DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> planerara stanga euro 4, probleme simering

Silviu_SD
post 24 Mar 2015, 11:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 March 15




Bună ziua! m-am uitat pe forum dar nimeni nu s-a lovit de problema pe care am (n-am identificat-o eu la masina batranului meu). sau nu am gasit eu....
Am observat o pată sub mașină, am pus mâna și am constatat că este ulei. Întrucât era curat și nu era roșu (ca cel de la servo) am zis "de cutie". Am ridicat masnia si am observat scutul murdar. Am dat jos scutul, rotile etc. pana am ajuns la planetara...si surpriza....planetara stanga nu arata cum m-am asteptat (nu e acel model care intra in cutie si burduful se prinde in trei suruburi pe cutie)....
planetara stanga seamana foarte mult cu cea de pe dreapta, fiind mai scurta....
Deci nu curge ulei de la burduf (nu avea cum fiind alt model) si zic "de la semering".
Dau planetara jos si gasesc canelurile de ungere ale planetarei incarcate cu metal (span foarte mare) batut pana la sudura (incerc sa atasez poze). Daca curat planetara cred ca este OK.

concret
a) ce am constatat:
1. pierde ulei pe la simeringul din stanga. 2. caneluri planetara incarcate 3. caneluri ale elementului din cutie (rulment posibil, nu stiu precis cum se numeste sau ce e) caneluri lucrate/ tocite.
cool.gif ce vreau
1, dau jos cutia sa verific daca are span in ea? mi-ar fi util un manual niste poze cu cutia (manualele identificate pana acum nu arata cutii ca a mea).
2.ce s-ar fi putut petrece acolo? nu imi dau seama: lovitura? span din cutie intrat in caneluri (uleiul dat jos nu are span)??

loganul este laureatte din 2009, euro 4. nu scotea zgomote, nerulata spotiv
...orice indicatie, pentru mine, devinde pretioasa....20150324_110635.jpg ( Size: 1.37mb ) Number of downloads: 212


--------------------
DACIA LOGAN 2006, 1,5 DCI 65 CP - IF77YON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 24 Mar 2015, 15:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




pot sa iti spun doar ca in cutie e un magnet pentru acel span/pilitura, de aceea nu ai gasit nimic in ulei.

Altceva nu ma pricep... prietenii mecanici sa vorbeasca smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silviu_SD
post 24 Mar 2015, 18:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 March 15




Multumesc! Chiar nu stiam de existenta vreunui magnet in cuita de viteze. pana la urma va trebui sa o dau jos.... sad.gif


--------------------
DACIA LOGAN 2006, 1,5 DCI 65 CP - IF77YON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 5 Oct 2015, 15:54
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




Daca tot vorbim de planetara stanga, am si eu o nelamurire. Am fost sa ma interesez de planetare si mi-au zis ca nu gasesc pe stanga ce-mi trebuie mie ca sunt unele 681(?) si altele 690 ca lungime. S-au uitat in talon si n-au gasit pentru specificatiile de acolo. Pana la urma cum pot sa aflu fara sa dau planetara jos s-o masor? (1,4, 11-2006). Eu am gasit planetare doar 682 stanga, 761 dreapta. Alte cote n-am vazut, dar ma gandeam ca daca e magazin de piese or sti ei mai bine...


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:34
Forum Renault