DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Senzorul de viteza (traductorul de viteza), Cum se demonteaza?

sosoro
post 7 Jul 2010, 21:20
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 28 January 06




Nu ai reusit sa-l repari?


--------------------
--- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Jul 2010, 21:43
Post #32


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




biggrin.gif ba cum l-ai stricat ? dal naiba ca nu era cine stei ce de facut doar incalzeai fludorul de pe placa imprimata cu pistolul de lipit si atat.
In vitan un senzor de viteza 100 de lei.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 7 Jul 2010, 22:15
Post #33


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




si la mine pe iuliu maniu la magazin Dacia e 108 RON , cine ti'a cerut 200 e chiar nesimtit

edit: are cineva o poza exacta unde trebuiesc incalzite contactele cu pistolul ? smile.gif

This post has been edited by shake: 7 Jul 2010, 22:20


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sky79ct
post 8 Jul 2010, 08:58
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 27 November 07




Problema mi-a facut-o pistolul de lipit
Are capu mult prea lat si la contactele alea m-am chinuit ceva sa le intaresc un pic da nu am reusit.
imi trebuia un letcon sau cum i-o zice cu un cap ascutit ..
deci ptr cei care nu au un aparat bun de lipit daca nu au multa experienta sa nu incerce:)
cel mai mic pret l-am gasit la 170 de ron
mai caut la dezmembrari..
e cineva din buc care vine la mare sa ma salveze si pe mine cu acest senzor?
fac cinste biggrin.gif


--------------------
dacia solenza 2004 scala - CT xx SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 8 Jul 2010, 11:25
Post #35


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




la pistolul de lipit puteai sa iei o sarma de cupru de 1mm o dadeai pe o partea a ansei si celalalt capat il prindeai de capul de la surub unde se prinde ansa iar celalat capat dupa ce l-ai dat usor pe un crac de la ansa il aduceai in mijlocul ansei si mai lasai cam 1cm lungime din mijloc..
Incingeai capul de la ansa si puneai fluduor pentru un contact mai bun iar in capul ala lasat liber puneai pasta decapanta si dupa aceea putin fludor si ala era lipeste mai bine decat o statie de lipit.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sky79ct
post 12 Jul 2010, 07:08
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 27 November 07




Am tot umblat sa gasesc si eu senzorul asta la un pret rezonabil..
Cel mai mic pret e 170 de ron..
Prin Mangalia , Tulcea nu a gasit nimeni la un pret mai apropiat de 100 ron cam cat ar fi in Buc?


--------------------
dacia solenza 2004 scala - CT xx SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 12 Jul 2010, 07:44
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctorasul
post 12 Jul 2010, 08:21
Post #38


Membru imbatranit


Group: Validating DaciaClub
Posts: 1.603
Joined: 13 November 06
From: Pitesti






--------------------
Dacia Dacia 92 - ot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sky79ct
post 12 Jul 2010, 11:39
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 27 November 07




Ala e senzorul sad.gif
doctorasul ai PM.


--------------------
dacia solenza 2004 scala - CT xx SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 12 Jul 2010, 14:31
Post #40


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




al meu are un mic joc , daca il rotesc spre dreapta masini se roteste circa 1 cm si si se blocheaza , din cauza asta oare face fite?


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sky79ct
post 15 Jul 2010, 21:10
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 27 November 07




azi l-am rezolvat
cu ajutorul lui doctorasul
as vrea sa gasesc niste cablu izolant cum e cel care e in jurul firelor
a mai cautat cineva?


--------------------
dacia solenza 2004 scala - CT xx SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXistenZ_Tg
post 13 Dec 2010, 16:33
Post #42


Membru Mijloc Amputat


Group: Members
Posts: 338
Joined: 29 December 07
From: Timisoara , Timis




Cine are o poza facuta la traductor viteza de la logan? unde se afla pe cutia viteze, mufa cat mai detaliat


--------------------
dacia Super Nova 2002
Eu mi-am luat Dacie , tu ti-ai luat trotuar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VanHauser
post 19 Oct 2011, 09:30
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 12 September 04




Am si eu probleme cu traductorul de viteza.
Se poate inlocui cu unul demontat de pe SuperNova? E identic?

This post has been edited by VanHauser: 19 Oct 2011, 09:31


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 26 Apr 2015, 19:42
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Ma "lipesc" aici, de acest topic, fiindca simptomele par similare si in cazul meu.

Azi am constatat cu stupoare, ca in mers ruland cu vreo 40-50 km/h, acul kilometrajului era pe zero, adica exact la baza scalei. Ca si cum masina ar sta cu motorul oprit. Am ramas stupefiat, nu am mai avut astfel de probleme. Dupa ceva vreme, fara sa ii fac nimic, tot in mers evident, brusc acul a sarit la viteza cu care rulam. Comportament corect.
Insa minunea nu a durat, si problema s-a mei repetat de cateva ori. Deci acel ac, cand merge, cand nu merge. Am citit acest topic, sa fie de la acel traductor buclucas?
Initial am crezut ca ar fi un contact imperfect, si am luat cateva gropi intentionat (nu mari) sa vad daca isi revine. Nu am putut trage o concluzie clara.
De asemenea, nu stiu daca indicatorul kilometrilor parcursi functioneaza, dar ma voi edifica maine. In acest context, orice parare/opinie este binevenita. Daca stie cineva vreun meserias in Constanta, care a mai facut asa ceva, sunt dispus sa merg la el.
Sunt in stand-by pana atunci, si monitorizez situatia.

This post has been edited by danygaro: 26 Apr 2015, 19:43


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 27 Apr 2015, 07:38
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 3.408
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




In momentul in care nu merge vitezometrul nu se indica nici kilometri parcursi.
Eu mi-am reparat senzorul si functioneaza perfect de atunci:
http://www.daciaclub.ro/Vitezometru-Mort-t...-p4205082.html#

Trebuie doar atentie cand se lipesc piesele sa nu se faca legaturi aditionale smile.gif
Daca nu te pricepi, poti merge cu placuta la un service GSM sau atelier reparatii electronice si te rezolva contra unei cafele.
Bafta.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 27 Apr 2015, 19:42
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Salut psychoo.

Am intrat pe acel link indicat de tine, dar m-am pierdut in detalii. Imi poti da cu copy/paste te rog, exact ceea ce imi este mie de trebuinta ???
Gasesc un electronist bun sa imi refaca lipiturile, numai ca el nu se va apuca si de mecanica (demontat/montat)
Concret, ce si cum trebuie sa demontez ???
Sper sa inteleg pas cu pas, fiindca nu vreau sa il stric si sa fuug la magazin sa cumpar altul. Am inteles ca nu este tocami ieftin, el gravitand in jurul a 200 lei.

Merci anticipat.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 28 Apr 2015, 07:24
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 3.408
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Salut.

Traductorul de viteza se afla sub cutia filtrului de aer, pe langa electromotor, firele sunt in sus spre capota, iar varful sau este inspre pamant, infipt in cutia de viteze. Prima data se trage de mufa cu fire, pentru a nu fi pericol sa smulgi firele incercand sa scoti senzorul.
Pentru a scoate senzorul, se trage inspre capota (in sus, plan vertical), nu prin rasucire!

Dupa ce ai scos senzorul vei avea o chestie lunga de plastic, ca in poza atasata mai jos. Acea piesa e alcatuita din 2 corpuri:
1 - partea ce contine conectica si electronica cu senzor hall
2 - partea mecanica ce contine axul cu sectiune patrata la capatul caruia este un disc cu magnet

Aceste 2 parti sunt lipite. Desi pare piuluita de plastic cu profil hexagonal, nu exista filet! Risc exista sa il spargi intr-un mod ce nu permite refolosire, dar cred ca in 99% din cazuri se va rupe de la imbinarea lipita.

Pentru operatiune este obligatoriu sa fixezi partea notata cu 2 intr-o menghina, iar partea notata cu 1 se va roti cu ajutorul unei chei fixe de 21.
Eu am crezut ca e filet si am insistat cu forta constanta, nu cu socuri. La un moment dat a pocnit si am ramas cu cele 2 bucati sectionate perfect.
Apoi se ia bucata notata cu 1 pe poza de mai jos si se refac toate lipiturile.

Dupa operatiune, eu am folosit rasina epoxidica pentru lipirea celor 2 bucati de plastic (normal, dupa curatarea temeinica a uleiului) dupa care am pus un manson termocontractibil peste si l-am incalzit ca sa nu existe sansa sa intre umezeala prin vreun por ramas deschis.

Se verifica oringurile sa fie pe pozitie, se ung cu putin ulei ca sa nu se ciupeasca la remontare si se infige inapoi in cutia de viteze. La repozitionare va trebui sa rotesti putin stanga dreapta pentru ca profilul patrat sa isi gaseasca locul in cutie, apoi se infige complet. Se leaga mufa si voila: traductor functional.

Bafta.

Attached thumbnail(s)
Traductor_viteza_solenza.jpg ( Size: 58.79k ) Number of downloads: 770


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 28 Apr 2015, 12:06
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




7700840042, 7700418919, 6001546127


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 28 Apr 2015, 16:50
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Multumesc mult psychoo, pentru tutorial. Ma inclin.
Cred ca aceasta descriere detaliata va fi de folos multor "solenzari". Mutumesc (mim).
Dupa ce imi voi insusi tot ce ai mentionat tu in acea postare, cred ca voi trece la actiune. O usoara teama planeaza, recunosc. Imi este sa nu stric ceva pe acolo. Mai pot strica si altceva in afara de acel senzor ... buclucas ???http://static.daciaclub.ro/style_images/da...icons/icon1.gif.
Sper sa nu fie cazul.

George _scala, acele coduri reprezinta ID pentru acest traductor ?
Sunt 3 coduri pentru aceeasi piesa ??? Vrei te rog sa "ma luminezi " ?

<span class='edit'>28 Apr 2015, 17:05:</span>
Just in case !

http://www.bestautovest.ro/captor-viteza-l...si-solenza.html

Sper sa nu fie nevoie, dar e bine de stiut. In mod sigur la acel pret nu este original, dar este o optiune. A luat cineva acest tip ?
Pareri ?

Nu fac reclama !!!

28 Apr 2015, 17:29:
Cautand pretul unui traductor nou, sper sa nu fie nevoie, am dat peste acest tutorial.

De retinut !!!

https://www.youtube.com/watch?v=COE7q4HeeRs

Din punctul meu de vedere e OK, meserias baiatul, ... mai putin faza cu ciocanul. Cam brutala metoda de separare a celor doua parti. Dar asta e.

28 Apr 2015, 17:43:
Daaaa, m-am edificat cu acele 3 coduri

Primul nu il au pe stoc, al doilea este vreo 190 lei, iar ultimul in jur de vreo 45 lei, la magazinul online pe care il mai frecventez.
Cred ca desi este acealasi reper, au calitati diferite.

This post has been edited by danygaro: 28 Apr 2015, 17:43


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 28 Apr 2015, 18:45
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




mai bine cumperi de pe ebay...http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_sop=15&_nkw=6001546127&_rdc=1


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Apr 2015, 07:17
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 3.408
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Am un coleg cu alta marca, si a avut probleme la senzorul de vitezometru. A schimbat 4 in decursul a 2 ani pana a platit un senzor de origine. Pe final a platit de 2 ori pretul senzorului...
Asta m-a motivat sa il repar, sa nu iau unul dubios care poate nici nu e calibrat ca si cel de origine.
De stricat nu prea ai ce sa strici daca lucrezi cu grija.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 29 Apr 2015, 18:31
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




De acord cu tine psychoo, cu cat incerci sa te carpesti mai tare, cu atat te rupi mai rau.
De acord100%. Intotdeauna am optat pentru piese de origine, chiar daca am dat ceva in plus. Meseriasul imi ia acelasi pret la manopera, lui chiar i-ar conveni sa merg cat mai des pe la el.

george_scala_2004, sa stii ca pare atractiva oferta de pe ebay. Chiar si cel mai scump traductor, care banuiesc ca este "cel de origine" cu tot cu transport, se duce pana in 17 lire, adica circa 105 lei, de-ai nostri.
Te pot interpela pe PM pentru o scurta consiliere in acest sens ?

Singura "apasare", cum spuneam si mai deunazi, este sa nu sparg piesa atunci cand incerc sa o separ, spre a avea acces la placuta electronica.

Multumesc mult pentru sfaturi amandurora !!!

This post has been edited by danygaro: 29 Apr 2015, 18:33


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 31 May 2016, 12:40
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Buna ziua. Stiu ca e vechi topicul, dar m-am gandit ca e mai bine sa il "dezgrop" decat sa creez unul nou,avand in vedere simptomatologia. Situatia este astfel:
Solenza pe benzina.
Geamuri electrice puse de mine cu ajutorul postarilor de pe forum acum 3 luni estimativ.
12 V permanent luati de pe firul care alimenteaza aeroterma.
Am schimbat bordul de cateva ori, dar am avut grija sa înfig bine mufele (sper smile.gif) ).
De cam o săptămână pățesc si eu pocinogul cu decesul acului vitezometru, in special la viteze mari. Revine din senin, dar de cele mai multe ori doar dupa ce ma opresc din deplasare. Am dat cu wd 40 pe mufa care intra in senzor, si pe mufa tata a senzorului.
Am verificat masele. Tot acelasi comportament, fără predictibilitate.
Intrebarea ar fi : credeti ca ar putea interfera ceva electric, sau pur si simplu coincidenta, acum cedează senzorul? Timp de 5 ani nu am avut aceasta problema niciodata.
Multumesc pentru răbdarea de a citi nuvela mea. Va salut cu stima.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 31 May 2016, 13:16
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Nu are treba + care l-ai luat de la aeroterma .... caz fericit sa fie senzorul sau caz mai putin fericit tabloul de bord(ceasurile).
....inainte de presupunerile de mai sus , verifica inca o data mufa dand de data aceasta cu spray de contact , sensul circuitului este simplu
Senzor =>> Calculator inj ==>> tablou bord

This post has been edited by Maiorul: 31 May 2016, 13:20


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 31 May 2016, 13:33
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Multumesc.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 27 Jun 2016, 14:13
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Revin cu multumiri userilor care si-au reparat senzorul de viteza si au postat detalierea operatiunii. Nici un "maglavais" nu si-a facut treaba, astfel ca am aplicat metoda "desfiletarii fortate biggrin.gif ", urmata de reimprospatarea lipiturilor. La primul drum parcurs (400 km), regim de viteza asemanator cu cel la care imi aparea problema, nu am mai avut nici o situatie.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin72
post 25 Oct 2016, 15:05
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 October 16




salut , am si eu problema asta cu senzorul de viteza , dar nu reusesc sa il scot , se misca putin stinga -dreapta , iese putin de tot in sus dar nu reusesc sa il scot , as incerca sa il repar , sasa trebuie sa cumpar unul nou .....cum il scot si cu ce se lipeste dupa reparare , cu poxipol merge?,mersii


--------------------
logan logan 2007 - gj10bct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 25 Oct 2016, 15:33
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




El se si trage miscand in sens invers fata de cum merge ceasul ...are un oring si 2 cleme care de fapt tine senzorul pe locSenzor.jpg ( Size: 68.62k ) Number of downloads: 496


This post has been edited by Maiorul: 25 Oct 2016, 15:33


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin72
post 31 Oct 2016, 14:38
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 October 16




salut , am revenit , am scos senzorul , desfacut in 2 bucati , refacut lipiturile , lipit cu poxipol si remontat , merge deocamdata f.bine.mersii tuturor


--------------------
logan logan 2007 - gj10bct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 5 Dec 2016, 10:22
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Pentru doritori ! Fara a face reclama !

https://www.pieseauto.ro/senzor-kilometraj-solenza.htm


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:30
Forum Renault