DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Prelata (husa exterioara) Logan

Manuel
post 4 Jun 2005, 23:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Stie cineva de unde se pot procura? Alea din Metro se potrivesc? Am probat astazi una de fas marimea M la Petrom si e mult prea mica. Am inteles ca ar fi unele cu puf pe interior...


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bianca
post 5 Jun 2005, 15:19
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 25 April 05




Azi am fost in targ in Vitan , husa exterior de Logan.. zic ei ...1 800 000 lei,era subtire si am zis ca nu marita

This post has been edited by Bianca: 5 Jun 2005, 15:44


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI Egee - B 80 -xxx
multa hotie si prostie in tara asta...ne meritam soarta ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delya
post 5 Jun 2005, 21:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 April 05
From: Bucuresti




Mai, nu se poate , eu mi-am cumparat vineri din targ de la Vitan, super prelata impermeabila, culoare gri deschis, iar pe interior are un strat special ca sa nu faca condens.Am dat 900 de mii pe ea. De fapt am dat 850 ca am luat 2 (una si pentru dacia lu' tata).Erau si cu 1100.000 , acelasi tip de prelata (e o cutie alba cu un BMW pe ea) si era si alt tip cu 850.000.Te duci si ceri prelata pentru logan , si-ti dau ei pe dimensiune.


--------------------
Dacia Berlina si Logan - B45... si B25...
"Din faptele oamenilor se poate vedea ce gandesc iar din parerile lor se poate spune dinainte ce vor face." Goethe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apostol Bogdan
post 8 Jun 2005, 09:32
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 June 04
From: cluj-napoca




Mai prin Cluj-Napoca se gaseste ca si mie mi-ar trbui. Eu am una de Dacia 1310. Sta si aceea dar nu o acopera pe toata. Mi-ar trebui una impermeabila. HELP!!!


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus Gri comette/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_dum
post 9 Jun 2005, 22:33
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 4 January 05




Nu va suparati,dar am si eu o parere.e foarte buna o prelata,depinde mult si cat de pretentioasa e culoarea masinii (la mine se pune praful in 2-3 ore dupa ce am spalat masina).Am vrut sa-mi cumpar pt. ca m-am saturat sa o spal de 2ori pe sapt. dar daca pui prelata pe masina si are praf atunci cand o daai jos nu ai cum sa o ridici fara a se produce un proces de frecare si apoi te miri de unde s-au ivit zgarieturile.
Daca tot sunt noi loganurile noastre,de ce sa nu avem grija de el.mai tarziu...poate punem.


--------------------
Dacia berlina 1970 - ag 22 pbm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 9 Jun 2005, 22:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Daca se duce cineva in Vitan, il rog sa-mi ia si mie o prelata de care zice Delya. Pun banii pe card in avans smile.gif.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 9 Jun 2005, 22:43
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan





Exista un anumit risc la prelata exterioara!Se zgirie vopseaua si se matuieste!La vechea masina(dsn)dupa 3 ani era mata vopseaua!O puneam in fiecare seara ca merg zilnic cu masina.Si de la mizerie,praf sau mai stiu eu ce sa facut asa,deci mare atentie!Mai bine fara!


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 9 Jun 2005, 23:45
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Anakin, nu cred ca de la prelata ti s-a matuit vopseaua. Eu unul m-am saturat, o spal dupa-amiaza si dimineata e plina toata de praf. O s-o pun si eu macar dupa spalare, sa ma tina pana a doua zi.
Andrei, daca nu pui cate e noua, mai tarziu nici atat n-o s-o faci.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 10 Jun 2005, 00:18
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan





Daca nu crezi,e treaba ta!Eu ti-am zis ce am patit la masina veche!Toti ma intrebau de ce e matuita masina!SIngura explicatie era husa.Era folosita zilnic.De atunci nu mai am probleme!Tu faci cum crezi!Dar o sa vezi dupa un timp efectul!
ps....are un vecin asa ceva,si deja am vazut unele chestii la vopsea in anumita pozitie si lumina.o are de 3 luni.sunt curios dupa un an cum o arata masina biggrin.gif !


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paull2002
post 25 Jun 2005, 07:44
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 18 October 04
From: Timisoara








nu am am mai auzit asa ceva,da mai multe detalii,sunt de acord ca daca e praf la punera prelatei si ridicarea ei se poate zgiria vopseaua,dar nu vad ce efect ar avea prelata asupra vopselei,rog pe domnul KLAUS sa ne ajute cu un sfat.


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4 PERLA - TM 23 PAU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 25 Jun 2005, 08:06
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(paull2002 @ 25 Jun 2005, 07:44)
nu am am mai auzit asa ceva,da mai multe detalii,sunt de acord ca daca e praf la punera prelatei si ridicarea ei se poate zgiria vopseaua,dar nu vad ce efect ar avea prelata asupra vopselei,rog pe domnul KLAUS sa ne ajute cu  un sfat.
*



Confirm ca dupa ce am folosit prelata la masina veche vreo 3 ani am observat abraziune (vopseaua era mai deschisa la culoare pe muchii si colturi ca sa zic asa, la aripile spate). Trebuie mentionat insa ca prelata era destul de fixa si cind o asezam intii fixind-o sub bara fata apoi trageam de ea pina reuseam s-o trec de bara spate. Cind era uda mergea si mai greu. Posibil daca prelata este destul de mare sa nu apara aceasta abraziune. Dar un lucru tot ramine, praful din ea care este groaznic. Iar cind este uda de la ploaie este o mizerie. Cea mai grozava prelata pe care am vazut-o era intr-un film englez. Masina statea in garaj si era acoperita de prelata care, prinsa cu niste cabluri, era ridicata la apasarea unui buton. Raminea undeva sub tavan pina cind te intorceai si o coborai la loc. Cool! wink.gif

This post has been edited by simon: 25 Jun 2005, 13:37


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paull2002
post 25 Jun 2005, 10:18
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 18 October 04
From: Timisoara





eu tin masina intr-un fel de semigaraj, adica acoperis, si pun prelata doar impotriva prafului, deci de plouat pe ea nu are cum,si atunci matuirea de unde apare?


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4 PERLA - TM 23 PAU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 25 Jun 2005, 13:35
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(paull2002 @ 25 Jun 2005, 10:18)
eu tin masina intr-un fel de semigaraj, adica acoperis,  si pun prelata doar impotriva prafului, deci de plouat pe ea nu are cum,si atunci matuirea de unde apare?
*



Am uitat sa spun mai devreme ca abraziunea s-a produs si la marginea anterioara a capotei motor si la aripile fata linga faruri. La mine, asa cum am spus, husa era fixa ca marime si se matuieste pentru ca de 2 ori pe zi freci vopseaua cu un material textil destul de aspru si plin de praf. Dar poate ca asa erau husele pe vremea aceea si acum sint mai dichisite. smile.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 25 Jun 2005, 14:25
Post #14


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Am avut si eu husa din aceea cauciucata si era larguta(zic eu).Intradevar dupa vreo 2 ani,nu mai era lucioasa vopseaua ca la alte masini.Chiar daca nu era uda husa si era masina,tot se facea mizga pe interiorul husei,care cred ca aia e un pic abraziva!Oricit te-ai stradui,tot se murdareste la interior husa si de aici problemele.


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paull2002
post 25 Jun 2005, 15:19
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 18 October 04
From: Timisoara





le-am scris la cei de la dacia sa vad ce parere au si am luat legatura cu cu 2 tipi,unul la bmw si unul mercedes.va tin la curent.


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4 PERLA - TM 23 PAU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 26 Jun 2005, 20:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(paull2002 @ 25 Jun 2005, 10:18)
eu tin masina intr-un fel de semigaraj, adica acoperis,  si pun prelata doar impotriva prafului, deci de plouat pe ea nu are cum,si atunci matuirea de unde apare?
*



Paul2002, crede-ma pe cuvant, daca ai acoperis la masina, adica nu te ploua, nu te ninge, nu te murdaresc pasarile, nu-ti cad mere pe capota, mai bine renunta la husa !


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paull2002
post 27 Jun 2005, 21:21
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 18 October 04
From: Timisoara




e o idee buna,sa nu mai pun prelata dar se pune praful,dar cel mai mult ma doare faptul ca am un caine mare si la masina veche avea obiceiul sa se urce pe usa de la sofer sa vada eu stiu ce,tot timpul gaseam urme de labi pe usa,de aceea il tin inchis dar nu pot sa-l tin toata ziua inchis.


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4 PERLA - TM 23 PAU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 27 Jun 2005, 21:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




pune plasa de sarma pe marginea semigarajului...cred ca vei iesi mai ieftin decat cu prelata smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 4 Jul 2005, 10:43
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Sambata am cumparat si eu din targul Vitan prelata, cauciuc pe deasupra si pe dedesupt un material destul de fin care nu zgarie, am dat 800 000 pe ea. Este masura 9 si intr-adevar are un BMW alb pe cutie. Am pus-o de proba pe masina si este super, acopera toata masina chiar si cu retrovizoarele desfacute. Deocamdata nu am pus-o definitiv deoarece a plouat si nu o pun pana nu spal masina si o las sa se usuce bine. Ma saturasem de spalat rahati in fiecare seara, omizi si de curand "excremente" de omizi care lasa urme albe pe vopsea. Masina o utilizez doar in weekend si rar in cursul sapt. Acuma am 2 intrebari :1. cine are o astfel de prelata achizitionata de mai multa vreme imi poate spune daca este indicat sa o las pe masina cand ploua si daca acel cauciuc a ramas in conditii bune. ( ma gandesc sa nu se faca la fel ca imprimeurile de pe tricouri, faramitat ); 2. Exista vreo modalitate de a o "securiza" astfel incat sa nu-i placa vreunuia si sa o subtilizeze?
Pentru praf recomand un fel de perie, de fapt e ca un pamatuf gri foarte fin, cumparat tot din Vitan, 80 000 pe care il folosesc inainte de a pune prelata sa nu apara zgarieturi.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 4 Jul 2005, 11:18
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




1. pesonal sunt impotriva folosirii prelatei.(vezi tot topicul.)
2. daca are (trebuie sa aiba) siret / elastic in partea de jos, inlocuieste acest elastic cu un cablu otelit la care atasezi un lacatel.


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 4 Jul 2005, 11:29
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Eu am avut de ales intre 2 rele : prelata si excremente+alte nenorociri care pica din copacul sub care sunt nevoit sa parchez. Banuiesc ca prelata este cea mai buna alegere mai ales ca nu o pun si o scot in fiecare zi. Mersi de sugestia cu lacatelul, este chiar buna, sa vad unde gasesc cablu otelit.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 4 Jul 2005, 17:56
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




cablu otelit...lacat...astea rezista...dar inconjori masina cu acel cablu?...ca daca nu banuiesc ca se poate pur si simplu taia prelata in asa fel in cat sa poata fii subtilizata fara cablu smile.gif eventual si cablul ca e bun la REMAT...


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 4 Jul 2005, 20:32
Post #23


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





E buna acum la inceput,dar dupa o vreme(1-2 ani)din cauza prafului si a apei(o sa mai transpire uneori) ,o sa se nasoleasca partea aia mai fina si o sa actionene ca un smirghel fin asupra vopselei.Caucicul e destul de rezistent in timp,nu o sa ai probleme cu el.O sa vezi in timp daca am dreptate sau nu(eu zic ca da).
ps...cablu cu lacat e cea mai buna solutie,iar elasticul de acum(daca are) o sa o tina lipita de masina.


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 5 Jul 2005, 08:49
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Prelata nu o voi folosi mai mult de un an ptr ca intentionez sa ma mut, iar la noua locuinta voi avea loc bun de parcare. Este ceva provizoriu si zic eu ca in loc sa tin in fiecare zi capota uda ca se aduna gainati de pasare si alte bazaconii mai bine prelata, mai ales ca nu o voi pune in fiecare zi. Am lasat-o destul de bine aerisita adica nu am tras-o pana jos, nu am pliat retrovizoarele, deci nu este chiar asa de izolata. Sunt constient ca nici asa nu este perfect dar bani de garaj deocamdata nu am.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adisan
post 27 Aug 2005, 21:37
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 19 December 04
From: ORADEA




intrati pe site-ul www.accesorii-auto.ro, acolo gasiti niste chestii interesante.
Legat de husa exterioara....am luat-o e din fis ,insa...cam circula parful sub ea...dar macar scapi de "rahatele" si alte chesti de la zburatoare si necuvintatoare.


--------------------
DACIA LOGAN Preferance 1.4 MPI - BH - xx - xxx
salutari din Ardeal....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucas007
post 3 Oct 2005, 10:32
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 19 April 05
From: Bucuresti




La Dacoserv Militari am vazut prelata pentru Logan 1.700.000 rol dintr-un material panzat...o opinie personala - nu merita - dar este inca o posibilitate de alegere ...cred ca tot varianta din Vitan merita mai mult, daca este un material cauciucat.Ca utilitate ..depinde de locul de parcare de care dispui...personal sunt obligat s-o las sub un tei...care adaposteste si pasarele ...o combinatie de clei si excremente numai buna pentru vopsea...in ce priveste zgarieturile care pot aparea...este si in functie de tehnica de pliere a prelatei...respectiv in momentul rularii acesteia pe lungimea masinii...unii prefera s-o ruleze tragand-o catre ei si atunci in combinatie cu praful de pe masina se produce zgarierea...sau se poate rula prelata pe lungimea masinii plecand cu " sarmaluta" catre unul din capete...nu doresc sa fiu profesor...dar am vazut ambele metode aplicandu-se si probabil ca putem retine esentialul din cele relatate


--------------------
BMW 318 2001 COUPE - B-68-BDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 3 Oct 2005, 16:25
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




Da metoda cu plierea este cea mai buna, o rulezi ca pe o sarma incepi de la unul din capete, intre timp am capatat indemanare si realizez procesul fara zgarituri, mai ales ca inainte de a o pune duc masina la spalatorie, iar prelata o scutur foarte bine de praf.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 3 Oct 2005, 16:44
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Guardy, de unde ai luat prelata? (Stiu ca din targ, dar daca mai tii minte de unde ar fi excelent). Sunt obligat sa-mi iau si eu ca mi se urca pisicile si cainii pe masina. Multumesc!


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 3 Oct 2005, 16:45
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Pentru cei care au nevoie de prelata: mai bine improvizati un fel de cort (prelata pe cadru rigid) care sa nu atinga suprafata masinii. Am avut eu prelata la Oltcit si totdeauna gaseam praf sub ea si se matuise in unele locuri. excl.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apostol Bogdan
post 3 Oct 2005, 17:39
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 June 04
From: cluj-napoca




Am patit-o zilele astea cu o prelata. Am imprumutat o prelata mai veche din material mai dur care am lasat-o cateva zile pe masina. Ca urmare cand am luat-o unele parti ale masinii au fost zgariate tinand cont ca a si plouat. Noroc cu polishul asta ca altfel arata rau.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus Gri comette/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:06
Forum Renault