DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reparatii rugina, ce imi trebuie?

adriano2br
post 21 Feb 2013, 14:16
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Se apropie primavara..afara a inceput sa se incalzeasca..si am zis sa ma apuc sa lucrez pe la masina. Am aripa stanga fata cam umflata de rugina..si se pare ca a mai chituit-o si vechiul proprietar...nu stiu in ce stare e pana nu o sa curat vopseaua si chitul vechi care s-a umflat(daca observ ca nu se poate face nimic, o sa o schimb). In rest , mai am cateva pete mici, zgarieturi pe usi, praguri si am zis sa le tratez inainte sa avanseze rugina prea mult. Astazi am fost la cumparaturi si am luat o cutie de antifon cauciucat, grund, chit+ intaritor si ceva hartie abraziva de diferite granulatii. Cu antifonul , care este si insonorizant , vreau sa vopsesc podul pedalier, si compartimentul motor , care nu are antifon nici pe contraaripi nici pe capota...si am un zgomot destul de ridicat in masina, fata de alte dacii cu care am mai umblat.

Nu am mai vopsit/chituit niciodata..dar am urmarit o gramada de video informative..si am citit o gramada de topicuri. Trebuie sa mai cumpar un spray la culoarea masinii. In afara de asta , ar mai trebui sa cumpar ceva inainte sa ma apuc de treaba?




This post has been edited by adriano2br: 21 Feb 2013, 14:19


Attached thumbnail(s)
ABCD0001.JPG ( Size: 312.95k ) Number of downloads: 2600


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 21 Feb 2013, 16:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




era bine daca luai antifon texturst la tub care il sufli cu pistolu(eu asa am suflat compartimentu motor si capota interior),si mai trebuie spritchit(fulleer)ca sa dai peste chit si sa finisezi sa nu se vada chitu de sub vopsea,si in rest unde ai rugina cureti bine ,degresezi ,aplici chit,finisezi la nivel dai spritchit,finisezi cu apa ,degresezi bine si aplici vopseaua,bafta


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 22 Feb 2013, 18:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




nu ar trebui sa cumpar si niste diluant , pentru antifon si grund? sau e mai bine sa il aplic asa cum este in cutie? Am citit pe undeva ca ambele se pot dilua si cu benzina..e adevarat?


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 22 Feb 2013, 18:36
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




eu am folosit diluant,vezi ca la vopsea daca iei la cutie sa folosesti diluant special altfel nu iasa ,de unde iei vopseaua sa ceri si diluant pentru ea


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 22 Feb 2013, 18:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Vopsea o sa incerc la policolor, luni ma duc sa iau.As vrea sa iau la spray..pentru ca nu am compresor si nici aparat pentru vopsit..iar sa apelez la altcineva , nu vreau..imi place sa ma descurc singur. Am fost la policolor acum ceva vreme cu un prieten, si ii facuse un spray pe nuanta masinii , si i-a mai dat inca unul cu lac..sa dea la sfarsit. Vreo 70 ron tin minte ca l-a costat. Oricum..nu ma grabesc . Astazi planuisem sa curat cateva pete de rugina care nu sunt la vedere..dar a plouat toata ziua si am abandonat.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 22 Feb 2013, 18:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




las-o pe la vara sa fie cald ca altfel nu faci nimic asta numai daca ai garaj inchis,la spray o sa iasa gazat(in aer liber ,afara) ai sa vezi si tot la pistol ajungi.de la policolor am luat si eu cand am vopsit-o asta vara


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 22 Feb 2013, 18:59
Post #7


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




antifonu ala defapt e un bitum diluat juate pamant in cutie, nu se usuca nici dupa 4 ani, tot intra unghia in el, de vopsit peste el nu prea se poate fiind mai mult pamant,. nu adera la el..

''teroson'' antigriplura,apa etc pentru podea, gasesti de la body ,sau sinto, sinto e 30 de lei 2 L , desfaci recipientul si il dai la pensula, eu in locul tau as folosi smocolina aia pentru turnat in interior gen izolatie fonica , si atat.

daca vrei si mai multa calitate , cumpara produse de la Teroson 105 lei L unsure.gif


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 22 Feb 2013, 20:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




QUOTE(ghitza @ 22 Feb 2013, 18:56)
las-o pe la vara sa fie cald ca altfel nu faci nimic asta numai daca ai garaj inchis,la spray o sa iasa gazat(in aer liber ,afara) ai sa vezi si tot la pistol ajungi.de la policolor am luat si eu cand am vopsit-o asta vara
*




Am garaj..inca nu e complet..mai trebuie usa..dar oricum , este adapost fata de cum e afara..nu sufla vantul. Daca ziceti ca nu e bun acel antifon pentru exteriorul podului pedalier..sau compartiment motor..o sa dau numai pe la aripi..si pe sub masina doar daca o sa gasesc rugina. O sa dau cu restul la pedalier, in masina..poate reduc sunetul . O sa cumpar si niste folie PEE , sau cum se numeste..pentru insonorizare. .


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 22 Feb 2013, 20:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




eu am dat cu el in interior din fata pana in spate si am tapetat apoi cu sac de canepa, peste care am mai dat o mana de antifon si beton e si acuma dupa 2 ani,cel texturat sa faci la motor si capota interior,ai nevoie de compresor si pistol pentru el special

This post has been edited by ghitza: 22 Feb 2013, 20:49


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 22 Feb 2013, 21:44
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Merge si cu pensula. Cel negru, da-l la interior, ca nu-l spala apa, iar pentru dedesubt si la motor, ia teroson si da-l si cu pensula , daca nu ai compresor, dar sa dai de mai multe ori, la intervale ceva mai mari acum ca e rece (dupa o juma' de ora sau o ora). Pentru dedesubt, intra cam patru-cinci cutii, chiar si la 2l, ca sa fie facut bine.
Petele de rugina, e bine sa le polizezi la turatie mica, sa nu se arda vopseaua pe partea cealalta (daca mai e), apoi dai grund (diluat cu diluantul lui-e bun si 509), si apoi cu teroson. Unde trebuie chituit nu dai cu grund. Polizezi la luciul metalic, dupa care dai direct cu chit cu fibra de sticla (nu ce ai tu acolo),slefuiesti, dai iar cu acelasi chit, si doar la final dai cu chitul fin pe care-l ai in poza. Dupa ce-l slefuiesti si p-ala, dai cu spritchit. Pentru ca nu ai compresor, il poti da cu trafaletul cu cilindru cat mai mic, diluat cu nitrodiluant (nu merge cu altceva), daca ai aer cald sau uscator de par, incalzeste-l sa se usuce repede (ca si chitul), si dupa 10 min. il poti slefui cu smirghel de 360 si apa. Usuci iar , si daca au ramas pori, poti sa-i astupi cu chit fin, slefuiesti si iar sprit peste el si slefuit, daca e bine din prima (m-ar mira), dupa ce usuci apa de la slefuit, dai cu vopsea. Cu sprayul iese gazat pe marginile petei vopsite. Trecerea o poti face cu diluant reducator sau cu diluant de vopsea (506 sau 5006), dar dupa ce dai cu lacul. Daca e vopsea emaur, nu stiu de ce ai mai da cu lac. Numai la metalizata trebuie lac separat.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 23 Feb 2013, 13:22
Post #11


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




dupa inlaturarea rugini mecanic, raman mici particule de rugina in profunzime, in acest caz tratezi local zona chimic, adica solutie pe baza de acid fosforic,
Evipas, Feruginol, Fertan, confrorm instructiunilor a fiecarui solutie, abia apoi se da grund, si teroson. daca vrei sa lucrezi bine, pentru carpit merge direct si grund.


majoritatea masinilor lovite si reparate in serviceurile minune, dupa ceva ani kitul e unflat de rugina, de ce oare???


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 24 Feb 2013, 09:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




La dacie o tabla destul de proasta, fata de alte tari... si se pupa bine cu un fertan wink.gif
Cine a folosit stie ce si cum.


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 2 Mar 2013, 18:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Dupa 2 zile de munca...de la 9-10 dimineata pana seara la 5-6 seara, am reusit sa dau cutia aia de antifon (din primul post) , in interiourul maisinii..pe pod pedalier.
A durat mult pentru ca am facut totul singur..si cand am dat si bacheta jos(pentru prima data) am mai avut ceva surprize..putina rugina in ambele aripi spate, pe care am decupat-o si am pus alta tabla prinsa la suruburi m6 , totul grunduit pe ambele parti(am decupat toata rugina)..apoi am izolat cu niste silicon pe baza de apa si dupa ce s-a intarit am dat cu antifon , pe ambele parti. Am ramforsat si suportii de la scaunele fata, ca aveam ceva fisuri in pod..am pus cate o bucata de tabla de 1mm pe ambele parti, iarasi prinse la suruburi m6..date cu feruginol , sigilate cu silicon, grund si antifon pe ambele parti. Iar acum juma de ora am terminat de dat antifonul pe toata suprafata podelei(peste grund). Maine mai ramane sa cumpar cateva suruburi m6 si sa montez si ultimile ramforsari la un suport de scaun. Intrand pe sub masina am vazut ca am si niste zgarieturi( din iarna aceasta) , am atins niste pamant inghetat si mi-a julit antifonul de pe pedalier..si a prins putina rugina. O sa curat si antifonez. Pentru rugina de pe aripa fata si alte cateva puncte de pe usi..o sa mai aman, ca am nevoie de o pauza..sunt rupt wacko.gif . N-am avut nici instrumente electrice...totul a fost taiat cu o panza de bomfaier, dalta si foarfeca de tabla :S ..pierdere de timp.

Ps: poze nu am facut..ca ma apuca mereu noaptea, si cand ma trezeam sa fac poze..nu se mai vedea, iar cu blitul nu se vede bine wacko.gif

This post has been edited by adriano2br: 2 Mar 2013, 18:54


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 3 Mar 2013, 08:06
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Hai cu pozele sa vedem cat de bine ai facut smile.gif


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 3 Mar 2013, 19:02
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Cateva poze cu aripa spate in lucru..interior si exterior: Cum am zis , m-a apucat mereu seara si nu am apucat sa fac poze :s. Peste ceva timp cand o sa imi vina iar cheful , o sa mai iau o cutie de vopsea de-asta cauciucata sa dau si pe usi. Si niste teroson sa dau in compoartimentul motor..care nu este antifonat deloc, dar sa se incalzeasca mai bine afara..



Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 200.84k ) Number of downloads: 2553
2.JPG ( Size: 228.09k ) Number of downloads: 2542
3.JPG ( Size: 246.67k ) Number of downloads: 2480
4.JPG ( Size: 255.34k ) Number of downloads: 2442
5.JPG ( Size: 239.45k ) Number of downloads: 616
6.JPG ( Size: 426.6k ) Number of downloads: 641
7.JPG ( Size: 294.55k ) Number of downloads: 639
8.JPG ( Size: 204.28k ) Number of downloads: 635
ABCD0009.JPG ( Size: 215.6k ) Number of downloads: 645
ABCD0012.JPG ( Size: 203.83k ) Number of downloads: 602
ABCD0013.JPG ( Size: 365.42k ) Number of downloads: 574
ABCD0014.JPG ( Size: 347.52k ) Number of downloads: 571
ABCD0016.JPG ( Size: 326k ) Number of downloads: 531
ABCD0018.JPG ( Size: 449.06k ) Number of downloads: 510
ABCD0019.JPG ( Size: 449.16k ) Number of downloads: 498


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 07:35
Forum Renault