DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

blondu79
post 18 Mar 2008, 22:23
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




QUOTE(relu1970 @ 18 Mar 2008, 13:14)
1.Dupa declararea independentei Kosovo a fost cineva cu masina prin Serbia?
2. Pentru un autoturism inmatriculat pe societate comeriala, este nevoie la granita cu Serbia sau Macedonia de vreo imputernicire?
Multumesc
*




1. da . eu. eram aici chiar in timpul evenimnetelor si sunt si acum . nu are nici o treaba coada caprei cu stampila primariei . ba din contra sarbii ne iubesc dupa ce am declarat sus si tare ca nu rescunoastem kosovo . drumul de la belgrad spre macedonia NU trece prin kosovo

2. da. imputerncire de la firma in care sa fie specificat numele soferului si numarul de pasaport. daca masina mai e si pe leasing ai nevoie si de imputernicire de la firma de leasing in aceleasi conditii

toate bune!


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
relu1970
post 25 Mar 2008, 12:10
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 April 05




Merci mult Blondu.
Referitor la imputernicire, aceasta trebuie notificata la un notar sau nu? E nevoie sa o traduc in engleza sau sarba?


--------------------
Dacia 1310 Li - ab-04-xsm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 25 Mar 2008, 12:12
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




nu trebe la notar
e de preferat sa fie si in engleza


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
relu1970
post 3 May 2008, 13:21
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 April 05




Tocmai m-am intors dupa sarbatori din Grecia. Am folosit traseul Serbia si Macedonia. Incomparabil mai placut si mai sigur decat cel prin Bulgaria (pe acolo am fost anul trecut). Tot ce am citit pe acest topic s-a confirmat si mi-a fost de mare ajutor. Din pacate eu am ales sa ies pe la Portile de Fier apoi ruta Negotin-Zajecar-Nis. Pe aici nu este autostrada, dar circulatia este foare lejera si drumul este bun, mai putin pe vreo 5 km unde se executau lucrari. La capitolul semnalizari lasa putin de dorit acest traseu, daca nu esti foarte atent la indicatoare risti sa gresesti ruta, dar intrebi pe cineva si se rezolva. GPS-ul m-a ajutat putin , dar de vreo doua ori m-a pacalit.
Doritorilor ( mai ales celor din vestul tarii) le recomand sa iasa din tara pe la Moravita, iar apoi langa Belgrad sa intre pe autostrada. Traseul in km e ceva mai lung, dar cred ca la capitolul timp este cam tot pe acolo. Si inca ceva: e durere drumul de la Caransebes pana la Orsova. Se lucreaza si am parcurs 40 km in 2 ore, asta pe timp de noapte ( intre 4 si 6 dimineata) cand circulatia era slaba. Exista multe semafoare si se sta in prostie. Vreo 50 km este macadam plin de gropi sau asfalt razuit unde la viteza de 40 la ora zornaie rotile de te doare capul. La intoarcere am folosit ruta prin Turnu Severin- Motru-Tirgu Jiu. Mult mai bun drumul pe aici.
Sirbii sunt baieti de treaba si fac semn cu farurile cand este politie. Pe autostrada nu stau, dar pe drumurile scundare mai erau prin parcari.
La vama nu sunt probleme nici la sarbi si nici la macedoneeni. Se trece foarte repede, nici vorba de control, doar o privire in portbagaj.
In concluzie, traseul prin Serbia si Macedonia, este sigur si il recomand.


--------------------
Dacia 1310 Li - ab-04-xsm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torque1dog
post 6 May 2008, 11:25
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 May 08




Cam cat se face cu masina prin Serbia pana in Halkidiki si daca a mai fost cineva

la Sonia Village?


--------------------
DACIA LOGAN 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 6 May 2008, 11:45
Post #66


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




De la Moravita, cam 10-12 ore de mers intins.
Depinde de multi factori.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timis1
post 8 May 2008, 02:27
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 May 08




Salut la toti Membrii sint nou la acest forum si asi avea nevoie de ajutorul vostru daca se poate.Vin din Canada ci am sa inchiriez o masina din Budapesta si asi vrea sa trec prin Timisoara caci de acolo am plecat si aoi sa o iau spre Grecia prin Sirbia sau pe unde stiti voi caci este mai bine in traseu ce ma intereseaza mai mult daca masina este de la Unguri mai este nevoie de Cartea verde cum se spune sau nu si un traseu bun si fara probleme iar la intoarcere ma voi intoarce prin Bulgaria ca sa trec pe la giurgu Multumesc mult Voi pleca din Timisoara cam prin 11-12 Iunie poate mai pleaca cineva pe acest traseu.


--------------------
bmw 313I 2000 - cfs199
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 8 May 2008, 08:40
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




salut,
nimic mai simplu . se inchiriaza masina de la Ferihegy ( sau cum dreaq se scrie numele la aeroportu din budapesta) - banuiesc ca poti sa o faci si de pe net - se iese frumos pe autostrada M5 pe care tii drept inainte catre belgrad . de la aeroport pana la vama cu serbia ai aprximativ 180km . dupa ce intri in serbia se cam termina autostrada pt vreo 100km - e un drum mai lat dar sarbii ii percep taxa de autostrada ( vo sa construiasca si acolo autostarda si iau banii inainte) . aici atentie mare la radare pe sub poduri. dupa novi sad apare si autostrada pe care o urmezi pana la belgard ( vezi ca iar o sa trebuiasca sa platesti taxad e autostrada - toTAL VAMA - NOVI SAD + NOVI SAD BEOGRAD E UNDEVA LA VREO 10 EURO ). cum te apropii de belgrad urmaresti indicatoarele de NIS . belgradul il traversezi pe autostrada destl de repejor si tii drumul de NIS dupa cum spuneam . duap ce iesi din belgrad vei lua tichet de autostrada (da, iar) si mergi pe autostrada cam 250 km si la NIS o sa platesti autostrada cu ajutorul tichetului care l-ai luat la iesirea din beograd - cva fi undeva la vreo 15 euro . de la NIS tii tot inainte spre skopje , o sa te mai intrebe odata sa plataesti o taxa de autostrada de vreo 5 euroi . dupa ce platesti si a doua taxa de autostrada se cam si termina autostrada si ai vreo 80km de drum normal . cum ai intrat in macedonia ai grija ca in primi kilometri de dupa vama macedoneni a un obicei foarte naspa de a ura "bun venit si instaleaza un radar in primi km. de-aic tii drumul spre tessalonic - ai si aici vreo 2 bucati de autostrada la care platesti vreo 4 euro in total . dupa ce intri in greci a.. te descurci tu .. ( pana la salanic se tine drumu drept .. dupa aia vezi tu unde ai treaba .

sper ca a fost de ajutor


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 May 2008, 08:53
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ timis1
Cu masina inmatriculata in RO, in Serbia iti trebuie Carte Verde separata. Cea pe care o primesti de la companiile de asigurari din RO (cu exceptia uneia) nu acopera si Serbia. Cartea Verde nu costa mult, este 15 euro pentru 15 zile.
Banuiesc ca asa o fi si in Ungaria, insa ca sa sti sigur ia legatura cu firma de la care inchiriezi masina, ca ei sunt cei mai in masura sa-ti raspunda si sa nu iti impuna anumite restictii de genul sa nu ai voie cu masina inchiriata in afata UE sau mai stiu eu ce.
Refertiror la traseul Timisoara - Grecia cel mai bine este prin Serbia si Macedonia. Gasesti in topicul asta toate informatiile necesare.
Bafta


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timis1
post 8 May 2008, 16:40
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 May 08




Multumesc foarte mult de info sint de mare ajutor cit de mica este mai als cind nu stii.Am sa iau legatura cu compania de inchirieri si am sa le spun traseul si sa vad ce spun.Multumesc inca o data si voi reveni cu intrebari.


--------------------
bmw 313I 2000 - cfs199
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 9 May 2008, 08:49
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Salutare la toti! Am citit tot topicul, dar intreb suplimentar ptr. lamurire completa! Deci:

-la sarbi trebuie carte verde suplimantara; bun dar daca se da ptr. 15 zile si eu ma intorc in tara dupa 3 saptamani cum fac?

-am inteles ca se poate plati in EUR; asta e valabil pentru taxe, mancare, WC etc.?

-pana la urma trebuie sau nu asigurare suplimentara de sanatate? ( ma refer la ce este obligatoriu )

-de la Belgrad vreau sa intru pe la Drobeta, apoi Tg.Jiu- Rm.Valcea. Are cineva idee cam cate ore se fac? Si daca drumul e bun.

Multumiri anticipate!

PS Stiu ca e off-topic dar daca tot sunt aici poate ma ajuta cineva si-mi spune daca stie ce am intrebat mai sus aplicat si la Croatia ( in afara de ultima intrebare ).Mersi!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 May 2008, 13:57
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ drrond
Se pare ca ai citit pe diagonala, ca vad ca nu ai retinut nimic. Hai sa te lamuresc.
1. carte verde
Da, in Serbia iti trebuie o carte verde suplimentara, cea pe care o ai primita gratis, odata cu RCA-ul s-ar putea sa nu aiba Serbia acoperita. Eu stiu ca doar cei de la BCR Asigurari iti dau cartea verde inclusiv cu acoperire in Serbia. Daca or mai fi si alte companii de asigurare nu stiu sa-ti zic.
Cartea verde pentru Serbia o faci pentru perioada in care stai in Serbia cu masina. Daca stai cu masina in Serbia 3 saptamani, atunci iti faci carte verde pentru 3 saptamani. Sper ca am fost destul de clar.
2. plata in euro
Da poti plati peste tot in euro, si la WC-ul de pe autostrada, si la hotel si la carciuma. Sarbii sunt oameni practici, abia te asteapta sa-ti ia banii.
3. asigurarea de sanatate. Nu te intreaba nimeni de ea, insa eu zic ca e bine sa ai una cand pleci, nu sti ce ti se poate intampla. Costa cateva zeci de lei si o poti face la orice societate de asigurari.
4. Drumul Belgrad - Drobeta este faorte bun, nu ai nici un fel de problema pe el. Eu l-am facut asta iarna pe zapada (fara lanturi sau cauciucuri de iarna) si nu am avut nici un fel de problema.
Daca stai mai mult de 48 de ore in Serbia, citeste ce s-a scris pe aici de PREAVA, ca sa nu ai probleme la iesire.
Alte intrebari?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 9 May 2008, 19:23
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Mersi gibonu ptr. promptitudine ( ironia am "servit-o" ca supliment )! Explicatia cu cartea verde e data ca la ....scoala ajutatoare! Era logic ce mi-ai scris, dar eu am o alta situatie: plec in Franta ptr. 2 saptamani pe la unguri si ma intorc pe la sarbi, pe unde, cu ajutorul lui Dumnezeu, vreau sa trec intr-o singura zi! Daca pun la socoteala drumul rezulta ca mie imi trebuie cartea verde la vreo 3 saptamani dupa ce plec din tara, ptr. o zi! O sa intreb la asigurari, totusi bine ca macar am aflat ca-mi trebuie. Mersi de raspuns.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 May 2008, 10:30
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ drrond

"ma intorc pe la sarbi, pe unde, cu ajutorul lui Dumnezeu, vreau sa trec intr-o singura zi!"
Ce crezi ca e in Serbia, daca ai nevoie de ajutor divin ca sa o traversezi?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 May 2008, 10:32
Post #75


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Poate vrea sa traverseze Serbia cu drapelul cosovarilor fluturand ! tongue.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 12 May 2008, 16:24
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




QUOTE(gibonu @ 12 May 2008, 10:30)
@ drrond

"ma intorc pe la sarbi, pe unde, cu ajutorul lui Dumnezeu, vreau sa trec intr-o singura zi!"
Ce crezi ca e in Serbia, daca ai nevoie de ajutor divin ca sa o traversezi?
*



mmm la traseul ales de tine .. budapesta - - grecia... 550km ... cred ca ii poti face intr0o zi si daca mergi cu spatele ..

acu serios vorbind ... ai 550 km din care 460 autostrada - ii faci relaxat in 5 ore ( cu tot cu pauze de pipilica si papica )


QUOTE(adi_ar @ 12 May 2008, 10:32)
Poate vrea sa traverseze Serbia cu drapelul cosovarilor fluturand !  tongue.gif
*




eeeee aici e posibil sa fie o mica problema ... sa nu fii bine vazut ..sa sa fii prea bine vazut


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 13 May 2008, 17:17
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Mai baieti recunosc ca sunteti simpatici!! Si ironici, desi nu vad de ce! Ma refeream sa nu am probleme cu masina, cu copiii, cu... nevasta ( !! ), sa nu am Doamne fereste vreun accident etc. etc. Toate problemele pe care le au oamenii in general, mai ales cei care calatoresc. In acelasi timp m-ati tot ajutat cu informatiile, inca de anul trecut, asa ca le "inghit" pe toate cu zambetul pe buze! Ptr. blondu: nu fac Budapesta - Grecia, ci Budapesta - Marsilia - Zagreb - Belgrad. Stiu ca e off-topic dar numai aici s-a discutat mai mult despre Serbia. Apropo mai multi au zis ca in Serbia nu e valabila decat Cartea Verde a BCR. Eu am de la ASIROM si e valabila si in Serbia si in Croatia. Asta am aflat-o dupa ce am intrebat mai sus.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 13 May 2008, 18:12
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




nu e bre nimeni ironic . ne mai distram si noi ca baietii . chiar nu e nimic cu intentie sau cu adresa directa. just fun

acu revenind la lucruri serioase probleme poti avea oriunde , pur si simplu depinde de oamenii care ii intalnesti . dar ca sa iti raspund la obiect . 99.99% nu ai probleme in serbia . eu locuiesc si muncesc in serbia de 3 ani si niciodata nu am avut probleme. am avut probleme cu masina - am gasit usor solutii si oamnei sa ma ajute sa le rezolv , chiar si pe drum . cu nevasta ... nu am avut probleme - e inca in garantie tongue.gif , copii nu am tongue.gif

cat despre carte verde si firme de asigurare ... e loterie

exemplu
colegul meu, masina identica cu a mea , asigurata la omniasig - RCA facuta prin iulie anu trecut ... doar tarile EU
eu - aceiasi masina , asigurata la acelasi omniasig , RCA facut prin decembrie anu trecut - ghici - TOATA europa - UE+nonUE . deci e vb de traditionalul "bulan"


hai bafta si drum bun


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 May 2008, 19:38
Post #79


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(drrond @ 13 May 2008, 17:17)
... probleme ..., cu... nevasta ( !! )
...


La capitolul acesta nu garantam nimic ... cu drapelul poate mai ai o sansa ... ! icon_mrgreen.gif

QUOTE
... Apropo mai multi au zis ca in Serbia nu e valabila decat Cartea Verde a BCR. Eu am de la ASIROM si e valabila si in Serbia si in Croatia. Asta am aflat-o dupa ce am intrebat mai sus.
*



Nu stiu ce-au zis acei "multi" sau ce-ai inteles tu dar treaba sta asa: daca ai RCA la BCR incheiata recent, atunci Cartea Verde, primita odata cu RCA, este valabila, pe langa tarile UE si pentru Serbia, spre deosebire de anul trecut, ceea ce nu inseamna ca numai BCR Asigurari are Carte Verde valabila pentru Serbia.
La alte societati Serbia nu este in lista de valabilitate a Cartii Verzi incluse in RCA si trebuie incheiata o asigurare Carte Verde suplimentara pentru Serbia.
Pentru a nu avea surprize verifica tarile inscrise sau/si intereseaza-te la societatea de asigurari.
Ce pot sa-ti spun cu certitudine este ca sarbii iti vor verifica Cartea Verde.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 13 May 2008, 21:41
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




OK, mersi ptr. informatii. Ptr. blondu: cam cat se face de la Belgrad la Drobeta pe clisura Dunarii ( ca timp ) ?


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blondu79
post 13 May 2008, 21:53
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 July 07




eu fac cam 2 ore jumate .. dar eu am mers pe drumul ala de vreo 200 de ori .. deci calculeaza cam 3 ore .. 3 ore si putin si e ok


--------------------
Skoda Octavia II 2008 Elegance - B74XRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 May 2008, 08:03
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ drrond
Repet si eu ce au zis si ceilalti: nu face nimeni misto de tine cu vreo intentie deosebita. Insa, dupa modalitatea ta de exprimare cam fatalista, referitor la Serbia, ti-ai cam cerut-o singur.
Adica eu n-am vazut sa fi invocat ajutorul divin pentru a ajunge la Marsilia sau pentru a treversa Italia.
Fii atent la Cartea Verde. In Croatia este valabila orice Carte Verde, eliberata de oricare societate de asigurari care face RCA. Nu are rost sa intram aici in detalii privind acordurile semnate cu privire la Cartea Verde. Serbia insa, nu are acelasi regim ca si Croatia in ceea ce priveste Cartea Verde care ti se da moca.
Iti spun toate aste, nu ca sa fac eu pe desteptul, ci sa nu ai probleme la intrarea in Serbia. Eu cand am fost, politistul de frontiera doar s-a uitat la ea, adica a vazut ca o am si atat.
Drum bun si sa ne zici si noua cum a fost.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 14 May 2008, 08:47
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Mersi blondu! Mersi gibonu! Nu m-am suparat, stiu de gluma! Ba chiar nevasta-mea a ras cateva minute la faza cu steagul kosovarilor! Despre Serbia: nu am avut intentia sa fiu fatalist, sunt unul care am fost de acord cu politica statului de a nu recunoaste Kosovo; mie imi plac sarbii si cred ca , daca nu ar fi fost razboiul, erau... departe. Foarte departe! Nu am vrut sa se inteleaga altceva, eu chiar vreau sa ma intorc pe la sarbi. Oricum multumesc ptr. tot, ramane sa ma interesez la ASIROM daca e valabila Cartea si in Serbia, si o sa va si povestesc dar... huh.gif ... mai sunt 2 luni pana atunci si deja nu mai am rabdare!!
Salutare tutror si drumuri insorite!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 May 2008, 10:03
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Daca nu e valabila Carte pe care o primesti moca, iti faci una suplimentara, care acopera Serbia si restul de tari non SEE + Elvetia si Croatia. Asta o faci la orice companie de asigurari care face RCA, ca fac si Carte Verde.
In alta ordine de idei, daca poti sa stai o zi la Belgrad chiar merita, ai ce sa vezi, sau cel putin asta e parerea mea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 15 May 2008, 17:34
Post #85


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Care moca frate?La 420 ron pe an la masina mea e moca?Trecand peste asta topicul este super interesant si util si am gasit tot ce cautam aici.Va multumesc pentru asta si la mai mare.
Eu plec pe 27 iunie dimineata adica la 00.00 din Oradea la Greci in Halkidiki, daca mai sunt doritori ne intalnim la vama si mergem impreuna.
Ce am inteles doar partial detectoarele radar la sarbi si macedoneni sunt legale, ca la greci stiu ca NU.
Ahh si inca ceva am folii pe spate si geamurile laterale spate, se leaga politiia din tarile enumerate?
Am doua variante si nu stiu care sa fie Passatul diesel sau Loganul benzinar?
Multumesc

This post has been edited by juristul2000: 15 May 2008, 17:40


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 May 2008, 08:30
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ juristul2000
De Cartea Verde vorbeam, adica aia ti se da moca odata cu polita RCA, si asta incepand cu 01.01.2007. Ma refer la cea valabila in SEE + Croatia si Elvetia, iar unele companii iti mai dau acoperire si in alte t
Poate nu mai iti aduci aminte, dar anterior acestei date, daca ieseai cu masina din tara, oriunde te duceai, trebuia sa-ti iei Carte Verde pentru orice tara in care vroiai sa te duci.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 16 May 2008, 09:28
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




Pretul la RCA a crescut foarte mult de la 01.01.2007, de cand Cartea Verde se elibereaza odata cu polita RCA! Deci pretul ei a fost inclus in pretul RCA si nu se "da moca"! Daca s-ar fi "dat moca" nu ar crescut pretul la RCA sau ar fi crescut doar in functie de inflatie!


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 May 2008, 18:13
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Sunt partial de acord cu tine, in sensul ca pretul la RCA a crescut si datorita Cartii Verzi care este inclusa, insa si datorita cresterii limitelor maxime de despagubire pe care asiguratorii sunt obligati sa le acorde
Asta e deja off-topic, hai sa vorbim in continuare de Serbia


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 19 May 2008, 06:34
Post #89


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Stiu la ce te referi dar prin faptul ca cineva te forteaza sa iei ceva ce nu ai nevoie nu inseamna ca e moca.
Oricum sa revenim la drumurile noastre.


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timis1
post 20 May 2008, 00:35
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 May 08




Voi pleca spre grecia pe 12 Iunie dimineata Timisoara,Belgrad,Salonic de mai sint amatori sint bine veniti si este bine de nu am sa va tin la curent cu noutatile.


--------------------
bmw 313I 2000 - cfs199
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:03
Forum Renault