DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Permis suspendat, Neacordare prioritate pietoni

tkx
post 12 Aug 2012, 00:39
Post #1


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Acum doua zile mi-a fost retinut permisul pentru neacordare prioritate pietoni. Incidentul s-a petrecut pe o strada cu 2 benzi pe sens. Doar banda 2 e folosita pt circulatie, pe banda 1 erau parcate masini (aproape perpendicular fata de trotuar). Semnul de trecere de pietoni e undeva departe pe trotuar sub niste copaci. Am vazut pietonii cand treceau printre masinile parcate, dar nu am incercat sa opresc, erau departe de mine si nu mi-am dat seama ca e trecere. Pe banda de crculatie marcajele stradale sunt sterse. Se mai vad doar pe banda 1, dar acolo erau masini parcate.

Politistul era chiar in dreptul trecerii si m-a oprit imediat. Era singur si a notat numele unei femei angajata in traversare pe PV. Eu eram in masina cu sotia.

Are rost sa ma gandesc la contestatie in conditiile date? Pe PV am scris ca nu am mentiuni pt ca atunci nu m-am gandit la contestatie.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 12 Aug 2012, 01:08
Post #2


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




daca esti sigur ca trecerea e semnalizata necorespunzator eu zic sa faci contestatie. faci niste poze din care sa reiese ca nu se vede semnul si ca marcajele sunt sterse


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 12 Aug 2012, 01:22
Post #3


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Marcajele sunt sterse, dar semnul se poate interpreta ca e vizibil. Eu nu l-am vazut atunci pt ca era umbra sub copaci, era la 3-4m de mine in lateral. Plus ca nu cunosteam zona (bine, asta nu e o scuza). Oricum eu consider ca e prost semnalizata. Dupa ce am patit-o eu m-am mai invartit putin prin zona si cat am stat0acolo au mai furat-o doi soferi. Cred ca nici ei n-au vazut trecerea, pt ca politaiul avea MCV-ul parcat vizavi cu girofarurile in functiune, n-ar risca nimeni sa nu opreasca.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Aug 2012, 09:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nemernicii stăteau la pîndă acolo tocmai pentru că știau că semnul nu se vede. Știau că-i un vad bun. Nu m-ar mira ca și femeia care traversa să fi fost în cîrdășie cu ei. N-ar fi prima oară cînd fac așa ceva, e o practică veche.
Eu aș discuta cu un avocat. El te poate ajuta să alegi calea cea mai sigură. Poți fie să mergi pe invizibilitatea semnului, fie pe cea a femeii (care ieșise dintre mașinile parcate), fie pe alte chichițe. Un avocat le știe cel mai bine.
Ar fi trebuit ca atunci cînd ai văzut alți șoferi pățind la fel, să te duci la ei și să le iei datele de contact. Apoi să fie fiecare dintre voi martor la procesul celorlalți, să dovediți împreună că Garcea stătea la pîndă intenționat într-un loc în care trecerea era invizibilă.

This post has been edited by VladSoare: 12 Aug 2012, 10:04


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudyyu89
post 12 Aug 2012, 13:51
Post #5


Membru XXL


Group: Members
Posts: 168
Joined: 2 November 10
From: M A R T E




nu trebuia sa semnezi P.V. Acum mare lucru n-ai ce sa faci.. Presupun ca ai primit 30 zile din care 15 ai dovada de circulatie.


--------------------
Audi A4 Limuzina 1,6 ; 101 cp.
Nu îmi este rușine că sunt român. Îmi este rușina că ... alții sunt români.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Aug 2012, 14:06
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ba da, se poate contesta chiar dacă-i semnat. Semnătura arată doar că i-a fost adus la cunoștință. Nu înseamnă acceptarea lui.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 13 Aug 2012, 19:04
Post #7


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




QUOTE(claudyyu89 @ 12 Aug 2012, 14:51)
nu trebuia sa semnezi P.V. Acum mare lucru n-ai ce sa faci.. Presupun ca ai primit 30 zile din care 15 ai dovada de circulatie.
*



Da, asa am primit (de fapt cele 30 incep dupa cele 15), iar in perioada urmatoare nu am probleme mari de rezolvat cu masina. Acum ma gandesc ca daca fac contestatie, e posibil sa se dea o decizie sa zicem in decembrie si daca nu am castig de cauza si suspendarea se muta atunci am imbulinat-o.

Acum sunt la mare dar am pus un prieten sa -mi faca fotografii la trecerea de pietoni si o sa-mi fie usor sa dovedesc ca aia e trecerea daca ce a zis garcea e adevarat: "va arat filmarea domnu' sofer, nici macar nu ati franat..."

This post has been edited by tkx: 13 Aug 2012, 19:05


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 13 Aug 2012, 21:33
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Mai Claudiu, daca nu semnezi nu primesti PV si nu ai ce sa contesti decat cand il primesti acasa, dar permisul tot il ai luat (sa ma exprim mai bine, ti se suspenda dreptul de a conduce dupa cele 15 zile cu dovada). Sau cum crezi tu ca te duci la judecator? Cu ce? Informeaza-te si apoi da sfaturi ca nu te joci cu astea.

Referitor la contestatie, ai ceva sanse, iar daca faci , sa o citezi ca martor pe femeia respectiva neaparat. Putin probabil sa convingi judecatorul cu indicatoarele care nu se vad, ia-ti un avocat pentru treaba asta. Dar sa ai timp pentru asa ceva, pt ca dupa o sa umbli de o sa zici ca mai bine il lasai atunci si sa ti-l ia cand ai mai mare nevoie de el.





--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 13 Aug 2012, 22:27
Post #9


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(tkx @ 12 Aug 2012, 00:39)
pe banda 1 erau parcate masini (aproape perpendicular fata de trotuar).

Am vazut pietonii cand treceau printre masinile parcate, dar nu am incercat sa opresc, erau departe de mine si nu mi-am dat seama ca e trecere.

Se mai vad doar pe banda 1, dar acolo erau masini parcate.

*


Din ce spui tu, eu inteleg asa:

1. Pa banda 1 erau masini parcate
2. Pietonii au trecut pe trecere
3. Pietonii au trecut printre masini, motiv din care i-ai vazut tarziu

Din treaba asta, daca am inteles bine, nu pot sa intelege decat ca masinile erau parcate inclusiv pe trecere. In mod logic asa reiese.

Adica Garcea iti ia tie permisul in conditiile in care tot ei au permis parcarea masinilor pe trecere?
Nici nu mai conteaza cat de vizibil e semnul sau marcajul.....in lege scrie ca nu ai voie sa opresti, stationezi, parchezi pe trecere.......

This post has been edited by vallixx: 13 Aug 2012, 22:27


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Aug 2012, 08:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Și nu numai atît, dar Garcea a făcut ulterior același lucru cu alți șoferi, ceea ce dovedește că stătea la pîndă intenționat acolo, știind că lumea are șanse mari să nu vadă trecerea sau pietonii.
Trebuiau contactate imediat celelalte victime. Împreună ați fi dovedit mișelia miliției, care nu numai că permite parcarea pe trecere, dar chiar se folosește de ea în scopuri proprii. Dar na, acum e prea tîrziu.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 14 Aug 2012, 22:00
Post #11


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




QUOTE(vallixx @ 13 Aug 2012, 23:27)
Din ce spui tu, eu inteleg asa:

1. Pa banda 1 erau masini parcate
2. Pietonii au trecut pe trecere
3. Pietonii au trecut printre masini, motiv din care i-ai vazut tarziu

Din treaba asta, daca am inteles bine, nu pot sa intelege decat ca masinile erau parcate inclusiv pe trecere. In mod logic asa reiese.

Adica Garcea iti ia tie permisul in conditiile in care tot ei au permis parcarea masinilor pe trecere?
Nici nu mai conteaza cat de vizibil e semnul sau marcajul.....in lege scrie ca nu ai voie sa opresti, stationezi, parchezi pe trecere.......
*



1. Sincer nu mai stiu daca erau si pe trecere parcate, insa daca trecerea era libera spatiul era destul de mic, astfel ca sirul parcat parea continuu din unghiul in care eram
2. Da
3. Nu i-am vazut tarziu, dar nu am oprit pt ca erau departe de mine plus ca mi-am dat seama ca e trecere.

Cu ceilalti soferi nu m-am gandit sa discut pt ca pe moment nu mi-am pus problema contestatiei. Am luat lucrurile ca atare.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paradox_utopic
post 14 Aug 2012, 22:29
Post #12


solenza driver !


Group: Members
Posts: 372
Joined: 1 January 09




indiferent cum erau parcate masinile,pe trecere,sub trecere,
indiferent ca era trecere de pietoni nemarcata

NU AI DAT PRIORITATE PIETONILOR AFLATI IN TRAVERSARE !!!!

AVEAI SEMN DE CIRCULATIE !


TREBUIA SA OPRESTI !

daca pe tine te lovea unul pe trecerea de pietoni si ala zicea "nu era marcata " cam ce parere iti faceai ?!


agentul de politie te-a amendat pe drept ! nu va mai vaitati ca stau ascunsi,ca pandesc ..
pot face asta...e in atributiile meseriei...NU MAI INCALCATI LEGEA ..si nimeni nu o sa va amendeze/suspende permisul !


--------------------
dacia 1310, supernova 2001, solenza 2003,logan 2005 - B-99-SYS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 15 Aug 2012, 09:25
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Hai, lasă teoriile astea, că le știm și noi. Dacă tu crezi cu adevărat în ce ai scris, înseamnă că ori ești începător în ale condusului, ori ai condus numai prin străinătăți, ori ești polițist. După cum sună mesajul tău, suspectez a treia variantă.

Cît despre păstratul permisului cît timp respecți legea... dă-mi voie să rîd cu lacrimi. radmasa.gif
Dacă ai ști tu cîți din ăștia, de-i aperi tu, au obiceiul să oprească șoferi nevinovați sub pretextul încălcării legii, doar ca să le ia banii... dar sînt convins că știi, nu-i așa?

Greșești fundamental în două privințe:
În primul rînd, legea aia pe care o invoci tu prevede în mod explicit că trecerile de pietoni trebuie să fie semnalizate clar și că nu e permisă oprirea în dreptul lor. Dacă poți dovedi că aceste condiții nu sînt respectate, atunci nu poți fi tras la răspundere pentru că n-ai oprit. Consultă un avocat dacă nu mă crezi. Că e greu să dovedești asta, e partea a doua. E greu de dovedit, într-adevăr, dar dacă totuși reușești s-o dovedești, PV-ul cade.
În al doilea rînd, în "atribuțiile meseriei" poliției nu intră să profite de o încălcare a legii pentru a-și face planul la amenzi. Atribuția lor este să asigure fluența și siguranța circulației. Rolul lor este să se asigure că șoferii vor opri acolo, și nu să-i lase intenționat să nu oprească, doar ca să-i ardă pe urmă. Dar un polițist român nu are cum să știe asta. Polițistul rutier român e educat la școala miliției și nu știe decît cum să profite de meseria lui pentru a-și satisface pofta de putere și de bani.

Un alt exemplu:
Cînd se schimbă un sens unic într-o țară civilizată, poliția stă acolo și dirijează circulația timp de cîteva zile, pînă cînd se obișnuiește lumea cu el, pentru că poliția înțelege că locatarii au reflexul format de ani de zile și că nu-și vor da seama imediat de schimbare. Iar scopul poliției este să evite intrarea pe contrasens, și nu să-i ardă pe vinovați după ce fapta s-a produs.
La noi, poliția se plasează imediat la pîndă și-i lasă să intre pe contrasens, bucurîndu-se apoi că poate să-i ardă. Am văzut asta cu ochii mei.
Așa că dacă le iei apărarea acestor nemernici și ți se pare că-i normal ce fac, înseamnă fie că ești un începător care n-a condus deloc prin România, fie că ești unul dintre ei.

Îți doresc să-ți sară și ție un bezmetic în față, dintre mașinile parcate, pe o trecere nemarcată și să-l lovești. Sînt tare curios dacă o să zici "aveam semn, trebuia să opresc, e numai și numai vina mea". Pot să pariez că nu vei face asta.
Aș vrea să te văd cum oprești cînd, pe o trecere marcată clar, îți sare brusc în față dintre mașinile parcate un dobitoc care aleargă să prindă autobuzul de pe sensul opus. Legea spune că pe trecere pietonii nu trebuie să alerge, dar na, dacă ai semn, trebuie să oprești, nu? Nu contează că acum nu-i nimeni pe trecere, iar în secunda următoare idiotul e lipit de bara ta. Vina e a ta, nu-i așa? Indiferent de circumstanțe, AI SEMN, TREBUIE SĂ OPREȘTI, nu-i așa? Ei, sînt tare curios cum ai sta cu teoria după ce ai păți tu însuți așa ceva.

This post has been edited by VladSoare: 15 Aug 2012, 10:07


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paradox_utopic
post 15 Aug 2012, 10:44
Post #14


solenza driver !


Group: Members
Posts: 372
Joined: 1 January 09




"Hai, lasă teoriile astea, că le știm și noi. Dacă tu crezi cu adevărat în ce ai scris, înseamnă că ori ești începător în ale condusului, ori ai condus numai prin străinătăți, ori ești polițist. După cum sună mesajul tău, suspectez a treia variantă.

Cît despre păstratul permisului cît timp respecți legea... dă-mi voie să rîd cu lacrimi. radmasa.gif
Dacă ai ști tu cîți din ăștia, de-i aperi tu, au obiceiul să oprească șoferi nevinovați sub pretextul încălcării legii, doar ca să le ia banii... dar sînt convins că știi, nu-i așa?"

de fapt sunt un politist de circulatie fara permis care conduc doar in strainatate !!!

nu,nu stiu. pe toti care ai stiu,au incalcat legea !

vad mai multi .... ca tine care nu respecta legea si omoara/ranesc alti oameni pe sosele

asa ca pozi sa razi in continuare ca ...in targ..eventual cu lacrimi...soferule expert care nu esti politist si conduci doar in Romania..



--------------------
dacia 1310, supernova 2001, solenza 2003,logan 2005 - B-99-SYS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Aug 2012, 11:14
Post #15


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ce usoare par lucrurile astea in teorie......

Nu a zis nimeni, nici macar colegul Vlad, ca pe trecere nu trebuie sa opresti.
Nici macar nu a cautat un argument care sa scuze faptul ca cineva nu opreste.
A explicat clar ca daca cineva este parcat pe trecere, prima actiune a politiei trebuie sa fie aceea de a nu-l lasa sa stea acolo pentru ca stand acolo exista o mare probabilitate ca tu ca si sofer sa nu vezi pietonul.

De aia legea prevede asta, nu ca asa ii place legii, ci pentru ca obturezi vizibilitatea, iar politia care ma trage la raspundere pentru nerespectarea legii, inainte de asta trebuie sa-mi creeeze cadrul necesar respectarii ei. Trebuie sa-mi faca posibil ca eu sa pot sa o respect si numai atunci ma tragi la raspundere daca o incalc.

Atunci cand marcajul este sters iar semnul e in pom, trebuie macar pietonul sa-l vezi.

Abuzul politiei nu consta in faptul ca i-a luat cuiva permisul pentru ca nu a acordat prioritate, ci abuzul consta in faptul ca a permis nerespectarea legii lasand masini parcate pe trecere sau in apropierea ei, astfel ca pentru tine ca sofer, pietonul iti apare dintre masini.

Cum poate politia sa te sanctioneze pe tine pentru nerespectarea legii, atunci cand a permis nerespectarea ei lasand masini pe trecere? Legea se aplica diferentiat? Despre asta este vorba, nu contesta nimeni un permis suspendat pentru neacordare de prioritate pentru pietoni.

Iar parerea ta de genul " NU MAI INCALCATI LEGEA" este foarte buna si corecta, insa gresesti pentru ca o ceri numai de la soferi. Politia ce are, ea e scutita de respectarea legii? Tocmai ei care teoretic ar fi in slujba legii?


This post has been edited by vallixx: 15 Aug 2012, 11:17


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 15 Aug 2012, 11:43
Post #16


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(vallixx @ 13 Aug 2012, 23:27)
Adica Garcea iti ia tie permisul in conditiile in care tot ei au permis parcarea masinilor pe trecere?
Nici nu mai conteaza cat de vizibil e semnul sau marcajul.....in lege scrie ca nu ai voie sa opresti, stationezi, parchezi pe trecere.......
*


Aici ne lovim de o alta problema, ridicarea masinilor oprite aiurea.

Daca le ridica, de ce le ridica, daca nu le ridica iar nu-i bine.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Aug 2012, 12:08
Post #17


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cuvantul cheie aici este "aiurea".

Daca sunt oprite aiurea nu cred ca zice nimeni "de ce le ridica?"
Nu cred ca este cineva atat de idiot incat sa zica ca "de ce se ridica o masina parcata pe trecere"....

Problema este cand ele nu sunt oprite aiurea si totusi se ridica, aici cum facem?
Sau cand sunt parcate complet aiurea, dar totusi nu sunt ridicate. Iar intreb, aici cum facem?

Eu stau in sect. 6, unde functioneaza inca (sper pentru cat mai putina vreme) serviciul de ridicari auto.
Iti spun fara sa exagerez, din 20 masini ridicate, maximum 5-6 erau ridicate din locuri unde obstructionau. Restul erau ridicate din locuri unde parcarea nu producea nicio obstructie.

Si mai mult decat atat se ridicau, in functie de valoarea masinii.
Se luau Loganuri, Clio, Fiaturi, Opeluri mai vechi......etc...

Iar un BMW seria 5 trona linistit pe trecere in timp ce baietii luau un Logan ce era parcat 2 masini mai incolo. Iar un A6 pe avarie, lasat fix la intrarea intr-o parcare era la fel de "neglijat" de cei de la ridicari.

Pai sa nu le umpli frigiderele de mezel?

This post has been edited by vallixx: 15 Aug 2012, 12:09


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 15 Aug 2012, 16:56
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(paradox_utopic @ 15 Aug 2012, 10:44)
de fapt sunt un politist de circulatie fara permis care conduc doar in strainatate !!!

nu,nu stiu. pe toti care ai stiu,au incalcat legea !

vad mai multi .... ca tine care nu respecta legea si omoara/ranesc alti oameni pe sosele

asa ca pozi sa razi in continuare ca ...in targ..eventual cu lacrimi...soferule expert care nu esti politist si conduci doar in Romania..
*


N-ai înțeles nimic din ce am zis. De fapt, nici nu mă așteptam. doh.gif
Dacă pînă acum nu te-a oprit niciodată Garcea fără să fi făcut nimic, ai avut noroc. Dar ai grijă, că norocul e schimbător. Te va părăsi mai devreme sau mai tîrziu.
În orice caz, discuția asta nu era pentru sfinți ca tine, ci pentru noi, ăștia care omorîm oameni. Lasă-ne să discutăm de crimele noastre, iar tu vezi-ți de treburile tale. Vinde-ți discursurile moralizatoare în altă parte. god_hand.gif

Edit: Vallixx, up.gif

This post has been edited by VladSoare: 15 Aug 2012, 17:57


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 15 Aug 2012, 17:52
Post #19


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(vallixx @ 15 Aug 2012, 11:14)
A explicat clar ca daca cineva este parcat pe trecere, prima actiune a politiei trebuie sa fie aceea de a nu-l lasa sa stea acolo pentru ca stand acolo exista o mare probabilitate ca tu ca si sofer sa nu vezi pietonul.
*



Intr-o zi o sa fac eu niste poze in Brasov cu niste locuri de parcare de resedinta marcate si delimitate de primarie care se intind exact pana unde incepe trecerea de pietoni. Ca din ce stiu eu de pe vremea cand am dat de permis nu prea ai voie sa parchezi 25m inainte si dupa trecerea de pietoni.


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paradox_utopic
post 15 Aug 2012, 21:46
Post #20


solenza driver !


Group: Members
Posts: 372
Joined: 1 January 09




e clar ca toti suntem de acord ca inactiunile politiei in aplicarea legilor
face din asta un cerc vicios

n-ai autostrada -bagi viteza peste limita
n-ai parcari -parchezi aiurea,blocghezi o banda,etc
n-ai marcaje/indicatoare/vizibilitate-dai cu ea,in alte masini,in oameni

nu inasprirea legilor e solutia,ci neaplicarea lor


"N-ai înțeles nimic din ce am zis. De fapt, nici nu mă așteptam. doh.gif
Dacă pînă acum nu te-a oprit niciodată Garcea fără să fi făcut nimic, ai avut noroc. Dar ai grijă, că norocul e schimbător. Te va părăsi mai devreme sau mai tîrziu.
În orice caz, discuția asta nu era pentru sfinți ca tine, ci pentru noi, ăștia care omorîm oameni. Lasă-ne să discutăm de crimele noastre, iar tu vezi-ți de treburile tale. Vinde-ți discursurile moralizatoare în altă parte. god_hand.gif"

am fost oprit de multe ori,am dat amenzi,am ramas si fara permis

ideea e simpla: e mai importanta viata si integritatea oamenilor decat scuzele "ca nu era marcat" sau faptul ca cineva plateste o amenda sau i se suspenda permisul o perioada

sunt si sofer si pieton,vad zilnic soferi idioti si pietoni kamikaze..dar sincer:a ajuns sa-mi fie frica sa traversez pe trecerea de pietoni !!!


--------------------
dacia 1310, supernova 2001, solenza 2003,logan 2005 - B-99-SYS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Aug 2012, 21:59
Post #21


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Tu tot nu intelegi ca nu cauta nimeni scuze pt. ca a spulberat un pieton pe trecere.

Vorebam insa de situatia de fata descrisa de initiatorul topicului.
In cazul lui nu s-a intamplat din fericire niciun accident cu pieton.

Insa mi se pare de tot rahatul ca tu politist sa imi iei permisul pt. ca nu am acordat prioritate pietonului, atunci cand tot tu politist il lasi pe altul sa parcheze pe trecere. Adica ce, eu am ciunga in par sau cum....??? E caz clasic de abuz cras.

Daca doamne fereste faci accident treaba e clara, era pe trecere....pa, e vina soferului.

Insa ideea e ca daca Garcea ii lasa pe altii sa parcheze pe trecere ca sa poata da amenzi si lua permise e una, dar aceia parcati acolo vor fi parcati si cand politia si-a terminat planul de amenzi.
Si atunci asta e reteta pt accident unde eu sofer sunt vinovat. O parte din vina are si politia insa, care a creat un precedent nesanctionand masinile parcate pe trecere.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 15 Aug 2012, 22:36
Post #22


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




58760174.png

Uploaded with ImageShack.us

Vedeti imaginea de mai sus ? Trecerea de pietoni are aproape treizeci de metri si se termina undeva dupa citroenul C4 albastru . Politia sta la panda cu orele pe strada unde coteste Opelul Astra gri si ia permise pentru ca nu ai asteptat ca prostul in viraj ( oprind si coloana in spatele tau,de altfel) ca sa traverseze un pieton aflat la 25 de metri distanta .
Asta este culmea nesimtirii, insteleg sa stai la panda si sa sanctionezi soferi care fac pietonii sa se opreasca din traversare sau care reprezinta un pericol cat-de-cat plauzibil, insa asemenea panda este nesimtire suprema, s-au luat permise cu miile pe acea strada.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 16 Aug 2012, 17:11
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Spunea Vlad ceva mai sus ca pietonii nu au voie sa alerge pe trecere si am gasit urmatorul articol din regulament: (nu stiu sigur daca e cel actualizat pentru precizia numerotarii)

ART. 207
Se interzice pietonilor:

c) sa traverseze drumul public prin alte locuri decat cele permise ori prin locurile permise, in fuga si/sau fara sa se asigure;


Eu am avut o contestatie pentru neacordare prioritate pietoni, am scris la obiectii ca pietonul a alergat pe trecere , fapt sustinut si de martor, am formulat acest lucru in plangere iar cand am primit acasa motivarea hotararii (de a-mi respinge plangerea) judecatorul a scris : Nu se poate lua in considerare faptul ca pietonul alerga pe trecere deoarece conform principiului °Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus°, adica aia nu a gasit in lege si a mers pe nu exista in lege, nu se aplica. Oricum judecatorul care l-am avut nu facea deosebire intre sens si banda de circulatie, deci ce pretentii sa mai avem?

Asadar, o contestatie in instanta nu inseamna ca vei castiga pentru orice chestie. Mai usor convingi un politist ca e prost decat un judecator ca ai dreptate.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Aug 2012, 20:21
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu, contestația nu înseamnă neapărat că vei cîștiga.
Totuși, la recurs șansele să pierzi cînd ai dreptate sînt mai mici. E mai greu să se nimerească trei dobitoci la un loc. Eu o singură dată am dat peste un judecător mai tîmpițel, care n-a înțeles nimic din plîngerea mea și a dat o motivație fără nici o legătură cu ea. Dar am cîștigat mai tîrziu, la recurs.

Ai menționat explicit în plîngere paragraful de mai sus? Dacă nu, atunci era de așteptat ca judecătorul să nu-l ia în seamă. Judecătorul decide în funcție de ce scrii tu acolo; trebuie să-i dai mură-n gură. El nu cunoaște pe dinafară toate legile și nu se apucă să citească toată legea de la un capăt la altul ca să vadă dacă ai dreptate sau nu. Trebuie să-ți faci temele și să-i dai totul pe tavă.

This post has been edited by VladSoare: 16 Aug 2012, 20:34


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 16 Aug 2012, 20:42
Post #25


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Corect! E bine sa specifici in plingere articolele si paragrafele de lege, Te ajuta mult. Judecotorii deschoid dosarele si le frunzaresc sumar, daca nu-i dai mura-n gura te injura si-ti da decizie nefavorabila.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 17 Aug 2012, 21:25
Post #26


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(prody @ 15 Aug 2012, 22:36)
Vedeti imaginea de mai sus ? Trecerea de pietoni are aproape treizeci de metri si se termina undeva dupa citroenul C4 albastru . Politia sta la panda cu orele pe strada unde coteste Opelul Astra gri si ia permise pentru ca nu ai asteptat ca prostul in viraj ( oprind si coloana in spatele tau,de altfel) ca sa traverseze un pieton aflat la 25 de metri distanta .
*



Vad un Matiz acolo care iese de pe strada unde vrei sa virezi. Deci drumul e cu 2 sensuri. Daca pietonul nu e pe sensul meu de mers nu-s obligat sa-l astept. Asa ca nenea Garcea o ia in mana.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 17 Aug 2012, 22:18
Post #27


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Daca sunt 2 sau mai multe benzi pe sens.
Daca e o singura banda pe sens esti obligat sa il astepti.


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 18 Aug 2012, 05:36
Post #28


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Fara sa vad locul exact si felul in care tu n-ai acordat prioritate, nu pot sa spun daca esti vinovat moral sau nu. Din pacate, legal esti vinovat, ca asa sunt la noi trecerile de pietoni, si unii politisti stau special in astfel de zone pentru a prinde soferii.

Daca esti sigur ca poti dovedi cat de prost e semnalizata trecerea, atunci incearca o contestatie. Daca ai timp pentru asa ceva, de ce nu? Daca era doar o amenda, poate nu merita, dar pentru permis eu zic ca poti incerca.

Iar pentru soferii exemplari care tot dau lectii pe aici, eu zic sa va abtineti. Stiti si voi cum arata unele treceri, cum sunt masini parcate peste tot care nu se vad, si cum unii pietoni cretini se arunca pe astfel de treceri fara sa se asigure.

E adevarat ca si noi am putea fi mai prudenti, dar de multe ori si pietonii au o parte din vina, cat despre masinile parcate fix langa trecere, nici nu mai vorbim.

Apropo, oare cand nu vor mai da sfaturi pe la aceasta sectiune oamenii care nu cunosc legislatia?

QUOTE(claudyyu89 @ 12 Aug 2012, 14:51)
nu trebuia sa semnezi P.V. Acum mare lucru n-ai ce sa faci..
*



N-are nicio legatura una cu alta, nu mai dezinforma, te rog eu frumos.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 18 Aug 2012, 22:55
Post #29


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Shush @ 17 Aug 2012, 22:18)
Daca sunt 2 sau mai multe benzi pe sens.
Daca e o singura banda pe sens esti obligat sa il astepti.
*



NU mai e valabil. http://moficial.ro/2006/0670.pdf Art. 100 alin. 3 litera b:

Constituie contraventie bla bla:
neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate și semnalizate, AFLAȚI PE SENSUL DE DEPLASARE A AUTOVEHICULULUI SAU TRAMVAIULUI.

Nu zice nimic de 1,2,3, 100 benzi pe sens. Ce zici tu apare la altceva:

Art. 123 din regulamentul de aplicare - Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o viteză care să nu depășească 30 km/h în localități sau 50 km/h în afara localităților, în următoarele situații:
h) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare și marcaje, când drumul public are cel mult o bandă pe sens, iar pietonii aflați pe trotuar, în imediata apropiere a părții carosabile, intenționează să se angajeze în traversare;

This post has been edited by Tamango: 18 Aug 2012, 22:56


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Aug 2012, 09:04
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Astea-s detalii. Știm cu toții foarte bine (mă rog, toți în afară de paradoxul utopic) că în realitate nu contează pe ce parte e pietonul, ci contează pe ce parte spune Garcea că s-a aflat pietonul. Am fost oprit cîndva și amendat cînd făceam dreapta pe un bulevard cu șase benzi, iar unicul pieton de-abia începuse să traverseze pe partea opusă. Dar Garcea a scris în PV că s-ar fi aflat, chipurile, pe sensul meu.

".NU MAI INCALCATI LEGEA ..si nimeni nu o sa va amendeze/suspende permisul !". Siiiigur că da... radmasa.gif

This post has been edited by VladSoare: 19 Aug 2012, 09:07


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:36
Forum Renault