DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Deschidere portbagaj comandata electric, sfaturi si solutii

harry
post 25 Jan 2009, 15:47
Post #61


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 411
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




QUOTE(caluboby @ 22 Jan 2009, 19:57)
salut. sunt nou pe site si am am vazut ca nu pot lasa P.M. lui "harry" de aceea sper sa vada msj si sa ma ajute......acum cateva zile am vazut pozele cu inchiderea pt haion care ai facuto si m-am apucat si eu de treaba zis si fcut am montat motorasul totul bine si frumos pana la un punct sad.gif....???  cum sa fac sa duc un plus permanent la acele contactoare pe care sa il folosesc fara sa imi afecteze dezaburirea , stopul pe frana sau luminile de la numar daca imi poti da un sfat dau o bere smile.gif . multumesc anticipat
*



Salut. nu vazusem postul...

daca tin minte bine ( o sa verific cu prima coborare la masina ) cum te uiti la mufa de pe masina , am folosit pini din partea dreapta ( "sus si jos" . Fac poza si iti arat)

dar cel mai sigur, te uiti in locasul unde ti-ai montat motorul, si acolo eu am avut 2 fire libere. corespondentele lor le-am taiat pe partea de pe caroserie (iarasi... revin cu poze) si le-am conectat dupa cum urmeaza : "-" este legat direct la un surub, undeva sub stopul din stanga iar plusul este dus pana in bord la un push buton.

pe diseara apar pozele promise

Nu pot pune poze. Cand ii dau " Add This Attachment" ma duce pe pagina " http://www.daciaclub.ro/index.php? " si ... atat...

mai incerc maine..

oricum, ideea e ca m-am folosit de pinii din partea dreapta (din spre yala) . Stopul meu nu foloseste pini, el este prins pe plafon si nu are legatura cu hayonul.

This post has been edited by harry: 25 Jan 2009, 21:22


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caluboby
post 26 Jan 2009, 03:01
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 10 September 07
From: Bucuresti




QUOTE(harry @ 25 Jan 2009, 15:47)
Salut. nu vazusem postul...

daca tin minte bine ( o sa verific cu prima coborare la masina ) cum te uiti la mufa de pe masina , am folosit pini din partea dreapta ( "sus si jos" . Fac poza si iti arat)

dar cel mai sigur, te uiti in locasul unde ti-ai montat motorul, si acolo eu am avut 2 fire libere. corespondentele lor le-am taiat pe partea de pe caroserie (iarasi... revin cu poze) si le-am conectat dupa cum urmeaza : "-" este legat direct la un surub, undeva sub stopul din stanga iar plusul este dus pana in bord la un push buton.

pe diseara apar pozele promise

Nu pot pune poze. Cand ii dau " Add This Attachment" ma duce pe pagina " http://www.daciaclub.ro/index.php? " si ... atat...

mai incerc maine..

oricum, ideea e ca m-am folosit de pinii din partea dreapta (din spre yala) . Stopul meu nu foloseste pini, el este prins pe plafon si nu are legatura cu hayonul.
*




Multumesc mult si raman dator...eu cand am pus motorasul am verificat pini accea cu un aparat de tensiune si decat unul nu avea nici masa si nici plus ( chiar si fara pozitie sau contact pus ) era exact cel de deasupra celui pt becul din porbagaj maine o sa mai caut in cartea tehnica a masini si dupa trec sa incerc pe viu. O zi buna


--------------------
Dacia DSN 2001 Clima 2001 - 84 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NsL
post 26 Jan 2009, 03:32
Post #63


Membru Nazdravan


Group: Members
Posts: 113
Joined: 3 March 08
From: PLOIESTI Pitesti




@ 26-Kbe ...daca te intereseaza ...am eu pe cineva care mi-a montat mie ceasuri de logan pe dsn 2002 clima... acum nu stiu sigur dak mai monteaza pe sn ..k e mai mult de munca...dar iti dau cu mare placere nr lui... e forumist de al nostru ...

..dar te costa/sau daca nu apelezi la el sa ma ajuti cu un montaj de inkidere pe portbagaj ( doar manopera ...vin eu cu piesele si lada de bere aferenta lucrarii rolleyes.gif cool.gif ) ...da-mi un pm sau pe mess la id-ul laviblondu ...


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2002 - PH xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 26 Jan 2009, 10:17
Post #64


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut
@Nsl ai PM smile.gif
Te ajut cu montajul dar eu sunt din bucuresti smile.gif.....cit de curind o sa am drum in ploiesti, da-mi PM cu numarul tau de tel ..sau daca ai tu drum in buc o rezolvam....legat de cesurile de logan cat te-a costat pe tine?


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NsL
post 3 Feb 2009, 19:52
Post #65


Membru Nazdravan


Group: Members
Posts: 113
Joined: 3 March 08
From: PLOIESTI Pitesti




pe mine m-a costat asa :
ceasurile : 300 RON
Culori ceasuri (alb+ace rosii) : 70 RON
Modificat parametrii (mapare ) : 100 RON
nu pot sa dau pm si imi cer scuze moderatorilor daca gresesc : 0721619943 / 0763489405 ..


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2002 - PH xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 15 Feb 2009, 12:33
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(bobomaster @ 3 Nov 2008, 08:43)
Asta am facut eu si chiar destul de simplu, folosind o tablita pe care am profilat-o eu si am pus-o pe acel butuc de plastic sub prima saiba de plastic, sub siguranta metalica micuta din capatul butucului. Am sa pun si o poza cand am sa am timp, asta desigur daca intereseaza pe cineva biggrin.gif .
*



exact asta vreau sa fac si eu. sunt foarte interesat de asta. poti sa pui o poza te rog?


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 15 Feb 2009, 13:19
Post #67


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(NsL @ 3 Feb 2009, 20:52)
pe mine m-a costat asa :
ceasurile : 300 RON
Culori ceasuri (alb+ace rosii) : 70 RON
Modificat parametrii (mapare ) : 100 RON
nu pot sa dau pm si imi cer scuze moderatorilor daca gresesc : 0721619943 / 0763489405 ..
*


pune si tu o poza 2-5 cu tabloul de bord ... nu conteaza daca sunt facute cu un aparat foto sau telefon mobil.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 26 Feb 2009, 15:33
Post #68


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




intrebare biggrin.gif....eu nu am priectoare...si vreu sa-mi pun deschidere in locul acela....ce buton sa cumpar blush.gif ...voi ce buton ati pus....stiu ca trebuie sa fie unul cu revenire.....dar la sn cu revenire sunt doar cele de la deschidere centralizata si proiector ceata spate....dar ambele au doua pozitii si la cel de ceata are si leduri colorate diferit..deci?....voi ce buton ati pus?...sau ce fel de buton? biggrin.gif..astept raspunsuri...chiar si poze...multumesc...


iar daca aveti sugestii de pozitii mai bune....ca nu stiu sigur cum o sa trag fire spre locul acela blush.gif

butoane de solenza oare se potrivesc? smile.gif ..si daca da....care anume? happy.gif

This post has been edited by Tince1290: 26 Feb 2009, 15:46


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Feb 2009, 16:28
Post #69


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Vezi ca nu cautisi nu te interesezi am spus cum se face si e pe forum ... cumperi frumos un buton cu revenire dai 20 de lei ca de e asa de scump biggrin.gif
Eu cu butonul de revenire am actionat si porbagajul si tot din el comenziile la calculatorul din tabloul de logan. De montat l-am montat langa butonul care actioneaza proiectoarele de ceata . S-a ps releu pentru a folosi butonul pentru ambele comezi altfel nu functioneaza .

This post has been edited by djasu82: 26 Feb 2009, 16:33

Attached thumbnail(s)
CB_coamnda.JPG ( Size: 45.49k ) Number of downloads: 1395


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 26 Feb 2009, 17:54
Post #70


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




am citit djasule..si am vazut si schemea...dar nu am stiut ce intelegi tu prin "buton de revenire"....


in fine..m-am hotarat sa pun un butonel normal...nu mai pun in loc la cel de la proiectoare ca e prea complicat.....ms oricum pentru sugestii...si celor ce mi-au raspuns pe privat.... happy.gif

This post has been edited by Tince1290: 26 Feb 2009, 18:01


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 26 Feb 2009, 21:17
Post #71


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




Ptr cei care vor sa protejeje mai bine actuatorul de portbagaj aveti o schema aici.


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Feb 2009, 22:50
Post #72


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ce e prost la schmema e ca nu are un rezistor in serie cu contactul de plus in asa fel in cat curentul prin condensator sa fie redus altfel se duce naiba fiind mereu supus la soc . In rest ensiunea de pe condensator se descarca usor pe actuator trebuie vazut timpul de descarcare si curentul pe care il necesita actuatorul la soc atunci cand e alimentat. Spun asta deoarece daca ia 4A la soc trebuie un condensator de 4000uF /25V iar daca ia 2A ( amperi) se monteaza condensatorul de 2mF.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 26 Feb 2009, 23:49
Post #73


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




Cum spui tu "djasu82", nici nu ma gandesc sa te contrazic !!!
Dar apropo daca tot te-ai bagat (naspa acu urmeaza ce-i mai rau !!)..................

Bordul ala de logan ptr DSN cand a-l faci ???? rolleyes.gif


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 27 Feb 2009, 18:59
Post #74


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




biggrin.gif cum s-a vazut in poze e montat dar provizoriu fiindca doresc sa fie montat cum trebuie ca sa observ cadranele precum sunt cele de la super nova deci mult spre interior . Daca nu as fi gandit asa acuma era ca si montat dar nu mi-ar fi placut cea ce ar fi iesit si mai ales nu vedeam corespunzator viteza turatia si restu. Asadar duminica i-au un tablou de bord super nova din targ il desfac si iau cea ce-mi trebuie din el si cu asta rezolva problema . Il montez si voi veni din nou cu poze.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 27 Feb 2009, 19:09
Post #75


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




Daca este nevoie vin pa la Bucuresti sa-mi arati si mie !!! Succes si astept pozele !!


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 2 Mar 2009, 11:44
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




ati facut vreunu deschiderea portbagajului sa mearga ca la clio, loganul nou etc? adica sa nu traga de tija ca si cum ai apasa pe buton, ci sa-l deschizi impreuna cu usile. sa fie pus pe inchiderea centralizata. anyone?
mersi.

bobomaster zicea ceva de genu dar nu a mai pus nici o poza nimic.

This post has been edited by mitzone: 2 Mar 2009, 11:51


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 2 Mar 2009, 11:50
Post #77


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




Pai si-au montat baietii actuatoare dar nu vad rostul ptr care as deschide porbagajul odata cu portierele !!! CRed ca majoritatea si-au montat separat buton ptr a deschide portbagajul separat numai cand au nevoie !


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 2 Mar 2009, 11:53
Post #78


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Eu am facut astfel de sistem dar la supenova, nu stiu sistemul de la ce vrei tu dar cred ca daca l-asi vedea ti-asi putea da vre-o idee. wink.gif


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 2 Mar 2009, 11:55
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(ronin33dan @ 2 Mar 2009, 11:50)
Pai si-au montat baietii actuatoare dar nu vad rostul ptr care as deschide porbagajul odata cu portierele !!! CRed ca majoritatea si-au montat separat buton ptr a deschide portbagajul separat numai cand au nevoie !
*



asta ar fi util la modelele de logan mai vechi. cu sistemul ala de deshis portbagajul unde nu trebuie apasat pe nimic ca sa-l dechizi. eu vreau pur si simplu ca atunci cand deblocheaza usile, sa deblocheze si portbagajul. ca si cum l-as deschide cu cheia fara sa apas pe butonul ala al lui...nu stiu daca sunt destul de bine inteles ce vreau smile.gif

bobomaster: exact la supernova vreau si eu. nu stiu cum sa fac sistemul sa invarta de butuc ca si cum ai deschide din cheia. poti pune o poza ceva? mersi.

This post has been edited by mitzone: 2 Mar 2009, 11:58


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Mar 2009, 14:22
Post #80


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




e na si ce tie greu sa muti doua sarme si sa le montezi in paralel pe un motoras de la usa din spate vezi sa ti cont de polaitate. Si o sa-ti faca asa cum vrei tu pac apesi comanda se deschid usile si porbagajul pac inchizi din telecomanda se inchide usile si porbagajul . Ba nene si greu e biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 2 Mar 2009, 14:35
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 2 Mar 2009, 14:22)
e na si ce tie greu sa muti doua sarme si sa le montezi in paralel pe un motoras de la usa din spate vezi sa ti cont de polaitate. Si o sa-ti faca asa cum vrei tu pac apesi comanda se deschid usile si porbagajul pac inchizi din telecomanda se inchide usile si porbagajul . Ba nene si greu e biggrin.gif
*



pac..pac...si nu e asa

nu vb de montat actuatoru..ci de sistemul de la butucul portbagajului. Voi toti aici ati pus actuaroru ala sa traga de tija si sa deschida la propriu portbagaju..un fleac. eu vreau sa deschida la fel cum ai deschide din cheie. fara sa elibereze haionu din prinderea butucului. intelesasi? daca nu zi-mi si mai explic. e exact ce zicea bobomaster ca a facut.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 2 Mar 2009, 14:41
Post #82


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




UPS !!! SORRY AM INTELES CE VREI TU ACUM !!!


This post has been edited by ronin33dan: 2 Mar 2009, 14:53


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 2 Mar 2009, 14:49
Post #83


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




QUOTE(mitzone @ 2 Mar 2009, 15:35)
pac..pac...si nu e asa

nu vb de montat actuatoru..ci de sistemul de la butucul portbagajului. Voi toti aici ati pus actuaroru ala sa traga de tija si sa deschida la propriu portbagaju..un fleac. eu vreau sa deschida la fel cum ai deschide din cheie. fara sa elibereze haionu din prinderea butucului. intelesasi? daca nu zi-mi si mai explic. e exact ce zicea bobomaster ca a facut.
*




pai daca vrei sa il faci asa trebuie sa gasesti o modalitate de a transforma miscarea liniara a actuatorului in una circulara...sa poti roti plasticul acela....si eu m-am gandit la matoda dar e putin mai complicat....am preferat sa simplific si sa ma rezum la folosirea unui buton biggrin.gif....oricum nu cred ca actuatorul are cursa destul e lunga pentru a face ceea ce vrei tu....


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 2 Mar 2009, 14:51
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




postul #18 din topicul asta are niste poze. dar exemplul ala este d.p.m.d.v : ASA NU. nu vreau sa traga de tija, ci sa invarta de butuc.
am cautat, dar alt topic mai concludent ca asta nu am gasit.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 2 Mar 2009, 14:54
Post #85


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Dacă vrei să rămână și cheia funcțională, trebuie să rotești acel disc de pastic cu dinte 180 de grade. Dacă renunți la cheie, merge și la 90.

Se vede bine în pozele puse de mine în prima pagină. Acum sunt curios dacă poți roti discul fără cheie în butuc.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzone
post 2 Mar 2009, 15:25
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 24 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(MAERSK @ 2 Mar 2009, 14:54)
Dacă vrei să rămână și cheia funcțională, trebuie să rotești acel disc de pastic cu dinte 180 de grade. Dacă renunți la cheie, merge și la 90.

Se vede bine în pozele puse de mine în prima pagină. Acum sunt curios dacă poți roti discul fără cheie în butuc.
*



asta vreau. sa invarta de discul ala. am studiat la un logan cu sistemul nou de inchidere portbagaj (ala la care trebuie sa apesi pe ceva ca sa se deschida) si la un clio symbol. Amandoua invarteau discul 90 de grade. functionau si cu cheie. ma gandeam ca ati adaptat, facut vreunu ceva asemanator.


--------------------
Renault Laguna III GT 4Control 2009 - -- -- --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutzzzg
post 8 Jul 2009, 14:40
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 July 09




Hai ca m-ati "curiozitat" cu incuierea si descuierea asta automata a portbagajului si am facut o excursie pana la masina pentru a studia problema.

1. In primul rand am observat ca butucul nu poate fi rotit manual prin interior daca nu este introdusa cheia. Cu cheia inauntru, merge foarte usor. Eu unul mi-am cumparat acum cateva luni un actuator pentru a-l pune pe deschidere automata din buton, adica sa traga de tija aia care deblocheaza portbagajul, negandindu-ma la un sistem de descuiere si incuiere. Bun, daca rezolva cineva problema cu butucul care nu se roteste fara cheie sa-mi spuna si mie.

2. O alta problema pe care am analizat-o ar fi tragerea firului de "+" care sa vina la bord prin furtunasul ala de sus din stanga. Banuiesc ca trebuie bagat firul prin partea anterioara a lui, adica desfacut plafonul si mai departe.....sa-mi zica si mie cineva cum a facut...

3. Ce m-ar mai interesa ar fi adaptarea sistemului de incuiere a portbagajului cu cel de la Nova. Eu am pastrat heyonul vechi de la Nova care are inchiderea aia, cu cuie, care mie mi se pare mai tzapana. Adica nu s-ar mai misca heyonul. Ce-mi trebuie mie este cuiul acela in care se incuie portbagajul la Nova. L-as putea gasi pe undeva? credeti ca se potriveste la SuperNova?

Am atasat poza asta ca sa vedeti sistemul de inchidere de pe heyonul de la Nova. La super Nova am sistemul ala de plastic negru, care jos are o piesa in forma de U, care se misca. Deci eu NU am sistemul din poza. Cred ca ati inteles ce vreau a zic...

This post has been edited by alexutzzzg: 9 Jul 2009, 01:45

Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 66.58k ) Number of downloads: 1365


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Jul 2009, 15:36
Post #88


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Dacă ai sistemul de prindere pe bază de "cuie", înseamnă că nu ai acea țeavă care face legătura între caroserie și hayon. Firul se poate trage foarte ușor prin spatele plasticelor de deasupra ușilor. Le cracanezi un pic cu șurubelnița și "arunci" firul pe acolo.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b13mat
post 8 Jul 2009, 19:17
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 9 March 08




cum zice Maskatu sau poti sa folosesti unul dintre cele sase cuie pe post de conductor ca sa zic asa ca sa faci trecerea curentului din masina in partea de sus a haionului fara a mai posta vreun fir urat pe undeva, cred ca doua cuie nu sunt folosite deloc la tine! Daca nu ai inteles o sa-ti fac un desen


--------------------
Renault Laguna 2 phase 2 1.9 dCI 2005 privilege - B 13 MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutzzzg
post 9 Jul 2009, 01:42
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 July 09




Off, nu sunteti atenti deloc. NU am sistemul cu cuie. Va rog sa mai cititi o data, cu atentie, postul meu si daca se poate, sa raspundeti punctual, la fiecare din intrebarile si problemele enumerate in post. Va multumesc!


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:03
Forum Renault