DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Difuzoare pentru Supernova, sfaturi, pareri, impresii, recomandari

Maskatu
post 17 Sep 2009, 08:20
Post #61


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca tot aveti bani de 16-17, de ce nu puneti oale in polita sau luati ceva si mai bun si le legati la o statie. Mi se pare aiurea sa dai gauri in fetele de usi cat o galeata.... Plus ca daca nu ai geamuri electrice, risti sa nu mai poti deschide geamul.

Dar treaba voastra... si locul este "perfect", toata ziua sunt sanse sa lovesti acea zona cu picioarele, sa sara noroi, sa curga apa pe ele (la cei care au probleme), etc.

Plus ca o sa fie ditai magnetul in usa, si stiti cu totii ca intra apa in usa pe sus pe la cheder intr-o veselie. Daca nu acoperi bine membrana in usa ca sa nu curga apa pe ea se duce naiba. La asta v-ati gandit?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 17 Sep 2009, 17:18
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




maskatu...apa cred ca intra in toate sn...dar sunt dif pe 16 cu magnet ceva mai mic si ar merge...acum nush ramane de vazut daca schimb sau nu


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 17 Sep 2009, 17:59
Post #63


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




POFTIM?? Tu ai desfacut vreodata o fata de usa? Apa intra in toate masinile, de la bmw, mercedes si pana la trabant. Si nu intra "accidental". Tocmai de aceea exista acele scurgeri in josul usii. Cand ploua sau speli masina apa intra la peria aia de la geam, mai exact intre acel cheder (daca il putem numi asa) si geam. Apa se prelinge IN USA, apoi se scurge prin gaurelele de jos.

Tocmai de aceea pe usa este lipita acea folie cu mastic, pentru ca apa care intra in interiorul usii sa nu se prelinga prin gaurile dinspre interior si sa intre in masina.

Si eu merg pe ideea asta, ca daca nu protejati bine membrana cu folie sau ceva de genul , atunci riscati sa se scurga apa din usa pe membrana si pa pa difuzor... cine are alta parere poate sa vina argumente sa imi explice ca apa nu intra deloc in usa smile.gif

In continuare merg pe ideea ca montarea unor difuzoare de 16" in usile fata este o mare prostie. Daca aveti bani de difuri de 16 pune-ti in polita difuri de 6/9" si pe fata de maxim 13". Se va auzi mai mult decat decent.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 17 Sep 2009, 19:47
Post #64


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




da....asa e ....sa nu fie magnetul prea mare....la mine cele mai mari probleme sunt cu montatul fetei usii...care nu mai sta la fel de bine ca inainte (se observa doar la o verificare amanuntita)...si totul se datoreaza suruburilor de prindere ale difuzoarelor



asta era reply la djasu.....nu stiu de unde au aparut brusc ultimele posturi huh.gif

This post has been edited by Tince1290: 17 Sep 2009, 19:47


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 17 Sep 2009, 21:04
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




nu...sa stii ca nu am desfacut niciodata o fatza de usa...normal ca am desfacut fatza de usa:))).ai si tu dreptate se aude bine cu 13 pe fatza si ovale pe spate 6/9, dar de`aia exista forum nu?smile.gif intreb si eu sa vad ce pareri aveti daca sa pun mai mari sau nu ...daca a mai pus cineva asa...intreb


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 17 Sep 2009, 21:53
Post #66


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cele mai bune difuzoare raman tot cele coaxiale pe fata si pe spate. Pe spate nici nu mai trebuie montat ci un subufar ca sa-ti danseze toate tablele biggrin.gif Oricum muzica data tare iti distrage atentia de la condus mai ales prin bucuresti cand e aglumeratie maxima .. Nu e de ajuns draci pe care ti faci mai trebuie si bass si inalte tongue.gif Eu sunt satul de scule care iti bubuie neuronii.
Cel mai bine e sa faci rost de difuzoare care iti reda curat joase inalte fara distorsiunii si fara a intra in rezonanta tablaria cum se aud la multii.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 18 Sep 2009, 06:37
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




e na ... mie nu imi distrage atentia bassuuu .. deja sunt obisnuit cu el cat despre tablarie cam asa e cam zdranganea inainte dar acuma am mai redus din vibrati ca am antifonat cu aluband porbagaju usile si am pus mocheta pe haion se simte considerabil , cat despre fata tin sa ma indrept catre o pereche de boxe necoaxiale cum sunt la majoritatea masinilor straine .. cu inaltele la oglinzi sau in bord o sa simtiti ca altu este efectu nu mi-am pus inca ca trebuie sa imi iau o pereche de difuri sa vad ce gasesc , inaltele le am de la niste boxe de fata alpine


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Sep 2009, 07:55
Post #68


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Daca nu ai pe casetofon un procesor logic de sunet egal cu 0 restu , asa ceva am vazul la un cas alpin care are un microfon si preia sunetul din masina il analizeaza si il reda mult mai natural ... dar al naibi costa prea mult 18 mil tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 18 Sep 2009, 09:24
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




Difuzoarele coaxiale sunt o prostie pe fata, nu saud deloc, trebe difu de bas jos in usa si tweeterele mai sus indreptate spre tine, respectiv spre oamenii din habitaclu, alfel vei auzii un zgomot jos la picioare...
Si ce am auzit eu mai devreme sunt bune casetofoanele Sony si JVC? Nu ca as avea eu cine stie ce scula dar...JVC? Stiati ca sony folosesc la amplificare cele mai proaste integrate chinezesti?
Incercati Clarion Alpine chiar si Pioneer desii s-au cam stricat...
Pentru colegii care au probleme cu fetele usilor la difuri mari recomand inele.
Pentru bass profund incercati Dynamat, si inca o chestie, sper sa nu supar pe nimeni, dar difuzoarele ovale mi se par o prostie, nu au nici umpic de fidelitate...sunt pur si simplu o chestie care reda sunetul..stiu ca Maskatul o sa-mi sara in cap dar vino sa asculti dual-cone-urile mele sa vezi harhar.gif
Numai bine si va doresc un sound placut si decent la volan.

This post has been edited by kmykze: 18 Sep 2009, 09:25


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Sep 2009, 09:40
Post #70


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ai dreptate cu difuzoarele ovale biggrin.gif si eu zic la fel tot conurile creeaza sunetul mult mai fidel si cu un spectru mult mai mare. Sony Jvc alpin clarion si pionneer cam toate au aceeleasi integrate TDA Kia ... Am vazut pe un cas alin 2 integrate care amandoo dezvoltau cate 50W sinus pe difuzor deci stereo 100W sinus real curentul era in jur de 12-15A .Integratele erau din gama TDA 4601 .... nu mai stiu sigur.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 18 Sep 2009, 10:05
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




Frumos, eu am vazut ceva ce o sa-mi pun sigur pe viitoarea masina, o sa-mi fac un cadou de craciunu asta.
http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...rion/DUZ388RMP/
pe mosfet, e supermisto.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Sep 2009, 14:17
Post #72


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ti se pare cum sa fie pe mosfet daca iti asigura doar 27W pe canal RMS ? Eu as mere tot pe alpin cel putin pentru procesorul audio pe care il au . In fine gusturile nu se discuta . Sincer decat sa dau 7 mil pe el as da pe un gps mio sau as mai pune inca 2 mil si as loa unu care are mai multe facilitati. Sincer sa fiu m-am cam saturat de casuri ... tehnologia avanseaza.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 18 Sep 2009, 15:40
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




Este sigur pe mosfet. gandestete ca din 12V pe mosfet mai mult de 30w pe canal nu poti sa ai, decat cu traf de la 12 la 100w sau cat are nevoie, am facut amplificatoare pe mosfet si ma pricep putintel.
Am gps tongue.gif mie-mi place ca are 2 iesiri de preu si multe ale facilitati, si sicer iti zic prefer oricand o amplificare fara procesare si fara nimic, pur si simplu sa scoata asa cum intra in el.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 Sep 2009, 16:37
Post #74


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Asule cred ca esti singurul care intreaba de sinusul real cand cumpara difuzoare.... biggrin.gif
Astea de le avem noi oricum sunt basini, adica difurile la 200-300 de ron. Cele profesionale sar cu mult de banii astia.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Sep 2009, 18:53
Post #75


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai daca nu faci corelatia intre finali casetofonului si puterea difuzorului in rms atunci degeaba il cumperi fiindca nu se aude corect si haraie fiindca ai dai nivel maxim si apar distorsiuni.
Puterea reala e in sinus nu in muzical a si mai e band de frecventa in care difuzorul poate reda perfect frecventele joase medi inalte.
Am avut odata un dif de paionir avea 20W rms si putea fi urcat la 70W 1 minut , l-a incercat tata pe o statie si i-a dat nivel trepida masa cu el iar difuzorul avea diametru de 10 cm . Difuzoare de genul acesta nu am mai vazut mici si puternice se deplasa membrana 2-2,5 cm adevarat difuzor... intre timp a fost ars ca i s-a dat 100W =)) am incercat eu sa-l repar dar degeaba ... era firul prea subtire pentru a mai fi bobinat bobina.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 Sep 2009, 20:19
Post #76


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Hai nu vii duminica? blush.gif Creca daca vii tu plecam la 12 noaptea biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 19 Sep 2009, 05:52
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




de ce nu ii faceti o statuie? poate asa vine wink.gif) , glumeam ... da vino mah...


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 19 Sep 2009, 07:33
Post #78


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Iti facem cinste daca vii.........








coffee_spitsk.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 19 Sep 2009, 10:35
Post #79


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cum spuneam cine doreste sa-si cumpere un kit care dezvolta 50W sinus cu 0.1% distorsiuni s-a scos daca are difuzoare de cel putin 70W-120W. Kitul se bazeaza pe integratul TDA 1562q , cu doua module de genul acesta rezolvi problema sunetului in masina ... scoate putere mult mai mare decat un casetofon mp3 alpin ,soni ,jvc . Kitul il gasiti pe maica domnului la magazinul connex. Modulul se poate introduce si intr-un subofar. Curentul pe care l trage din intalatia eletrica e in jur la 6-8A biggrin.gif nu va vine sa scredeti ce poate sa faca un mic integrat special realizat pentru auto la 12V.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 19 Sep 2009, 10:59
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




nu se compara ala cu o statie . statia mea e alpine si are 40 w pe 4 ohmi si 50 pe 2 omi si nu se aude nici pe departe ca tda 1562 , cum am mai spus am avut , oricum se aude mai tare dar nu extraordinar... auzi cum crezi tu ca poti scoate la 12 v 50 de w fara ridicator de tensiune? nu cunsoc arhitectura tda-ului dar se pare ca are ceva in el din moment ce celelate integrate sunt in punte si scot 22 de w asta in punte scoate 50 w ... poate e superpunte


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 19 Sep 2009, 11:27
Post #81


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Vreau sa cumpar difuri SONY Xplod XS-F1324R, adica acestea de 13", pentru usile fata evident. Ce ziceti? Din cate imi aduc aminte, scot suportul acela al difurilor din fabrica care sutn de 10" si ar trebui sa intre fara probleme.... Scot fata de usa, scot difu vechi, scot suportul de plastic, pun la loc fata de usa si infig difuzoarele noi in usi. Suruburile or sa intre in fata de usa nu? Incap in gaura aia de 13 sau trebuie marita cu bomfaerul? Cred ca ar trebui sa se auda bine pe hu pioneer.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 19 Sep 2009, 12:47
Post #82


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




made in china smile.gif) un coleg are din austria 2 dif. pe spate ovale made in germany :inainte avea Xplode de la flamingo si bazaiau :fiind un impatimit al boxelor a dat destul de mult pe ele.si nu a fost foarte multumit. mergand in vizita la neamuri in austria si-a adus 2 boxe Xplode originale.( mi-a mai spus ca boxele originale Xplod au gravat pe membrana Sony Xplod foarte micut). pai asa se aude..are un bas profund.. si o calitate lacrima. sony Xplod din flamingo sau domo sunt de toata jena ..serios. si au un pret ..foarte mare.
parerea mea...

This post has been edited by pician90: 19 Sep 2009, 12:49


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 19 Sep 2009, 14:06
Post #83


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Poti pune si de 16 fara probleme sau modificari, doar ca e cu schepsis montajul wink.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 19 Sep 2009, 16:49
Post #84


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Poti pune si 2 de 16". Nu asta este problema. Ideea este ca le iau la un pret bun adica 80 de roni. O sa le testez inainte biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 19 Sep 2009, 19:02
Post #85


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




DJMaxx scoate scoate si chiar foarte bine puterea poate urca pana la 80W e probat de mine direct pe rezistenta de sarcina la 1khz. Da are 2 condensatoare de 4700uF care asigura urcarea tensiuni la cel putin 20V in punte pe fiecare canal e mic si al naiba biggrin.gif
Maskatu nu-ti recomand sony , dupa mine bune sunt magnatec , dinamat , a si mai conteaza cat de mult se deplaseaza membrana pentru un bass cat mai puternic si mai real.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 19 Sep 2009, 20:06
Post #86


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




De bas nu-i problema. Imi scot destul pioneer-urile din polita. Nu am nevoie atat de mare de bass, ci mai mult de claritate. Oricum se aude mult mai bine multumita izolarii efectuate de je. toate usile sunt izolate, inclusiv cele de pe fata. Nu mai rasuna a conserva cand dai mai tare...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 19 Sep 2009, 20:41
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




si cat bass crezi tu ca scoti din niste dif de 10 sau 13? in usile din fata , iti spun yo mai deloc plus ca vibreaza tata masca usi daca nu e prinsa si antifonata bine , recomand un sub de 10 " cu un amplif mic de 50 de w pentru o auditiecat mai calitativa. si plus ca daca aveti sub nu o sa suprasolicitati casetofoanele si boxele pt ca casurile sunt facute ca atunci cand depasesc o anumita temp sa ii mai scada si din volum si bass inalte.. , asa ca eu zic 4 sateliti + subwoofer si o sa le aveti mult si bine ne fiind solicitate mecanic si electric
si ma rog a ce rasuna acuma un urma antifonari? cert e ca nu poti da volum in ele ca o sa it baraie tata fata usi , poate o sa iti sara de pe usa wink.gif)
ascultati un om care a trecut prin dastea

This post has been edited by DJMaxx: 19 Sep 2009, 20:43


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 19 Sep 2009, 21:45
Post #88


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ma repet. Nu ma intereseaza BASSUL. La mine nu mai vibreaza. Am antifon pe peretii usilor + 4 straturi de pee intre usa si fata de usa. Nu rasuna a nimic in urma antifonarii. Pur si simplu este mai compacta masina, si nu mai vibreaza a conserva. Daca eram marlan, imi puneam de 16", dar nu are sens sa stric fata de usa aiurea.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 20 Sep 2009, 05:33
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




poi la tine ce inseamna calitate? fara nbass? de ce te mai complici sa iti pui de 17 '' cand iti poti pune pe suporti originali si se aude la fel sau aproape la fel ca alea de 16 17''...iati o pereche buna de b oxe pe fata si pe spate puneti ovale si nu o sa ai probleme cu calitatea ...


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 20 Sep 2009, 12:43
Post #90


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Si de ce tremura toata tablarie de la use fiindca aerul pe care conul il impinge in interior nu are orificiul cel putin cu raza de 5cm ca sa iasa aia e prost ... Oricum se rezolva cu pasla evident izolata ca sa nu intre apa. Cum am spus sunt difuzoare de 13 cm de bass pentru profunzime si inalte iar sunetul emanat e perfect. Pentru usiile fata ca amplificator e foarte bun 2 TDA 1562q de 70W il au astia la connex facut pe placuta doar mai trebuie un mic radiator si firele de alimentare evident cu siguranta pe plus fi un mic filtru pentru deparazitare. Cu asa ceva cred ca nu-ti mai trebuie difuzuri pe spate si nici subufere care iti solicita porbagajul la deformari.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Pe acest topic se discută exclusiv despre difuzoare pentru super nova. Sfaturi despre achizitie, sfaturi despre montajul acestora pe masina, impreuna cu pareri ale celor ce au cumparat x model, cum se comporta, daca este multumit de el,etc. Orice alt mesaj ce nu are legătură cu subiectul topicului, va fii șters imediat, fără o notificare în prealabil.

Topicul nu trebuie confundat cu un chat. Drept urmare, se pedepsește folosirea în exces a pictogramelor emotive. Pentru discuția personală între doi membri există funcția de mesagerie privată.

Nu se admit sub nici o forma mesajele cu reclama ascunsa, sau care promoveaza direct un anume produs, cu scopul de a fii vandut. Postul va fii sters, iar persoana in cauza va primi avertisment.


--------------------
Go to the top of the page
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:38
Forum Renault