DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> indrumari

alexnbogdan
post 17 Aug 2013, 12:06
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 June 12
From: alexandria




va salut! aseara in bucuresti mi-a fost retinut talonul pentru folie pe fata,mentionez ca folia era autorizata si montata de catre service,cu cea mai mare opacitate.Fiind obosit la ora 5 dimineata am semnat fara sa realizez.Intrebarea mea este,unde fac contestatia,in orasul cu pricina sau unde am domiciliul?contestatia o fac deoarece consider ca a fost un abuz.Multumesc


--------------------
dacia supernova 2003 - TR 01 PUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 17 Aug 2013, 12:18
Post #2


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Daca nu are transparenta 73%, la revedere.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnbogdan
post 17 Aug 2013, 12:28
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 June 12
From: alexandria




ca expresie"e foaie de ceapa"...se vede...nu este neagra...este cea data de cel care omologheaza.Intrebarea este daca se merita sa dau in judecata sau accept pur si simplu "abuzul"asa il consider atata timp cat am acte pentru folie si aceasta este in regula


--------------------
dacia supernova 2003 - TR 01 PUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 17 Aug 2013, 15:28
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu





citat din RNTR1 :
"Geamurile vehiculelor trebuie să fie omologate și să poarte marca de omologare în conformitate
cu Directiva 92/22/CEE2) cu modificările ulterioare sau cu Regulamentul 43 CEE-ONU3).
Condiția se consideră îndeplinită și de către geamurile care sunt omologate conform normelor
SAE sau DOT.
Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o
transparență de cel puțin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor. Câmpul de
vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale față și luneta.
În cazul în care vehiculul este dotat și cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din
câmpul principal de vizibilitate.
În cazul în care geamurile vehiculului au o transparență modificată față de cea stabilită prin
marcajul de omologare, se urmărește ca stratul aplicat ulterior să fie uniform și să nu creeze distorsiuni.
De asemenea, tratamentul electrochimic sau foliile de protecție aplicate pe geamuri trebuie să fie
certificate și marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai în ateliere autorizate
potrivit legii.
Aceleași condiții se aplică motociclurilor carosate și tractoarelor"

Deci ai voie sa pui folii pe fata atat timp cat se asigura o transparenta totala(geam+folie) de minim 70%



--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnbogdan
post 17 Aug 2013, 16:44
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 June 12
From: alexandria




QUOTE(Maskatu @ 17 Aug 2013, 15:28)
citat din RNTR1 :
"Geamurile vehiculelor trebuie să fie omologate și să poarte marca de omologare în conformitate
cu Directiva 92/22/CEE2) cu modificările ulterioare sau cu Regulamentul 43 CEE-ONU3).
Condiția se consideră îndeplinită și de către geamurile care sunt omologate conform normelor
SAE sau DOT.
Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o
transparență de cel puțin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor. Câmpul de
vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale față și luneta.
În cazul în care vehiculul este dotat și cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din
câmpul principal de vizibilitate.
În cazul în care geamurile vehiculului au o transparență modificată față de cea stabilită prin
marcajul de omologare, se urmărește ca stratul aplicat ulterior să fie uniform și să nu creeze distorsiuni.
De asemenea, tratamentul electrochimic sau foliile de protecție aplicate pe geamuri trebuie să fie
certificate și marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai în ateliere autorizate
potrivit legii.
Aceleași condiții se aplică motociclurilor carosate și tractoarelor"

Deci ai voie sa pui folii pe fata atat timp cat se asigura o transparenta totala(geam+folie) de minim 70%
*


geamurile au minimul de transparenta,sunt montate corect cu stante..pur si simplu nu au gasit alt motiv de care sa se lege


--------------------
dacia supernova 2003 - TR 01 PUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 17 Aug 2013, 22:44
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




QUOTE(alexnbogdan @ 17 Aug 2013, 13:06)
va salut! aseara in bucuresti mi-a fost retinut talonul pentru folie pe fata,mentionez ca folia era autorizata si montata de catre service,cu cea mai mare opacitate.Fiind obosit la ora 5 dimineata am semnat fara sa realizez.Intrebarea mea este,unde fac contestatia,in orasul cu pricina sau unde am domiciliul?contestatia o fac deoarece consider ca a fost un abuz.Multumesc
*



Nu are relevanta faptul ca ai semnat pv. Poti contesta in termen de 15 zile calendaristice de la data intocmirii/inmanarii pv la judecatoria pe raza careia isi are sediul social sectia unde este angajat organul constatator. Daca organul nu are proba foto-video, plangerea contraventionala va fi admisa 100% de instanta. Eu iti sugerez sa inregistrezi si o plangere penala pe numele organului pentru abuz in serviciu. Asta repet, in ideea in care ai zis ca folia ta este omologata, iar organul nu dispune de probe. Iti urez multa bafta si determinare. Nu trebuie iertati banditii astia!


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnbogdan
post 18 Aug 2013, 08:09
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 June 12
From: alexandria




QUOTE(ciponex @ 17 Aug 2013, 22:44)
Nu are relevanta faptul ca ai semnat pv. Poti contesta in termen de 15 zile calendaristice de la data intocmirii/inmanarii pv la judecatoria pe raza careia isi are sediul social sectia unde este angajat organul constatator. Daca organul nu are proba foto-video, plangerea contraventionala va fi admisa 100% de instanta. Eu iti sugerez sa inregistrezi si o plangere penala pe numele organului pentru abuz in serviciu. Asta repet, in ideea in care ai zis ca folia ta este omologata, iar organul nu dispune de probe. Iti urez multa bafta si determinare. Nu trebuie iertati banditii astia!
*


Probe Nu are, ideea este de banii Cheltuiti, Nu sunt din bucuresti, iar in cazul procesului fiecare amanare inseamna 1mil Pentru mine, adica as ajunge tot La suma La care este amenda.. .inca o intrebare, La Rar imi verifica toata masina sau doar fapta pentru care a fost retinut talonul, si ce suma platesc si acolo?


--------------------
dacia supernova 2003 - TR 01 PUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 Aug 2013, 08:40
Post #8


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




"Certificatul de inmatriculare se restituie doar proprietarului sau in lipsa acestuia unei persoane desemnate prin procrura notariala la incetarea motivului pentru care documentul a fost retinut.
Pentru a reintra in posesia certificatului de inmatriculare retinut, titularul acestuia trebuie sa se prezinte la sediul Serviciului Politiei Rutiere sau dupa caz Brigazii Rutiere, la ghiseul de restituiri certificate, avand asupra sa urmatoarele documente :

Pentru persoane fizice:
buletinul sau cartea de identitate;
dovada de retinere a certificatului de inmatriculare original;
actul de identitate a delegatului original + copie;
actul din care rezulta incetarea motivului retinerii original + copie;
Pentru persoane juridice:
actul de identitate a delegatului original + copie;
dovada de retinere a certificatului de inmatriculare original;
actul din care rezulta incetarea motivului retinerii original + copie;
delegatie adresata Serviciului Politiei Rutiere sau dupa caz Brigazii Rutiere (original) din partea societatii detnatoare, a societatii de leasing sau a societatii utilizatoare (este necesara si o copie a contractului de leasing).
Placutele de inmatriculare retinute se restituie de catre Serviciul de Politie Rutiera a judetului pe raza caruia s-a constatat fapta sau dupa caz, Brigada Rutiera - Bucuresti."

18 Aug 2013, 09:44:
Si citeste si aici.
www.daciaclub.ro/retinere-talon-t158454.html

This post has been edited by Maskatu: 18 Aug 2013, 08:44


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 18 Aug 2013, 11:01
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




QUOTE
Probe Nu are, ideea este de banii Cheltuiti, Nu sunt din bucuresti, iar in cazul procesului fiecare amanare inseamna 1mil Pentru mine, adica as ajunge tot La suma La care este amenda


Redactezi plangerea frumos de acasa, o pui in 2 exemplare intr-un plic pe adresa judecatoriei (recomandata cu confirmare de primire) si soliciti judecata in lipsa. Nu este nevoie sa mergi la fiecare termen. Despre ce costuri vorbesti? Mai mult, fiecare leut platit constituie cheltuieli de judecata pe care le poti solicita si proba cu chitante. Nu te lasa! Insist si pe o plangere penala, pt ca prea s-au obisnuit capetele astea de creta cu abuzurile. Daca toti am luat atitudine, sigur am reusi o schimbare de optica in ceea ce inseamna conduita agentului de politie.


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnbogdan
post 18 Aug 2013, 13:22
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 5 June 12
From: alexandria




Am inteles si m-am mai interesat, sanse am, doar ca a mai aparut o problema, anul acesta dau La subofiteri si In caz ca nu intru la anul am toate sansele sa mi se respinga dosarul din cauza procesului


--------------------
dacia supernova 2003 - TR 01 PUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciponex
post 19 Aug 2013, 23:21
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 November 07
From: Iasi




Asta ar insemna un alt abuz, dar nu m-ar mira. Acu, chiar depinde de tine. dreptul de a cauta dreptatea in instanta este garantat fiecarui cetatean, deci nu ar trebui sa fie conditionat de o profesie sau de un examen sau orice altceva. Dar... traim in Romania...


--------------------
Dacia SupeRNova clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:25
Forum Renault