DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

152 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau sa-mi cumpar bicicleta.

VladG
post 9 Oct 2007, 16:50
Post #31


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(radian @ 9 Oct 2007, 14:53)
Argon, alea pana in 1000 RON sunt chinezarii mai rasarite (sau eventual produse indiene). Ca fapt divers, in categoria asta de pret pana si cele aduse din Germania (ma refer la bicicletele noi) sunt tot chinezarii (cu sanse mari sa fie fabricate chiar la Deva...).
*



Ei, nu-i chiar asa. Eu mi-am luat cu vreo 500E (incluzand si de vre 100E accesorii) un KETLER Light Rider NOU si am ramas impresionat de calitate.
Am avut mai inainte un DHS, cu cadru de aluminiu, de care nu am fost deloc multumit.

Am dat ceva bani, dar diferenta e de la cer la pamant: cum e reglata, cat de usor merge, cum schimba TOATE pinioanele si foile fara zgomot si precis, vopseaua, etc.
De altfel schimbatul vitezelor e punctul cel mai deranjant la pocnitorile din supermarket. Daca tot iti iei una de acolo, macar ia una cu reglaj manual (nu step by step), caci altfel te imbolnavesti de nervi de la tacanit.

L.E: Uite la asta ma refeream. E o bicicleta perfecta de oras + iesiri la iarba verde smile.gif
http://www.fahrrad.de/fahrraeder/crossraed...er-06/2877.html

Mai gasesti pe site si alte variante, unele chir mai ieftine bine, dar "de marca".
Daca gasesti pe cineva sa ti-o si transporte in tara, scutesti niste bani...

This post has been edited by VladG: 10 Oct 2007, 08:29


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 9 Oct 2007, 17:13
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Mai, eu la Pegas la un moment dat am pus roata spate de MTB cu schimbator shimano si am pus si foaie din aia cu 3 pinioane la pedale. Aveam reglaj continuu la viteze, adica ma uitam in jos sa vad pe ce foaie sunt si pe ce pinion smile.gif
Roata aia cu tot cu pinioane si foaia le-am luat de la magazinul de langa Gara de Nord unde era o reprezentanta Daewoo, acum vroe 10 ani.

This post has been edited by nh1980ro: 9 Oct 2007, 17:14


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Oct 2007, 18:34
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




nh1980ro
Cum ti-au mai zis si altii, fereste-te de ce gasesi la hypermarket. Chiar n-are rost sa dai banii pe ele. Tin minte ca odata m-am uitat mai atent la niste biciclete si pinioanele efectiv cred ca erau din tabla de conserva. Cam asta e calitatea. Adica cea mai prosta tehnologie chinezeasca adusa sa-i prosteasca pe fraeri.
Pentru ce iti trebuie tie, la fel, renunta la suspensii, frana pe disc si alte minuni.
Daca ai timp, du-te si in Pantelimon la magazinul lui Mircea http://www.assport.ro/.
Nu te speria de ce vezi pe site, ca are si biciclete normale.
Eu de vreo 5 ani de zile il frecventez (revizii, piese) si sunt extrem de multumit.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 9 Oct 2007, 18:36
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Ok, multumesc pentru informatii.
O sa ma duc tot la assport, dar am inteles ca mai au un magazin pe la Unirea, e mai aproape ala.
M-am uitat si eu la alea din Carrefour si aveau deja rugina pe pinioane si schimbatorul nu parea sa mai miste, asa ca m-am lamurit cu alea de prin supermarketuri.

This post has been edited by nh1980ro: 9 Oct 2007, 18:38


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Oct 2007, 19:46
Post #35


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(VladG @ 9 Oct 2007, 16:50)
Ei, nu-i chiar asa. Eu mi-am luat cu vreo 500E (incluzand si de vre 100E accesorii) un KETLER Light Rider NOU si am ramas impresionat de calitate...


Ba e chiar asa... Asta in ideea ca accepti ca 500 EURO + 100 EURO > 1000 RON... rolleyes.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 9 Oct 2007, 20:06
Post #36


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




nh1980ro,

Felicitări pentru alegere.
Când cumperi o bicicletă în primul rând trebuie să spui la ce vrei s-o folosești:
-mergi prin oraș, la servici, cumpărături, treburi;
-te plimbi în timpul liber prin parc, la munte, etc.
-vrei să faci mulți kilometri pe șosele;
Bănuiesc că e vorba de a doua variantă, eventual și puțin din prima.
Apoi contează ce buget ai.
Apoi, unii vor musai nouă, alții acceptă și folosită, dacă-i bună.
Cum au spus și alții, DHS și Firs Bike, cu toate clonele lor (Aktiv, Rich și altele asemenea care or mai fi) NU sunt biciclete.

Atenție, nu tot ce strălucește e bun; nu tot ce e ștanțat Shimano e de calitate.

Înregistrează-te pe www.ciclism.ro și ai să primești sfaturi complete.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 9 Oct 2007, 20:13
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Ia-ti cate una la 300 ron pe an si de o mie de euro conduci biciclete 10 ani. Sau vinde masina si ia-ti de 5000 de euro o bicicleta cu climatronic, cutie hidramata, abs, airbag si multiple alte optiuni. Pentru ca e clar: parerea tuturor este ca te fraieresti daca iei o bicicleta ieftina. Cel putin pe mine m-au convins.


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Oct 2007, 20:26
Post #38


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 9 Oct 2007, 16:41)
Si cred ca ma princep sa mai schimb cate un sabot de frana , un rulment ceva. Totul e sa nu se rupa cadrul (nu sunt foarte gras biggrin.gif).
*

Pai daca iti merge mana si mintea, fa-o din bucati.
Cadrul n-ai de ca sa-l iei nou si apoi iti pui rotile, deraioarele, franele, etc.-urile... care le vrei tu. Sunt destule piese sh pe sit-ul postat de lulu mai sus, unele folosite putin si pret destul de bun.
Poti sa te documentezi toata iarna si sa-ti iei piesele pe rand, unele noi, unele sh si sa incropesti o bicicleta buna, care sa nu te chinuie la pedalat si sa repari mereu la ea.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 9 Oct 2007, 20:46
Post #39


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




Incearca si aici


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giurisici Fabian
post 9 Oct 2007, 21:48
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.123
Joined: 17 January 06
From: B de la Bucale




incearca la magazinul Obor pe partea cu parcarea chiar cum incepe magazinul e un raion cu biciclete ,eu de acolo mi-am luat bicicleta marca DHS cu suspensii si pe fata si pe spate.
mi-am ales-o pe care am vrut , baiatul de acolo a verificat daca sunt toate cele stranse, am platit-o ,sus pe ea (bicicleta biggrin.gif )si la plimbare.
nu am avut nici o problema deloc si ce imi place ca nu are joc la suspensia fata acolo unde intra tevile alea una in ala fata de cum am vazut la altele de am zis ca ma arunca in cap.
acum tanjesc la una cu frane pe discuri fata/spate wub.gif
http://www.dhsbike.ro/ cea cu codul 2649
de cate ori a fost zapada iarna am iesit sa ma plimb iar intr-o seara se facuse pe jos zapada batatorita care incepuse sa luceasca a gheata , erau doi batranei sot si sotie,cand m-au vazut blink.gif blink.gif amandoi ;batrana zice:Maica noi deabia ne tinem pe picioare de ghetus si tu esti pe bicicleta laugh.gif

This post has been edited by Giurisici Fabian: 9 Oct 2007, 22:05


--------------------
Dacia Logan II 1.5DCI Laureat 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 9 Oct 2007, 22:38
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




pai daca mergi putin cu ea si nu vrei performante normal ca nu s-a stricat.dar cand incepi sa ceri mai mult trebuie sa si platesti corespunzator.

oricum reala problema ar fi hotii. ca daca se strica o bicla ieftina e la fel de ieftin si sa o repari.tine putin dar se repara ieftin.insa e foate riscant sa o lasi legata cateva ore de un stalp. in paris de ex. am vazut sute de bicle lasate noaptea legate pe langa stalpi pe trotuare.mi s-a parut incredibil.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giurisici Fabian
post 10 Oct 2007, 09:22
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.123
Joined: 17 January 06
From: B de la Bucale




pai de unde sti tu ca nu merg cu ea dry.gif ,cate borduri a incasat si totusi rotile sunt perfect centrate


This post has been edited by Giurisici Fabian: 10 Oct 2007, 09:23


--------------------
Dacia Logan II 1.5DCI Laureat 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 10 Oct 2007, 09:32
Post #43


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Omul nu vrea sa dea o carca de bani si nici nu vrea sa ia o basina precum dhs,rich,first bike. Asadar solutia e simpla: cele mai ieftine biciclete bune sunt neuzer altrix. Gasesti in Cora militari. Eu acolo am vazut pe la vreo 400 de lei cheala total. Deci fara artificii gen discuri de frana, suspensii. E doar o bicicleta ieftina si fiabila. Si pentru ce vrei tu eu cred ca e alegerea perfecta.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Oct 2007, 09:44
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(nh1980ro @ 9 Oct 2007, 13:27)
Pai mai schimb din piesele care se uzeaza, nu vreau sa ma tina bicicleta 100 de ani, si daca mi-o fura 'baietii' asta e, n-as vrea sa-mi fac CASCO la ea ..smile.gif
*


La o bicicleta buna nu prea trebuie sa schimbi piese, cel mult sa o gresezi si sa mai schimbi vreun cauciuc uzat.
Biciclete Tohan se mai gasesc? Stiu ca arata comunist rau, dar am mai multa incredere in fieroangele alea vechi decat in astea de acum.
Am avut pe vremuri un Pegas cu sa lunga, cu care numa nu m-am suit in copaci, in afara ca se descentrase roata pe spate nu avea nimic, nici pana n-am facut la ea, si apoi un MTB luat din Metro acum 10 ani, la care mi-a cedat clicketul dupa 2 luni, am schimbat butucul cu totul, si la care nu plecam la drum fara trusa de scule, mereu mai aveam ceva de reglat, niciodata nu stateau sabotii de frana cum trebuia, eram expert in centrat roti, nici creta nu-mi trebuia, mi s-a spart cuveta (carcasa care tinea bilele de rulmenti) franele n-au blocat niciodata, pedalele s-au spart in cateva saptamani, din plastic fiind, am pus apoi pedale romanesti, sanatoase, etc, etc. Pot sa zic ca mai mult reparam decat mergeam cu ea. A, si am avut o singura data pana de cauciuc.
La astea de acum, de cand am vazut la cineva ca se buleste filetul de la suruburi dupa 2-3 strangeri...

A, si mai intreb: voi unde va tineti bicicletele? Eu unul stau la etajul 4 intr-un bloc fara lift, parca n-as lega-o in fata blocului.

This post has been edited by Laurentziu83: 10 Oct 2007, 09:45


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 Oct 2007, 11:50
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(vis-a-vis @ 9 Oct 2007, 21:26)
Pai daca iti merge mana si mintea, fa-o din bucati.
Cadrul n-ai de ca sa-l iei nou si apoi iti pui rotile, deraioarele, franele, etc.-urile... care le vrei tu. Sunt destule piese sh pe sit-ul postat de lulu mai sus, unele folosite putin si pret destul de bun.
Poti sa te documentezi toata iarna si sa-ti iei piesele pe rand, unele noi, unele sh si sa incropesti o bicicleta buna, care sa nu te chinuie la pedalat si sa repari mereu la ea.


E buna ideea si deja am mai incercat asta cu Pegas-ul, dar daca n-ai decat cateva chei fixe, un ciocan si o panza de bomfaier (sau cum ii zice) nu prea iese mare lucru smile.gif

O sa incerc sa ma duc prin magazinele puse de voi pe aici si sa vad cam care-i calitatea (nu ma uit la ce straluceste) si daca nu vad nimic interesant, imi iau ceva SH si vedem ce iese.

In principiu bicicleta o voi folosi la diverse plimbari si la mers la servici cand permite vremea,
De parcare n-am probleme, ca o tin in casa, iar la serviciu o pun langa masina, in parcare .. smile.gif

In Germania am vazut o multime de oameni care mergeau cu bicicleta, si multe femei, oameni mai in varsta. Era ceva normal la ei sa mergi cu bicicleta.






--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Oct 2007, 11:54
Post #46


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




aici nu esti in Germania, aici esti ultimul parlit daca mergi cu bicicleta.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 Oct 2007, 11:54
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(vis-a-vis @ 9 Oct 2007, 21:26)
Pai daca iti merge mana si mintea, fa-o din bucati.
Cadrul n-ai de ca sa-l iei nou si apoi iti pui rotile, deraioarele, franele, etc.-urile... care le vrei tu. Sunt destule piese sh pe sit-ul postat de lulu mai sus, unele folosite putin si pret destul de bun.
Poti sa te documentezi toata iarna si sa-ti iei piesele pe rand, unele noi, unele sh si sa incropesti o bicicleta buna, care sa nu te chinuie la pedalat si sa repari mereu la ea.


E buna ideea si deja am mai incercat asta cu Pegas-ul, dar daca n-ai decat cateva chei fixe, un ciocan si o panza de bomfaier (sau cum ii zice) nu prea iese mare lucru smile.gif

O sa incerc sa ma duc prin magazinele puse de voi pe aici si sa vad cam care-i calitatea (nu ma uit la ce straluceste) si daca nu vad nimic interesant, imi iau ceva SH si vedem ce iese.

In principiu bicicleta o voi folosi la diverse plimbari si la mers la servici cand permite vremea,
De parcare n-am probleme, ca o tin in casa, iar la serviciu o pun langa masina, in parcare .. smile.gif

In Germania am vazut o multime de oameni care mergeau cu bicicleta, si multe femei, oameni mai in varsta. Era ceva normal la ei sa mergi cu bicicleta.

Asta e o parcare din Gara centrala din Heidelberg. Acolo e un oras unde sunt muuuulti studenti si majoritatea merg cu bicicleta. Unele aveau lant din ala de blocare.





Attached thumbnail(s)
100_6653.JPG ( Size: 1.35mb ) Number of downloads: 1655


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tabek
post 10 Oct 2007, 11:57
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 June 05
From: Cluj Napoca




Tot Neuzer Altrix recomand si eu, f. fiabile si sunt si unele modele mai ieftine. Sunt fabricate in Ungaria dupa cate stiu eu.

Uita de DHS, FirstBike, Alpine etc., mai bine te duci pe jos decat sa dai bani pe una din astea...

l.e.: Giurisici Fabian: nu pot sa cred ca ai da 614RON pe o bicicleta DHS, cat costa aia la care tanjesti.. blink.gif

This post has been edited by tabek: 10 Oct 2007, 12:00


--------------------
Dacia/Peugeot 1310L/307 1996/2006 - MM05HVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 10 Oct 2007, 12:13
Post #49


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 10 Oct 2007, 10:44)
A, si mai intreb: voi unde va tineti bicicletele? Eu unul stau la etajul 4 intr-un bloc fara lift, parca n-as lega-o in fata blocului.
*

Eu o pun pe "tavanul" balconului biggrin.gif

10102007001ua1.jpg


QUOTE(argon @ 10 Oct 2007, 12:54)
aici nu esti in Germania, aici esti ultimul parlit daca mergi cu bicicleta.
*

Asta asa e, din pacate.


QUOTE(nh1980ro @ 10 Oct 2007, 12:54)
E buna ideea si deja am mai incercat asta cu Pegas-ul, dar daca n-ai decat cateva chei fixe, un ciocan si o panza de bomfaier (sau cum ii zice) nu prea iese mare lucru smile.gif
*

La ce nu poti, te duci la service-ul de biciclete, in rest nu-ti trebuiesc multe scule, un set de chei fixe si unul de imbusuri.

This post has been edited by vis-a-vis: 10 Oct 2007, 12:15


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel pufos
post 10 Oct 2007, 12:17
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Ai putea sa te duci in targ in vitan sa cauti o bicla mai de firma si second decat una noua si chinezarie. Ai grija sa nu aibe joc la roti si prin celelalte locuri. Daca nu esti pretentios poti sa iti iei una cu cat mai putine viteze si cat mai simpla. Sa aiba aripi de noroi si eventual un portbagaj. Eu cand ma duc cu bicla la scarbici tin rucsacul in spate si transpir. Era bun un portbagaj dar nu am unde sa il pun ca am cursiera.
La max 400 roni iei ceva ok din targ. Eu am luat cursiera cu 200 roni. Nu e cine stie ce, e din otel dar merge foarte bine si sunt multumit. Cei care viseaza bicle de carbon si alte minunatii nu au de gand sa mearga cu ele la servici sau in parc ci pt performanta.
Bafta multa.


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 10 Oct 2007, 12:27
Post #51


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(motanel pufos @ 10 Oct 2007, 13:17)
Era bun un portbagaj dar nu am unde sa il pun ca am cursiera.
*


Sunt unele portbagaje care se prind de tija de la sa. Nu tin multa greutate (vreo 5 kg) dar nu-ti mai rupi cocoasa macar wink.gif

pmareaccesorii98jpgwateiu8.jpg

Asta tine 9 kg

pmareaccesorii99jpgwateiu7.jpg

This post has been edited by vis-a-vis: 10 Oct 2007, 12:33


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 10 Oct 2007, 12:39
Post #52


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Dragii mei, citind ce scrieti aici mi se umple sufletul de mila.
Luati-va bicicleta SH. Adusa din orice tara. Echipata de la Shimano STX in sus. Poate fi si un model mai vechi, chiar '95. Desi e deplasat, aveti incredere in mine! Le vor folosi si nepotii vostri, fara sa aiba vreodata probleme la ele. Si felul in care merg nu suporta comparatie cu petardele de pe la noi...

motanel pufos (btw, belea nickul, cu tot cu avatar LolLolLo.gif ), te contrazic in privinta materialelor, si vorbesc din experienta. Am avut in prima faza cadru din fier ordinar. Am trecut la aliaj Cr-Mo. Deja am dat jos 1,5 kg din asta. Ajunsesem de la vreo 15 kg si ceva la 14. Insa nu s-a simtit mare lucru. La urmatorul upgrade (ma rog, era bicicleta cu totul) am avut duraluminiu. (A nu se confunda cu "duraluminiul" penibil de pe bicicletele consacrate la noi. Ala e si greu si moale, jalnic mai pe scurt).
Deja s-a simtit. Respectiva bicicleta avea 11 kg. Reusisem sa ajung in varful unui deal din orasul natal fara pauza, in timp ce cu vechile cadruri ma chinuiam si ma opream des. Bicicleta actuala cu care merg cand am ocazia (prea rar insa sad.gif) are pe la 10,5 kg. Cele cu cadru din carbon sau titan coboara si mai jos. Dar deja diferentele-s mici si nu se justifica pt mers la serviciu.
Va asigur insa ca o bicicleta "robusta" - cum foarte plastic spuneti unii - de pe la noi se duce peste 15 kg. Si se simte! Atentie, ma refer strict la aspectul greutatii, nicidecum la fiabilitate sau functionare. Cu asta deja mi-am batut destul degetele...

Uitati ce propun celor interesati... Va dau un numar de telefon pe PM. Il sunati pe om, ii spuneti la ce doriti sa folositi bicicleta (munte, oras, autostrada), ce inaltime aveti si cam in ce pozitie ati vrea sa stati pe bicicleta (de aici rezulta dimensiunea cadrului si a tijei ghidonului), de ce suma dispuneti si ce mai credeti voi ca merita zis. Daca are vreo bicicleta care sa corespunda descrierii facute, va asigur ca n-o sa para vreodata rau!!! Am cumparat in felul asta 3 biciclete, extrem de multumit de fiecare data am fost. Doua dintre ele le mai am inca. N-am nici un interes de nici un fel in povestea asta, vreau doar sa va ajut.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 Oct 2007, 13:47
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Hmm, Pegasul meu avea 17Kg ..smile.gif
Dupa 2 ani de mers pe ea aproape zilnic aveam niste muschi la picioare..

10 Oct 2007, 17:47:
Am fost in Cora si par cam pocnitori bicicloantele alea. Am vazut un Altrix mai interesant putin, dar parca nu-mi place.
Mai exista biciclete cu pedale de metal+cauciuc? Ca am vazut ca alea din Cora aveau toate niste pedale din plastic ordinar.

Asta cum vi se pare?

http://www.okazii.ro/catalog/3982496/sport...200-Okazie.html

Pretul e OK?
Gasesc separat aparatori de nori pentru bicla asta?

This post has been edited by nh1980ro: 10 Oct 2007, 16:47


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 10 Oct 2007, 17:01
Post #54


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Toate lumea iti zice sa nu iei asa ceva si tu o tii p-a ta.
Ia-ti frate ce vrei pana la urma si nu ne mai intreba.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 10 Oct 2007, 17:09
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Vorbeste cu Muttley. Nu te mai incapatana cu ascutitorile astea, si eu sunt fost posesor si utilizator de tot felul de biciclete, si iti dau acelasi sfat.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 10 Oct 2007, 19:44
Post #56


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




am avut eu una ieftina...si am patit destule cu ea....
frane parca erau "branza", ghidon slab, fugeau rotile, ghidonul statea....
avea 21 de viteze....au plesnit pinioanele , am pus cu 6 pinioane, au plesnit si alea
un ghidon rigid, lasa urme pe mana, lantu s-a rupt de 2 ori....sub orice critica

mai pune un ban si ia ceva de 500 RON...cu suspensie...are un prieten de-al meu..de vreo 5 ani bicicleta(era mai scumpa cand a luat-o) dar preturile au scazut, merge f bine si acum, desi numai prin gropi o baga....


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel pufos
post 10 Oct 2007, 19:55
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 14 September 06




Conteaza si nu prea conteaza kg-mele alea in plus. Am vazut in italia si in olanda o groaza de biciclisti pe biciclete din fier obisnuite. Si erau oameni in varsta, mosi si babe. Si nu se plangeau la +sau- cateva kg. Cand mergi la servici mergi cu 20-25 km/h nu alergi ca disperatul cu 40. Mai ales ca printre masini nu prea ai cum sa mergi cu 40. Eu cu cursiera rar am unde sa ii dau asa un 30 /h. In rest ma chinui sa fac slalom printre masini, sa ii injur pe idioti, si sa ma feresc de gropi.
Am vazut si eu portbagaj din acela care se prinde de tija de sa. Ar fi bunicel. Prin metro vazusem.


--------------------
Logan Laureate 2006 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brigada_diverse
post 10 Oct 2007, 20:10
Post #58


Dacist cu permis si experienta mai mare de 30000 km :D


Group: Members
Posts: 2.505
Joined: 12 July 07
From: Constanta




am uitat de amintit, sa iei una cu aparatori, ca altfel, te umple de noroi pe spate...iti spun din proprie experienta icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia ex: Dacia 1310 / actual: Dacia Logan TLX 1989/ Abs Plus 1.4 MPI
Let us die young or let us drive Dacia
FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 10 Oct 2007, 20:18
Post #59


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




De asta ce zici? E 230E + 100E livrarea la tine la usa. Si are si frane de LOGAN! radmasa.gif Daca nu credeti, intrati pe link http://www.fahrrad.de/fahrraeder/trekkingr...erren/6658.html

Sau asa, la 270E + 100E
http://www.fahrrad.de/fahrraeder/crossraed...ron-s/3611.html

Eu ti-as recomanda-o pe a doua wink.gif

Despre SH in Vitan, uita! Am pierdut o duminica sa caut ptr un prieten ceva acolo. I-am gasit dor pe cei care le cumparasera de la supermarket si vreo 2 care vindeau biciclete aduse de afara, dar lovite si la un pret mult mai mare decat daca le-ai fi comandat NOI pe Internet:(

This post has been edited by VladG: 10 Oct 2007, 20:24


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 10 Oct 2007, 22:04
Post #60


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Îmi pare rău să spun, dar cu puține excepții, topicul ăsta e plin de perle.

Există un guru al ciclismului care ține un site unde aproape orice întrebare tehnică si nu numai legată de biciclete găsește răspuns: http://www.sheldonbrown.com/

Oricum, nh1980ro, sper să nu renuți la idee și să iei o bicicletă; chiar de n-ai să fii 100% mulțumit de ea, o să știi cel puțin la ce să fii atent data viitoare.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
152 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:37
Forum Renault