DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident, Vatamari corporale si dosar penal

MihaiKV
post 24 Nov 2016, 21:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 October 16




Salut tuturor. Luna trecuta pe 28, seara am avut parte de un eveniment urat, accident rutier... Am un Renault Laguna 2 break, luata de 11.10.2016 saptamani cu 4000 de euro, numere rosii, urma sa o inmatriculez... Faptele mai pe scurt au fost asa: mergeam drept pe un bulevard in Hunedoara, iar din sens opus a venit o rabla de Mazda 323 si a facut stanga (lui) (dreapta mea) si mi-a taiat calea la semafor, semaforul fiind verde, el neavand pietoni cui sa ii dea prioritate, neacordandu-mi mie prioritate... Copil prost de 20 ani, incepator, cu ochelari... Eu am avut 55-60 km/h, am tras tare stanga de volan cat am putut in speranta sa il evit, dar am dat in el in lateral spate, apoi mi-au iesit 4 airbaguri, 2 frontale, cortina dreapta si din scaunul dreapta (eram singur in masina) si mi s-a ridicat capota si am dat intr-un pom, noroc ca nu erau oameni prin zona sa mai omor Doamne fereste pe cineva... Politia are filmarea ca proba la dosar, de pe camera celor de la Primarie.. I s-a facut dosar penal si permisul luat, eu am mers la spital cu ambulanta, capul spart si cu genunchii loviti, am scapat cu doar atat, multumesc la Dumnezeu, el nu a avut nici pe dracu, era singur in masina... intrebarea mea urmatoare... ce pot face in continuare? El are asigurare valabila pe EUROINS, cea mai ieftina si cea mai proasta de altfel... nu vrea pe cale amiabila, i-am propus asta. Nu ma pricep cu asigurarile cum se procedeaza, chestia e ca masina e netransportabila pe roti.. Am luat certificat medico-legal cu 8 zile de spitalizare, sa il pot da si in judecata pt vatamare corporala + altele, CE MA SFATUITI? .. Cu asigurarea cum pot face, imi poate da dauna totala si cel putin 3000 de euro sau sa o refac? Mentionez ca motorul e 90% intact, radiatorul la fel... Lonjeroanele la prima vedere par ok, sunt rupte planetara, telescopul, janta in doua, parbrizul spart, airbagurile toate sarite, usa din dreapta praf, pragul la fel, in interior oglinda retrovizoare sparta, bordul nu e la locul lui... farurile se aprind, inchiderea centralizata merge... Politia inca nu au facut nici azi adresa celor de la asigurare, pt ca nu au primit nici acum rezultalte la analizele de sange pt alcoolemie, nici nu ne-au chemat la declaratii .. si mi-au spus (cei de la politie) daca vreau sa grabesc lucrurile, sa-l conving pe vinovat sa vina cu mine la asigurare sa dea o declaratie ca isi recunoaste vina si sa luam probele de sange mai repede, costa 100 lei.. Vinovatul nu isi prea recunoaste vina, e indolent. Am fost la reprezentanta Renault cu seria de sasiu sa imi dea dotarile masinii cu totul. Cei de la asigurare mi-au facut o constatare acum vreo 2 saptamani si mi-au dat costul de reparatie de 13700 RON, piese noi plus manopera plus vopsea, acum astept valoarea masinii pe piata. Dupa calculul unui baiat dupa seria masinii si a nr de km, i-a iesit 3380 de euro, care -25% epava ramasa , ajung la 2500 de euro, foarte putin parerea mea. Daca masina e dauna totala in vizorul celor de la asigurari, care a fost deja pozata, constatata si altele, pot s-o refac eu pe banii mei fara probleme si sa astept banii de la dauna totala? Sunt nou in chestiile astea, imi cer scuze daca gresesc pe undeva. CE E DE FACUT? Multumesc anticipat..


Attached thumbnail(s)
10.jpg ( Size: 544.85k ) Number of downloads: 300
11.jpg ( Size: 731.68k ) Number of downloads: 318
20161110_100231.jpg ( Size: 3.53mb ) Number of downloads: 337
20161110_100159.jpg ( Size: 1.45mb ) Number of downloads: 354
20161110_094343.jpg ( Size: 3.73mb ) Number of downloads: 353


--------------------
Renault Laguna 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Nov 2016, 21:06
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(MihaiKV @ 24 Nov 2016, 21:00)
.. si mi-au spus (cei de la politie) daca vreau sa grabesc lucrurile, sa-l conving pe vinovat sa vina cu mine la asigurare sa dea o declaratie ca isi recunoaste vina si sa luam probele de sange mai repede, costa 100 lei..

Trebuia inregistrata consersatia asta cu "militianul"....si facuta publica!
Asa se gandesc organele de cercetare penala sa rezolve cazul?
Exista dinamica accidentului/martori/declaratiile partilor/altele si pe baza a toate astea se poate constata gradul de vinovatie......nu prin metoda "trimisului"!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Nov 2016, 21:40
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Va iesi dauna totala si vei lua vreo 2000-2500e de la euroins.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 25 Nov 2016, 09:38
Post #4


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




orice ai face, poate iti raman bani si de cauciucuri. Cu slickurile alea, nici nu ma mira ca nu ai putut frana/evita in timp util. Nu zic ca daca ai fi avut anvelope bune nu ai fi facut accident dar poate alta ar fi fost dinamica accidentului.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Nov 2016, 11:27
Post #5


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Nasol ce ti s-a intimplat. In Ireland pe chestia cu certificatul medical ai lua peste 20k euro de la asigurare


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiKV
post 25 Nov 2016, 20:27
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 October 16




QUOTE(espacern @ 24 Nov 2016, 21:06)
Trebuia inregistrata consersatia asta cu "militianul"....si facuta publica!
Asa se gandesc organele de cercetare penala sa rezolve cazul?
Exista dinamica accidentului/martori/declaratiile partilor/altele si pe baza a toate astea se poate constata gradul de vinovatie......nu prin metoda "trimisului"!
*


Din pacate asta e Romania...

QUOTE(R19/16v @ 24 Nov 2016, 21:40)
Va iesi dauna totala si vei lua vreo 2000-2500e de la euroins.
*


Cam putin .. dar avand in vedere ca imi ramane masina..

QUOTE(Sudsemnatu @ 25 Nov 2016, 09:38)
orice ai face, poate iti raman bani si de cauciucuri. Cu slickurile alea, nici nu ma mira ca nu ai putut frana/evita in timp util. Nu zic ca daca ai fi avut anvelope bune nu ai fi facut accident dar poate alta ar fi fost dinamica accidentului.
*


Voiai sa fii ironic sau cum? Toti sunteti zmei pana o patiti din vina unui dobitoc cum am patit-o eu, e usor sa vorbesti cand nu esti implicat, dar nu iti doresc un asa impact chiar si la 60 la ora.. Cauciucurile sunt foarte bune toate 4, sunt de vara, luasem masina de 2 saptamani atunci, tocmai ce dadusem comanda de cauciucuri de iarna, nu eram dobitoc sa umblu cu cauciucuri ca-n palma de uzate. Afisez si o poza exact cu roata aceea care e distrusa. Nu am apucat sa pun frana, de aia s-a distrus asa masina, m-am gandit de multe ori cum ar fi fost daca, daca, daca ... dar asa mi-a fost scris din pacate.

QUOTE(MoneyTalks @ 25 Nov 2016, 11:27)
Nasol ce ti s-a intimplat. In Ireland pe chestia cu certificatul medical ai lua peste 20k euro de la asigurare
*


Era bine sa fi avut legile de acolo, aici ...

This post has been edited by MihaiKV: 25 Nov 2016, 20:28

Attached thumbnail(s)
820110099_27_1080x720.jpg ( Size: 160.7k ) Number of downloads: 119


--------------------
Renault Laguna 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 15:25
Forum Renault