DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alarma pentru o solnitza

VladSoare
post 17 Sep 2004, 08:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Salut.

Chiar daca subiectul este o solnitza, problema este valabila si pentru Clio bicorp sau pentru Megane 1, care au buton de inchidere pe cheie.

Exista vreo alarma care sa poata folosi butonul de pe cheie? Sa nu mai fii obligat sa folosesti telecomanda ei?
Ma gindesc ca nu poti sa pui pur si simplu orice alarma si s-o conectezi direct pe circuitul inchiderii centralizate, pentru ca atunci ti s-ar activa alarma chiar si cu butonul de inchidere de pe bord. Ar trebui sa stie sa faca diferenta intre inchiderea comandata din cheie si aia comandata din butonul de pe bord.

Stiti vreo alarma care poate face asta?

Thanks.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 17 Sep 2004, 09:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




As zice ca aproape oricare stie aceasta functie - sa ai deschidere/inchidere de pe cheia masinii si concomitent dezarmare/armare.
Se leaga alarma la butonul acela pentru inchidere centralizata din interiorul masinii. Asa se face si la M2, unde ar fi deranjant sa legi un breloc de cheia card.
... normal, cand o instalezi la un pret special se argumenteaza ca e vorba de o alarma speciala - "designed for Megane2" biggrin.gif

Insa telecomenzile alarmelor de obicei au mai multe butoane, diferite functii prin apasare in ceva combinatii ... acelea se pierd.
Pe de alta parte faci treaba hotilor mai usoara, scaneaza o singura unda si iti deschid masina + dezarmeaza alarma cu un sut.

Cand ma duc la Budapesta (unde se fura cele mai multe masini din EU), eu inchid masina prima data cu butonul de pe cheia masinii dupa care armez alarma de pe telecomanda alarmei. Astfel sa zicem ca au scanat unda cheii - poate sa deschide usa dar urla alarma, antidemarajul alarmei este inca activ. Daca au scanat unda telecomenzii alarmei - mai au de deschis o usa.
Normal, nici o protectie nu este suficient pt. profesionisti, dar poate il mai costa 30secunde de lucru si eu apar dupa colt ...


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielh
post 17 Sep 2004, 09:45
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 28 June 04
From: Bucuresti




Nu cred ca este posibil sa legi activarea alarmei de butonul de inchidere din masina pentru ca, atunci cand vrei sa incui usile din interior, s-ar activa pe langa senzorii de la usi (pe care sa zicem ca nu le deschizi pt ca sunt incuiate), senzorii de soc, perimetru etc si s-ar declansa alarma din cauza vibratiilor sau miscarilor din masina.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 17 Sep 2004, 10:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




Cu siguranta se poate sa montezi alarma pe cheia de la masina. Are un coleg de la mine de la servici asa ceva. Daca nu uit o sa-l intreb ce alarma e. Masina pe care e montata e un clio symbol dci.
Oricum mie mi se pare destul de nasoala pentru ca nu stiu din ce motive acum trebuie sa incuie fizic cu cheia masina. Poate cei care au montat-o au facut treaba de mantuiala ..asa ca eu nu o recomand.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 17 Sep 2004, 11:50
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




de ex alarma de la sn aia din fabrica se activeaza pe inchiderea centralizata dar doar atunci cand clipesc si semnalizarile. din butonul de pe cheie clipesc. din butonul din interior nu clipesc si nu se activeaza.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:59
Forum Renault