DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moarte în Herăstrău - ATENȚIE la Podul Constanța, Pericol maxim la trecerea trenurilor, cu +100km/h

Solon
post 16 Jun 2017, 14:54
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu ce kkt fac maine dimineata? Fac calea intoarsa ca-l vad pe ala de la bgs? Nu dragilor,roman sunt, inainte sa ajung fata in fata cu el o cotesc.Mai e o intrare pe pasarela aia. Prin boscheti. Continui pe pasarela si o cobor. Daca fac tot turul herastraului fac 76554 km. Ca nu se intoarce. Alergi ca boul pana la giurgiu sau dambovita. smile.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 16 Jun 2017, 14:58
Post #122


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




S-apoi se supara lumea p-aici ca te-a calcat acceleratu'...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Jun 2017, 15:02
Post #123


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Solon @ 16 Jun 2017, 15:54)
Fac calea intoarsa ca-l vad pe ala de la bgs?
*



Io zic sa-i injuri inainte, ca sa fie alergarea mai cu spor.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 Jun 2017, 15:22
Post #124


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Sa se faca, domne', pod mai la vale, sa treaca lumea gârla. Facem pariu ca tot vor fi unii curentati sau calcati de tren?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Jun 2017, 15:30
Post #125


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(mircea_aq @ 16 Jun 2017, 15:25)
Si-atunci ce mama lui proces verbal cauti la jumate de metru de fir ?
*




Eternitatea ?!? si stai sa vezi live cine te plange ...

This post has been edited by cj98czh: 16 Jun 2017, 15:30


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 16 Jun 2017, 15:41
Post #126


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(VladSoare @ 16 Jun 2017, 20:12)
În Germania am văzut locuri marcate cu "Achtung! Lebensgefahr!" (adică atenție, pericol de moarte) pe lîngă traseele turistice, pe care le-ai fi putut depăși ușor și cădea în prăpastie. Dar nu le depășea nimeni. Nu s-au gîndit să încadreze poteca turistică între două ziduri de beton, ca să nu poată muri miserupiștii pe care-i doare-n părțile moi de reguli. Ce înapoiați, dom'le... Au pus un semn și s-au cărat, s-au spălat pe mîini, în loc să ia măsuri serioase. Rușine!  laugh.gif
Compari mere cu pere, ala e traseu turistic. Aici e vorba de o trecere peste un rahat de lac intr-o zona urbana frecventata de multa lume.
QUOTE(VladSoare @ 16 Jun 2017, 20:41)
Dacă am de ales între
1. ca adultul iresponsabil să cadă în lac
și
2. ca adultul iresponsabil să-mi sară mie în fața mașinii și să trag eu ponoasele timp de doi ani de zile, iar la final să rămîn și fwtut și cu banii luați,
atunci eu prefer varianta 1. Măcar îi mai filtrează pe ăia care au șanse să ajungă în varianta 2.

Chiar azi am văzut unul trecînd bine-mersi cu bicla pe trecerea de pietoni, cu căștile pe urechi, fără să-i pese de nimic. Dacă ăsta ar cădea în lac, eu unul nu mi-aș irosi lacrimile pentru el. Pentru că știu că dacă-l ating cu mașina, nimeni nu va vărsa o lacrimă pentru mine.
Idioti sunt si vor fi mereu. Doar ca rezolvand problema traversarii lacului ii salvezi dintr-o lovitura si pe idioti, si pe non-idioti.
QUOTE(bucatzel @ 16 Jun 2017, 20:46)
America, la fel ca si Australia, se incadreaza la nanny-state. Al naibii daca inteleg di ce. Ii lasa sa se joace ca tampitii cu puscoacele, da' n-au voie sa mearga cu mai mult de 100 kph pe autostrazi.
Le incurci, Australia are o legislatie foarte stricta care reglementeaza detinerea armelor de foc, de cand cu masacrul din Port Arthur. Avem si noi probleme serioase pe aici, dar armele de foc sunt undeva la coada listei. Da' ai nimerit-o cu nanny state, cineva a numit-o "tara lui not safe si not allowed" smile.gif
QUOTE(Aerius @ 16 Jun 2017, 21:59)
Intre timp accesul in zona a fost interzis si plantati paznici
Solutie tipica de tara saraca. Si la buzunar, si cu duhul. Sper sa fi interzis accesul pe sine, nu pe pasarela. Ani de zile am dat ocol lacului doar pentru ca pasarela aia, asa vai mama ei, era deschisa. De-aia frate unii merg inainte si altii bat pasul pe loc.

16 Jun 2017, 23:48:
QUOTE(mars @ 16 Jun 2017, 23:22)
Sa se faca, domne', pod mai la vale, sa treaca lumea gârla. Facem pariu ca tot vor fi unii curentati sau calcati de tren?
Prostia e nemuritoare, nu-i poti salva pe toti, dar cu cat mai putini pe sinele de tren, cu atat mai bine pentru toti. O solutie decenta de trecere a lacului, si asta lumea nu poate intelege, previne mortile accidentale, fiindca idioti care isi iau viata in maini vor fi mereu.

This post has been edited by adip: 16 Jun 2017, 15:48


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Jun 2017, 16:15
Post #127


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(adip @ 16 Jun 2017, 16:41)
O solutie decenta de trecere a lacului, si asta lumea nu poate intelege, previne mortile accidentale, fiindca idioti care isi iau viata in maini vor fi mereu.
*



Mai da-l dracu' de lac, daca nu era podul chefereului acolo se inecau toti pana acum.

Pe bune, doar pentru ca poti sa faci ceva (e.g. sa traversezi lacu'), nu inseamna ca si trebuie s-o faci.

Daca isi pune posta romana o sarma intre doua dealuri ca sa trimita coletele cu tiroliana, si badea gheorghe descopera ca asa ajunge sensibil mai iute la vetutza s-o incotopeneasca, mi s-ar parea cam aceeasi situatie, da' tare cred ca avand in vedere motivele, pe asta o sa-l consideri si tu iresponsabil.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Jun 2017, 16:43
Post #128


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Cum nu e o treaba de viata si moarte, poti renunta la trecerea lacului si sa alergi inapoi.
dar, pana la urma, e alegerea voastra.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 16:45
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(adip @ 16 Jun 2017, 15:41)
Compari mere cu pere, ala e traseu turistic. Aici e vorba de o trecere peste un rahat de lac intr-o zona urbana frecventata de multa lume.

Și ce, crezi că traseul ăla turistic nu e plin de turiști? huh.gif
Colcăie de turiști. Trec mai mulți oameni pe-acolo decît pe podul din Herăstrău.

QUOTE(adip @ 16 Jun 2017, 15:41)
Idioti sunt si vor fi mereu. Doar ca rezolvand problema traversarii lacului ii salvezi dintr-o lovitura si pe idioti, si pe non-idioti.

Ba nu. Salvîndu-l pe idiot îi mai dau o șansă ca mîine să-mi iasă mie în cale și să-l omor eu. Caz în care eu voi plăti toate oalele sparte, chiar și fără să am vreo vină. Așa că mie-mi convine cînd selecția naturală funcționează.

This post has been edited by VladSoare: 16 Jun 2017, 17:26


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 16 Jun 2017, 17:48
Post #130


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.063
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(adip @ 16 Jun 2017, 16:41)
Sper sa fi interzis accesul pe sine, nu pe pasarela.
*


E blocat cu gardulet INAINTE sa urci treptele, am vazut undeva o poza. Pe doua foi A4 au scris la o imprimanta "Aici se termina parcul Herastrau" biggrin.gif

Plus o ghereta pt paznic, by default.

Atat ii duce capu'.


LE Solutia mi se pare relativ simpla tehnic - un gard de protectie din sarma galvanizata, inaltime 1,20m, pe stalpi metalici, plasat intre linia ferata si podul propriu-zis, si prelungit 80-100m in lungul podului, in ambele directii, ca sa nu tenteze totusi sa o iei pe calea ferata. Ar costa maxim 15000-20000 euro, si ar permite folosirea pasarelei pietonale de catre Solon in alergarile sale. Cat despre spatiu, oamenii isi fac loc pe pod, se descurca.



This post has been edited by Bicicleta galbena: 16 Jun 2017, 18:05


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 16 Jun 2017, 18:42
Post #131


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




De ce neaparat galvanizata? Vrei sa se lipeasca "magnetii" de ea?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 16 Jun 2017, 18:53
Post #132


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.063
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Pentru ca umezeala. Iar costurile, daca va fi facut de CFR, vor ajunge probabil la vreo 20 de milioane de euro biggrin.gif






--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Jun 2017, 19:17
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi ce, crezi că primăria lui Firea e mai brează? Sînt convins că ea poate mai mult de-atît. biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 16 Jun 2017, 22:22
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Va zic maine dimi ce si cum. Sincer, abia astept o tura cu bgsul. Dorm toti in gherete. Stiu, servici de kkt. Dar hai sa vedem care pe care. Ca stiu ca tb sa fie top fit. Si la ce burti am vazut, nu ma stresez.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 17 Jun 2017, 00:39
Post #135


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




[quote=bucatzel,17 Jun 2017, 00:15]Pe bune, doar pentru ca poti sa faci ceva (e.g. sa traversezi lacu'), nu inseamna ca si trebuie s-o faci./quote]Pe aceeasi linie, doar pentru ca poti sa imbunatatesti ceva, nu inseamna ca trebuie s-o faci. Ocolul lacului Herastrau, iti vine sa crezi sau nu, e una din micile placeri ale vietii pentru unii, lasand la o parte aspectul practic si siguranta. Daca tu nu poti/vrei sa intelegi, asta chiar nu mai e problema mea.
[quote=VladSoare,17 Jun 2017, 00:45]Salvîndu-l pe idiot îi mai dau o șansă ca mîine să-mi iasă mie în cale și să-l omor eu. Caz în care eu voi plăti toate oalele sparte, chiar și fără să am vreo vină. Așa că mie-mi convine cînd selecția naturală funcționează.[/quote]Selectia naturala e cumva aia care face ca Romania sa fie cumva in topul tarilor cu cea mai scazuta rata a mortalitatii infantile, ori cauzata de accidente rutiere, alte tipuri de accidente, si asa mai departe? smile.gif Cu siguranta lasand rezolvarea problemelor de genul asta pe seama selectiei naturale calitatea vietii a crescut fiindca, nu-i asa, aia prosti/neadaptati crapa, reducand numarul de guri de hranit.
Mr. Perfect, inteleg ca toata atentia si concentrarea ta e indreptata catre idioti si asta te orbeste si te face sa ii ignori pe restul. Sper din tot sufletul ca niciodata tu sau cineva drag tie sa nu sufere din cauza unei neatentii/nesimtiri de moment, sa nu fii nevoit sa realizezi ca, cu un minim de efort, dezastrul putea fi prevenit.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 17 Jun 2017, 06:20
Post #136


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Faci niste asocieri si comparatii pentru care noi am fi ramas corigenti. Dar nu la toate scolile a fost asa.
bai Adipe, tu ce nu intelegi din "trecerea pe pod interzisa"? Ai invatat o alta romana decit noi? Tot asa cum e interzis sa furi, sa violezi si sa intelegi ce vrea legea de la tine.

This post has been edited by corbex: 17 Jun 2017, 06:39


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 17 Jun 2017, 08:12
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(adip @ 17 Jun 2017, 00:39)
Selectia naturala e cumva aia care face ca Romania sa fie cumva in topul tarilor cu cea mai scazuta rata a mortalitatii infantile, ori cauzata de accidente rutiere, alte tipuri de accidente, si asa mai departe?

Ce-are sula cu prefectura? blink.gif
Ți se pare că moartea unui copil e același lucru cu moartea unui adult nesimțit care și-a făcut-o cu mîna lui doar dintr-o bravadă stupidă și un miserupism cronic? wacko.gif
De unde le tot scoți? rolleyes.gif

QUOTE(adip @ 17 Jun 2017, 00:39)
sa nu sufere din cauza unei neatentii/nesimtiri de moment, sa nu fii nevoit sa realizezi ca, cu un minim de efort, dezastrul putea fi prevenit.
*

Neatenția e una, nesimțirea e cu totul alta. Nesimțirea nu poate fi "de moment".

Întrebai de ce copiii au venit cu soluții în timp ce adulții, inclusiv propria soție, au zis să-l dăm dracului de nesimțit. Motivul e foarte simplu. Copiii încă n-au luat contact cu acești nesimțiți. Ei încă trăiesc într-o lume ideală, în care există numai oameni buni. Cînd s-or lovi în viața de zi cu zi de astfel de miserupiști, cînd or lua contact cu nanny-state-ul australian și or înțelege că viața lor e plină de restricții impuse tocmai din cauza acestor cretini, atunci sînt convins că nu vor mai avea compasiune pentru ei.
Cînd ești copil și vezi un gîndăcel la tine pe pervaz, ți-e milă de el, îl iei ușurel pe o hîrtie și-l duci afară, în iarbă. Dar cînd ești adult și ți-e casa invadată de gîndaci, pui mîna pe plici și pe tubul de Raid. Asta-i diferența dintre copii și adulți. Ei încă n-au avut ocazia să trăiască printre gîndaci. Cînd o vor face, optica lor se va schimba.

This post has been edited by VladSoare: 17 Jun 2017, 08:24


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 17 Jun 2017, 10:03
Post #138


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(Solon @ 16 Jun 2017, 23:22)
Va zic maine dimi ce si cum. Sincer, abia astept o tura cu bgsul. Dorm toti in gherete. Stiu, servici de kkt. Dar hai sa vedem care pe care. Ca stiu ca tb sa fie top fit.  Si la ce burti am vazut, nu ma stresez.
*



Te pui cu prostul, te aduce la nivelul lui si risti sa te bata cu experienta! Si cu pulanu'
biggrin.gif
Astazi eram prin zona pod Baneasa si auzeam cu suna goarna de la tren.
Apoi, trebuie sa fii cu castile la maxim sa nu-l auzi cand suna din goarna.




--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 17 Jun 2017, 10:26
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




si dupa se plange ca Boureanu ca l-au batut biggrin.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 17 Jun 2017, 10:26
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Deci: e totul blocat. Bodyguard Bgs cu ghereta si cu o confectie de tabla ca sa nu mai treaca nimeni. Si daca vrei sa iti rupi picioarele, au mai pus si niste lemne ca sa blocheze complet accesul. Anunt cu "aici se termina parcul herastrau".
Una peste alta nu e rau: o iei pe jos, pe langa apa apoi iesi din parc si te duci pe dn1 spre petrom si clubul diplomatilor. Intri la fantana miorita inapoi in parc. Singurul lucru deranjant este ca din linistea parcului intri in vacarmul de pe dn1. Dar apoi intri in parc si iar e liniste. O tura de Herastrau a crescut cu 600 m. E ok si asa.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 17 Jun 2017, 10:30
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Esti bine?

17 Jun 2017, 11:33:
QUOTE(dizzy @ 17 Jun 2017, 11:03)
Te pui cu prostul, te aduce la nivelul lui si risti sa te bata cu experienta! Si cu pulanu'
biggrin.gif
Astazi eram prin zona pod Baneasa si auzeam cu suna goarna de la tren.
Apoi, trebuie sa fii cu castile la maxim sa nu-l auzi cand suna din goarna.
*



Cred ca nici castile alea de 300 de euro cu noise cancelling nu pot sa taie goarna trenului biggrin.gif

This post has been edited by neumann: 17 Jun 2017, 10:33


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 17 Jun 2017, 10:35
Post #142


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Daca a scris, presupunem ca este bine.
Ii multumim corespondentului nostru de la fata locului si ii uram alergare placuta!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 17 Jun 2017, 11:04
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.308
Joined: 3 January 05




QUOTE(Solon @ 17 Jun 2017, 10:26)
Deci: e totul blocat. Bodyguard Bgs cu ghereta si cu o confectie de tabla ca sa nu mai treaca nimeni. Si daca vrei sa iti rupi picioarele, au mai pus si niste lemne ca sa blocheze complet accesul. Anunt cu "aici se termina parcul herastrau".
Una peste alta nu e rau: o iei pe jos, pe langa apa apoi iesi din parc si te duci pe dn1 spre petrom si clubul diplomatilor. Intri la fantana miorita inapoi in parc. Singurul lucru deranjant este ca din linistea parcului intri in vacarmul de pe dn1. Dar apoi intri in parc si iar e liniste. O tura de Herastrau a crescut cu 600 m. E ok si asa.
*



Circuitul avea pe pasarela CFR 6,700 km, măsurați de cineva cu o roată pt distanțe.
Deci acum va avea 7,3 km? Sunt mulți care aleargă si contează distanța reală.

După ce au murit cei electrocutați, CFR cică așteaptă de la primărie de 1 an și jumate proiectul nefăcut încă pt o pasalelă pietonală și până atunci NUMAI DATORITĂ ultimei victime au demarat rapid studiul de fezabilitate, urmat de proiectul și licitația pt execuția unui ponton , mutarea gardului proprietății celor cu vaporașele cu vreo 10 metri. Spluția rapidă era deschderea circulației pe trotuarul din curtea lor.
De altfel de cel puțin 10 ani, tot se fac numai proiecte cu carioca de unit toate lacurile și ar fi f util pt alergări, plimbări pe jos și cu bicicleta.

Amănunte, aici

Oricum o nesimțire totală pt tărăgănarea rezolvării problemei și din partea CFR și mai ales a primăriei. CFR că a cerut ca podul nou construit să fie la 100 METRI de linia ferată, cu toate că nu treceau tiruri pe el, ci doar pietoni și bicicliști, iar primăria că nu a dat nicio altă solutie timp de aproape 2 ani. Primăria care la preluarea mandatului de Firuța a făcut imediat inspectie în Hetăstrău pt a constata ce construcții ilegale există - rezultatul a fost ZERO, nu s-a dărâmat nimic, decât s-a dat noua adresă pt birul lunar/anual și au mai apărut alte terase și pe apă și pe uscat.

This post has been edited by nasty: 17 Jun 2017, 16:34

Attached thumbnail(s)
image.png ( Size: 1.68mb ) Number of downloads: 237
image.png ( Size: 1.9mb ) Number of downloads: 248


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 17 Jun 2017, 11:06
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




[quote=neumann,17 Jun 2017, 10:30]
Esti bine?

Dap. Totul ok. Pana la urma e un echilibru: nu imi placea sa urc pe pasarela pentru ca era un efort prea mare. Imi place noua tura ca e mai lunga. Nu imi place ca e cu iesire pe dn1.
Problema rezolvata,nu? Pus bodyguard ca pasarela oricum nu o sa vedem. biggrin.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 17 Jun 2017, 14:42
Post #145


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Adita, ce nu reuseste creierul tau sa proceseze aici, faptul ca CFR nu se ocupa de pasarele pentru biciclisti? Ca tot o tii langa, ca gaina care nu incape printre uluci dar insista, cu nesimtirea CFR-ului.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 18 Jun 2017, 15:07
Post #146


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(VladSoare @ 17 Jun 2017, 16:12)
Ți se pare că moartea unui copil e același lucru cu moartea unui adult nesimțit care și-a făcut-o cu mîna lui doar dintr-o bravadă stupidă și un miserupism cronic? wacko.gif
De unde le tot scoți? rolleyes.gif
Neatenția e una, nesimțirea e cu totul alta. Nesimțirea nu poate fi "de moment".
Orice moarte care poate fi prevenita e o moarte inutila si un esec al tuturor celor implicati, nu doar al nesimtitului/iresponsabilului. Nesimtiti nu ne nastem, ci devenim. Miserupistul ala are pe cineva acasa: copil, sot/sotie, parinti si asa mai departe. De moartea lui tie ti se rupe (cine-i deci miserupistul aici?), dar altora nu si un accident marcheaza viata multora. Daca putea fi si prevenit, e si mai tragic.
Trebuie sa fii teribil de frustrat de cei de langa tine ca sa iti fie indiferenta moartea unora, ba chiar sa le-o doresti.
QUOTE(VladSoare @ 17 Jun 2017, 16:12)
Întrebai de ce copiii au venit cu soluții în timp ce adulții, inclusiv propria soție, au zis să-l dăm dracului de nesimțit. Motivul e foarte simplu. Copiii încă n-au luat contact cu acești nesimțiți. Ei încă trăiesc într-o lume ideală, în care există numai oameni buni.
Unde unii vad nesimtiti si necesitatea de a impune restrictii, altii vad oportunitati. Daca nu de afaceri, macar de a imbunatati pe ici pe colo viata de fiecare zi. Asa naivi cum sunt, ei au demonstrat ca e foarte usor sa cautam si sa gasim solutii atunci cand nu suntem orbiti de prejudecati tampite.
QUOTE(VladSoare @ 17 Jun 2017, 16:12)
Cînd s-or lovi în viața de zi cu zi de astfel de miserupiști, cînd or lua contact cu nanny-state-ul australian și or înțelege că viața lor e plină de restricții impuse tocmai din cauza acestor cretini, atunci sînt convins că nu vor mai avea compasiune pentru ei.
Nu din compasiune au venit cu solutii, ci fiindca asa li s-a parut ca e normal. Am o problema, incerc sa o rezolv aducand imbunatatiri, nu punand restrictii si injurandu-i pe nesimtiti.
QUOTE(VladSoare @ 17 Jun 2017, 16:12)
Cînd ești copil și vezi un gîndăcel la tine pe pervaz, ți-e milă de el, îl iei ușurel pe o hîrtie și-l duci afară, în iarbă. Dar cînd ești adult și ți-e casa invadată de gîndaci, pui mîna pe plici și pe tubul de Raid. Asta-i diferența dintre copii și adulți. Ei încă n-au avut ocazia să trăiască printre gîndaci. Cînd o vor face, optica lor se va schimba.
Deja m-ai pierdut aici, eu unul stiam ca traiesc intre oameni. O sa vad in curand daca oamenii din Romania, atatia cat au mai ramas cu creierul intreg, mai sunt de gasit sau s-au transformat in gandaci.
QUOTE(corbex @ 17 Jun 2017, 22:42)
Adita, ce nu reuseste creierul tau sa proceseze aici, faptul ca CFR nu se ocupa de pasarele pentru biciclisti? Ca tot o tii langa, ca gaina care nu incape printre uluci dar insista, cu nesimtirea CFR-ului.
Vina pentru faptul ca se perpetueaza o stare de lucruri stramba e impartita. Si nici macar nu e asa important a cui e vina, ci ce se poate face ca lucrurile sa se indrepte.
Ca ziceam un pic mai sus de oportunitati: cand am scapat de nenorocitii de comunisti si am inceput sa vedem cum se traieste prin locuri cu apa calda ne tot minunam de ce conditii de viata au altii, de la infrastructura, sistem de sanatate, parcuri si asa mai departe. Care, ce sa vezi, sunt folosite de toata lumea, inclusiv de nesimtiti si neatenti. Chiar crede cineva ca s-au trezit intr-o dimineata Franz, Pierre, Rachel, Abdul etc si au zis ei asa: "cu ce dracu' sa-mi mai omor eu timpul azi? Hai sa mai trantesc eu o alee aici si o pista de biciclete mai sus. De ce le fac? Ete asa, ca n-am ce face..."
O trecere pietonala decenta in zona unde au murit atatia la calea aia ferata e necesara pentru imbunatatirea calitatii vietii. Sunt perfect de acord ca pasarela aia nu e adecvata scopului si ca trebuie construita o trecere noua. Cum ar fi ca Primaria si agentiile de turism sa poata promova ocolul lacului Herastrau pentru pietoni, biciclisti, mamici si tatici cu carucioare, persoane cu handicap s.a.m.d? Nu numai ca scoti lumea la plimbare, dar s-ar putea sa poti atrage si mai multi turisti. Vezi o oportunitate aici? Cand am fost in Aoraki/Mt Cook National Park in NZ, insula de sud am mers pe Hooker Valley track care e accesibila tuturor si am vazut acolo o gramada de carucioare si cateva persoane in scaun cu rotile. Toti de acolo eram turisti care am mers in NZ sa vedem ce se poate vedea si sa lasam malaiul de rigoare. MULT, ca-i tara scumpa! Deci daca aia s-au gandit sa usureze accesul la anumite puncte de atractie, or fi stiut ei ceva. Si noi nu suntem in stare sa inchidem circuitul de ocol al langa podul ala? De ce? Ca suntem prea preocupati sa judecam victimele pe criterii doar de noi stiute? Unii pun mana sa faca, altii stau pe gard scuipand seminte si injurand. Eu unul cred ca stiu de la care grup am ce invata cate ceva,


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jun 2017, 15:44
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Pînă una, alta, oamenii care obișnuiau să traverseze lacul pe pod, precum colegul nostru Solon, acum nu mai pot s-o facă, din cauza unui imbecil nesimțit și a unora ca tine care n-au avut altă treabă decît să urle că primăria trebuie să ia măsuri. Ei, iată, a luat măsuri. Viața noastră e mai sigură acum. Mai restricționată, dar mai sigură. Iupii!
Dar nu mă mai obosesc, pentru că oricum nu înțelegi nimic și nu faci altceva decît să spargi răspunsurile noastre în fragmențele care-ți convin ție, pe care le scoți din context și la care răspunzi aiurea, fără nici o legătură.
Îmi aduci aminte de bancul cu inginerii: să te contrazici cu ei este ca și cum te-ai lupta cu porcii în noroi. După un timp realizezi că lor le place. rolleyes.gif

This post has been edited by VladSoare: 18 Jun 2017, 15:46


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 18 Jun 2017, 18:51
Post #148


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 18 Jun 2017, 15:44)
Pînă una, alta, oamenii care obișnuiau să traverseze lacul pe pod, precum colegul nostru Solon, acum nu mai pot s-o facă, din cauza unui imbecil nesimțit și a unora ca tine care n-au avut altă treabă decît să urle că primăria trebuie să ia măsuri. Ei, iată, a luat măsuri. Viața noastră e mai sigură acum. Mai restricționată, dar mai sigură. Iupii!
*




Pai o faceau cu incalcarea legii, intre timp legiuitorul a decis sa acorde mai multa atentie respectarii interdictiei de a merge pe acel pod al CFR. Nu sunt sigur ca inteleg chestiunea negativa, problema e ca este mai greu sa incalci o interdictie?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jun 2017, 19:27
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu e vorba neapărat de chestiunea în cauză. Era doar o referire la modul în care viața devine din ce în ce mai limitată și restricționată, din cauza luptei perpetue a autorităților de a-i proteja pe imbecili de ei înșiși. În curînd vom ajunge și noi să trăim într-un nanny state, ca englezii sau australienii. Iar partea cea mai rea nu e asta. Partea cea mai rea este că ni se va părea normal să fie așa.

This post has been edited by VladSoare: 18 Jun 2017, 19:29


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Jun 2017, 20:16
Post #150


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(VladSoare @ 18 Jun 2017, 16:44)
Îmi aduci aminte de bancul cu inginerii: să te contrazici cu ei este ca și cum te-ai lupta cu porcii în noroi. După un timp realizezi că lor le place. rolleyes.gif

Banc facut de unu' care n-a reusit la politehnica. rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 03:33
Forum Renault