DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scenic Conquest

mafone
post 29 Jul 2008, 22:28
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Dupa multe tergiversari, nervi si tot felul de interventii, azi am ridicat de pe Valea Oltului masina. Mi-a intarziat 3 saptamani, dar cand am vazut-o prima data, aproape (APROAPE) am uitat ce am patit.
Renault Scenic Conquest 1.9 dci Orange Cayenne
Dotari optionale adaugate:
Senzori presiune in pneuri
Geamuri cu tenta (chiar sunt)
Oglinzi retrovizoare rabatabile electric
Vopsea metalizata speciala- Orange Cayenne
Scaune cu incalzire
Scaun sofer reglabil pe inaltime
Fileu retinere bagaje

Am primit suplimentar:
Alarma auto
Card combustibil MOL (cica pentru 1000km, in realitate 250RON, deci mult mai putin)
Si, cica, niste presuri suplimentare........... care nu erau (oricum am presurile speciale , cu sigla CONQUEST, de cauciuc)

In zilele urmatoare voi pune si poze. Masina arata excelent. Sper sa ajung la intalnire. Inca nu stiu exact, pentru ca am o calatorie programata de sambata dimineata sau vineri dupa-amiaza. Asta in functie de cat de repede voi avea platita taxa de mediu si voi obtine numerele definitive.

Voi reveni oricum maine cu impresii dupa cativa km parcursi.


Masina se deosebeste clar de modelele normale de Scenic prin garda la sol putin mai mare (2cm) care este vizibila si datorita aparatorilor de plastic si fustei din spare facute in genul VW Touran Cross sau Skoda Octavia Scout. Vazuta din fata masina arata chiar deosebit.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 29 Jul 2008, 22:41
Post #2


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
La cat te-a dus?


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 29 Jul 2008, 22:51
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Multumesc pentru urari! In final, dupa "discountul" aferent, m-a dus la 20702 Euro.

This post has been edited by mafone: 29 Jul 2008, 22:51


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 29 Jul 2008, 22:55
Post #4


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




o poza nu i-ai facut si tu?


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 30 Jul 2008, 07:14
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Am zis ca azi cred ca o sa vin cu poze. O sa-i fac in momentul in care ajung acasa. Sincer, cand am luat-o, eram destul de agitat , am avut niste probleme si, in afara de asta, am luat-o pe la orele 17.00, cred ca in momentul in care se pregateau sa inchida...... Asteptam de la pranz telefon sa ma duc sa iau masina, dar doar cand am dat eu pe la 3.30 am aflat ca puteam sa o iau de ceva ore...... Nu am fost foarte multumit de cei de la Auto Cobalcescu. Masina a intarziat foarte mult, si scuzele pe care le primeam pentru intarziere erau de-a dreptul patetice. Asa ca singurul gand pe care l-am avut in momentul in care am luat masina a fost sa plec cat mai repede de acolo.

Am plecat dimineata si masina inca miroase a nou. Merge excelent, senzorii de parcare (standard) isi fac treaba destul de bine. Pozitia inalta este excelenta si scaunul se muleaza perfect.
Sunt cateva chestii pe care le-as fi luat dar nu existau in oferta pentru Conquestul din Romania:
-toit en verre fixe (500 euro in FR)
-CD-player Cabasse (vreo 500 euro in FR)
-faruri cu xenon (nu m-am uitat cat erau in FR)
-jante de 17" (standard in FR).

Ultimele 2 cred ca o sa le pun in curand. CD-playerul as vrea sa-l schimb (sambata cel mai tarziu plec in Germania si o sa ma opresc pe la un dealer Renault sa vad pe acolo ce si cum).
Pacat ca noi suntem considerati o tara care nu merita astfel de "tratamente".
Cred ca bandourile de plastic ce inconjoara masina or sa-mi fie de real folos in parcarile din Bucuresti, unde lumea nu prea este atenta cu masinile din jur.
Dupa-amiaza voi veni si cu poze.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 30 Jul 2008, 09:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(mafone @ 29 Jul 2008, 23:28)

Scaun sofer reglabil pe inaltime



Eu stiam ca scaun sofer reglabil pe inaltime este standard.

Oricum sa va bucurati de ea si va duca fara nici o problema pe drumurile patriei.

Asteptam poze. Culoarea orange o prinde foarte bine.

Deja imi este dor de fostul Scenic sad.gif


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 30 Jul 2008, 14:59
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Poze facute cu telefonul pentru ca nu era incarcat aparatul foto biggrin.gif
dsc00034kf5.jpg
dsc00035wq3.jpg
Senzorul de parcare:
dsc00036rc8.jpg
Scaune incalzite:
dsc00037mu9.jpg
Presuri personalizate CONQUEST:
dsc00038kc9.jpg
Exterior:
dsc00045wh7.jpg
dsc00039aa3.jpg
dsc00040id7.jpg
dsc00041sh7.jpg
Centuri de siguranta orange:
dsc00042wa1.jpg
Oglinzi rabatabile electric:
dsc00043ih8.jpg
Alarma gratuita:
dsc00044qr7.jpg


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 30 Jul 2008, 15:06
Post #8


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Sa-l stapanesti sanatos, te astept prin sectiunea Scenic biggrin.gif

Eu cand am ridicat Scenicul, era un tip de si-a luat Conquest ca al tau, adica aceeasi culoare. Si ma gandeam "Mama ce uratenie". Evident, era vorba de subiectivismul grav al meu ca eu aveam Scenic normal, dar dupa ce l-am vazut de mai multe ori pe strada a inceput sa-mi placa. Acum chiar mi se pare foarte haios.

Si foarte bun la bani.

Cred ca daca i-ai vopsi partile negre de plastic, in ton, ar arata a OZN masina.

P.S. = Dar ti-a intarziat ceva. Tin minte intr-un trecut fooaaaarte indepartat sa fi citit cum spuneai tu ca ti-ai comandat-o, si abia acum a venit. Mamaaa.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 30 Jul 2008, 15:10
Post #9


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Si ce motorizare are?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 30 Jul 2008, 15:12
Post #10


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




De ce nu citesti si tu primul post ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 30 Jul 2008, 15:26
Post #11


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(AR-18-MOS @ 30 Jul 2008, 16:10)
Si ce motorizare are?
*


1.9 dci 130 cp


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 30 Jul 2008, 15:28
Post #12


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(A l e x @ 30 Jul 2008, 15:12)
De ce nu citesti si tu primul post ?
*


Voiam sa stiu performantele motorului. Exprimarea mea a fost gresita.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 30 Jul 2008, 15:41
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




www.renault.ro


@mafone Frumoasa masina! S-o conduci sanatos!

This post has been edited by St: 30 Jul 2008, 15:42


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 30 Jul 2008, 15:47
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Mi-a intarziat 24 de zile........ nu va povestesc ce nervi aveam.... in fiecare zi ma duceam pe la Cobalcescu Operei si primeam raspunsuri care de care mai fanteziste.Va dau unul din ele: "Masina a iesit din fabricatie si acum se afla la testele pentru mediu!". ALO tati! Ce teste de mediu dureaza 3 zile, si , in afara de asta, CE TESTE DE MEDIU?


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 30 Jul 2008, 16:00
Post #15


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Ce teste de mediu ii dadeam io peste fata. Ce o testam io pa aia. Cum adica ba...teste de mediu ?? radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 30 Jul 2008, 16:23
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Imi place la nebunie culoarea. Sa o stapanesti sanatos!


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 30 Jul 2008, 21:50
Post #17


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Nu-i frumos ce faci cu centura aia...


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 30 Jul 2008, 22:01
Post #18


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Eu cred ca a pus-o asa doar ca sa ne arate noua ca se vede frumos nu ca sa pacaleasca senzorul !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 30 Jul 2008, 22:08
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Am pus-o asa ca sa se vada mai bine culoarea centurii. Mai ales ca este in ton cu masina.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 30 Jul 2008, 22:09
Post #20


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




my mistake blush.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 30 Jul 2008, 22:22
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(mafone @ 30 Jul 2008, 22:08)
Am pus-o asa ca sa se vada mai bine culoarea centurii. Mai ales ca este in ton cu masina.
*


Eu deja incepusem sa te barfesc pe la colturi!Scuze!!Frumos exemplar!!!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 30 Jul 2008, 23:13
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Multumesc de urari! Mai, incerc sa va fac pe plac, sa va prezint masina cat mai bine si voi sariti cu gura........ frumos din partea voastra! Am incercat si eu sa fac o poza artistica, sa vedeti ce frumos merg centurile cu culoarea masinii si voi repede cu criticile!


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 30 Jul 2008, 23:21
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




remarcasem centurile alea din testul ams. Frumoasa masina, frumoase insertiile alea portocalii din interior (si de pe bord), frumoasa masina. Multi km fara probleme.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 12 Aug 2008, 07:48
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Dupa 5000 km prin Germania-Franta-Austria, am revenit pe meleagurile mioritice. Masina s-a comportat excelent, nefacand nici o figura proasta. Dupa ce, pana la iesirea din tara, am mers linistit (nici nu prea aveam cum sa merg altfel pe kkturile astea de drumuri), cum am intrat pe autostrada la unguri am inceput sa ridic pasul (asta se intampla pe la 1000 km). La unguri am tinut-o in frau pe la 130 (pe cruise control) nu am simtit nici cea mai mica urma de fortare, parea ca este facuta pentru viteza asta. La fiecare oprire lumea se uita la ea. Culoarea este cu adevarat fenomenala la lumina zilei. In Austria am luat-o intai pe autostrada, si apoi "pe drumuri de tara" (care, la noi ar fi putut fi confundate usor cu o autostrada, mai ales prin prisma calitatii). Au urmat km pe aceste drumuri excelente, cu multe serpentine si privelisti incredibile. Am stat o noapte in Austria, dupa care am intrat in sudul Germaniei, unde am vizitat cateva castele, casa din varful muntilor primita cadou de Hitler la implinirea varstei de 50 de ani (Eagle's Nest), masina s-a comportat din nou admirabil, consumul mediu de motorina scazand de la un 9% la plecarea din Romania, la un 6,5% la sfarsitul calatoriei. Dupa drumurile normale, am trecut pe autobahn, unde, am setat la un moment dat viteza de croaziera la 170km/h si am lasat masina sa mearga "lin" . Mergeam pe banda a doua, in general, pentru ca pe banda 1 se mergea (atunci cand nu erau tiruri, care aveau viteza de croaziera la 120km/h) la 140-150km/h, si cu toate astea n-am vazut accidente. Pe banda a treia treceau masini cu peste 180km/h. La un moment dat, am intrat si eu pe a treia si am dus-o la 200km/h pe ceasul digital, si, cand am inceput sa filmez am ajuns intr-o portiune deluroasa, unde, cu mai mult de 197km/h n-a vrut si pace sa urce. O sa pun si filmuletul. Bine, ca, a trebuit sa ma dau imediat la o parte ca sa pot fi depasit de o triada de bmw-uri care rulau la viteze ce fortau limitarea automata, asta este alta poveste. Am avut noroc ca am prins o portiune de autobahn libera si fara tiruri, si, in primul rand, fara limitare de viteza. Desi, se stie ca pe autostrazile din Germania nu exista limite de viteza, sunt multe zonele cu limitari la 120km/h , sau chiar, mai rau la 80km/h (acestea din urma, sunt datorate lucrarilor masive la autostrazi, care, sunt marite de la 2-3 benzi cum erau initial, la 3-4 benzi. Lucrari care chiar se executau (chiar si sambata) si de multe persoane (spun asta, pentru ca , la venirea in tara am luat-o prin Timisoara,unde spre marea mea dezamagire-furie-dezgust, am crezut ca rup masina in doua, si unde, "cica se lucra": era un dorel care manevra o cazma, intocmai ca-n reclama, si inca vreo 5-6 care, depinde de locatie, culegeau mere, stateau la soare sau nu erau de vazut........... o mizerie de tara cu niste oameni de toata jena). Nu spun, ca pe autostrada, la 140km/h am intrat in depasire si de la mii de km distanta am fost flashuit de un berbec cu un Q7 ca am indraznit sa ma interpun in calea traseului sau pe care nu-l putea parcurge decat la viteze de peste 170km/h, pe o autostrada de tot rahatul cum este Buc-Pitesti. Nu mai zic ca pe autostrazile din vest nu-ti da nimeni flashuri, nici daca tu te trezesti sa depasesti cu "doar" 150km/h pe cineva ce se "taraie" cu 130km/h pe banda 2, nici macar daca din greseala pleci cu 5-10 sec mai tarziu dupa ce s-a facut verde semaforul nu-ti da nimeni flashuri ca berbecul ca nu prinde el rosul de peste 10 metri in toata amploarea sa. Sa mai zic, ca nu am vazut pe absolut nimeni sa arunce ceva pe fereastra masinii, fie ea si o guma, nu o ditai sacosa cu peturi cum am vazut la intoarcerea in jegul asta de tara? Mi-e rusine sa spun, dar imi vine sa vomit cand vorbesc de tara asta. O tara in care, omul simplu, nu-si coseste singur iarba din fata casei, nu mai zic de balariile care cresc de pe o parte sau cealalta a drumului, care arata o imagine de cosmar a "frumoasei noastre tari". Un jeg de tara, de ce sa ne miram ca masinile au "greierasi" dupa 5-10k km, cand drumurile sunt asa cum sunt. Am vazut in sate din Austria, Ungaria, Germania drumurile cele mai proaste, care dau rusine celor mai bune drumuri de la noi din tara. Imi pare rau sa spun lucrurile astea, dar ma ia scarba, cand ma gandesc, ca o sa-mi f** masina in maxim 4-5 luni de mers in tara asta de kkt. Oare noi n-avem dreptul la drumuri mai bune? Este o intrebare pur retorica. Ne miram ca nu mai vor romanii sa se intoarca in tara? Pai de ce? Sa vina aici, sa-si cumpere un Logan, pentru ca doar asta or sa-si poata permite, poate daca sunt mai instariti or sa-si poata lua o masina mai buna la nivelul 15-20k euro, si or sa o distruga in maxim un an de mers pe pitorestile sosele din romania, bagand benzina si piese in draci, sa vina in tara asta unde civilizatia este la fel de dezvoltata ca in evul mediu? Este incredibil cum pot exista drumuri intr-o tara care se pretinde in UE, unde nu poti baga nici macar caruta, dar care sunt numite Drumuri Europene......... Sincer, prima inpresie, cand am intrat pe vestitul DN6 sau E70 parca, ca am nimerit dupa bombardament. In timp ce in germania se maresc autostrazile la 3-4 benzi, noi refacem drumuri cu o banda............... jenibil (cum parca a mai zis cineva de pe forum). Scuze daca mi-am varsat naduful, insa este strigator la cer sa existe asemenea drumuri intr-o tara care se vrea civilizata, in anul 2008............
Masina, dupa cum spuneam s-a comportat admirabil, torcand la viteze ce depaseau 150km/h si tasnind in depasiri ca un alergator de viteza. Cei 130cp sunt de ajuns, insa, este posibil, ca, in curand sa primeasca o doza de steroizi care sa-i creasca puterea la 130cp. Vreau sa-i schimb jantela cu unele de 17'', am vazut un Conquest intr-un showroom din Germania si arata super cu marimea asta de incaltari. Am vazut niste modificari intr-o revista din Franta care mi-au placut, facute la un tuner agreat de Renault, insa, nu stiu daca o sa intervin mai mult, intentia mea fiind ca in maxim 2 ani, sa-mi iau o masina din statele unite (nu din trufie, ci datorita pretului, acolo, un X3 cu motor de 2l de pilda, costand in jur de 30k USD, adica in jurul pretului pe care l-am dat aici pe Conquest, la care se adauga maxim 1500USD transportul pana in Romania - vorbesc de masina din reprezentanta - 0km).

Pana atunci insa, voi reveni si voi puncta aspecte din viata Conquestului, si maine poate, voi posta si filmul de pe autobahn.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 12 Aug 2008, 08:07
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




unde ai gasit transport peste ocean in 1500 $??

pune is tu un link ceva


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 12 Aug 2008, 10:56
Post #26


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Si daca iei din USA, nu va trebui omologata individual?


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 13 Aug 2008, 07:27
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Am gasit cateva modele de jante de 17" , dar ma voi hotara dupa ce ma intorc din concediu.
Ca raspuns la intrebarea de mai sus, mai multi prieteni de-ai mei si-au luat din state masini si cam atat i-a costat drumul, direct dealerul le-a trimis masinile (este vorba de un X5, un X3 si in curand un X6). DIn cate stiu nu este mare chestie cu mologarea, oricum eu am o cunostinta care are o firma ce se ocupa cu inmatriculari, deci pe mine nu ma intereseaza prea tare toate astea, pentru ca atunci cand o voi schimba pe asta si-mi voi lua din state, voi apela la el pentru inmatriculare, RAR si toate astea. Sunt 2 modalitati de aducere a masinii, una care dureaza mai mult si alta care dureaza mai putin: avionul si vaporul. Din cate am inteles eu, cea mai convenabila este cu avionul. Insa si cu vaporul este destul de ieftin. Oricum, chestia este ca scutesti foarte mult din adaosul pe care-l practica firmele din romania........ Eu vorbesc acum de BMW pentru ca am prieteni care si-au luat exact BMW, insa problema cu BMW-urile din state este ca gasesti numai pe benzina, insa, daca te uiti la Toyota, de exemplu, sau la Ford, o sa gasesti o gramada de hibride, la preturi care or sa te uimeasca. OK, gata cu offtopicul pe threadul meu.


Am inteles ca pentru schimbarea casetofonului cu unul mai performant, tot renault, model cabasse, trebuie schimbat si displayul. M-ar interesa un CD-player cu un timp de raspuns mai bun si un display mai explicit decat cel standard. Din cate am vazut problema este ca nu prea pot sa-i pun un CD-player cu LCD din cauza ca ma va jena la schimbarea vitezelor. Oricum sunt super multumit cu schimbatorul mai sus, este o chestie super misto. Pacat ca pentru modelul Conquest nu exista o cutie automata, tare mi-as fi dorit una. O sa trec tot cand ma voi intoarce din concediu pentru a vedea pretul unui CD player nou de la dealer. Am vazut pe Conquestul din showroomul din Germania navigatia. Arata excelent pe bordul de scenic. Din pacate joystikul de la navigatie cam ia din cotiera centrala, si daca vrei sa-ti odihnesti mana pe cotiera te cam lovesti de el. Am vazut ca exista si un Audio Conection Box, care permite sa accesezi un ipod sau un stick. Costa cam 200 de euro.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 14 Aug 2008, 15:04
Post #28


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Te-ai gandit sa-i faci bandourile alea imense de plastic, in ton ? Sa-i lasi doar partea cromata din fata asa, restul sa vopsesti ?

Garantez ca va arata bestial...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 15 Aug 2008, 09:24
Post #29


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Foarte frumoasa, perfecta pentru drumuri lungi..

Sa o stapanesti cu placere...tu aveai nevoie de spatiu, ca esti mai marisor asa icon_mrgreen.gif ..


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 15 Aug 2008, 09:36
Post #30


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Cred ca iti da o senzatie de tanc... biggrin.gif Super masina, sa o folosesti sanatos.

Da' am si eu o curiozitate. De ce n-au monovolumele un bord normal, cu ceasurile in dreptul soferului? Pe mine m-ar enerva sa ma uit in dreapta la ele.

P.S. portocaliul pe centuri, cusaturi si tetiere e de senzatie. wub.gif

This post has been edited by Bliss: 15 Aug 2008, 09:38


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:03
Forum Renault