe ploaie rece fara aeroterma, incalzire, nimic. Am zis ca n-am treaba. A trebuit sa dezaburesc manual din 2 in 2 minute, era sa dau intr-un destept care nu avea becuri de frana..


--------------------
Dacia 1310L 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcNelu
post 2 Jun 2019, 22:01
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 2 June 19




QUOTE(retro-activ @ 3 Feb 2019, 23:40)
Salutare.

Arăt niște modificări
Direcția jetului de aer am modificat-o, să bată mai hotărât spre parbriz,
*


Salutare.
A functionat modificarea in stanga? si in partea dreapta, ce s-a intamplat, a mai fost jet suficient de aer cald pentru dezaburire?

Umezeala excesiva din habitaclu se mai poate reduce cu granule de silicat de la asternutul pentru pisici, caini de apartament. Silicat cristalizat, granule mari ! Atentie, nu nisip pentru pisici.

Silicatul este mai scump decat nisipul, dar merita. Il puneti intr-o cutie de plastic (fara capac), cutie cu marginile intoarse spre inauntru ca sa nu sara afara din cutie.

Puneti chiar si doua cutii, de exemplu, in spate, sub scaunele din fata.

Cand silicatul este saturat, il inlocuiti. Pastilele Ceresit sunt mai scumpe si suprafata de absorbtie este compacta, redusa, fata de utilizarea unei cutii cu granule de silicat, asezate de un amator.



--------------------
rar 3 2019 - Alte situatii
ATENTIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Jun 2019, 09:08
Post #66


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pui silicatul intr-un ciorap si-l legi la gura.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 Jun 2019, 09:11
Post #67


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(CN3Matte @ 14 Apr 2019, 23:54)
A trebuit sa dezaburesc manual din 2 in 2 minute, era sa dau intr-un destept care nu avea becuri de frana..
*


Deci tu mergeai cu parbrizul aburit, dar numai ala cu farurile stinse era "desteptul" aici. sleep.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcNelu
post 3 Jun 2019, 12:07
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 2 June 19




Silicatul liber si neacoperit de orice strat deasupra, in contact direct cu mult aer, este mai rapid la absorbtie in conditii de habitaclu, si nu pateaza, puteti sa il dati si cu deodorant.

Am facut ce a spus retro-superior dar numai in modul urmator, multumesc retro !
In tabla am dat doar doua gauri de 12 mm in stanga, 2 gauri de 12 mm in dreapta/
Si pe urma am aspirat spanul si am vopsit sa nu rugineasca.

Iar in plastic, la grila, am dat in fiecare spatiu de fanta, cate o gaura de 5 mm, cu viteza mica, sa nu se rupa grila.

Grila are doua neajunsuri. Materialul este vechi, poate sa se rupa daca frezam in el mai mult si spre margine. Chiar si grile originale noi, daca cumperi, tot materialul este vechi.

Astfel ca in grila am dat doar gaurile de 5 mm, spre geam.


This post has been edited by mcNelu: 3 Jun 2019, 21:55


--------------------
rar 3 2019 - Alte situatii
ATENTIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcNelu
post 11 Jun 2019, 23:07
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 2 June 19




Gaurile de 5 mm le-am dat in grila din doua in doua fante, cred ca este suficient si asa.


--------------------
rar 3 2019 - Alte situatii
ATENTIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
retro-activ
post 18 Jun 2019, 23:13
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 October 17
From: Targu Mures




QUOTE(mcNelu @ 2 Jun 2019, 23:01)
Salutare.
A functionat modificarea in stanga? si in partea dreapta, ce s-a intamplat, a mai fost jet suficient de aer cald pentru dezaburire?

*



Dezaburirea s-a mai uniformizat în față la șofer. Se face și în partea dreaptă, dar ceva mai târziu.
Am uitat să fac niște poze din interior cât era ger, că se vedea distribuția petelor dezghețate pe parbriz.
Am mai făcut un "tuning" la motorul de aerotermă, în sensul că i-am mărit considerabil tensiunea de alimentare, de la 12 V la 20...23 V. S-a mărit drastic debitul de aer, și altfel se aude, altfel dezgheață. Nu îmi fac probleme cu supraîncălzirea motorașului, căci oricum lucrează în frig. Toată iarna așa am folosit dezaburirea.


--------------------
Dacia 1300 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 18 Jun 2019, 23:27
Post #71


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Gaurile sunt foarte bune, dar aerul care intra in tubulatura aia trebuie sa-l dirijezi in laterale.
Ele trebuie date cu diametre diferite. Cele spre centru masinii cu dimetru mai mic, cele spre laterale mai mari. Asa o sa ai debit constant.

This post has been edited by IRONICK: 18 Jun 2019, 23:28


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcNelu
post 18 Jun 2019, 23:48
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 2 June 19




salut, multumesc, @all. Cum alimentez ventilatorul cu 20...23 , separat sau direct de cu un montaj ridicator de tensiune continua, numai pentru ventilator, tai firul de alimentare si masa si pun montajul sub bord sau separat, de la bricheta cu 12 V ridicati la 20...23 ?


--------------------
rar 3 2019 - Alte situatii
ATENTIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcNelu
post 23 Jun 2019, 09:15
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 2 June 19




QUOTE(IRONICK @ 19 Jun 2019, 00:27)
Ele trebuie date cu diametre diferite. Cele spre centru masinii cu dimetru mai mic, cele spre laterale mai mari. Asa o sa ai debit constant.
*


Buna ziua, constructorii Dacia 1310 au facut invers, in centru in tabla, este o gaura de cca 3ori mai mare decat cele doua gauri in tabla de pe laterale de cca 4cmp fiind constructiv, fante.

Am un alimentator cu priza de bricheta auto cu iesire cursor variabil pentru alimentare notebook-uri si sa pun (pentru marirea vitezei la ventilator), un comutator pe alimentarea clasica a ventilatorului dar la ventilator sunt doua fire negre care sunt +12V si masa este pe sasiu, caroserie -12V, cum sa pun masa -12V pe masa de -20V ?

This post has been edited by mcNelu: 23 Jun 2019, 13:57


--------------------
rar 3 2019 - Alte situatii
ATENTIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
retro-activ
post 23 Jun 2019, 19:38
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 October 17
From: Targu Mures




Am făcut între timp o schiță de mână, și niște poze cu detalii constructive.
Am primit și mesaj personal pe această temă, dar sistemul, din ceva motiv, nu îmi permite să trimit răspuns la PM. Mai bine postez deci în topic.
În esență, la tensiunea nominală a bateriei, de 12 V se adaugă (sau nu) o altă tensiune continuă, obținută prin redresarea, apoi filtrarea tensiunii alternative de la una din cele 3 borne ale alternatorului.
Valorile condensatoarelor se pot citi pe schemă. Puntea redresoare funcționează de fapt ca două perechi de diode.
În ralanti, schema abia își face efectul, adaugă doar câțiva V la cea a bateriei.
Peste o minimă turație tensiunea însumată crește până la 20...23 V. Corespunzător, și curentul luat de electromotor crește de la 1,5 A până peste 4 A. Se poate ca, contactul de la aerotermă să se uzeze accelerat din acest motiv.
Cu comutatorul se poate selecta pe ce turație să meargă aeroterma.

<span class='edit'>23 Jun 2019, 20:55:</span>
Practic, se întrerupe firul care vine de la placa de borne și merge la contactul aerotermei, și se trece prin cutie.
Se mai aduce un fir din alternator (albastru, ce iese din grilajul de plastic).
În total sunt trei fire ce intră în cutie. Secțiunea lor este între 1...1,5 mmp.
Pe firul de la alternator se intercalează o siguranță fuzibilă de 10A, pentru orice eventualitate.
Mare atenție la izolația terminalelor pieselor.
Cutia albă este plasată sub bord, la stânga volanului, și este fixată cu șuruburi de perete.
Eventuala realizare a schemei se face pe propria răspundere, dar asta, cred, e de la sine înțeles.

This post has been edited by retro-activ: 23 Jun 2019, 20:06

Attached thumbnail(s)
DSC02317.JPG ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 74
DSC02302d.jpg ( Size: 156.76k ) Number of downloads: 73
DSC02308d.jpg ( Size: 189.37k ) Number of downloads: 25
DSC02310d.jpg ( Size: 143.08k ) Number of downloads: 26
DSC02312d.jpg ( Size: 278.52k ) Number of downloads: 23
DSC02313d.jpg ( Size: 178.69k ) Number of downloads: 22


--------------------
Dacia 1300 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcNelu
post 26 Jun 2019, 23:47
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 2 June 19






--------------------
rar 3 2019 - Alte situatii
ATENTIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:27
Forum Renault