DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cine mai pleaca la bulgari sapt viitoare ?

mpi
post 10 Jul 2008, 22:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 6 January 08
From: TM




Am platit un sejur la Sunny Beach, hotel Park Continental Bulgaria si ma intrebam daca cineva a mai fost pe acolo nu neaparat la hotelul acesta ci prin statiunea asta am inteles o droaie de nebuneli legate de bulgari si in special de politia lor rutiera.Nu am mai fost niciodata la bulgari sper sa iasa bine si daca cineva pleaca tot pe sapt viitoare pe marti seara sa dea un beep.


--------------------
Dacia Logan 2007 Kiss FM 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 10 Jul 2008, 22:37
Post #2


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




Eu am fost de 2 ori anul asta, odata anul trecut si n-am patit nimic...Adapteaza-te si tu la ce vei vedea pe acolo si e ok.. smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 11 Jul 2008, 01:23
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Eu am fost anul trecut in iulie, dar nu la hotelul ala, ci la Tzvete (din grupul de 3 hoteluri unde a fost si AlexV: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=48034&hl=sunny+beach). Statiunea Sunny Beach e ok, nu se compara cu litoralul romanesc, e oarecum asemanatoare cu Mamaia, adica vre-o 8 km de faleza (plina de buticuri, tarabe, discoteci, cluburi, restaurante, comedii etc.) si plaja, dar de 2 ori mai multe hoteluri, aproape toate cu cel putin cate o piscina. Cam 90% din turisti sunt nemti. Nu trebuie sa ratezi o vizita la Nessebar-orasul antic, la care poti sa te duci fie cu vaporasul (cursa regulata din capatul sudic al plajei), e la vre-o 3 km, se vede de pe plaja, sau cu masina, cam aceeasi distanta. Sunny Beach are si un Aqua-Park la margine pe partea opusa plajei, dar n-am fost acolo. Ca traseu, iti recomand ruta Giurgiu-Ruse-Razgrad-Shumen-Varna-Sunny Beach, drumul e liber si mai scurt cu vre-o 130 km decat pe Constanta-Mangalia, ai si o bucata de autostrada (tot A2 biggrin.gif ) de vre-o 100 km inainte de Varna. Politisti nu prea am vazut fata de ruta spre Grecia prin Sofia, mergi legal, 50km/h in localitati, oricum sunt foarte putine pana acolo, 90 in afara si 120 pe autostrada si n-ai nici-o treaba cu ei. In Sunny Beach, ai grija ca nu poti parca decat in parcarile amenajate ale unora dintre hoteluri, altfel iti salta masina (vedeam cam zilnic cate o masina ridicata cu platforma si cam toate cu numere de RO). Daca hotelul tau nu are parcare, intrebi la receptie si te indruma ei catre cea mai apropiata si trebuie sa platesti vre-o 6 leva pe zi.
Concediu placut si distractie la maxim biggrin.gif

This post has been edited by 19vik: 11 Jul 2008, 01:25


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 11 Jul 2008, 17:10
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




Ai MARE grija cu parcarile pe acolo. Eu cand am fost cu niste prieteni de 1 mai anul trecut ne-au ridicat-o ca era parcata aiurea. In afara amenzii (vreo 40 de leva parca era) spaima trasa cand nu mai gasesti masina acolo unde ai lasat-o e de nepretuit smile.gif). Plus aventura cu politistii bulgari care nu stiu o boaba de engleza si te doare mana de cat vorbesti cu ei smile.gif).


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 12 Jul 2008, 10:54
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Eu am mers de multe ori in BUlgaria, numai anul trecut de vreo 12 ori (de 2 ori la Sunny Beach, si restul la Golden Sands). Merita de mers. Eu recomand ruta Bucuresti - Mangalia - Sunny Beach ; eu o prefer datorita drumului, care chiar daca este mai lung putin, este mai rapid. Chestia cu multele radare prin Bulgaria este o legenda. Nu am luat nici o amenda nici anul trecut nici anul asta (am mai fost de 2 ori anul asta si cred ca weekendul viitor ma duc iar). Nu am stat la hotelul la care te duci tu, eu am stat o data la Majestic si alta data la Helena Beach Resort. Iti recomand ca banii sa-i schimbi in Varna sau, daca nu, in Burgas, care este cam la 20km de Sunny Beach. Cursul este mult mai bun in orasele astea decat in statiune (in oras 1,95-955 leva/1 euro, in statiune 1,80- 90/1 euro). Cu parcarea, ar fi bine ca hotelul sa aiba parcare. Daca nu, las-o in parcari platite, dupa cum a spus colegul de mai sus, se ridica masinile in draci, si asta destul de rapid, daca o parchezi in loc nepermis, la 10 minute, masina nu mai este. Masinile nu se fura asa cum sunt legendele, mai ales daca o parchezi in loc platit nu o sa ai nici o surpriza. Pastreaza bonurile cand parchezi masina, ca sa stii exact cat ai de platit.... De mancat, merita sa mananci pe plaja, nu este japca de la noi, ba chiar o sa observi ca este mai ieftin decat la un restaurant in Bucuresti. Sunt multe supermarketuri pe plaja, care au preturi foarte bune, ca un exemplu: o sticla de 2 l de fanta, cola de 2 l 2.5 leva. Daca vrei mai ieftin, exact la intrarea in Burgas este Metro, cu preturi super bune. Recomand, tuturor celor care merg la Nisipuri sau la Sunny Beach sa se opreasca in Varna si sa manance la HAPPY, un lant super bun de restaurante, cu preturi mici si mancare excelenta.

Daca mai ai intrebari poti sa imi trimiti mesaje , te ajut cu cea mai mare placere.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpi
post 13 Jul 2008, 21:17
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 6 January 08
From: TM




Eu plec Marti seara pe la ora 24:00 si sper sa ajung in Sunny Beach undeva pe la vreo 14:00 Miercuri ca ruta m-am uitat pe auto route si sunt 850km Timisoara - Nessebar drumul spre Craiova este cam spart deci aleg varianta Sibiu ca prind si autostrada.Este o cotititura inainte de Varna Devnja-Ajtos-Nessebar care mai scade vreo 60km.Si cum am spus daca cumva mai pleaca cineva in perioada asta sa lase un mesaj.Mersi de sfaturi si de trasee.

13 Jul 2008, 21:23:
Tot am citit de leva ca bani stiam ca se foloseste euro nu?

This post has been edited by mpi: 13 Jul 2008, 21:23


--------------------
Dacia Logan 2007 Kiss FM 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 09:59
Forum Renault