DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages « < 30 31 32 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre cauciucuri

Maskatu
post 12 Dec 2013, 22:48
Post #931


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu






--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 13 Dec 2013, 14:19
Post #932


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




Un punct de vedere,primit azi pe mail:
Cauciucurile moi (acceptate de plebe cu denumirea "stiintifica" "de iarna") sunt oarecum bune, pentru ca, fiind vulcanizate mai putin, raman un pic mai moi decat cele normale (acceptate de plebe sub denumirea manipulatoare "de vara") chiar la temperaturi sub zero Celsius. Rezulta o aderenta sporita datorita moliciunii, dar... numai pe asfalt si .. pe seama tocirii accelerate, ca orice guma moale care sterge orice dar tocindu-se in primul rand pe ea !
"Lamelele" taietoare din profilurile cauciucurilor "de iarna" sunt orientate spre spatele masinii, pentru aderenta sporita la demaraj, nicidecum la franare pe zapada.
Ati observat ca nici un producator (in afara de Michelin) nu mentioneaza avantajele cauciucurilor moi la franare ??
In aceste conditii ...asiguratorii se prevaleaza de absenta cauciucurilor de iarna pentru a se sustrage obligatiilor contractuale in caz de accident ! Iar plebea se uita crucis si tace obedient, pentru ca ... nu intelege nimic din procesele fizice reale specifice mersului cu masina cu roti de cauciuc pe drumuri acoperite cu zapada !
Michelin insasi afirma chiar in reclame ca la franare avantajul (prin micsorarea distantei de franare a) cauciucurilor fabricate de firma este de numai 5% !!

Mai clar: ati luat inca o teapa, pe langa cele ale contoarelor de apa si a repartitoarelor de costuri pentru caldura montate in apartamentele din blocuri.
Cati ati remarcat ca ati platit facturi mai MARI la energia electrica in urma montarii contoarelor electronice,,, fara a va intreba de ce ??
Furtul prin pret nu este suficient, trebuind "completat" mereu prin furtul la cantitate !
Suntem o populatie de plebei care se lauda cu teapa luata: cat de bune sunt cauciucurile noastre "de iarna" achizitionate pentru "alinierea la normativele europene".
Candva, un englez notoriu cu succese remarcabile in domeniul IT, spunea ca UE este una din cele mai mari tepe pe care le va incasa populatia europeana ! Pe atunci, Anglia inca nu era membra in UE ! Dar iata ca azi toate masinile plebeilor europeni au 8 (+2) cauciucuri in loc de 4+1, si ...toti se lauda cat de bune afaceri au facut cu cauciucurile lor inutile.
Macar de le-ar fi montat invers, sasporeasca eficienta la franare !
Dar sageata este desenata clar pe cauciuc, asa ca plebeul nu are nici o sansa pentru ca sageata este desenata pentru cei greu ganditori dar rapid platnici !
Sunt atat de multi cei care, neavand imaginatie in cheltuirea banului castigat chiar greu, se grabesc sa-l arunce in buzunarele celor destepti care le indica (prin legi si reclame) directia "corecta": in buzunarele lor !
Daca nu aveti cohones a va impotrivi aberatiilor de orice fel ale legiuitorilor-haiduci, atunci... franare placuta pe zapada, prieteni !


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 13 Dec 2013, 15:14
Post #933


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




Cata dreptate ai tu Gabi,
oricum cea mai mare teapa sunt cauciucurile all season.
Desi toti stim ca nu sunt bune nici vara, nici iarna, toti le cumparam...
DE CE oare?

O mica completare, testele la cauciucurile de iarna sunt facute pe soseaua curata, oare? A vazut cineva in RO sosea curata in vreo iarna cu zapada?
In afara e altceva, drumurile sunt negre...

Si ca o concluzie, banuiesc ca multi am vazut adevaratele cauciucuri de zapada cum arata nu? Multe au "cuie" in ele... dar am inteles ca nu sunt legale in RO.
Si in afara de asta au si preturi pe masura.


This post has been edited by velceani: 13 Dec 2013, 15:19


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Dec 2013, 16:21
Post #934


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Io zic sa va lasati dracu' masinile in parcare, ca sunt o teapa (nici nu sunt sanatoase, ca doar vorba aia <<mersu pe jos, face picioru frumos>>, nici nu-s ecologice).

Si da, eu nu platesc mai mult de cand am montate contoare electronice.
Si da, anvelopele de iarna sunt mai bune pe zapada decat cele de vara.

@velceani: ai condus vreo masina cu anvelope cu tine? Eu nu, dar am stat in dreapta... cand eram pustan, aveam vreo 15 ani. M-am plimbat cu un Audi 80 cu astfel de anvelope. Pe asfalt esti exact ca si pe gheata, aderenta _)_ .

PS: alea nu-s "cuie". Sunt niste "bile" .

This post has been edited by Iulikk: 13 Dec 2013, 16:36


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 13 Dec 2013, 21:12
Post #935


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Chiar acum am in fata blocului un logan care are cauciucuri de iarna dalea cu bile-ca niste nituri in ele.Deci cred ca sunt legale.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Dec 2013, 21:33
Post #936


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Crezi gresit. biggrin.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 13 Dec 2013, 22:19
Post #937


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Dar cu ce motiv ar fi ilegale?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 13 Dec 2013, 22:29
Post #938


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(catalinski @ 13 Dec 2013, 21:12)
Chiar acum am in fata blocului un logan care are cauciucuri de iarna dalea cu bile-ca niste nituri in ele.Deci cred ca sunt legale.
*


Da, dar în Rusia (nu peste tot), Finlanda, Norvegia...


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Dec 2013, 22:44
Post #939


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(catalinski @ 13 Dec 2013, 22:19)
Dar cu ce motiv ar fi ilegale?
*



Pe motiv ca pe asfalt uscat e ca si cum te-ai da cu sania pe gheata si pe motiv ca (cica) strica asfaltu, de parca nu ar fi destul de stricat.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Dec 2013, 23:24
Post #940


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




M-am documentat un pic si nu am gasit vreun articol in care sa fie interzis expres acest lucru. Moral vorbind nu ar avea de ce sa iti zica cineva ceva atata timp cat esti pe un drum cu zapada/gheata/polei insa tot moral vorbind nu este prea ok sa circuli cu asa ceva pe un drum uscat pentru ca nu e prea ok pentru asfalt. Insa in multe tari este interzisa folosirea cauciucurilor cu tinte.

Ca fapt divers, un articol de pe alt forum:
Austria (minim o pereche de cauciucuri de iarnă MS, M+S sau M&S pentru vehicule mai mari de 3,5t, adâncimea profilului min. 5mm),

Belgia (adâncimea profilului min. 1.6 mm, este interzisă folosirea cauciucurilor cu ținte),

Bosnia-Herțegovina (cauciucuri de iarnă MS, M+S sau M&S, cu o adâncime a profilului de min. 4 mm și purtând simbolul fulg de nea + lopată și sac cu 20-50 kg nisip pentru toate vehiculele de transport marfă și călători),

Croația (minim 2 cauciucuri de iarnă M+S cu profil de min. 4 mm + lopată, sunt interzise cauciucurile cu ținte),

Cehia (este interzisă folosirea cauciucurilor cu ținte),

Estonia (cauciucurile cu ținte pot fi folosite între 01.10-01.05),

Finlanda ( cauciucuri de iarnă obligatorii pentru vehicule sub 3,5t si opțională pentru vehicule mai mari de 3,5t, adâncimea profilului min. 1.6 mm),

Franța (cauciucurile cu ținte sunt acceptate pentru vehicule mai mici de 3,5t),

Germania (în funcție de vreme și semnele rutiere - cauciucuri de iarnă și lanțuri, lopată, târnăcop, bară/cablu de tracțiune),

Ungaria (este interzisă folosirea cauciucurilor cu ținte),

Italia (numai unde exista marcaje specifice),

Letonia (cauciucurile de iarnă sunt obligatorii între 01.12-01.03 numai pentru vehiculele mai mici de 3,5t, ca alternativă se pot folosi cauciucuri cu ținte, acestea fiind însă interzise în perioada 01.03-01.10),

Lituania (între 10.04-01.11 este interzisă folosirea cauciucurilor cu ținte; cauciucurile de vară sunt interzise pentru vehiculele mai mari de 3,5 t între 10.11-01.04; adâncimea min. a profilului este pentru M2-2mm și 3mm între 10.11-01.04, pentru M3-2mm , N2 și N3-1mm, remorci de categoria O3 și O4-1mm),

Mongolia ( se recomandă lopată, bară tractoare, cablu oțelit, vinci și cauciucuri cu ținte),

Norvegia (folosirea cauciucurilor de iarnă nu este obligatorie, dar dacă se folosesc adâncimea min. a profilului este de 5mm; cauciucurile cu ținte sunt interzise de la Paști până la 31.10; vehiculele care au cauciucuri cu ținte plătesc taxă pentru a intra în Oslo, Trondheim și Bergen),

Polonia (este interzisă folosirea cauciucurilor cu ținte),

România (în funcție de vreme și indicațiile Comandamentului Central de iarnă se impune folosirea cauciucurilor de iarnă, a lanțurilor, lopeții și materialelor antiderapante; adâncimea min. a profilului 2mm) ,


Rusia (folosirea lanțurilor, a cauciucurilor de iarnă și a altor materiale este lăsată la decizia șoferului, se recomandă totuși utilizarea acestora în zona Munților Urali),

Slovenia (cauciucuri de iarnă M+S, cu adâncimea profilului de min. 4mm + lopată, este interzisă folosirea cauciucurilor cu ținte),

Suedia (folosirea cauciucurilor cu ținte este permisă între 01.10-30.04),

Elveția (cauciucurile cu ținte sunt permise pentru vehiculele mai mari de 3,5 t între 01.11-30.04). (Sursa: “Winter Equipment – Survey of legislation on the use of snow chains and winter tyers”, studiu IRU) .


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 16 Dec 2013, 09:47
Post #941


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(neacsugabrie @ 13 Dec 2013, 15:19)

.....Daca nu aveti cohones a va impotrivi aberatiilor de orice fel ale legiuitorilor-haiduci, atunci... franare placuta pe zapada, prieteni !
*



Inteleg ca dumneata ai si te-ai impotrivit, da ? suntem curiosi , in ce fel ?



--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buge
post 22 Dec 2013, 21:28
Post #942


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 3 July 05




eu raman fan 'all seasons' din categoria premium . am testat pana acum vredestein quatrac 3, hankook optimo 4s si goodyear vector 4s . am avut si debica navigator2, dar nu se compara nici pe departe cu cele enumerate anterior. iarna performeaza excelent , vara sunt ceva mai proaste.o problema ar fi si consumul de carburant putin mai mare, dar daca socotesti cheltuielile cu 2 randuri de jante , montare si demontare de 2 ori pe an, tot iesi mai ieftin.


--------------------
Solenza Confort 2005 - AG-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 22 Dec 2013, 22:41
Post #943


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Aprob pozitiv. GoodYear Vector 4 Seasons sunt excelente. Eu le am pe spate... jonglez vara / iarna doar cu jantele din fata.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chrisfire02
post 6 May 2014, 17:58
Post #944


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 January 11
From: Harghita




Ce parere aveti despre cauciucurile de vara Matador Stella 2?Mi-am luat 4 noi cu 620 de lei.Ce reprezinta indicele de consum E?


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci Grandtour - HR 17 DCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 6 May 2014, 18:02
Post #945


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Eftin


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 6 May 2014, 22:19
Post #946


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(chrisfire02 @ 6 May 2014, 18:58)
Ce parere aveti despre  cauciucurile de vara Matador Stella 2?Mi-am luat 4 noi cu 620 de lei.Ce reprezinta indicele de consum E?
*



scumpE.
Ca sa fiu ontopic: sunt niste gunoaie.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 May 2014, 07:21
Post #947


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Anvelopele sunt clasificate de la A (cele mai eficiente) la G(cele mai putin eficiente) la consum si eficienta de franare pe carosabil umed. E este o clasificare ce se regaseste la majoritatea anvelopelor, chiar si anvelope de top...

In ceea ce priveste consumul, diferenta de la A la G este de 0,6 l/100km. Insa pe toata durata de viata a anvelopei, rezulta 5-6 plinuri economisite sau pierdute. B si C gasesti pe la Dunlop, Michelin, etc. La cat ai dat tu pe ele, nu cred ca te asteptai sa ai a-c la consum. smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chrisfire02
post 7 May 2014, 10:40
Post #948


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 January 11
From: Harghita




Daca tot zici ca sunt ieftine am vazut pe net altele si mai ieftine ,si care erau marci mai bune.


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci Grandtour - HR 17 DCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 7 May 2014, 12:45
Post #949


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Oricum in buget mic, nu o sa gasim clase bune.

Daca aveam S-Klass ne ridicam si noi cu mai multe pretentii, musai gume clasa de consum A biggrin.gif.
Dar avem doar S(olenza)-Klass, Dacia smile.gif

This post has been edited by kingviper: 7 May 2014, 12:45


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_13
post 15 Jun 2014, 11:44
Post #950


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 January 13




Salut! Debica Navigator 2 sau ROTEX 4 Season Master? sunt la acelasi pret si nu stiu ce sa aleg. Tehnic sunt mai bune Rotex dar nu prea am auzit de ei


--------------------
Dacia Solenza Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 15 Jun 2014, 14:49
Post #951


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Debica sunt relativ ok... pt Solenza (asta daca nu prinzi unele care se fac ovale intr-un an). NU te gandi ca sunt monument de aderență.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 16 Jun 2014, 06:40
Post #952


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




NU recomand Debica!
Am avut eu pe masina si nu mi-a venit sa cred ce liniste s-a facut cand le-am schimbat.
Galagioase tare de tot, aderenta a fost ok doar in primul an, dupa vreo 3 ani erau tari, in plus, dupa acesti 3 ani am avut 2 care scapau aer, nici o vulcanizare nu stia cum sa ma rezolve. Un an a trebuit sa fac vizite pe la statiile peco pt a completa aer.
Eu m-as orienta catre altceva, sincer.
Bafta.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Oct 2014, 22:49
Post #953


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Folosesc Debica de 5 ierni si totul este ok! Intr-adevar dupa primele 2 ierni am preferat sa le pun pe spate pentru ca sunt 175/65/14 , dar nu am avut nici un fel de probleme cu ele . Yokohama care le am pe fata sunt mai usoare decat Debica , dar si pretul a fost pe masura . Nu s-au intarit , nu scapa , nu am facut pana cu ele , doar ca nu sunt premium si fac ceva galagie pe spate.
Majoritatea anvelopelor de iarna fac zgomot MULT maimult decat cele de vara , dar nu poti judeca o anvelopa dupa asta . Cu cat este mai profilata pentru iarna , cu atat rezistenta la inaintare este mai mare si zgomotul creste .
O anvelopa care are por si scapa aer in mod normal trebuie testata bine la vulcanizare , altfel pur si simplu o desface de la janta , scoate si valve si ventilul si o repune pe janta si pune valva si ventil nou . Nu o lasi asa daca nu vezi unde este problema .

QUOTE(Maskatu @ 13 Dec 2013, 23:24)
România (în funcție de vreme și indicațiile Comandamentului Central de iarnă se impune folosirea cauciucurilor de iarnă, a lanțurilor, lopeții și materialelor antiderapante; adâncimea min. a profilului 2mm) , [/b]
(Sursa: “Winter Equipment – Survey of legislation on the use of snow chains and winter tyers”, studiu IRU) .
*


Sursa aia de "defecta" ! La anvelopele de iarna este IMPOSIBIL sa fie legal un profil de 2 mm ! Chiar si la cele de vara exista pericol de acvaplanare la 2 mm si asta masurata de la semnul de uzura ! Nu esti pe circuit ca sa folosesti slick-uri !
La TV erau si reportaje in care spuneau de degeaba iei SH-uri de iarna uzate , ca risti sa-ti iei amenda si asa .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 30 Oct 2014, 16:45
Post #954


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Daca te iei dupa ce spun toti desteptii la tv, ar trebui sa le schimbi dupa cel mult 2 ierni.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages « < 30 31 32
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:44
Forum Renault