DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Combina frigorifica, Un compresor sau doua compresoare?

Ov
post 26 Aug 2008, 16:02
Post #31


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




revin cu un review despre arctic la cateva luni de la achizitionare.
Acum vreo saptamana am umplut frigiderul de bere (calda). Am bagat si in congelator de ajunsese temperatura in frigider de la 6 la 10 si in congelator de la -18 la 1 04.gif. Dupa un timp de mers non-stop s-a aprins un semn de exclamare pe afisaj, semn ca ceva nu e in regula (eu stiam ce icon_mrgreen.gif); l-am lasat evident in pace. Dupa aproape 4 ore, temperatura ajunsese din nou la cea setata (6/-18), semnalul de alarma se stinsese si totul reintrase in normal. Evident berile erau sloi 38.gif


recomand ARCTIC cu caldura (frig) up.gif

K386VD _i_zoom.gif

This post has been edited by Ov: 26 Aug 2008, 16:13


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Aug 2008, 16:07
Post #32


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




beri multe 38.gif nu mai zice ca faci acia pofta wub.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 26 Aug 2008, 16:49
Post #33


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Ov @ 26 Aug 2008, 16:02)
revin cu un review despre arctic la cateva luni de la achizitionare.
Acum vreo saptamana am umplut frigiderul de bere (calda). Am bagat si in congelator de ajunsese temperatura in frigider de la 6 la 10 si in congelator de la -18 la 1 04.gif. Dupa un timp de mers non-stop s-a aprins un semn de exclamare pe afisaj, semn ca ceva nu e in regula (eu stiam ce icon_mrgreen.gif); l-am lasat evident in pace. Dupa aproape 4 ore, temperatura ajunsese din nou la cea setata (6/-18), semnalul de alarma se stinsese si totul reintrase in normal. Evident berile erau sloi  38.gif
recomand ARCTIC cu caldura (frig) up.gif

K386VD _i_zoom.gif
*




da ce-ai avut frate cu frigideru'? ... nu e indicat sa procedezi asa .... sa-i pui din prima ditamai tona de bere la racit ..... data viitoare procedeaza mai etapizat .... adica bagi sa zicem 10 beri .... il lasi 1-2 h sa le aduca la nivel .... apoi bagi alte 10 ,.... si tot asa

necesita mai multa manopera dar .... e mai sanatos


asta daca nu ai de gand sa gati toata berea dintr-odata


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 26 Aug 2008, 16:57
Post #34


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




luasem bere pe la 3 pm si pe la 7 imi veneau invitatii 04.gif

initial o bagasem pe toata in frigider si cand am vazut ca s-a prabusit (in sus smile.gif ) temperatura, am mutat-o in congelator si am prabusit-o si acolo smile.gif)

This post has been edited by Ov: 26 Aug 2008, 16:58


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Micutzu_BH
post 26 Aug 2008, 17:04
Post #35


Driving around


Group: Members
Posts: 283
Joined: 11 September 06
From: D'aci ia




La mine face fata cam cu greu asa mai ales cand imi vin prietenii in vizita, dar noroc cu unu dintre ei care sta aproape si mai aduce si de la el. 04.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - 2005
Este mai bine sa dezbati o intrebare fara sa o rezolvi, decat sa o rezolvi fara a o dezbate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 26 Aug 2008, 17:53
Post #36


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




MULTUMIT de ARCTIC ! smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 26 Aug 2008, 18:42
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




Sper sa nu am o problema cu aceea combina de la wirlpool pe care am ales-o dar am remarcat urmatoarea chestie!La inceput daca incercam sa deschid usile congelatorului si frigiderului imediat dupa ce inchideam usile nu puteam deoarece se facea vid(in special la congelator)!Acum am observat ca usile se deschid foarte usor si acel vid nu se mai face!Precizez ca nu am deschis in acest timp imedit usile dupa ce le inchideam!De la ce sa fie problema, sau este o problema de fapt?


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 26 Aug 2008, 19:57
Post #38


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




vid !!??? mai degraba chederul era mai bazat ... acum s-o mai imuiat un pic si de aceea nu se mai intepeneste asa de tare


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 27 Aug 2008, 12:59
Post #39


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




mda, se face un fel de vid din cauza diferentei de temperatura. Si la mine e la fel; daca incerc sa deschid usa imediat dupa ce am inchis-o, tre' sa trag tare de ea sa mearga. Daca la tine nu mai merge, nasol smile.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 27 Aug 2008, 13:05
Post #40


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




si la mine e la fel.. e greu de deschis frigiderul imediat dupa ce a fost inchis dar merge ok dupa scurt timp (30 de secunde, cat se preseaza garnitura aia, e si magnetica). Cu o priza buna pe "maner" (scobitura) si cu ceva stabilitate il deschizi daca tragi mai viguros (dar daca nu tragi sanatos, sau e cineva mai "delicat", rahitic, etc.. gen: femeile care nu pot dechide un borcan - s-ar putea sa nu poata sa dechida usa imediat)


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 27 Aug 2008, 13:31
Post #41


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




daca ai imaginatie bagi mana si tragi umpic de cheder desprinzi putin garnitura de margine,si deschide instant tongue.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 27 Aug 2008, 13:43
Post #42


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




hmm nu prea vad cum, e un pic ingropata garnitura aia.. nu mai e ca la zil, o desprinzi cu un cutit sau ceva subtire, degetu nu incape.. nu merita efortul, astepti un pic sau tragi mai tare.. e ceva cu care m-am obisnuit.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 27 Aug 2008, 15:01
Post #43


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




am si e un beko inaklt ca naiba si e super are si dozator de spritz biggrin.gif sa nu mai deschizi frigideru mereu ptr un pahar de apa rece 38.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 27 Aug 2008, 19:46
Post #44


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(Asi @ 27 Aug 2008, 14:35)
si la mine e la fel.. e greu de deschis frigiderul imediat dupa ce a fost inchis dar merge ok dupa scurt timp (30 de secunde, cat se preseaza garnitura aia, e si magnetica). Cu o priza buna pe "maner" (scobitura) si cu ceva stabilitate il deschizi daca tragi mai viguros (dar daca nu tragi sanatos, sau e cineva mai "delicat", rahitic, etc.. gen: femeile care nu pot dechide un borcan - s-ar putea sa nu poata sa dechida usa imediat)
*


Faza e ca daca esti cu brand bazat si tragi prea tare se rupe draq usa ! Mai bine stau si astept 20 de secunde. smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANTIdacie
post 28 Aug 2008, 09:56
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 13 December 05




dar stie cineva care e pricipiul de functionare al acestei"fixari" in rpimele 30 de secunde!


--------------------
Harb de dacie 1310 - DMITHEONE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 28 Aug 2008, 10:09
Post #46


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




cand deschizi usa intra o cantitate de aer cald in frigider/congelator, care se raceste imediat odata ce inchizi usa. Prin racire isi miscoreaza volumul si astfel se creeaza acea depresiune in interior.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adilehanceanu
post 28 Aug 2008, 14:16
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 1 June 07
From: București




Eu am ceva de genul ăsta (n-am tăvița aia scurtă de pe ușă, a doua de jos în sus). E cu un singur compresor (frigider cu două uși), răcește bine (aș zice că face lejer -15 grade în congelator); îl am de ceva mai bine de 2 ani, nici un fel de problemă pînă acum, e și destul de silențios. Un avantaj ar mai fi faptul că ușile se pot monta și pe stînga și pe dreapta (mă rog, poate toate modelele mai noi, indiferent de fabricant, au opțiunea asta da' e bine de știut că poți să-l pui unde vrei, nu ești condiționat de direcția de deschidere a ușilor).


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 28 Aug 2008, 15:34
Post #48


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




si la al meu se deschideu usile spre dreapta,le-am schimbat rapid spre stanga ca altfel se loveau de cate ceva pe acolo si indoiam usa tongue.gif si nu e greu de schimbat 243.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 28 Aug 2008, 16:32
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




au trecut vreo 4 anisori daca nu si mai bine de cind folosesc zanussi. L-am vrut pe cel mai mare de pe piata, clasa A, 2 compresoare= 18mil la vremea aia + ratele pe trei ani. F bun, nici o pb, dar data viitoare PA COMBINA! Mai bine un frigider normal, preferabil Arctic si separat un congelator cu 6-8 sertare ca tare mica-i combina cind vine toamna-iarna si tre' sa bagi si porcu' si zarzavatu' si fructu' si ... Ma uit la cei care au asa ceva si ma minunez ca nu mi-am dat seama inainte de... Next time!


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 28 Aug 2008, 16:53
Post #50


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(negrucvj @ 28 Aug 2008, 17:32)
Mai bine un frigider normal, preferabil Arctic si separat un congelator cu 6-8 sertare ca tare mica-i combina cind vine toamna-iarna si tre' sa bagi si porcu' si zarzavatu' si fructu' si ... Ma uit la cei care au asa ceva si ma minunez ca nu mi-am dat seama inainte de...  Next time!
*




Bine acum fiecare face cum vrea, dar ma tem ca asta cu porcu s-a terminat, doar daca nu te ocupi cu cresterea intensiva a animalelor, dar atunci am vorbi de altfel de frigidere, numite camere frigorifice.

Frigiderul se foloseste la racit , hai si la conservat pe perioade scurte. Nu este rentabil din punct de vedere al curentului consumat si al prospetimii produselor sa mananci din acelasi porc mai multe luni de zile. Poti sa iei carne si fructe proaspete de la supermarket, la unele e discutabila prospetimea, dar casti ochii. blink.gif


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 28 Aug 2008, 17:10
Post #51


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Ce supermarket frate. Ai mei is din Lugoj si acole e doar un amarat de Carrefour fost Artima. Mai e un Plus si un Profi dar iara mici. Dupa aia mori de foame la ce aprovizionati is. In plus preturile is cam sus. Solutia e ca majoritatea care au un petec de pamant pe undeva sau o casa scot in decembrie un grasun din circuitul naturii. Ai mei nu cresc porcu da il iau viu si hars gatu. Faza e ca in prima instanta nu prea ai multe de bagat in congelator, carnea e mai mult afumata, topita sau sta in sare. Dupa aia abia daca nu ai fost vrednic, pe la inceputul lu martie ce nu ai halit bagi in congelator, numa' bine s-o golit si de leguminoase. Care si alea iara nu o fi miezu sa stea la congelator nu stiu cat dar cand recoltezi, recoltezi tot o data. Oricum tine si de considerente de pret desigur. Daca ai familie mare sau venituri mici ... Babacii mei au impreuna vreo 10-11 bulioane pensii. Daca nu s-ar gospodari bine ar crapa de foame. Bine nu ar crapa, ca nu i-as lasa eu smile.gif dar asa is batranii, nu prea vor sa se lase ajutati, tot ei vor sa te ajute. Si cand merg la ei si imi dau un carnat din ala de o stat in spais 4 saptamani la uscat pot spune ca toata faza cu prospetimea din supermarketuri e fix pix pe langa carnatu ala super adevarat si complet bio.

This post has been edited by minny: 28 Aug 2008, 17:13


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 28 Aug 2008, 17:24
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




cu porcu' s-a termenat? Shit, n-am stiut ca daca-i gratis nu e bun. Sau daca iau un bax de peste sau de pulpe e nerentabil sau dauneaza. Fructe, fructele nu-s bune congelate? Sau zarzavaturile? Pai cind ma duc la soacra-mea sa-i spun ca nu mai vreau nici vinete, nici patrunjel, fasole verde, etc ca le iau pe bani din carefour sau piata. Ce-o zice, saraca. Ca sunt dus, nu? blink.gif
Ok, sunt subiectiv, dar ne spunem fiecare parerea, fara suparare. Eu imi fac piata pe ici colea, altii nu gatesc deloc. Pt mine combina nu-i de ajuns tot timpul, asta e


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 8 Oct 2008, 13:14
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




Vreau sa-mi iau o noua combina frigorifica. M-am hotarat la Arctic dar nu stiu care din cele doua modele K3862 sau K386VD+. Prima e cu 2 compresoare si a doua 1compresor+electrovalva. Pe care mi-o recomandati? Cat de fiabil vi se pare sistemul cu electrovalva? dar capacitatae de racire a celei cu 1 compresor fata de cea cu 2 cum este?

This post has been edited by crising: 8 Oct 2008, 13:15


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 8 Oct 2008, 23:23
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




ASTA este parerea mea


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 9 Oct 2008, 06:33
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




Gata l-am cumparat. Modelul cu 2 compresoare. Sa vedem cum se va comporta. Pacat ca nu mai este vara sa vad ce poate.


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:48
Forum Renault