DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> BMW 118d LCI

cristidb
post 5 Jul 2008, 21:55
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Mai citeste. Singurul motor in V care nu are nevoie de echilibrare suplimentara indiferent de unghiul dintre cilindri este v12 pentru ca e de fapt format din 2 motoare 6 in linie. V6 si V8 nu sunt echilibrate si au nevoie de axe de echilibrare (balance shafts) pentru a anula vibratiile de ordinul 2, ca si motoarele cu 4 cilindri in linie de capacitati mari.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 5 Jul 2008, 22:34
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Si eu sunt perfect constient ca un BMW adevarat are minim 6 cilindrii. La fel cum si BMW este perfect constient de ce motoare aduc imagine si ce motoare aduc vanzari. Gandeste-te insa ca pe e39 dieselul de 2,5 L6 avea tot 143cp si la vremea aia a primit aprecieri cat se poate de favorabile. Bine nu era euro 4, nu avea 119 g/km de CO2 etc.
Bafta!


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 5 Jul 2008, 23:07
Post #33


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Am mai citit, ai dreptate. Mea culpa.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdy
post 7 Jul 2008, 19:07
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 4 December 03
From: Cluj N




QUOTE(cata @ 6 Jul 2008, 00:34)
Si eu sunt perfect constient ca un BMW adevarat are minim 6 cilindrii. La fel cum si BMW este perfect constient de ce motoare aduc imagine si ce motoare aduc vanzari. Gandeste-te insa ca pe e39 dieselul de 2,5 L6 avea tot 143cp si la vremea aia a primit aprecieri cat se poate de favorabile. Bine nu era euro 4, nu avea 119 g/km de CO2 etc.
Bafta!
*


163CP defapt la o greutate de 1500Kg era destul de bine.


--------------------
Dacia 1410 /Opel Vectra B2 1998/2002
astept comentarii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 7 Jul 2008, 19:27
Post #35


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Sunt frumusele buburuzele celor de la BMW. Mi-ar place una din asta sa ma plimb prin oras cu ea, dar as lua o varianta pe benzina. Imi place "muzica" celor 6k de ture...
Felicitari pentru achizitie si felicitari ca nu ai luat varianta coupe...m-a facut sa ma uit in directia opusa cand am trecut pe langa una zilele trecute. Sa ai parte de cat mai multi km fara incidente.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dectrules
post 6 Aug 2008, 13:19
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 4 August 04
From: Bucuresti




Am achizitionat si eu unul 118d cu tehnologia BMW Efficient Dynamics acum 3 saptamani. Nu este mare revolutie ca se opreste masina la semafor, ca alternatorul nu este cuplat tot timpul ci doar la franare recuperativa, si alte cateva mici chestii care fac masina sa consume mai putin. Are sase trepte de viteza si pot sa zic ca la 140 km/h cu treapta 6 consuma undeva pe la 4,6 la drum drept. Am fost intr-un traseu de 1 zi, Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Sibiu-Deva-Hunedoara-Hateg-Petrosani-Targu Jiu-Ramnicu Valcea-Pitesti-Bucuresti, aproape 1000 km, consumul a fost de 5,6 viteza medie de 71 km/h. Se tine foarte bine pe sosea raspunde imediat la comenzi, servodirectia se intareste pe masura ce cresti viteza. Ca si minusuri mi s-a parut putin cam mecanica cutia de viteze, as fi preferat ceva mai in genul Renault Laguna iar pozitia de stat pe scaun desi am ajustat-o aveam o mica problema deoarece am 1,91 atunci cand imi relaxam piciorul stang pus pe spatiul destinat in stanga ambreiajului dadeam in manerul usii. In rest mananca asfaltul indiferent in ce treapta esti se infige foarte bine. Felicitari pentru achizitie !


--------------------
Suzuki Grand Vitara 2008 - B-17-JDR
Fost posesor de Dacia 1310 CN, Dacia SuperNova Europa, Dacia Logan, Renault Laguna Estate2 actual trecut la 4X4 datorita drumurilor. Dar Dacia RULES ! Astept Dacia SUV !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:10
Forum Renault