DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reglare tacheti pas cu pas

BBC
post 11 Feb 2004, 13:38
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Notiuni introductive:
Incalecare supape - momentul in care supapa de evacuare se inchide si se deschide cea de evacuare (cand ambele supape sunt atacate)
Ordinea supapelor:
evacuare-admisie-admisie-evacuare-evacuare-admisie-admisie-evacuare
Cilindrul 1 este langa volanta.
Inainte de reglaj se verifica starea talpii culbutorilor. Daca prezinta amprente trebuie slefuiti (eliminata amprenta) sau inlocuiti.
Pentru reglare se introduce intre talpa culbutorului si coada supapei lera corespunzatoare.


1. Se invarte motorul (cu mana sau cu manivela) pana cand supapele cilindrului 1 se incaleca. Se regleaza supapele corespunzatoare cilindrului 4.
2. Se invarte motorul (cu mana sau cu manivela) pana cand supapele cilindrului 2 se incaleca. Se regleaza supapele corespunzatoare cilindrului 3.
3. Se invarte motorul (cu mana sau cu manivela) pana cand supapele cilindrului 3 se incaleca. Se regleaza supapele corespunzatoare cilindrului 2.
Se invarte motorul (cu mana sau cu manivela) pana cand supapele cilindrului 4 se incaleca. Se regleaza supapele corespunzatoare cilindrului 1.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucman72
post 11 Feb 2004, 13:48
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 9 January 03
From: Bucuresti




Intrebare:
La ce distante se regleaza supapele?


--------------------
Lucman
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi
post 11 Feb 2004, 16:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




In manual (banuiesc ca te referi la DSN), gasesti modalitatea si valorile de reglaj in capitolul 10, de la fila 10-34.jpg.

Corect (apropos de observatia lui paulp, de mai jos): scuze de rigoare... :oops:


--------------------
Dacia Solenza / Logan - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 11 Feb 2004, 16:59
Post #4


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Cristi, de ce zapacesti omu'
Uita-te mai intii la profilu lui.
N-are DNS

Lucman 0.15 admisie, 0.20 evacuare :wink: in mm pentru D 1300 :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 12 Feb 2004, 08:14
Post #5


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Stie cineva ceva de reglajul la d 1310 0.20 admisie 0.20 evacuare?!


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 12 Feb 2004, 08:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Eu am fost foarte multumit cu motoarele 1289 / 1397 cmc avand jocul in distributie reglat la 0.20mm admisie / 0.25mm evacuare.
Vezi si:
http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=3235


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin43
post 17 Feb 2004, 16:43
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 23 January 04
From: Bucuresti




sau:
ordinea de prindere pt 4 cilindrii: 1, 3, 4, 2
se scoate fisa de la cilindru 1 se pune la masa si se invarte motoru pana da scanteie fisa la masa.(acum ar trebui sa vezi o taietura in volanta prin gaura ve izitare a volantei(pe partea opusa a masinii decatpe cea pe la care faci reglajele)
acum poti sa reglezi evacuare 1 si admisie 3, invarti pana se elibereaza evacuare3. reglezi admisie 4 si evacuare 3, invarti pana se elibereaza evacuare 4. reglezi admisie 2 si evacuare 4 invarti pana se elibereaza evacuare 2. reglezi evacuare 2 si admisie 1.
daca nu m-am incurcat, asta ar fi reteta pentru orice motor in 4 cilindrii indiferent de forma axului cu came folosit.ideea e (13, 34, 42, 21).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin43
post 17 Feb 2004, 16:45
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 23 January 04
From: Bucuresti




a inca ceva. valorile reglajelor sunt diferite la rece fata de cald.
valorile susmentionate de baieti sint pentru motor rece


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 17 Feb 2004, 16:50
Post #9


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Care sint la rece si care la cald?
icon_twisted.gif

Hai ca glumesc.
Din tot ce am mai vazut eu, reglajul tachetilor nu se face cu motorul rece :wink: ci doar dupa ce-l incalzesti. Ce rost ara avea sa reglezi ceva ce oricum nu foloseste decit la cald icon_mrgreen.gif
Parerea mea 017.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 18 Feb 2004, 09:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Reglajul tachetilor se face, recomandabil, la rece.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 19 Feb 2004, 09:44
Post #11


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




BBC, m-am uitat aseara iar in "Biblie" si ce-am vazut:
Valori reglaj tacheti:
Rece: 0.15 admisie, 0.20 evacuare
Cald: 0.18 admise, 0.22 evacuare

Acu intrebarea mea e: unde sufletu meu gasesti lere gradate asa (ca de obicei sint din 0.05 in 0.05 icon_mrgreen.gif )?


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 19 Feb 2004, 10:29
Post #12


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Faci reglajul la rece si "combini" mai multe lame de lera


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 8 Apr 2004, 13:39
Post #13


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




1. Eu am mers cu motoru 0.20/0.20 si a fost OK.. nu mult, e drept, cateva sute de km pana cand i-am reglat din nou cand am avut lera de 0.15.

2. Metoda mea e mai simpla.. nu trebuie sa stii ordinea cilindrilor...

- se scot bujiile, ca sa nu te chinui rau
- se scriu pe o foaie numerele de la 1 la 8.. astea reprezinta supapele si le notezi si tu cum te uiti la ele.. eu de obicei stau pe stanga masinii cand reglez, si supapei care e inspre radiator ii zic 1 si celei dinspre bord ii zic 8.
- se invarte motoru pana una din supape e jos (arcul supapei comprimat la maxim) si se regleaza cealalta supapa a cilindrului. Se iau in felul asta toate la rand..
- de fiecare data cand reglezi o supapa, o tai de pe lista.. dupa primele 2-3 reglate eu le obicei pierd sirul :oops:

3. reglarea o fac mereu la rece, asa scrie in carte, si asa zic toti mecanicii, deci.. pana una alta nu sunt mecanic autorizat si merg pe mana lor.
De obicei reglarea o fac sambata de dimineata.. cand nu ma grabeste nimeni si noaptea masina a stat in parcare.

Alt sfat..
- supapa de evacuare o recunosti usori dupa faptul ca galeria de evacuare din dreptul ei e mai mare. Am incercat sa-mi dau seama dupa dimensiunea talerului (ca cica la a mea - berlina - sunt diferite) dar n-am reusit - ma fura ochiul :shock: .


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 13 Jun 2004, 20:47
Post #14


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Zice-ti-mi si mie, cum imi dau seama ca bat tachetii, si care e roulul lor, importanta techetilor adica..???


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dyda
post 14 Jun 2004, 13:46
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 677
Joined: 30 April 04




Tacheti nu prea iti dai seama cind bat o posibila bataie apare cind nu se mai rotesc.
Culbutori sa zicem bat si se aude ca si cind ai lovi doua tije de otel trat
Atit tacheti cit si culmbutori au rol de a comanda deschiderea supapelor pentru admisie amestec carburant si pentru evacuare gaze arse
atasat trimit si o mica schema de reglat culbutori

Attached File(s)
Attached File  Reglare culbutori 2.doc ( 14k ) Number of downloads: 14410


--------------------
Kox
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oly
post 9 Jul 2004, 02:41
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 2 February 04
From: Bistrita




ce se intampla daca nu exista joc la tacheti?
intreb pentru ca tipu care mi-a reglat tachetii nu a folosit lera ,a reglat dupa ochi


--------------------
R9 1.7 '83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dspoiala
post 20 Sep 2004, 20:09
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 19 September 04
From: Oradea




Sunt noul si nefericitul posesor al Dacia Laureate 1,4MPi (alias Logan). A doua zi dupa ce am cumparat masina, m/am dus s-o spal ca orice roman fericit. Stupoare!!! Am observat pe stalpul din stanga spate o neregularitate in vopsea (mai multe pete in diagonala). Am cerut celor de la spalatorie sa remedieze cu pasta. N-a iesit, mai mult seful (un om de meserie) mi-a atras atentia ca este o problema de fabrica. Bun. In alta ordine de idei facand rodajul, mi-a atras atentia un zgomot ciudat (auzibil la deceleratie in trepte inferioare). Seamana cu o mitraliere (bataie de tacheti). Am crezut ca este de la cutia de viteza sau de la un angrenaj, vibratie. Ma duc la service-ul Dacia pentru a ma informa (linisti). Inginerul de acolo cu tricou de culoarea Logan-ului meu si cu sigla pe el, i-mi descopera ca motorul "ia aer fals". Desface capacul de la filtru de aer si obtureaza gura de aerisire. I-mi spune vizibil incomodat ca problema este mai delicata si trebuie sa se uite la evacuare. Ma rog, sunt programat maine la orele 11. Daca treaba se complica si trebuie descfacut motorul eu va declar aici ca nu ma opresc pana n-am sa discut cu reprezentantii firmei Renault Romania. N-am crezut ca se poate intampla asa ceva cu mult laudata masina. Cum a putut fi lasata sa iasa pe portile uzinei cu probleme. Suntem fratilor tot romani si avem totusi si din pacate o masina tot romaneasca.
Cu Daciiile vechi n-am patit asa ceva


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 13 Oct 2004, 16:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




si detalii...cum s-a rezolvat???


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrii
post 2 Mar 2005, 04:37
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 12 November 04




Fratilor, lamuriti-ma si pe mine: este vreo diferenta intre culbutori si tacheti, ca unii din voi zic de reglat culbutori si altii de reglarea tachetilor?


--------------------
Fiat Albea 2006 - 1.4 Fire - B-01-ANDRII
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milu
post 2 Mar 2005, 08:11
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 April 04
From: Timisoara




QUOTE(Andrii @ 2 Mar 2005, 06:37)
Fratilor, lamuriti-ma si pe mine: este vreo diferenta intre culbutori si tacheti, ca unii din voi zic de reglat culbutori si altii de reglarea tachetilor?
*



distributie_1300.JPG ( Size: 98.01k ) Number of downloads: 39124


--------------------
Duster 1.5 dCi & Logan 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrii
post 3 Mar 2005, 06:09
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 12 November 04




Merci acum am inteles, dar nu m-am lamurit pentru ce trebuiesc reglati culbutorii si tachetii. La tacheti stiu decat ca atunci cand bat trebuiesc reglati...


--------------------
Fiat Albea 2006 - 1.4 Fire - B-01-ANDRII
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 16 Mar 2005, 00:40
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




QUOTE(Andrii @ 3 Mar 2005, 06:09)
Merci acum am inteles, dar nu m-am lamurit pentru ce trebuiesc reglati culbutorii si tachetii. La tacheti stiu decat ca atunci cand bat trebuiesc reglati...
*


Daca e prea strans supapa incepe sa fie deschisa tot timpul si motorul merge nasol, ba chiar se poate bloca supapa.
Daca e prea larg face zgomot nasol si nici nu se deschide supapa asa mult - ceea ce nu are mare importantain definitiv, pt ca deschiderea e oricum suficienta.

This post has been edited by valioglu: 16 Mar 2005, 00:41


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
incubus
post 5 Apr 2005, 06:56
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 March 05
From: Medgidia-Constanta




Ieri am reglat jocul la culbutori, dupa metoda descrisa in agenda automobilistului, adica: aduci pe rand fiecare cilindru in faza de sfarsit de compresie si reglezi jocurile la acel cilindru. Am acuma doua intrebari:
1. Celelalte metode de reglaj, gen deschizi evacuarea la 1 si reglezi admisia la 2 si evacuarea la 3, sunt mult mai complicate si poti sa te incurci. Cum e mai bine ? caci in fond nu e nici o diferenta, totul e sa fii sigur ca supapa la care reglezi este inchisa.
2. Impresia mea de o viata era ca jocurile exista la rece, tocmai pentru ca la cald, datorita dilatarii tijelor, ele sa fie aproape de zero, ca sa nu mai "clantane". Or, jocurile la cald sunt mai mari decat cele la rece. De ce ? Cine ma lamureste ?


--------------------
Dacia Logan 1,4 mpi - CT-07-NYO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 5 Apr 2005, 14:12
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(incubus @ 5 Apr 2005, 06:56)
Ieri am reglat jocul la culbutori, dupa metoda descrisa in agenda automobilistului, adica: aduci pe rand fiecare cilindru in faza de sfarsit de compresie si reglezi jocurile la acel cilindru. Am acuma doua intrebari:
1. Celelalte metode de reglaj, gen deschizi evacuarea la 1 si reglezi admisia la 2 si evacuarea la 3, sunt mult mai complicate si poti sa te incurci. Cum e mai bine ? caci in fond nu e nici o diferenta, totul e sa fii sigur ca supapa la care reglezi este inchisa.
2. Impresia mea de o viata era ca jocurile exista la rece, tocmai pentru ca la cald, datorita dilatarii tijelor, ele sa fie aproape de zero, ca sa nu mai "clantane". Or, jocurile la cald sunt mai mari decat cele la rece. De ce ? Cine ma lamureste ?
*



1. Pentru ca uit ordinea aia a metodei "supapa de evacuare deschisa" folosesc metoda "cilindru in compresie" cum zici;daca vreau sa fac dupa prima metoda, iau schita dupa mine laugh.gif ; totusi, acea metoda cu evacuare deschisa mi se pare mai aproape de regimul real, mai ales in cazul unor uzuri in "lagarele"/palierele arborelui cu came cind datorita apasarilor cu forte diferite a arcurilor pe diverse puncte ale arborelui acesta poate "balansa" de un capat sau altul, modificind jocul faptic al supapei.
2. Acele jocuri sint mai mari la cald din cauza diferentelor coeficientilor de dilatare a lantului cinematic. Adica Bloc+chiulasa se dilata mai mult decit tachet + tija impingatoare +tija supapa (e posibil sa fi uitat cite ceva din lant, dar principial cam asa se intimpla)


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
incubus
post 5 Apr 2005, 20:33
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 March 05
From: Medgidia-Constanta




Draga Liviu, am inteles totul perfect ! Merci mult !


--------------------
Dacia Logan 1,4 mpi - CT-07-NYO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_coma
post 5 Jul 2005, 08:20
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 July 05




un reglaj simplu de facut si invatat de la unmester mecanic se face astfel:
1.se invarte motorul pana pistonul 1 (cel de langa volanta ) ajunge in pozitia de aprindere (semnul de pe volanta se vede prin deschizatura din cutie). se poate verifica cu fisa de la bujie (trebuie sa faca scanteia de aprindere)
2. se regleaza jocurile dintre tachet si coada supapei cu ajutorul lerei (in prealabil se verifica tachetii sa nu aiba amprente pe suprafata de contact cu coada supapei. daca sunt se incearca eliminarea lor cu ajutorul unei pile cat mai fine)
3. ordinea de reglare a tachetilor in pozitia aceasta este 1-2-3-5 plecand de la tachetele 1 de langa volanta (nu are importanta pistonul)
4. dupa reglajul celor 4 tacheti se roteste din nou motorul pana ajunge pistonul 3 in faza de aprindere (se vede din nou semnul de pe volanta prin deschizatura de la cutie)
5. se regleaza in ordinea 1-2-3-5 tachetii plecand de la tachetele 1 de langa radiator
6. se roteste motorul din nou pana ajunge din nou pistonul 1 in faza de aprindere si se verifica jocul tachetilor pregatiti la pct 3
Jocul recomandat este de 0.20 vara si 0.15 iarna indiferent de tipul supapei. Reglajele se fac cu motorul rece. Se pot regla si la valorile date in carte dar nu prea sunt folosite de mecanici


--------------------
Dacia Logan MCV 2007 - CT-86-CJC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 19 Sep 2005, 19:36
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




salut
ma bag si eu in seama
Eu reglez jocul mereu cu metoda "supapa de evacuare deschisa".E oarecum mai dificil de explicat,dar nu e mare branza de aplicat:invarti arborele pina cand supapa de evacuare la cil 1 este deschisa complet,adica coborita in jos si reglezi admisia la 3 evac la 4.Etc.Metoda asta asigura maxima precizie,pt ca cea cu reglajul "supapelor incrucisate" poate da erori,nu ca nu este precisa,dar e usor de gresit.Legat de joc,eu am mers mereu pe valoarea din carte 0,15 adm si 0.20 evac.Se pare ca...motorul merge mai "frumos" la relanti si chiar in turatie cu jocuri putintel mai mari.Dar ca putere sigur NU.Cu cat JOCUL E MAI MARE CU ATAT MAI PUTIN TIMP STAU SUPAPELE DESCHISE,DECI SE REDUCE CANTITATEA DE AMESTEC.DECI SCADE PUTEREA MOTORULUI.


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitzaL
post 19 Sep 2005, 21:01
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 September 05




sal all


--------------------
dacia berlina - B 01 FJZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitzaL
post 19 Sep 2005, 21:05
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 September 05




am vazut o intrbare de genu (dece uni spun tachetii si alti culbutori) dupa parerea mea normal se spune ca reglez culbutorii si nu tacheti pt. ca tacheti sunt paharelele alea de stau tijele pe ele


--------------------
dacia berlina - B 01 FJZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitzaL
post 19 Sep 2005, 21:20
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 September 05




probabil ati utat un lucru cei care aveti instalati de gaz pe masini (GPL) reglajul culbutorilor se face la 0,20 - 0,25 iar cei care nu aveti 0,15 - 0,20 [ CAM SCUMPA BENZINA NU?]


--------------------
dacia berlina - B 01 FJZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:06
Forum Renault