DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Symbol Fidji 1.4 8v 75 HP

leeloo
post 26 Jan 2008, 08:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 January 08




Salut si va urez la toti cati mai multi km fara probleme.
Am observat ca nu exista nici un jurnal de bord la un fidji benzinar si m-am gandit sa deschid eu unul. Masina este un Renault Clio Symbol Fidji ridicat de la reprezentanta pe 25 ianuarie.
Cateva precizari inainte. Am carnet din iunie 2007 am facut vreo 15 k km pana acum si am avut o Dacie 1300 din 1979.Am mai condus Matiz, Solentza si Logan DCi. Masina va fi una care o voi folosi la job, cumparata de angajator si care imi va ramane mie in 3 ani . Fac in general cam 1500 -2000 km / luna pe diverse drumuri prin judet in general asa ca banuiesc ca va interesant din acest punc de vedere.
Primele impresii : Finisajul pare mai bun decat la Logan si si are destul de multe puncte pozitive. RCD -uL a fost o surpriza placuta masina find echipa cu 6 boxe nu 2 cum era pe site . Chestile care ma deranjeaza au mai fost semnalate si anume scrumiera stupid amplasata , lipsa spatiilor de depozitare. O sa vedem in timp cum se pastreaza . Pozitia la voloan la drum lung este putin incomoda intradevar dar nici nu am stat f mult sa o reglez , fiind deja cam tarziu si avand si un drum destul de lung in fata .
Compartament : Masina pare f stabila , directie precisa, franele le stim cu totii smile.gif motorul si-am mai dat drumul dupa vreo 150 km. In primi km de autostada cand a trebuit sa depasesc un camion fiind in treapta a -V in 3000 rpm a trebuit sa apas zdravan acceleratia sa pot prinde o viteza un pic mai mare . Nu am depasit 3500 RPM . Dupa ce am iesit de pe autostrada si aveam vreo 200-250 km motorul si-a dat drumul in mod viibil, accelerarile au devenit mai usoare si mi-a mai venit si mie inima la loc. smile.gif .
Minusuri : Pedala de acceleratie f moale nu ofera nici o reziztenta,greu de gasit o pozitie mai confortabila si care sa garanteze un mers cat de cat constant. Directia asista nu ofera nici un feedback si necesit o atentie sporita mai ales pe un drum mai denivelat .
Consum mediu obtinut de la ridicarea din Buc pana la destinatie cam 300 km indicati de computerul de bord 6.6 %
Cam atat pentru azi.


--------------------
Renault Symbol 1.4 8v 2008 fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 26 Jan 2008, 16:00
Post #2


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ce intelegi tu prin feedback si mai ales prin prezenta sau absenta lui ? Este un termen pe care nu cred ca-l stapanesti in practica.
Explica-te.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 26 Jan 2008, 17:52
Post #3


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(leeloo @ 26 Jan 2008, 08:55)
....
motorul si-am mai dat drumul dupa vreo 150 km.
...
...
Dupa ce am iesit de pe autostrada si aveam vreo 200-250 km motorul si-a dat drumul in mod viibil
...
*


Gizas craist omule. Pai daca continua in ritmul asta, in urma calculelor mele reiese ca o sa ti se sparga pistonul 3 la 7973 km.

Inainte sa scoti tampeniile alea crase de mai sus, te-ai gandit oare ca mai degraba creierul tau a inceput sa isi dea drumul mai mult decat motorul???? NU, NU este o jignire, ci un fenomen cat se poate de normal si de bine venit. Creierul tau a inceput sa se obisnuiasca cu masina, sa o simta mai bine. De acolo iti vin maaaa senzatiile ca motorul ar merge tot mai bine radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Motorul ala nu e asa nerabdator ca tine, crede-ma.


QUOTE(leeloo @ 26 Jan 2008, 08:55)
...
    Cam atat pentru azi.
*


Oricum, a fost prea mult, prea de tot. Da' acuma nu mai poti zice ca n-ai dat si cu jurnalu de bord.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 27 Jan 2008, 03:40
Post #4


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(leeloo @ 26 Jan 2008, 08:55)
Directia asista nu ofera nici un feedback si necesit o atentie sporita mai ales pe un drum mai denivelat   
*


sigur e directie asistata?
p.s: s-o stapanesti sanatos si la cat mai multi km....


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leeloo
post 27 Jan 2008, 11:20
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 January 08




Da prin feedback inteleg faptul ca volanul nu imi da nici o informatie despre starea drumului. Cel putin orice alte masini am condus eu cand erau niste denivelari, hopuri pe drum le simteam si in volan si aplicam corectiile necesare dar nu e cazul aici .
Cat despre spartul pistonului ma cam indoiesc . In cartea tehnica spune sa nu depasesti 3500 RPM in primii 1000 km.
QUOTE
Creierul tau a inceput sa se obisnuiasca cu masina, sa o simta mai bine. De acolo iti vin maaaa senzatiile ca motorul ar merge tot mai bine r Motorul ala nu e asa nerabdator ca tine, crede-ma.

Masina pur si simplu nu accelera. Nu ma asteptam de la 90 aprox / 3000 RPm in a V sa decoleze cand apasam acceleratia dar nici sa mearga in legea ei fara sa tina cont de cat de tare o apasam . Si nu eram in rampa. Fratele meu e inginer mecanic cu diplome de expert si doctorat tot in mecanica asa ca nu inghit toate tampeniile debitate de tot felul de "mecanici cu experienta " si oameni care au auzit diverse povesti . Aceasi chestie am patit-o cu un Aveo 1.2 benzina tot in primii 200 km , nu era condus de mine era condus de colegul dar eram cu el in masina.
in continuara jurnalului .. m-am mai fatait prin oras zilele astea si am ajuns acum 400 km + iar consumul mediu bineinteles ca a mai crescut la 7 +.Indicatrul la rezvorul de benzina este acum la ultima gradatie si incep sa cred ca e un accesoriu aproape inutil deoarece ar trebui sa mai am cam 20 l in rezervor .. sau poate ca trebuie si asta rodat smile.gif Computerul de bord in schimb imi indica o autonomie de peste 350 km .. Am mers pe catevas portiuni cu macadam destul de proaste si masina nu scotea nici un fel de zgomot suspect sau vreun troncanit cea ce este un mare plus. Sa vedem cat va ramane asa sper cat mai mult.


--------------------
Renault Symbol 1.4 8v 2008 fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 27 Jan 2008, 13:01
Post #6


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




o sa troncane putin mai incolo smile.gif, nu iti face griji.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 27 Jan 2008, 20:57
Post #7


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




QUOTE(leeloo @ 27 Jan 2008, 11:20)
Am mers pe catevas portiuni cu macadam destul de proaste  si masina nu scotea nici un fel de  zgomot suspect sau vreun troncanit  cea ce este un mare plus. Sa vedem cat va ramane asa sper cat mai mult.
*


Depinde cum mergi pe acele portiuni. Daca iti continui drumul ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, nu cred ca va tine prea mult lipsa de zgomote. Daca adaptezi viteza, e ok.
post-336-1110552475.gif
Personal, pe traseul meu zilnic, in care sunt portiuni destul de nasoale, sunt deja obisnuit cu ideea ca sunt singurul care incetineste pe astfel de portiuni. Eu rulez cu treapta 1, cu ~5 km/h, iar ceilalti trec pe langa mine cu 100 km/h. Oare ce or avea in cap si in suflet? Bineinteles ca daca le stau in cale, incercand sa merg pe o portiune ceva mai buna, aflata pe banda a doua de circulatie, sunt injurat, claxonat si flash-uit.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 28 Jan 2008, 12:38
Post #8


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




Părerea mea - fără supărare - e că, la 90 km/h cu 3.000 rot/min în viteza V mergeai (mult) subturat. Pînă și baba mea din semnătura toarce cu 110 km/h la 3.000 rot/min cu a V-a !

Bineînțeles, eu cel puțin am învățat s-o conduc, adică să retrogradez dacă vreau să țișnească și să folosesc corect viteza a IV-a, nu să dau repede a V-a la 80 km/h și apoi, la 90 km/h să-mi înfund talpa-n pedală și să urlu văzînd că cel din față, de pe contrasens, va intra frontal în mine ...

În condițiile descrise de tine, nici chiar fratele tău - expert, doctor și colecționar de diplome în mecanică - nu cred că ar avea pretenția să accelereze în maniera pe care ți-o doreai. Prin urmare, comportamentul descris este normal.

Faptul că ai remarcat același lucru și la un Aveo 1.2 (condus de un coleg) mă pune și mai mult pe gînduri - pentru că mașina aia se vrea turată, nu glumă ! Mulți au gîfîit despre ea că e "leneșă" și "puturoasă" doar pentru simplul fapt că n-au putut pricepe că acea mașină nu se conduce ca o Dacie 1300 din 1979.

Rezultatul ? Pac! becul de eroare aprins la bord, și pac! la service și pac! constatarea: calamină pe supape, adică, în traducere "mers subturat" ... Asta la Aveo. Să sperăm că nu și la Symbol Fidji. Poate că e mai robustă, săraca, și-o să reziste la un asemenea tratament ...

În rest, bună mașină, bravo pentru alegere și s-o ții sănătos.


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsm
post 12 Feb 2008, 13:59
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 January 08




Salut,

Sunt posesorul unui Symbol Fidji 1.4 8V 75 CP din nov 2007 si sofer incepator. Am doar 1000 km parcursi cu ea, majoritatea in oras (dosar 200 km in afara localitatii). As avea cateva intrebari pentru soferii mai experimentati sau posesori ai acestui model:

- cat de important ar fi fost sa fac cateva sute de km la drum intins pentru rodaj si care pot fi consecintele daca nu am procedat asa?
- calculatorul meu de bord indica un consum de 11.1 l/100 km si o viteza medie de 15 km/h. cat de reale si cat de "catastofale" sunt aceste cifre pentru utilizarea masinii ? Acum la prima masina si primul carnet smile.gif , a fost si mult trac, am si o strada de vreo 500 m de pamant in zona unde locuiesc...Merg doar la servici si cateva alte drumuri prin oras cu masina, stopuri, cozi, etc... Orice sfat pentru regimul ei de utilizare in continuare sunt binevenite...
- eu am alimentat benzina fara plumb de 95 doar de la Petrom ca mi-e mai la indemana. Alte pareri...

Drumuri bune tuturor !



--------------------
renault symbol 2007 fidji 1.4 8 V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 12 Feb 2008, 14:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(vsm @ 12 Feb 2008, 13:59)
- cat de important ar fi fost sa fac cateva sute de km la drum intins pentru rodaj si care pot fi consecintele daca nu am procedat asa?
*



Deloc important, dimpotriva. Rodajul trebuie facut in toate conditiile de drum cu o singura restrictie si anume sa n-o fortezi.


QUOTE(vsm @ 12 Feb 2008, 13:59)
  - calculatorul meu de bord indica un consum de 11.1 l/100 km si o viteza medie de 15 km/h. cat de reale si cat de "catastofale" sunt aceste cifre pentru utilizarea masinii ?
*



Sunt reale si absolut normale.

Bucura-te de ea si nu-ti mai face atatea griji! Printre timp, citeste ce s-a scris pe forum, o sa gasesti multe lucruri interesante.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:34
Forum Renault