DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

44 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi piese auto pentru super nova, intrebari + recomandari piese

Maskatu
post 24 Feb 2010, 11:55
Post #1


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




M-am gandit sa fac un topic legat de piesele auto pentru a ajuta sau mai bine zis a ne ajuta intre noi si pentru a veni in sprijinul tuturor, mai ales in perioada actuala, cand sunt atatea firme care produc atatea piese compatibile.

Mai exact... puteti cere detalii despre o anumita piesa, pe care doriti sa o achizitionati, si alti colegi va pot spune, " da, cumpara de la x producator, si vezi ca are un pret in jur de y roni". Si tot asa.

Sau, feedback-uri (pareri despre x piesa), spre exemplu "am luat x piesa de la y producator si acum am z km cu masina si inca se tine bine" , sau " nu luati x piesa de la y producator pentru ca este foarte proasta".

Cred ca este de bun augur un astfel de topic, in care ne putem ajuta reciproc pentru a evita piesele proaste si producatorii care fac piese doar de dragul de a scoate bani. Acest topic se doreste a fi diferit fata de topicul " Daca va intereseaza (preturi)", unde doar se anunta preturile. Desigur, daca are succes topicul ramane valabil, daca nu..... se sterge. Spor !

This post has been edited by Maskatu: 28 Apr 2013, 10:54


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyyxp
post 24 Feb 2010, 12:21
Post #2


Aditzu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 March 09




un lucru foarte bun... biggrin.gif


--------------------
DACIA-SUPERNOVA CLIMA 2001 - B-xxx-ADY
Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile,pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Feb 2010, 12:56
Post #3


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sa sparg eu gheata... ca si prima impresie din ce am citit pe forum, nu cumparati discuri de frana de la Klaxcar pentru ca exista riscul ca dupa nu multi km sa se crape... detalii aici.

Ca si feedback, personal am distributie klaxcar, sonda de ulei klaxcar si termostat klaxcar si pana acum nu am avut probleme cu aceste piese. De asemenea, radiator interior incalzire polonez, are 2 ani si inca nu s-a fisurat ( a costat 60 de lei), fata de cel original care era 120.

Despre faruri... nu cumparati faruri turcesti (cele la care scrie pe sticla MADE IN AYRAM.. ceva de genul) , sunt foarte proaste, si costa 50-60 de lei in targ. Cele originale, facute de ELBA timisoara sunt mult mai bune si costa undeva la 90-130 de lei, depinde de la ce magazin cumparati. Pe sticla scrie Made in Romania si undeva intr-o parte este trecut si logo-ul ELBA.

O sa mai revin cu impresii , cand imi mai aduc aminte despre anumite piese. blush.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stephanie
post 24 Feb 2010, 14:48
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 8 November 07
From: RO




Confirm ceea ce s-a intamplat cu discurile de frana klaxcar, acum cateva luni (in vara 2009) am pus si eu pe undeva pe forum o poza dupa o poveste asemanatoare, si tot cam 3000Km.

Nu cumparati casete de directie de Scornicesti. Costa in jur de 450 lei, fata de aproximativ 320 lei piesa de origine, si sunt foarte proaste. Daca vrea cineva sa ste povestea casetei de directie cu care era sa ma tepuiesc eu, pot da detalii pe PM.


--------------------
Dacia Supernova 2002, clima ... - SB-00-000
ai grija de masina, iar masina va avea grija de tine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 24 Feb 2010, 17:17
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




D-lor,cu discurile de frana klaxcar va contrazic:eu am schimbat prin septembrie anul trecut discurile,le-am luat din autovit-50 ron,si acum ,dupa aprox 12000 km se prezinta foarte bn,nu s-au ovalizat,nu s-au crapat! Asa k fiecare cum are norocul.....


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 25 Feb 2010, 08:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




Apropo de distributie.... Trebuie s-o schimb si eu si nu stiu ce kit sa iau. Cel de origine e 190-200 RON. Cine si-a mai pus klaxcar si cam cat costa?


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Feb 2010, 08:57
Post #7


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu am pus kit klaxcar, care contine cureaua si pinionul acela. Am dat 120 acum 2 ani parca. Daca tot ti-e frica cu klaxcar, data viitoare o schimbi la 50.000, in loc de 60.000, si gata grijile.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 25 Feb 2010, 09:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Capat de bara, sau pipa bieleta, am vrut de uzina tanti de la mag a a zis ca cele de Topoloveni sunt cele care se pun in cutiile de uzina... Ma gandesc ca cele ok se pun in cutiile de uzina, rebuturile se vand separat... smile.gif
AM pus de Topoloveni, dupa mai mult de 40000km am schimbat un capat de bara, bucsi bara stabilizatoare (nu merita sa luati din-alea varsate, luati de uzina, nu sunt o avere), ax volan de uzina schimbat la 55000 acum la 97000 are batai (nu mai iau de Uzina, prefer ieftin si schimbat mai des).
Nu recomand placutele de frana FERMIT, pe langa faptul ca se duc f repede, cred ca ai max 60% capacitate de franare (cu rotile pe 15 parca aveam ABS), cele de Uzina cu senzor sunt ok, urmeaza sa incerc si altele (de Ferodo am auzit lucruri bune).
Distributie am pus INA, garantie 60000km

Attached thumbnail(s)
DSC03535.JPG ( Size: 439.89k ) Number of downloads: 5875


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Feb 2010, 11:00
Post #9


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ce parere aveti despre filtrele de ulei si aer? Oare exista o diferenta notabila intre cele originale (renault) si cele compatibile? Oare cel original de ulei retine mai bine impuritatile? Sau cel de aer filtreaza mai bine .. aerul?

Citisem undeva pe forum despre un coleg care schimbase filtrul compatibil de aer, cu unul original, asta dupa multi km mersi cu cel compatibil, si spunea ca "se simte diferenta".


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avram1987
post 25 Feb 2010, 13:02
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 12 October 08
From: Galati




pt capete de bara ca le-a venit veacul la a mele ce recomandati si in ce banii le gasesc


--------------------
Dacia SuperNova 2001 - VS-85-XXX
Dacia SuperNova .............Culoare Verde JAD
Ai venit la mine intr-o noapte calduroasa de vara, te-ai lipit de mine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 25 Feb 2010, 14:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




QUOTE(Maskatu @ 25 Feb 2010, 11:00)
Ce parere aveti despre filtrele de ulei si aer? Oare exista o diferenta notabila intre cele originale (renault) si cele compatibile? Oare cel original de ulei retine mai bine impuritatile? Sau cel de aer filtreaza mai bine .. aerul?

Citisem undeva pe forum despre un coleg care schimbase filtrul compatibil de aer, cu unul original, asta dupa multi km mersi cu cel compatibil, si spunea ca "se simte diferenta".
*


Eu folosesc filtru de aer fabricat de Romcarbon Buzau si nu am sesizat vreo diferenta in comportamentul masinii fata de cel de origine.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Feb 2010, 14:25
Post #12


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Asa ziceam si eu.. o diferenta sesizabila nu cred ca exista. Cu siguranta mult placebo... cat despre filtrul de ulei, aici cred ca poate ar fi mici diferente... cu toate ca daca te uiti la un filtru original de ulei si la unul compatibil, "structura" este aceeasi, difera doar materialele.....


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumas
post 25 Feb 2010, 15:41
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 February 10




chedere de super nova de parbriz, luneta,geamuri laterale ca sunt cascate ale mele credeti ca gasesc in autovit am intrebat la reprezentanta la magazine de piese auto si degeaba nu sunt din bucuresti si ma gandeam la targul asta la comercianti


--------------------
dacia supernova 2000 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 25 Feb 2010, 17:07
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




In Autovit gasesti orice,bani sa ai!


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumas
post 25 Feb 2010, 17:41
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 February 10




ok mersi dar este deschis si in cursul saptamanii au un program anume


--------------------
dacia supernova 2000 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Feb 2010, 17:50
Post #16


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




de dimineata ora 9- 10 pana seara ora 16-17 e deschis . Recomand silicon negru pentru a baga sub chedare implicit cel de la geam nu se mai cracaneaza la baza.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 25 Feb 2010, 17:53
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




este deschis iar de luni pana vineri poti intra si cu masina...


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 25 Feb 2010, 19:00
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(djasu82 @ 25 Feb 2010, 17:50)
de dimineata ora 9- 10 pana seara ora 16-17 e deschis . Recomand silicon negru pentru a baga sub chedare implicit cel de la geam nu se mai cracaneaza la baza.
*




Baga la tine silicon sub chedere dar nu recomanda si la alti... NU de alta dar e posibil sa ai la un moment dat prea multa carne in frigider si sa nu iti dai seama de ce... Sub chedere se baga Vaselina. Siliconul este coroziv. Pt cine nu crede am sa va arat 3-4 pete care le am pe plafon, cand vechiul proprietar a bagat silicon la antena ca il picura in cap, dar nu s-a obosit sa stranga piulita care o tine in pozitie.

Cheder parbriz am schimbat eu cam acum un an, in jur de 100 de lei toata afacerea cu tot cu montaj, sa cumperi de uzina, pt ca e dintr-o bucata si e mai gros putin decat cel original (mai rotofei smile.gif )...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumas
post 25 Feb 2010, 21:01
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 February 10




multumesc mult baieti pentru sfaturi si inca o intrebare ce mijloc de transport pot sa iau de la gara de nord spre autovit


--------------------
dacia supernova 2000 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcykone
post 25 Feb 2010, 21:56
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 29 December 08
From: Giurgiu




pff...pai e cam naspa..nu prea e legatura...cred k cel mai bn iei metroul pana la aparatorii patriei si dupa aceea autobuzul 102


--------------------
Audi/Vw A4/Scirocco 2014/2010 - GR-83-YSA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 25 Feb 2010, 22:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Eu stiam ca autobuzul 123 face direct legatura intre Gara de Nord si Vitan.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radw
post 25 Feb 2010, 22:39
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 February 10




Salutare.
As dori sa-mi recomandati un magazin de unde pot cumpara o bara spate de DSN(fara armatura si nevopsita) si eventual sa-mi spuneti si un pret estimativ !


--------------------
Ford / Dacia Focus I Hatchback Facelift / Supernova Rapsodie 2004 1.8 TDDi / 2001 1.4 - B 89 CZN / B 47 KVX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 26 Feb 2010, 01:14
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




QUOTE(dumas @ 25 Feb 2010, 21:01)
multumesc mult baieti pentru sfaturi si inca o intrebare ce mijloc de transport pot sa iau de la gara de nord spre autovit
*


pentru tirg vitan recomand masina 123 de la gara pina la statia (bobocica sau magazin real ) apoi o staie pe jos sau masina 124 ,te va indruma toata lumea e super simplu uite si o micro harta de unde cobori tu

Attached thumbnail(s)
1.png ( Size: 1.29mb ) Number of downloads: 5802
2.jpg ( Size: 419.18k ) Number of downloads: 5390


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 26 Feb 2010, 18:14
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




legat de filtrul de aer, ma tot tin de ceva zile sa il schimb si m-am gandit sa intreb ceva: mann produce filtre de aer compatibile cu cel de supernova? Am un magazin pe langa mine ce distribuie si mann printre altele insa nu am apucat sa ajung pe acolo decat dupa ora inchiderii


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Feb 2010, 22:20
Post #25


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Bogyciu @ 25 Feb 2010, 20:00)
Baga la tine silicon sub chedere dar nu recomanda si la alti... NU de alta dar e posibil sa ai la un moment dat prea multa carne in frigider si sa nu iti dai seama de ce...  Sub chedere se baga Vaselina. Siliconul este coroziv. Pt cine nu crede am sa va arat 3-4 pete care le am pe plafon, cand vechiul proprietar a bagat silicon la antena ca il picura in cap, dar nu s-a obosit sa stranga piulita care o tine in pozitie.

Cheder parbriz am schimbat eu cam acum un an, in jur de 100 de lei toata afacerea cu tot cu montaj, sa cumperi de uzina, pt ca e dintr-o bucata si e mai gros putin decat cel original (mai rotofei smile.gif )...
*


Nu mai vorbi aiurea ca nu ai dreptate , daca era asa cum zici tu si u aveam destula rugina ... poate tipul a folosit un amarat de silicon nu cea ce trebuia special pentru a se imbina perfect cu cauciucul si tabla.
Vaselina plus cauciuc se rontaie =)) asa mai avea cativa amici pus pe fiecare cauciuc in parte la parbriz , portiere pana si la tampoane inclusiv la amortizoarele din fata.
Naiba unde trebuie sa se bage vaselina si ulei nu se baga se baga acolo unde nu trebuie .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 27 Feb 2010, 08:12
Post #26


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




se aude un huruit in fata! cred ca e de la rulment :-?? dc este asa cam car ar fii un rulment?


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Feb 2010, 10:52
Post #27


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@djasu/bogyciu: eu unul am silicon prin toata masina si inca nu a ruginit nimic din cauza lui. Am silicon pe toata lungimea chederului de la parbriz si luneta, atat pe interior, unde este "geamul" cat si la exterior, adica imbinarea cu caroseria. Am folosit silicon transparent universal.

@robert: Eu zic sa te duci la un service sa faci un "test de rampa", adica ti se pune masina sub o rampa si un mecanic inspecteaza reperele rotii.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 28 Feb 2010, 14:57
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




Apropo de silicon si eu citind pe aici (pe forum)despre problemele cu apa am cumparat un silicon neutral incolor(dupa cum zicea klaus parca, ca trebuie sa fie) si am inceput sa pun pe la toate chederele ,interior exterior ,in jurul suportului de antena si de circa un an nu sa intimplat nimic (rugina sau alceva)
Acum eu nu contrazic pe nimeni daca i sa intimplat lui alceva sau ce fel de silicon a folosit dar mie nu mi-sa intimplat nimic

This post has been edited by robyvol33: 28 Feb 2010, 15:31


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 28 Feb 2010, 16:21
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




Trebuie sa schimb conductele de frana, cu pistonase si cilindrii.. ce recomandati si eventual niste preturi...
Ar mai fi si telescoape, arcuri, flanse si rulmenti de telescoape, gaz sau ulei?? preturi?


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 28 Feb 2010, 18:05
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




am cumparat un cilidru frana de asam.ce ziceti sa-l pun sau sa iau de uzina


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Acest topic a fost creat pentru a veni in sprijinul posesorilor de dsn. Mai exact... puteti cere detalii despre o anumita piesa, pe care doriti sa o achizitionati, si alti colegi va pot spune, " da, cumpara de la x producator, si vezi ca are un pret in jur de y roni". Si tot asa.

Sau, feedback-uri (pareri despre x piesa), spre exemplu "am luat x piesa de la y producator si acum am z km cu masina si inca se tine bine" , sau " nu luati x piesa de la y producator pentru ca este foarte proasta".

Ofertele comerciale sunt interzise, fiind permise doar la bursa, iar mesajele ce contin oferte comerciale directe, vor fi sterse imediat fara o notificare in prealabil.


--------------------
Go to the top of the page
44 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 07:19
Forum Renault