DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cat mai valoreaza azi o SN

mafiozzo
post 9 Mar 2014, 22:33
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




Salut la toti/toate, fiind fost propietar de supernova... ultimu timp mi s-a cam facut dor de ea, nu cred ca mai e in circulatie sau poate e dar in fie, ma gandesc sa-mi achizitionez una, doar asa pentru ca din punt de vedere al motorului am fost f multumit. nu o voi folosi ca masina de zi cu zi cel mai probabil i voi face o gramada de imbunatatiri insa de data asta nu o voi mai vinde, probleme le stiu, nu ma intereseaza la ce sa fiu atent, dar habar n-am cat ar merge? A da... mai e timbru mediu, cat e la sn?


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu myl
post 9 Mar 2014, 22:44
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 6 August 13




cred ca pe la 700 -900 de coco nu sunt sigur.


--------------------
dacia supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 9 Mar 2014, 22:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




daca vrei sa faci imbunatatiri uita-te primadata la starea masinii si in special a caroseriei...asa poti sa iei o coptura si cu 300 euro....


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 9 Mar 2014, 23:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




stiu vesnica problema a ruginei, repet stiu la ce sa ma uit, ce nu stiu cat ar fi taxa[timbru mediu] neaparat vreau sa fie trecuta pe mine, si pret care ar fi cel mai corect, pentru ca ce vad pe net variaza mult de la 1000lei pana la 3000 lei. In cazu in care as alege una ieftina..atunci intra in calcul o restaurare

This post has been edited by mafiozzo: 9 Mar 2014, 23:06


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 9 Mar 2014, 23:07
Post #5


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu merita. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 9 Mar 2014, 23:24
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




da, dar o sa intre la categoria hobby, Sn fiind prima mea masina.. la 18 ani.. pana...am facut destui km cu ea fara probleme, poate e o prostie da, dar atunci cuvantu hobby n-ar avea definitie


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 10 Mar 2014, 00:43
Post #7


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




e scumpa taxa...spre 1000 de euro din cate stiu eu...dai mai mult pe taxa ca pe masina...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Mar 2014, 06:14
Post #8


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu merita o asemenea investitie. Daca ai bani de aruncat, cauta o masina care sa nuvaiba hibele supernovei. Sa ploua in ea, sa fie mancata de rugina, sa trosneasca din toate incheieturile, etc. Orice i-ai face, tot dacie ramane. Poti sa o vopsesti, sa o antifonezi, sa ii pui scaune de bmw, sau de renault, sa ii pui ceasuri de logan, ea tot o dacie obosita, cu tabla din conserva de pateu va ramane. Piesele pentru ea incep sa dispara incet dar sigur, asa ca mai bine te abtii. Taxa era 2000 de euro, mke atat imi arata cand ma jucam pe calculatoru anaf, evemtual intra si vezi acolo. Supernove gasesti pe autovit si cu 500 de euro.





--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 10 Mar 2014, 07:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




apoi maskat, cu comentu ala m-ai descurajat, ideea e ca supernova imi e la suflet dar cu taxa 2000 euro, chiar asa sa arunc banii n-am..excroc guvern mai avem...iar la capitolu probleme, tablaria da, am fost foarte nemultumit insa la capitolu motor, sta chiar f ok, a da..o sa incerc sa iau legatura cu persoana careia i-am vandut sn mea, iar in legatura cu taxa...si-a inmatriculat cineva recent o supernova? ca pe siteuri.. in opinia mea nu iti spune corect...


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Mar 2014, 09:02
Post #10


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




700 de euro pentru o super nova din 2001 si 1400 pentru una din 2003. Atat arata acum pe calculatorul anaf. Stai linistit ca nu cred ca si-a inmatriculat cineva super nova sa fi achitat sumele astea destul de mari.

Si mie imi este de suflet masina asta si dupa cum am spus in mai multe topicuri, nu o voi da orice ar fi, insa trebuie sa fiu realist. La fel si tu. Intr-un fel lucrezi la o masina unde nu ai probleme pe partea mecanica, nu ai probleme pe partea de caroserie, insa vrei tu sa ii aduci mici modificari... o statie, un subwoofer, o evacuare sport, un chip tuning, si altfel lucrezi cu una care nu are un minim de confort si un minim de dotari de siguranta... abs (de esp nu mai zic), si macar 2 airbag-uri.

Tine cont ca suntem totusi in 2014 si chestiile astea sunt deja in dotarea standard pe mai toate masinile, de cativa ani buni incoace.

Degeaba are motorul brici daca tabla de pe langa el se dezintegreaza la fiecare an. O masina trebuie sa aiba in primul rand tabla buna. Degeaba ai motor competent daca tabla pe care sta se roade dupa fiecare iarna.

Daca vrei neaparat cauta una din 2001 sau 2000 (daca este mai veche taxa este mai mica), si o scoti in maxim 300-400 de euro, astfel incat cu taxa sa nu sara de 1000-1200.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 10 Mar 2014, 12:46
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




pai daca o cumpara acuma, si o restaureaza in cativa ani... hopa si taxa va fi mult mai mica !

dar eu personal cred ca nu va iesi nimic, e doar asa de dragul discutiei... de ce?
pai de calculatoare taxa e plin netul cel de la anaf fiind cel mai sfant, netul deasemenea e plin de masini de vanzare, deci toate raspunsurile exista

diferenta dintre fantezie si realitate se vede intre topicurile care incep cu poze cu obiectul muncii si/sau lucrari vis a vis de cele care incep cu naratiune si care se opresc brusc la punctul culminant cand trebuie sa se materializeze cumva

eu inteleg hobbyul de mic mecanic, tocmai mi-am comandat trusa: http://mercador.ro/oferta/trusa-scule-mann...ia-ID13Msr.html tocmai pentru ca la masina curenta imi efectuez singur lucrarile necesare din cauza ca sunt mai multumit de munca mea decat a altuia, dar sunt realist si stiu ca restaurarea unei masini nu e la indemana si/sau buzunarul oricui

This post has been edited by danciusergiu84: 10 Mar 2014, 12:48


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 10 Mar 2014, 13:35
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




si eu sunt de parere ca nu merita.
sunt de parere ca fiecare trebuie lasat sa faca ce-i place....si mie imi place sa mesteresc cu cheia in mana, am scule, truse de chei cumparate, dar sunt de parere ca supernova nu este inca o masina in care sa bagi bani si nu stiu daca va fi vreodata...d'aia ar fi bine ca cine le mai are si sunt in stare buna sa le mentina la fel, dar sa o cumperi pe bani si sa mai platesti si taxa nu mi se pare ok....totusi se poate recupera taxa pt ca si asta nu este conform cu normele ue(eu asa am inteleles)...sfatul meu este sa cauti altceva, daca tot suntem pe daciaclub incearca sa cumperi o dacie 1300...in stare buna o 1300 chiar merita...si eu cochetez cu ideea dar am si alte fieratani pe cap...am un samurai care merge ca nebunu pe dealuri si sunt cuprins de febra offroad-ului...am in plan un buggy homemade...dar in supernova mea n-as mai baga bani.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donlucyan
post 10 Mar 2014, 14:06
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.726
Joined: 28 March 11
From: Valenii de Munte-Ploiesti




Salut.
Sambata un prieten si-a vandut supernova din 2001 cu 800e .Cel care a cumparato a zis ca o inscrie pe numele lui si va da 18 mil pe taxa .Arata ok fara prea multa rugina, si merge foarte bine la 170000km .Daca gasesti una ok si la pret si la tabla si sa mearga bine eu zic ca ar merge. S
Sau poate gasesti vreo supernova la un prieten si nu o mai inscri pe numele tau si va fi mult mai ok.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Opel Vectra C GTS 1,4MPI-2003 75CP 2005-2.0 TDI 160cp - PH-40-Secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 11 Mar 2014, 07:05
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




18 mil pe taxa e acceptabil, si mai mult ca sigur voi cumpara fosta mea supernova, cate amintiri...o alegere buna n-am zis niciodata ca e, dar repet, va fi un hobbby, am masina cu care sa umblu zi de zi, ea va fi doar asa..ca e la suflet, cand am vandut-o si mi-am cumparat alta nu aveam resurse sa le tin pe amandoua dar acum e alta situatia, sper doar sa o vanda actualu propietar, am noroc ca i-am luat adresa unde sta atunci cand i-am vandut-o.


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Mar 2014, 09:52
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu stiu unde a vazut el 1800 de lei. Pe calculatorul anaf daca pun euro 2 (unde nu conteaza emisiile), cu vechime de peste 14 ani, imi arata 490 euro la 1400 cmc. 490 de euro indeamna aproape 2200. Insa asta doar daca masina este mai veche de 14 ani. Cum supernovele se fabrica din 2000, cea mai veche ar intra la 13 inclusiv 14 ani vechime, si taxa afisata este 539 euro.

La una din 2003 taxa afisata este 1300 euro.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Mar 2014, 10:40
Post #16


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Cumpara-ti omule linistit masina daca asta-ti doresti. Faci vanzare-cumparare, si apoi o tii radiata pana o restaurezi asa cum iti doresti. Daca n-ai puhoiu de bani sa bagi deodata in cazan o sa te tina minim 2-3 ani si deja o sa-ti micsorezi foarte mult taxa.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:07
Forum Renault