DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Descarcarea bateriei din cauza farurilor, Mi se descarca bateria din cauza farurilor

DooMFeaR
post 16 Mar 2010, 12:49
Post #1


SuperNova Driver


Group: Members
Posts: 69
Joined: 9 September 08
From: Tulcea




Salutari!

Am o SuperNova Europa din 2001 si initial am avut becuri albe de 60W care dupa un timp s-au ars. Am cumparat alt set, tot albe, dar de data asta le-am cumparat mai puternice (100W). Mi s-a intamplat sa am o cursa Tulcea - Bucuresti care mi-a luat 3 ore si ceva, pe timp de noapte. Cand am ajuns in Bucuresti am constatat ca am bateria descarcata! Este posibil ca alternatorul sa nu incarce indeajuns pentru folosirea becurilor astea? Se poate face ceva in legatura cu asta? As dori sa pastrez becurile deoarece sunt foarte bune.

This post has been edited by DooMFeaR: 16 Mar 2010, 12:50


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Europa - TL-XX-XHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2010, 13:00
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Sunt foarte bune si foarte ilegale, ce mi-ar placea sa le vad infasurate pe un stalp impreuna cu toti astia de va doare in pix ca orbiti lumea pe strada.

This post has been edited by einstein1984: 16 Mar 2010, 13:01


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DooMFeaR
post 16 Mar 2010, 13:12
Post #3


SuperNova Driver


Group: Members
Posts: 69
Joined: 9 September 08
From: Tulcea




[...]
Prietene de odata ce se vand in magazine de piese auto nu stiu cat de ilegale sunt.... Si eu stau destul de linistit ca am vazut pe masini straine niste xenoane la care ramaneai ca iepurele in faruri. Plus de alta, nu merg ca "smecherii" care folosesc si proiectoarele cand e frumos afara!
Oricum.... Deviem de la subiect! Eu am pus o intrebare la care vroiam sa primesc un raspuns sincer. Daca doresti sa imi spui cat de ilegale sunt, mai bine nu mai posta. Te rog frumos!

Moderator edit: Conform regulamentului ( punctul 2, litera g), este interzisa citarea posturilor imediat anterioare.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Europa - TL-XX-XHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2010, 13:17
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Alea legale, omologate RAR si de producator au o putere cam la jumatate. Daca tu nu ai turatie de minim 3000 rpm la drum lung, nu are de unde sa dea alternatorul cat sa sustina consumul astora. Masoara si tu cu un multimetru tensiunea la bornele bateriei cu farurile aprinse si motorul la 2000 RPM.
Da mai bine pune becuri normale. Ca ale tale oricum orbesc mai rau ca un proiector care bate la 20 cm de sol.
P;S; Si morfina se vinde la faramacie, insa nu e legal sa o folosesti tu.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DooMFeaR
post 16 Mar 2010, 13:21
Post #5


SuperNova Driver


Group: Members
Posts: 69
Joined: 9 September 08
From: Tulcea




QUOTE
P;S; Si morfina se vinde la faramacie, insa nu e legal sa o folosesti tu.

Aici ai dreptate... smile.gif
Becurile normale sunt cele galbene care erau din fabrica, nu? Daca te referi la becurile galbene, sa stii ca nu am de gand sa le folosesc. Unu la mana, daca fac un drum lung, ma obosesc. Si in al doilea rand, cred ca 10% din soferii romani mai folosesc becuri galbene la faruri.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Europa - TL-XX-XHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avram1987
post 16 Mar 2010, 13:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 12 October 08
From: Galati




nu galbene k sunt si halogene kre dau lumina alba dar e puterea prea mare la ale tale eu am de 45w si is suficiente lumina alba numai pe proiectoare am galben pt ceata


--------------------
Dacia SuperNova 2001 - VS-85-XXX
Dacia SuperNova .............Culoare Verde JAD
Ai venit la mine intr-o noapte calduroasa de vara, te-ai lipit de mine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Mar 2010, 13:43
Post #7


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




In primul rand, mai citeste codul rutier.
QUOTE
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


In al doilea rand becurile acelea iti vor distruge instalatia electrica, cat si farul in sine. Asta pentru ca degaja foarte multa caldura, iar oglinda si sticla farului nu au fost concepute pentru a rezista unor becuri de 100w pe faza scurta !!! La fel si cu instalatia.

Pentru a avea 100w iti trebuiesc relee, dar degeaba pui relee pentru pentru ca sticla si oglinda nu ai cum sa le schimbi. Becurile care ar trebui sa le aiba farul tau sunt de 55/60w, tu i-ai pus de 100. Asta inseamna ca la faza lunga in loc de 100 W x 2 becuri, vei avea 200 W x 2 becuri, adica DUBLU.

In al treilea rand, exista si alte becuri, nu numai "alea galbene din fabrica", mai exact philips x-treme power, blue vision, sau osram...etc. Exista topicuri dedicate acestor becuri.

Intr-adevar la piese auto se gasesc si becuri de 100w, asta pentru ca sunt unele masini care au DIN FABRICA acest tip de bec, si evident, faruri si instalatie electrica pe masura, adica care sa reziste caldurii degajate, respectiv consumului ridicat. La fel si cu alternatorul, care la super nova, cum spunea si einstein, nu este facut sa "duca" asemenea becuri.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2010, 13:55
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Alea de 100W pun pariu ca au mentionat pe ambalaj "off road use only".


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 16 Mar 2010, 14:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




[...]
Moderator edit: Conform regulamentului ( punctul 2, litera g), este interzisa citarea posturilor imediat anterioare.

da, doar daca sint de la firme mari respekt.gif ...daca sint din china...nu prea cred... nono.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 16 Mar 2010, 15:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Vad ca esti din Tulcea, cauta la toate peco-urile, magazinele de piese auto, unde vrei tu Philips Blue Vision si intereseaza-te de pret, apoi imi dai un PM si iti dau eu 3bucati (sa ai si de rezerva) la jumatate ca bani din cel gasesti tu cel mai ieftin. Asta numai sa nu mai umbli cu becurile alea in faruri, sa te plangi apoi ca iti fumega instalatia sau ti se topesc mufele...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2010, 15:51
Post #11


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(george_scala_2004 @ 16 Mar 2010, 15:01)
[...]
Moderator edit: Conform regulamentului ( punctul 2, litera g), este interzisa citarea posturilor imediat anterioare.

da, doar daca sint de la firme mari respekt.gif ...daca sint din china...nu prea cred... nono.gif
*


Daca sunt facute in china si scrie 100w pe ambalaj sigur nu baga mai mult de 60 reali.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Mar 2010, 16:14
Post #12


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(DooMFeaR @ 16 Mar 2010, 13:21)
nu am de gand sa le folosesc. Unu la mana, daca fac un drum lung, ma obosesc.
*



Atunci poate ar trebui sa stai acasa noaptea. Sau sa-ti mai speli farurile din cand in cand, cum fac oamenii civilizati, in loc sa puna proiectoare de antiaeriana.

Am mers destul noaptea cu becuri standard, si nu mi-au cazut galoanele. Singura chestie care m-o obosit pe drum au fost de-astia carora nu le pasa ce-i in jur, daca ei se simt bine.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DooMFeaR
post 16 Mar 2010, 17:38
Post #13


SuperNova Driver


Group: Members
Posts: 69
Joined: 9 September 08
From: Tulcea




QUOTE
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


Ai auzit vreodata sa opreasca politia pe cineva si sa dea amenda pentru becuri? Eu nu....... Si chiar nu ma intereseaza daca ma opreste! Oricum, am sa ma interesez la service la Renault daca imi pot face ei modificarile necesare pt ele!

Si legat de faza ca ii orbesc pe ceilalti din jur.... Daca esti destept, ai acolo un buton care regleaza farurile.... Le faci sa bata in pamant si iti zic eu ca nimeni nu va fi orbit!

Mi-ar trece prin cap o idee! Sa-mi pun invertor de tensiune pe masina si sa pun becuri de 220V si 4 neoane deasupra smile.gif)... Glumeam!

--
@Bogyciu
QUOTE
Vad ca esti din Tulcea, cauta la toate peco-urile, magazinele de piese auto, unde vrei tu Philips Blue Vision si intereseaza-te de pret, apoi imi dai un PM si iti dau eu 3bucati (sa ai si de rezerva) la jumatate ca bani din cel gasesti tu cel mai ieftin. Asta numai sa nu mai umbli cu becurile alea in faruri, sa te plangi apoi ca iti fumega instalatia sau ti se topesc mufele...


Tu de ce le-ai dat jos de la tn ?


This post has been edited by DooMFeaR: 16 Mar 2010, 17:44


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Europa - TL-XX-XHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Mar 2010, 18:04
Post #14


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(DooMFeaR @ 16 Mar 2010, 17:38)
Ai auzit vreodata sa opreasca politia pe cineva si sa dea amenda pentru becuri? Eu nu....... Si chiar nu ma intereseaza daca ma opreste! Oricum, am sa ma interesez la service la Renault daca imi pot face ei modificarile necesare pt ele!

Si legat de faza ca ii orbesc pe ceilalti din jur.... Daca esti destept, ai acolo un buton care regleaza farurile.... Le faci sa bata in pamant si iti zic eu ca nimeni nu va fi orbit!

*


Ahh, am inteles, tu mergi pe principiul " nu am auzit, inseamna ca nu este valabil". Nici eu nu am auzit sa opreasca politia pe cineva pentru folosirea luminilor de ceata, atunci cand vizibilitatea este la maxim, sau sa opreasca si sa amendeze pentru xenoane in proiectoare. Dar in lege este scris ca nu prea ai voie sa aduci modificari de genul asta masinii. Asta e... unii dintre noi "ie" mai prosti si traiesc cu impresia ca legea este facuta sa fie respectata.

Sunt sigur ca atunci cand ai mers cu becurile alea de camion, ai reglat farurile sa bata maxim jos, la fiecare masina de pe contra-sens. Nu mai ma chinui cu morala pentru ca oricum tu ai alte conceptii si alta perspectiva asupra legii. Daca iti este tie bine, asta conteaza.

Spor in toate!



--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 16 Mar 2010, 18:17
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Inca unu cu becuri de tir? Mira-te in continuare de ce ti s-a descarcat bacteria cand tu in loc sa cumperi niste becuri mai eficiente iti cumperi doar becuri puternice dar degeaba.... te durea mana sa cumperi niste philips sau osram de 55w dar calitativ vorbind superioare celor de 100w din japolanda sau unde sunt facute toate stricaciunile astea? Legal ilegal nu te iau la rost dar vezi ca tu te pui singur in pericol cu becurile astea... acum...

Prima intrebare: da este foarte posibil fiindca becurile din fabrica sunt de 55w x 2 = 110w iar ceea ce ai tu reprezinta 100w x 2 = 200w... tu ce crezi ca ai bacterie de camion?

A doua intrebare: da, ai putea sa umbli la sistemul electric sa suporte mai mult, alternator mai puternic, bacterie mai mare pe masina... chestii inutile fiindca daca ai avea becuri eficiente nu ai avea nevoie de astfel de manarii la masina...

@maskatu: lasa baiatul in pace ca poate intr-o zi da de echipajul mobil rar si arr.... atunci poate o sa isi dea seama de ce ii spui toate astea...

This post has been edited by fuzzzy: 16 Mar 2010, 18:20


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 16 Mar 2010, 18:22
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(DooMFeaR @ 16 Mar 2010, 17:38)

--
@Bogyciu
Tu de ce le-ai dat jos de la tn ?
*




Eu am schimbat farurile cu altceva, in faruri stock bat f bine, nu e nevoie de becuri de 100W pt a avea lumina buna.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avram1987
post 16 Mar 2010, 19:00
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 12 October 08
From: Galati




QUOTE(Maskatu @ 16 Mar 2010, 18:04)
Ahh, am inteles, tu mergi pe principiul " nu am auzit, inseamna ca nu este valabil". Nici eu nu am auzit sa opreasca politia pe cineva pentru folosirea luminilor de ceata, atunci cand vizibilitatea este la maxim, sau sa opreasca si sa amendeze pentru xenoane in proiectoare. Dar in lege este scris ca nu prea ai voie sa aduci modificari de genul asta masinii. Asta e... unii dintre noi "ie" mai prosti si traiesc cu impresia ca legea este facuta sa fie respectata.

Sunt sigur ca atunci cand ai mers cu becurile alea de camion, ai reglat farurile sa bata maxim jos, la fiecare masina de pe contra-sens. Nu mai ma chinui cu morala pentru ca oricum tu ai alte conceptii si alta perspectiva asupra legii. Daca iti este tie bine, asta conteaza.

Spor in toate!
*




nu ati auzit sa opreasca pt lumini? Pe mn m-a oprit k mergeam cu proiectoarele in conditie de vizibilitate maxima am avut noroc m-am ales numai cu 2 puncte penalizare fara amenda


--------------------
Dacia SuperNova 2001 - VS-85-XXX
Dacia SuperNova .............Culoare Verde JAD
Ai venit la mine intr-o noapte calduroasa de vara, te-ai lipit de mine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Mar 2010, 19:26
Post #18


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Q.E.D. sleep.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 16 Mar 2010, 19:28
Post #19


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




Ca sa nu ai probleme cu nimeni ..da si tu 40-50 de lei si cumpara o pereche de becuri ..Philips sau Osram ( de care am si eu ) . DE 55/60 de WATII .asa nu iti mai obosesti bateria,si pe cei de langa tine biggrin.gif . becurile astea sunt foarte bune ..vad foarte bine...si sa te gandesti si la cei din jur ..i deranjezi ingrozitor cu becurile alea de 100... Spor.
PS : si daca ramai in cap cu 100 de wati ..nu mai intreba pe nimeni ..de ce ai probleme cu instalatia electrica. Noi iti dam doar un sfat nu te obligam .

This post has been edited by pician90: 16 Mar 2010, 19:32


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DooMFeaR
post 16 Mar 2010, 19:46
Post #20


SuperNova Driver


Group: Members
Posts: 69
Joined: 9 September 08
From: Tulcea




QUOTE
nu ati auzit sa opreasca pt lumini? Pe mn m-a oprit k mergeam cu proiectoarele in conditie de vizibilitate maxima am avut noroc m-am ales numai cu 2 puncte penalizare fara amenda


Pentru asta m-au oprit si pe mine odata... Ca mergeam cu proiectoarele si cu pozitiile pe vizibilitate maxima... Le-am zis ca folosesc pozitiile si proiectoarele pentru ca farurile imi consuma prea mult.... Asta a fost o vrajeala ca atunci aveam becuri de 60W. Nu mi-au zis nimic, decat sa remediez problema!

-----

Oricum... Am sa mai intreb. Aici m-ai mult v-ati luat de mine ca ii orbesc pe altii si ca imi iau amenzi si vrajeli. Pana la urma e problema mea ce amenzi imi iau si pe cine orbesc! Eu v-am cerut doar un sfat, nu v-am cerut articole din legislatie si vrajeli!

QUOTE
Eu am schimbat farurile cu altceva, in faruri stock bat f bine, nu e nevoie de becuri de 100W pt a avea lumina buna.


Poate imi explici mai pe larg si mie treaba asta. Am condus un logan al unui prieten, iar faza de intalnire si cea de drum nici nu se compara cu cea de SuperNova! Si totusi ala avea becurile din fabrica pe ea, deci fara nicio modificare!

This post has been edited by DooMFeaR: 16 Mar 2010, 19:50


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Europa - TL-XX-XHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 16 Mar 2010, 20:26
Post #21


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




la farurile unei masini, nu conteaza doar becul, dar tu pune-ti ultraviolete daca vrei...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 16 Mar 2010, 20:45
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(DooMFeaR @ 16 Mar 2010, 19:46)
Oricum... Am sa mai intreb. Aici m-ai mult v-ati luat de mine ca ii orbesc pe altii si ca imi iau amenzi si vrajeli. Pana la urma e problema mea ce amenzi imi iau si pe cine orbesc! Eu v-am cerut doar un sfat, nu v-am cerut articole din legislatie si vrajeli!
*


Pana la urma e si problema noastra ca dam de tine pe drum noaptea si ne orbesti. Dar pe tine nu te intereseaza asta....... asa ca de ce ne-ar interesa pe noi problemele tale?????? blink.gif
Sper ca ai stingator in masina! Nu de alta dar poate te recunoastem in trafic si nu oprim sa te ajutam.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DooMFeaR
post 16 Mar 2010, 21:27
Post #23


SuperNova Driver


Group: Members
Posts: 69
Joined: 9 September 08
From: Tulcea




Am, am si stingator wink.gif)... Masina este asigurata! Las-o sa arda daca o vezi in trafic... Si cand o sa trec pe langa tine o sa schimb pe pozitii sa fii fericit biggrin.gif


.... Anyway! Topic closed! Am sa mai imi pun lampi pe gaz ca sa fiti fericiti smile.gif)... Poate maine ma trezesc cu rutiera in urma mea ca folosesc becuri de 100W. Nu o sa ma mir cine a turnat wink.gif!

This post has been edited by DooMFeaR: 16 Mar 2010, 21:34


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Europa - TL-XX-XHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Mar 2010, 22:21
Post #24


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Topicul se inchide pana cand domnul DooMFeaR isi revizuieste comportamentul fata de propria persoana, si fata de ceilalti participanti la trafic.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:34
Forum Renault