DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Uzura neuniforma anvelope pe spate , Punte spate deformata

argon
post 8 Jan 2010, 13:58
Post #61


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




puntea nu e doar o bucata turnata in matrita.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Jan 2010, 14:06
Post #62


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(EUGEN2008 @ 8 Jan 2010, 13:50)
or sa-ti spuna ca geometria a fost masurata la controlul final in uzina
Tu crezi ca exista asa ceva la Dacia??????? radmasa.gif


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBi
post 8 Jan 2010, 14:34
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 12 August 06




QUOTE(IRONICK @ 8 Jan 2010, 15:06)
Tu crezi ca exista asa ceva la Dacia???????  radmasa.gif
*



Ca bine zici !!! Aia in uzina o verifica sa nu ii "cada" rotile ce geometri ce atata matematica, laser frate radmasa.gif coffee_spitsk.gif

This post has been edited by GBi: 8 Jan 2010, 14:34


--------------------
Daciaaa Golan :)) KissFM 1.6 08 / ex. Laureate 1.4 04
Tot ce e bun tre' sa dispara !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 8 Jan 2010, 15:04
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




de existat exista un control si reglaj directie, sa nu-mi spui ironick ca furnizorul aduce casetele de directie asamblate si reglate si astia doar le monteaza pe masini si le trimit la dealeri sa le vanda, sa fim seriosi eu n-am auzit logan nou sa traga intr-o parte de nou ca nu a fost geometria reglata in uzina. Se face reglajul si se marcheaza cu vopsea piulitele asa ca un fel de sigiliu. Ca nu fac control si pe spate asta e posibil . Eu l-am pregatit pe Duzz sa stie cam ce texte ii pot fluiera pe la urechi.


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Jan 2010, 15:06
Post #65


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Si atunci de ce se dau drumul la masini spre vanzare cand se stie ca sunt cu defecte?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Jan 2010, 15:18
Post #66


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ala nu e control, e direct reglajul, si pe spate daca cumva verifica desi nu cred, si nu corespunde nu trimite nimeni masina inapoi, ca merge si asa.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 8 Jan 2010, 15:24
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




in cazul de fata eu nu cred ca e un defect de fabricatie, nu la 40.000 km si nu pe dreapta spate care merge pe santuri si pe langa borduri , omul nostru a luat o curba stransa pe langa o bordura , roata fata a trecut dar cea de spate a sarit bordura sau a tras frana de mana si a lovit-o , a luat o groapa mai dovedita , ceva a facut el da nu cred sa recunoasca , sa fim sinceri oricare din noi ar incerca o reparare gratis daca se poate. Sper sa ne tina la curent cu evolutia cazului.
Legat de intrebarea ta ironick cu datul drumului la masini defecte e doar politica economica , adica sti ca ai de livrat 1300 de auto pe zi (parca atatea se fac pe zi) , uzina banuiesc ca se aprovizioneaza cu piese sa aiba ptr fiecare zi minim 1300 de piese din fiecare, astfel incat fluxul sa nu fie intrerupt. in momentul in care in magazie ai un lot de 500 de piese cu defectiunea "x" si tu nu poti suplimenta din scurt cu 500 de piese bune presupun ca le pui asa cum sunt caci costurile de remediere pe garantie ulterioara livrarii sunt mai reduse decat sa opresti profductia si sa dai peste cap tot fluxul. Cum ar fii sa tragi pe tusa 500 de masini intr-o zi ca le mai trebuie nu stiu ce piesa , si peste 2 zile cand vin piesele sa reiei fluxul de unde ai ramas, e practic imposibil, cred ca s-ar creea niste blocaje colosale.


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DUZZ
post 8 Jan 2010, 15:27
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 15 January 08




QUOTE(EUGEN2008 @ 8 Jan 2010, 13:50)
eu zic ca ai lovit-o ori de o bordura ori o groapa mai serioasa, din fabricatie slabe sanse : sa fie matrita stramba? parca nu prea merge ! sa fie o problema cu fuzetele si sa nu fie din puntea propriu-zisa? oricum ar fii pe garantie n-o sa fie nicicum, si nu la kilometri astia, or sa-ti spuna ca geometria a fost masurata la controlul final in uzina si era buna si ca ti-au livrat-o in parametri, si mai departe doar tu sti ce s-a intamplat timpe de 1 an si rulajul pe care il ai , deci casco sau bagi mana in portofel .
*




As vrea sa vad care draq groapa e aia in care dai si strambi puntea catre interior (adica in sus )ca sa toceasca pe exterior. Daca dai in groapa puntea se stramba in jos adica roata va calca si toci pe interior .
Dupa logica mea pe exterior nu ai cum sa o faci sa toceasca prin def (decat daca o deformezi intentionat).

daca mai citeai si ce s-a mai scris , chestia asta o observi dupa mai multe zeci de mii de Km , ca nu iti dai seama instant de faptul ca puntea ta calca stramb .
Maina nu trage stanga sau dreapta , nu sunt probleme la viteza mare , asa ca nu iti dai seama de roata .
eu o sa incerc sa vad ce o sa fie la service .
decat sa fac improvizatii cu "sabuilite" si alte chestii de gen , prefe r sa merg cu ea asa cum e (roata respectiva zic ca o mai duc cel putin inca pe atat daca o introc pe janta si eventual cu rotatie cu cea de pe dreapta ).(eu zic ca e ok ca la 70-80 K Km sa schimbi anvelopele ).
din cate am mai citi este mult mai usor nivelul de tocit exterior decat la altii la nr de Km efectuati.




--------------------
DACIA Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Jan 2010, 15:31
Post #69


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(EUGEN2008 @ 8 Jan 2010, 15:24)
in cazul de fata eu nu cred ca e un defect de fabricatie
Eu nu cred.
QUOTE(EUGEN2008 @ 8 Jan 2010, 15:24)
Legat de intrebarea ta ironick cu datul drumului la masini defecte e doar politica economica , adica sti ca ai de livrat 1300 de auto pe zi (parca atatea se fac pe zi) , uzina banuiesc ca se aprovizioneaza cu piese sa aiba ptr fiecare zi minim 1300 de piese din fiecare,  astfel incat fluxul sa nu fie intrerupt
Si care este vina clientului? Timpul pierdut ca sa duci masina in service pentru remediere? Ii doare in cur si asa vad ca ots-urile alea se fac de mantuiala.

This post has been edited by IRONICK: 8 Jan 2010, 15:31


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DUZZ
post 8 Jan 2010, 15:38
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 15 January 08




QUOTE(EUGEN2008 @ 8 Jan 2010, 15:24)
in cazul de fata eu nu cred ca e un defect de fabricatie, nu la 40.000 km si nu pe dreapta spate care merge pe santuri si pe langa borduri , omul nostru a luat o curba stransa pe langa o bordura , roata fata a trecut dar cea de spate a sarit bordura sau a tras frana de mana si a lovit-o , a luat o groapa mai dovedita , ceva a facut el da nu cred sa recunoasca , sa fim sinceri oricare din noi ar incerca o reparare gratis daca se poate. Sper sa ne tina la curent cu evolutia cazului.
*



nu trebuie sa justific nimic si la nimeni , dar pentru tine , sa sti ca nu sunt genul care sa urce / coboare borduri si cu atat mai putin sa ma joc cu frane de mana sau curbe de smecheri ...(Loganul nu este masia pentru asa ceva . pentru asta cumprei masini de mai multi cai putere si altele).
Ei isi cunosc mai bine poblemele de fabricatie , pe care nici cei care lucreaza in dacia nu le pot spune , dar este posibil sa plece din fabrica cu defvecte de genul asta .
daca in loc de ungriurile de asezare pe sol si 0.4 daca nu ma insel si cele de CC 0.8 cu o toleranta mica si vin sa zicem cu 0.8 pe asezre si 1.4 pe CC chestia asta o sa se observe in Mii de KM si vor fi putini cei care vor ajunge sa schimbe pe garantie si apoi un ritm mic de reclamatii .
eu o sa incerc sa vad ce si cum .

This post has been edited by DUZZ: 8 Jan 2010, 15:40


--------------------
DACIA Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 8 Jan 2010, 21:25
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




D-nul EUGEN2008 crede-ma ca este un defect de fabricatie, sunt multi in aceasta situatie, inclusiv eu (dr spate). Am 67000km cu masina si nu mai e in garantie. Masina mea nu a fost urcata niciodata pe borduri si mai mult nu a fost lovita niciodata, cat despre gropi...prea putine si nu mari. Oricum, si eu am fost mirat cand, anul trecut prin august, am schimbat cauciucurile.

8 Jan 2010, 21:28:
D-nul DUZZ, sa ne spui cum va decurce intalnirea cu service-ul.

This post has been edited by danutsb: 8 Jan 2010, 21:28


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 8 Jan 2010, 21:56
Post #72


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pai tu cum crezi ca va decurge, or sa o dea de gard prima data, daca tine bine daca nu au incercat si abia apoi or sa recunoasca...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 9 Jan 2010, 19:05
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Si la mine e stramba puntea spate, la roata din dreapta mi-era uzat cauciucul pe interior, si cand am facut directia a iesit cu mult din intervalul de valori normale - dar au zis ca nu au ce sa-i faca.
Intre timp am schimbat si rulmentul la roata aia, nu stiu daca are vreo legatura (pe la 55 mii).

Nu am considerat ca e asa mare problema pentru ca in rest nu se simte nimic si masina merge bine, inclusiv la viteza mare pe autostrada etc, si cauciucul il schimbam oricum (era pe la vreo 50 mii si nu era uzat la maxim).


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 9 Jan 2010, 23:50
Post #74


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




nu cumva cand e ud iti place sa te dai cu frana de mana? uite la mine de ex cauciucul de pe spate dreapta spre exterior e mai tocit decat celelalte dar la directie a iesit ok insa eu cred ca e de la frana de mana.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DUZZ
post 11 Jan 2010, 10:36
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 15 January 08




QUOTE(bogdan_90 @ 9 Jan 2010, 23:50)
nu cumva cand e ud iti place sa te dai cu frana de mana? uite la mine de ex cauciucul de pe spate dreapta spre exterior e mai tocit decat celelalte dar la directie a iesit ok insa eu cred ca e de la frana de mana.
*



Ce va palce sa veniti cu idei de gen .

eu nu stiu daca am tras de 100 de ori frana de mana la parcare , dar sa ma mai dau cu frana de mana .
o sa incerc sa iau legatura cu un service s vad ce zice.....
oricum vad ca lucrurile sunt "incurajatoare".....


--------------------
DACIA Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 11 Jan 2010, 11:18
Post #76


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




eu am incercat toate posibilitatile .


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george1582
post 17 Jan 2010, 19:45
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 3 June 06
From: Bucuresti




mai afli lucruri noi zi de zi despre ce teapa ai luat cu masina .
De cand am luat masina,din febroarie 2006,am inlocuit cauciucurile de pe fata cu dunlop sp vara si dunlop winter M3 iarna,spatele ramanand cu cele din fabrica.
In decembrie am trecut pe cauciucuri de iarna si am observat ca cele de pe spate sunt inegal tocite si le-am inlocuit cu cele care le dadusem jos initial de pe fata care sunt noi.
acum am 40000 km si sper sa ma mai tina ceva cauciucurile de pe spate.
exista un risc sa mergi asa cu masina???? eu unu nu am simtit nimic pana acum.
Stie cineva cat costa rezolvarea problemei???


--------------------
Renault Kadjar 1.6 DCI.4x4 2016 ZEN PLUS DIVERSE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 18 Jan 2010, 10:29
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




Risc eu nu am observat, desi jumatate din cei 67000km (cat are masina) au fost facuti pe autostrazile vestice. Masina se comporta normal. Rezolvarea nu o mai caut. A...am schimbat cauciucurile pe la 60000km, atunci am constatat problema.
P.S. Mai este un topic in care se discuta o problema asemanatoare.


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Jan 2010, 11:24
Post #79


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




riscuri nu ma pronunt, dar consumul poate fi o idee mai mare.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 26 Jan 2010, 01:01
Post #80


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




''doctorasul''
post 20 Jul 2008, 05:54
''De ce da directia bine la unele care au deja cauciucul uzat?.Va luminez tot eu,cand am facut directia cei de la service(amici) asteptau vizita unui "maestru" francez care avea la purtator o discheta cu care masluia programul sa nu mai afiseze valori cu rosu.''


Nu prea cred ca pentru a da bine un raport de geometrie este necesar de un ''maestru'' francez,pentru a maslui un program de geometrie directie.Pentru a schimba culorile din afisaj,ajunge ca tehnicianul de la reglari sa modifice acest lucru din softul cu care lucreaza.In mai multe zeci de reprezentante Dacia.Renault,nu cred ca sint aparatele pentru reglat, identice nici 5% din ele.In cite am fost,am vazut tot alte modele.Din alt punct de vedere,un raport de directie ''da bine'' cind parametri afisati de dupa reglare sint in parametri dati de producatorul masinii.In cazul de fata conform raportului afisat de ''doctoras'',din acesta reiese ca DUPA reglare geometrie fata,roata fata stinga a avut o deschidere de 2.8 mm si cea din dreapta o inchidere de 2.2 mm,paralelism total fiind o deschidere de 0.6 mm.A iesit in ''rosu'' paralelismul per roata,cel total fiind bun.Normal cu asa raport nu se iese de la reglare geometrie fata si sa se si plateasca pentru el.Ori aparatul indica cu erori si geometria e bine(si pozitia volanului la mers in linie dreapta este un pic decalat),ori tehnicianul respectiv nu e foarte bun.
In ce priveste puntea spate,(unde nu se poate REGLA nimic din fabricatie),daca la aceste valori a uzat pneul spate dreapta pe exterior,la cadere negativa de 1 grad si 10 min si inchidere de 2.30 mm, atunci roata din stinga spate la cadere negativa de 0 grade 20 min si o inchidere de 5.10 mm ar fi trebuit sa-l uzeze pe exterior mult mai rapid deoarece inchiderea s-a accentuat si caderea s-a micsorat ceea ce faciliteaza uzura pe exterior al rotii respective pe spate stinga (in cazul de fata nu-i mentionat),de aceea am scris ca poate fi si aparatul de vina in aceste afisari.
O parere de a mea ar fi verificarea valorilor geometriei puntilor fata si spate si la un al doilea atelier pentru a verifica daca cele 2 rapoarte de directie rezultate sint identice sau apropiate,din asta reieie daca exista sau nu probleme.O masurare in plus confirma sau nu schimbarea puntii spate.Bine-nteles ca la uzuri pneu indifferent daca este fata sau spate trebuie verificat jocurile la punti,testare de amortizoare,verificare si echilibrare pneu.
Nu sarim direct la schimb de punte,pot fi nenumarate si alte cauze.Trebuie diagnosticat fiecare caz in parte, exemplu a fost cel al ‘’doctorasului’’ deoarece a avut un raport de geometrie.


26 Jan 2010, 22:25:
Si ca sa fiu mai bine inteles,am un exemplu pentru cei interesati de aceasta problema.In prima poza atasata aveti masurarea valorilor geometriei puntilor fata si spate la un Logan cu aprox. 27000km,asa arata softul pentru reglat directii,rosu inseamna iesit din parametri si verde inseamna ca se gaseste in parametri.Se vede ca la puntea fata pe parte stinga difera DOAR cu 1.1 mm ceea ce este infim si NU a cauzat uzuri cauciuc pe roti FATA. Valorile masurate pe punte spate sint ireprosabile,foarte bune. Si totusi pe partea dreapta spate a existat un pneu UZAT pe toata suprafata de rulare a pneului.
In a doua poza atasata avem raportul dat de softul de geometrie punti, fara culorile date de soft (chenarele sint editate de mine pentru a atrage atentia),de unde reiese cum trebuie sa arate un raport dupa reglare de geometrie fata si spate,paralelism individual / roata aproape identic intre parti stinga si dreapta.
Doua lucruri am dorit sa evidentiez cu acest exemplu.

1. Important este ca la un raport de diagnoza a geometriei puntilor fata si spate,valorile masurate (inainte,si sau dupa reglare) sa fie in parametri dati de producatorul masinii si nu faptul ca da sau nu in diferite culori.Acest raport trebuie pastrat (macar pina la urmatorul test al geometriei puntilor) si oricind poate fi citit ulterior de proprietarul masinii sau de cineva care se pricepe la asa ceva.
2. In cazul de fata valorile geometriei puntii spate indica ca puntea este perfecta si totusi exista UZURA pneu spate dreapta pe toata suprafata sa de rulare, DECI nu neaparat puntea spate este defectul care a uzat pneul pe spate dreapta.

De aceea in postarea mea premergatoare am mentionat ca este foarte important o diagnoza buna ce cuprinde mai multe operatii printre care si testul geometriei,inainte de a decide ca "am o masina cu puntea strimba"
De vreme ce multi sesizeaza problema cu uzura pneu dreapta sau stinga spate,inseamna ca este intr-adevar o problema,dar aceasta trebuie DIAGNOSTICATA in prealabil,(raspunderea diagnosticarii ii revine celui ce o face si a nu fi confundata cu testul geometriei puntilor)
Atentie !!! Sa nu schimbati punti spate degeaba si uzura pneului sa ramina.Asta nu inseamna ca nu exista si punti deformate.Fiecare caz trebuie luat in parte si nu generalizat.Stim ca nu exista padure fara uscaturi.
Va doresc numai bine si benzina ieftina.




This post has been edited by diag: 26 Jan 2010, 22:25

Attached thumbnail(s)
vrd_inainte_reglare.JPG ( Size: 90.02k ) Number of downloads: 1542
vrd_dupa_reglare.jpg ( Size: 152.94k ) Number of downloads: 1314


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 27 Jan 2010, 22:38
Post #81


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




O uzura pe pneu punte spate,in cazul acesta pe exterior, poate fi cauzat din multe motive,daca ma refer la unul dintre ele si anume, punte spate defecta,lucru despre care se discuta si in acest topic,pot afirma ca o groapa prinsa de masina poate deforma planul rotii spate atit din punct de vedere al unghiului de cadere cit si din cel al paralelismului / roata.In functie de care unghi este afectat,se poate modifica gradul de uzura al pneului respectiv,pe interior,pe exterior sau pe toata suprafata de rulare a pneului respectiv.Nu afirm ca drumurile noastre fac aceste probleme sau ca acesta e defect de fabricatie.Nu am de unde sa stiu asta.Pentru asta trebuie facut o diagnosticare atenta a problemei de uzura pneu(in cazul de fata pe spate dreapta,exterior).Cititi postarea cu nr 56 din topicul de la adresa de mai jos si studiati un pic pozele atasate acolo.

http://www.daciaclub.ro/Uzura-inegala-a-an...t96940-s30.html

Din cite am inteles.masina este in termen garantie,deci recomand o sesizare in garantie a problemei respective la o reprezentanta Dacia,unde se va vedea ce si cum.
Daca doriti lamuriri in legatura cu acele valori ale unghiurilor geometriei puntilor fata si spate din acele atasamente,pot da lamuriri,sau cine cunoaste mai bine sa ma contrazica.Vedeti ca seriile pneurilor cu care sint echipate Loganurile din fabricatie, sint cunoscute de uzina si se tine cont de asta la o sesizare in garantie pe aceasta tema. Astept rezultatul diagnozei la reprezentanta,sper ca ne va fi impartasit de ''Duzz''.Dar daca am putea primi un raport de directie atasat sa-l citim si noi ar fi si mai bine. Bafta

This post has been edited by diag: 27 Jan 2010, 22:57


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 14 Jul 2010, 20:04
Post #82


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Salutare băieți.
Deși nu s-a scris pe acest topic de mult vin și eu acu să vă spun că am și eu aceeași problemă. Cauciucul dreapta spate este vizibil uzat pe exterior, până acum am crezut că am dat în vreo groapă ceva, dar văd că mulți au problema asta. Am observat-o la 70000 de km, cauciucuri originale Continental eco contact, l-am dat jos pe cel din dreapta, cel uzat la 76 de mii, pentru că am luat un cui în el exact pe partea aia de exterior, cea uzată.
Însă tot nu am înțeles cum se poate remedia această problemă.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 14 Jul 2010, 20:09
Post #83


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Daca vrei ceva serios, schimba puntea. Unii fac diverse "artificii tehnice", carpeli...


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 14 Jul 2010, 20:11
Post #84


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Măi oameni buni, dar puntea asta de spate este de brânză fraților de se deformează așa de ușor? Am și eu aceeași problemă, cauciuc uzat pe exterior la roata de dreapta spate. Chiar toți așa am dat în gropi taman cu dreapta spate? Eu cred că e de la ei problema că prea e cu dedicație dreapta spate asta...Am observat asta pe la 70000 de km mașina e în afara garanției de mult așa că prima dată mă bătea și pe mine gândul de a schimba puntea de spate, dar citind aici am văzut că s-ar putea să dau banii degeaba.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 14 Jul 2010, 22:56
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Culmea culmea...bla bla dar si eu am cauciucul din dreapta spate uzat pe exterior. Anvelopele puse in noiembrie(de iarna) pana in aprilie jumatate era slick si jumatate uzat normal. Naiba stie


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 16 Jul 2010, 21:15
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




si la mine este putin tocit pe exterior dr spate. Din ce am auzit se spune ca la cele fara ABS ar tine mai mult frana pe rota dr spate fata de st spate si de aici ar putea fi o usoara tocire


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 16 Jul 2010, 21:28
Post #87


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Ai auzit rau. Si daca ar fi asa, tot s-ar uza uniform!


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 16 Jul 2010, 21:37
Post #88


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




eu am evitat uzura pneului prin permutarea lor in fiecare sezon...stanga dreapta si fata spate.


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 16 Jul 2010, 21:41
Post #89


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Alta greseala... Chiar in manualul de utilizare se specifica faptul ca nu e recomandata permutarea rotilor. Asa era pe timpuri.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diabolique
post 17 Jul 2010, 16:06
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 27 February 08




o problema asemanatoare am avut si eu.
dar la mine tragea si volanul stanga. am facut geometria, am schimbat anvelopele intre ele, in sensul ca cele mai bune le-am pus pe fata si le-am inversat fata de cum erau tocite cele initiale.
acum merge ok...si-a spus si geometria cuvantul dar mai ales si-a spus cuvantul in privinta directiei schimbarea anvelopelor.


si data viitoare cand voi schimba anvelopele, o data la 5000km le voi permuta intre ele si in plus cu rezerva iar in plus de asta o geometrie la 2 ani.. asa macar stiu ca se vor uza uniform si ca imi voi folosi si rezerva fara a o tine in portbagaj 6 ani sa imbatraneasca si sa o arunc noua.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi 2006 ambition - hd-85-nba
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:04
Forum Renault