DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Achizitionare Solenza

post 26 Mar 2003, 18:04
Post #31





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


o sa incerc si varianta asta. mi-au mai zis si colegii de la servici ca cica daca dai anunt in ziar scapi repede de ea.
....eh... mai la vara o sa o marit


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Mar 2003, 18:11
Post #32


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Insist totusi, biggrin.gif biggrin.gif cea mai rapida solutie e tot cea cu afisu in geam. Asta fiindca omu o vede si poa sa te sune imediat. Cel caruia i-am vandut-o m-a sunat chiar de langa masina, mi-a zis hai domne coboara ca ti-o iau acuma. Am stabilit pretu la telefon, am coborat si am plecat la Udristei unde am facut la aia cu masinile de scris de pe strada contractu si ce hartii mai trebuia, mi-a dat banii si a plecat cu masina. A doua zi dimineata ne-am intalnit la Udriste din nou sa radiez masina si sa-i dau talonu si gata treaba. Pe bune. A fost foarte simplu, si io ma asteptam sa dureze mai mult. Oi fi cerut io prea putin de s-a grabit ala asa smile.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 26 Mar 2003, 18:13
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Si eu (cu sotia, bineinteles) ma gindesc sa facem miscarea DSN -> Solenza, cu toate ca sint multe amanunte in ceea ce priveste masina asta cu care nu pot fi de acord. Dar deocamdata stau sa vad pe viu cum se prezinta.

Apropos de subevaluare, cam cit ofereau aia de la Adras?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Mar 2003, 18:31
Post #34


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Eu nu m-am dus ca am vorbit cu doi prieteni care si-au evaluat masina la ei si din ce mi-au zis la amandoi le subevaluase masina. Unuia dintre ei, care avea o nova pe injectie, i-a oferit cu vreo 15 milioane parca mai putin decat a vandut-o el prin anuntz la ziar. Adrasu avea pe site si o prima evaluare in functie de anu de fabricatie, dadeau niste limite, pretu variind intre aceste limite in functie de starea masinii. Pt. Dacia mea nu puteam sa iau mai mult de 25 sau 30 de milioane parca si io am vandut-o cu 45 de milioane. Asa ca n-ar fi avut nici un rost sa mai pierd timpu cu evaluarea lor. M-am uitat acum la ei pe site si nu mai gasesc pagina aia.
Mi-am amintit acuma ca saptamana trecuta am fost la Meridian si in parcul auto ce era aproape gol din cauza ca nu mai au DSN noi erau mai multe masini, printre care si DSN-uri, cu afisul "Masini de ocazie". Deci se pare ca cumpara si ei masini la mana a doua.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 27 Mar 2003, 10:47
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




intr-adevar e cea mai buna solutie sa pui fis in geam; practic te suna cine o vede, nu mai tre sa stai sa te intalnesti cu el, etc...
sa te duci in targ e nasol, tre sa ai timp sa arzi gazul...cu netul mai merge bine si pe locul 3 ziarul; care o fi mai cititi in ceea ce priveste masinile? roma. libera sau alea de anunturi auto?


tot trec pe calea floreasca, pe langa reprezentanta dacia; inca nu au adus-o s-o puna in vitrina; ce fel de strategie o fi sa circule informatii si cateva poze despre ea si tu sa nu faci nimic; ca cica ar lansa-o mai oficial ca sa zic asa dupa 10 aprilie; pai creste adrenalina in toti asteptand-o, visam la cine stie ce masina fabuloasa si parca vad o desumflare generala; si stiti ca atunci cand cazi de sus te lovesti mult mai rau;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 28 Mar 2003, 08:57
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




am fost la meridian si i-am intrebat daca pot sa dau DSN + diferenta si sa-mi iau o Solenza si se poate. Problema e ca ti-o subevalueaza la greu. Adica pentru o DSN Clima din aprilie 2002 (deci nici macar 1 an vechime) si cu 15000km la bord, nelovita, nenimic imi dadeau 3900 Euro. Cica au de la Dacia niste preturi in functie de vechimea masinii si de kilometrii parcursi. In concluzie pierdeam cam 1800 Euro intr-un an si nu mi-a convenit asa ca m-am hotarit sa mai trag de DSN sa-ai mai scoata banii.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 28 Mar 2003, 14:30
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
am fost la meridian si i-am intrebat daca pot sa dau DSN + diferenta si sa-mi iau o Solenza si se poate. Problema e ca ti-o subevalueaza la greu. Adica pentru o DSN Clima din aprilie 2002 (deci nici macar 1 an vechime) si cu 15000km la bord, nelovita, nenimic imi dadeau 3900 Euro. Cica au de la Dacia niste preturi in functie de vechimea masinii si de kilometrii parcursi. In concluzie pierdeam cam 1800 Euro intr-un an si nu mi-a convenit asa ca m-am hotarit sa mai trag de DSN sa-ai mai scoata banii.


la adras de ce nu incerci?
am niste prieteni care pe un confort de peste un an primesc 4000 euro.
oricum, e putin ce iti ofera meridian, mai ales ca masina e in garantie!
vezi ca pe site-ul de la adras e o grila cu vechimea masinii si cat se da
http://www.adras.ro/rulate.htm


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 28 Mar 2003, 16:45
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




P-asta care o am acum de la Adras am luat-o si nu mai vreau sa am d-a face cu ei.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 28 Mar 2003, 16:46
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
P-asta care o am acum de la Adras am luat-o si nu mai vreau sa am d-a face cu ei.


sa inteleg ca nu ma sfatuiesti sa colaborez cu ei?

eu astept acum solenza ca sa o cumpar


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 28 Mar 2003, 17:24
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




io am cumparat masina din Drumu Taberei, str. Brasov parca. Masina n-a avut probleme, n-a prea intrata apa in ea, a avut toate becurile in bord, usiel se inchideau, dar asta cred ca se intimpla si la alte firme. In schimb la service sint penali, am fost la 2 revizii la ei la 1000 si la 10000 si nu mi-au facut nimic (ca habar n-au). Deci sfatu' meu este ca masina poti sa o cumperi de unde vrei, dar cind ai vreo problema sa nu te duci la Adras.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 3 Apr 2003, 14:29
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




pentru cei care va intrebati ce alte optiuni mai aveti, vizitati site-ul

http://www.apia.ro/preturi.htm

o zi buna


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 4 Apr 2003, 15:57
Post #42


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




articol interesant pe autoshow... despre ceva calculatii de pret, si o oferta-surpriza de la BRD: avans 0% si 72 de luni credit...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 5 Apr 2003, 08:59
Post #43





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am fost ieri la un dealer, care mi-a spus ca din momentul comenzi ar mai dura cam o luna jumatate, poate ceva mai mult pina vine masina. Ca cica nu fac fata. Stie careva daca asta e valabil la orice dealer, sau la unii mai aglomerati.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 5 Apr 2003, 10:08
Post #44


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




este la fel peste tot deoarece , din cate stiu eu, stocul de dacia, nai nou, este la comun , asa ca ...


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 5 Apr 2003, 16:26
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Aglomarea e doar la inceput ... pentru ca sunt multi care vroiau sa-si ia masina (DSN) ... si au stat chiar si 6 luni dupa Solenza (eu de exemplu tongue.gif). Dar sunt sigur ca dupa un timp lucrurile vor intra in normal si sper ca vor aparea chiar si reducerile biggrin.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 5 Apr 2003, 16:51
Post #46





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


QUOTE
Aglomarea e doar la inceput ... pentru ca sunt multi care vroiau sa-si ia masina (DSN) ... si au stat chiar si 6 luni dupa Solenza (eu de exemplu tongue.gif). Dar sunt sigur ca dupa un timp lucrurile vor intra in normal si sper ca vor aparea chiar si reducerile biggrin.gif


Si mie mi se pare firesc ca pretul cu care se intra pe piata sa fie mai mare, si apoi sa apara reducerile. Daca nu ar fi asa, cu preturile actuale ale Solenzei nu stiu cum ar putea sa apara o masina mai buna si mai ieftina (aia de 5000 E) la acelasi producator. E clar ca solenza va avea, pe termen mediu, un pret in scadere, iar reducerile vor culmina la sfarsitul anului viitor. Pe de alta parte, avind in vedere cererea mare, peste capacitatea actuala de productie, daca ea se mentine si nu apar stocuri, atunci o marire de pret e foarte logica. Cu alte cuvinte, nu va mai inghesuiti sa o luati, mai asteptati un pic, ca sa nu li se urce nasul pe sus si sa mai adauge o suta doua de euro. (Vorba aia, se sta la coada si pe neve).

Pina la urma, solutia ca pretul sa scada repede ar fi sa se gaseasca niste defecte smile.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
cats
post 5 Apr 2003, 18:08
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




Mai fratilor,

Crede careva dintre voi ca masina de 5000€ ca avea vreo optiune pe ea? Cred ca realizati ca cea mai ieftina versiune nu va avea decat optiunile pe care le are acum SLZ Confort (care oricum, costa doar 5100€). Poate pentru un full option (adica tot ce va putea oferii Dacia) pretul va ajunge undeva la nivelul Cielo, daca nu mai sus.
Din campaniile pe care le-am vazut pana acum la alte auto (vezi C3) sau chiar si Dacia, dupa ce un nou model intra pe piata (dupa 4-5 luni) pretul nu va scadea (pare cam ilogic) ci din contra, va creste usor (cazul C3) sau standardul nu va mai fi acelasi (Dacia). Abia cand produsul intra pe o panta descendenta (scad vanzarile, apar alte auto din aceeasi clasa) se poate vorbi de o scadere a pretului (vezi Daewoo).

Apropos de incapacitatea inginerului roman, toate accesoriile pentru BMW si Mercedes sunt realizate in Romania (pe undeva langa Brasov), piesele pentru Turbo in cazul majoritatii autoturismelor de renume (Mercedes, Audi, BMW, Renault etc etc) sun realizate de o fabrica din Bucuresti iar turbocompresoarele pt VW vor fi facute tot in Bucuresti (incepand cu vara acestui an). Aceste doua exemple spune ca nu ing. roman e idiot ci din contra. Idioti sunt cei de la conducerea intreprinderii Dacia, care nu fac (sau nu au facut) altceva decat sa-si umfle Buzunarele fara a creste vre-un nivelul de satisfactie al romanului de rand.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 5 Apr 2003, 18:10
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
masina de 5000&#8364
era de fapt 5000 EURO dar va ca nu mi-a recunoscut caracterul (ALT + 0128)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 9 Apr 2003, 15:25
Post #49





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


atentie!!!!! totii dealerii imbraca haine noi pentru evenimentul de maine, masinile au sosit la showroomu-ri suntacoperite cu prelata,balonase peste tot, benere noi, tot tacamul, dar sa vedem ce va iesi


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Conny
post 9 Apr 2003, 15:34
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




pentru cei care vreti sa isi ia masina pe credit.
incercati si la Raiffeisen!
mie mi se par bune conditiile si pana acum inclin spre ei


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 9 Apr 2003, 15:58
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Pai zi si tu conditiile te rog (ce stii). Thx. In special cum e cu girantii ... ca pana la urma e tot una ca e 8% sau 10% dobanda (in valuta).


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 9 Apr 2003, 16:15
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Pai zi si tu conditiile te rog (ce stii). Thx. In special cum e cu girantii ... ca pana la urma e tot una ca e 8% sau 10% dobanda (in valuta).


asta e misto! ca poti gira cu masina! ca si eu am probleme cu girantii!
gasesti pe site. www.raiffeisen.ro
iar in rezumat:
15% avans,
full Casco la UNITA (obligatotiu si eu nu stiu nimic de ei, dar presupun ca aflam pe aici):2% din valoarea masinii si se plateste la inceput;
se mai da 2% taxa de administrare credit (brd are 3%) si taxa de inregistrare credit 700000 lei. eu am calculat ca pe langa avans trebuie sa dai aprox 10 mil in momentul inceperii actiunii (nu cred ca difera mult fata de brd).
dobanda: 23% lei si 9% valuta

daca suni la 0800 802 02 02 (tel verde) intre 8-20 iti explica ei f multe.
eu le-am spus exact ce bani am si cum stau si mi-au calculat rata pe 2 si pe 3 ani. Mie mi se par OK pana acum. Ei spun chiar ca preacceptarea creditului se poate face telefonic!

bafta! daca mai e ceva ...vorbim


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 9 Apr 2003, 18:20
Post #53





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Si mie mi se pare super Ok Raiffeisen. Mai ales la faza cu girantii. In plus, fata de alte banci, nu cer ca pe adeverinta de salariu sa fie clauza aia ca firma sa se oblige sa ii instiinteze cu privire la schimbarile din cartea de munca si eventual sa iti retina din salariu. nu stiu cum e la voi, dar firma la care lucrez nu accepta asemenea clauze.

La Raiffensen mai e o problemuta. Ei calculeaza un buget de cheltuieli lunar. Daca nu ai casa proprietate, daca stai cumva cu chirie, trebuie sa ai viza de flotant si sa aduci contractul de inchiriere pe perioada pina la sfarsitul creditului. Si sa se vada cit platesti chirie. asta iti scade din suma pe care ti-o imprumuta. Eu facusem un calcul ca-mi mai trebuie 4300 si dupa ce le-am spus ca stau cu chirie, si am introdus o suma modica ca si chirie (500.000- as vrea eu), a mai scazut suma care urma sa o iau cu 200 euro.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Conny
post 10 Apr 2003, 08:39
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




mda! nu stiam faza cu chiria! ca nici eu nu am proprietate. am un contract de comodat dar pe o perioada cam scurta.
vreau sa merg azi la banca sa vad despre ce e vorba!


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 10 Apr 2003, 09:06
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




http://www.no-cash.ro/ofert/credite.html?P...cc189e75c9d12f4

mai multe despre credite la masini! parerea mea e ca nu sunt toate actualizate


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 10 Apr 2003, 10:10
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
http://www.no-cash.ro/ofert/credite.html?PHPSESSID=bceddfcc189e75c9d12f4

mai multe despre credite la masini! parerea mea e ca nu sunt toate actualizate


Pai la RAIFFEISEN zice ca: solicitantul are nevoie de un contract de garantie reala mobiliara asupra autoturismului achizitionat.. Ce e cu garantia mobiliara? Ca doar nu garantez cu casa sad.gif

Si e actualizat martie 2003.
Conny?


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 10 Apr 2003, 10:12
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




[quote="Wolfmark"][quote]http://www.no-cash.ro/ofert/credite.html?PHPSESSID=bceddfcc189e75c9d12f4

mai multe despre credite la masini! parerea mea e ca nu sunt toate actualizate[/quote]

Pai la RAIFFEISEN zice ca: solicitantul are nevoie de un contract de garantie reala mobiliara asupra autoturismului achizitionat.. Ce e cu garantia mobiliara? Ca doar nu garantez cu casa sad.gif

Si e actualizat martie 2003.
e mobiliara si nu imobiliara! e pe masina nu pe imobil (casa!)
eu asa inteleg! iar pe site-ul lor asa zic! oricum ma duc azi la banca sa vorbesc cu ei: ce am ce nu am, ce dau ce primesc. si iti mai spun


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 10 Apr 2003, 10:16
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Da, cred ca ai dreptate smile.gif Ideea e ca BRD-ul parca chiar cere garantii imobiliare.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 10 Apr 2003, 10:22
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Da, cred ca ai dreptate smile.gif Ideea e ca BRD-ul parca chiar cere garantii imobiliare.


BRD nu cere garantii imobiliare la achizitzionarea unui automobil dacia solenza. Eu am facurt rate pt 30% din vloare (ca aveam 70%) la BRD si mi-au cerut adeverinta de salariu , doi giranti, salariul meu net trebuie sa fie dublul ratei! ATAT !!!! dezavantajul e ca trebie sa platesti CASCO la banca si o taxa de admnistrare a creditului de cca 3% din valoare dobanda este la SOLD si in momentul de fata e de 25% laugh.gif up.gif 124.gif


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 18 Apr 2003, 09:40
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




Hai sa va spun ce am aflat de la astia de la AutoCobalcescu. Cand mi-am comandat masina le-am spus ca vreau sa imi pun alarma pe ea si ca daca se poate as vrea sa fac asa comanda. Mi-au raspuns ca nu pot sa imi spuna inca nimic sigur de alarma pentru ca cei de la Dacia au spus ca vor da ei alarmele lor, dar nu se stie cand, iar daca se monteaza alte alarme neautorizate de ei (!?) se pierde garantia masinii. Asta inseamna ca nu poti sa iti repari masina in garantie decat la cei care ti-au montat alarma si ca alti dealer s-ar putea sa nu accepte.

Stiti ceva despre asta?


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 01:05
Forum Renault