DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sandero 1,4 mpi vs. Logan 1,4 mpi, (contine si topicul "4 ani de evolutie")

Amedeus
post 16 Jul 2008, 18:33
Post #121


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Din tot ce e in parcarea aia, Sandero arata cel mai bine. Daca si asta arata a frigider...eu zic sa mai treceti pe la Altex sa vedeti cum arata unul. radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Racer08
post 16 Jul 2008, 22:05
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 April 08




in sfarsit si-au dat seama ca spatele ala de la logan strica toata masina. E adevarat ca era mai practica dar totusi ...


--------------------
DACIA FERRARI 99/F40 - B 22 OAW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Dec 2008, 00:23
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(aphophis @ 7 Mar 2008, 19:58)
Parerea mea e ca la fiabilitate va fi mai buna, au avut timp de 4 ani sa-si intre in mana.
*


Oare si acum la fel mai crezi ???

QUOTE(hash @ 9 Jun 2008, 16:06)
Cine vrea putina dinamica in zona 100-140, nu-si ia motor de 1.4. Sandero nu e masina pentru carat, ci ca sa duca in majoritatea timpului un singur om, si asta in oras, adica nu e nevoie de putere, pentru ce, ca sa stai in ambuteiaj?!
*


Daca Sandero la o tona e o masina de carat o singura persoana , are minim un motor de 1.4 de 75 CP , atunci de Matiz , Spark , C1 , Smart si muuuulte altele ce sa mai spui ?
Sandero este o masina de familie , poate mai tanara , fara BAGAJE , in rest consumul nu va fi altfel decat Logan sau alte problemele tehnice .
Eu personal in oras am nevoie de putere si cuplu , tu poate nu ai si de asta probabil STAI in ambuteiaj .
Problemele majore pe care le avem toti acum cu Dacii se refera la calitatea proasta a pieselor care sunt din ce in ce mai scumpe si din ce in ce mai proaste si asa vor fi si pe viitor ! Nimic din prezent nu ne face sa credem ca pe viitor piesele sau calitatea vor fi mai bune , ci din contra !

QUOTE(zanzie @ 10 Jun 2008, 19:52)
Gresit! Motorul 1.4 benzina este cea mai buna componenta de pe Logan.
Problema cu acceleratiile slabe sta in cutia de viteze.
Apropo: va exista acel "rontait" de la cutie la relanti si la Sandero?
*


rontaitul era de la fapt de la kitul ambreiaj si probabil ca si asta va conta de motorizare si echipare . Daca vei avea ambreiaj hiodraulic nu vei avea acel rontait .
Acceleratiile slabe provin si de cutie , dar si de la ambreiaj , precum si de la rotile marite indecent de mult pentru motorul de 1.4 , care sprinten fiind pe DSN cu ambreiaj hidraulic de 200 si roti pe 13 si Euro2 , l-au dus la Euro 4 , ambreiaj pe cablu si roti pe 15 , iar masina a castigat aproape 100 kg .

QUOTE(dadu221 @ 10 Jun 2008, 20:05)
să-mi fie cu iertare dar voi de fapt ce comparați ? și pe ce baze? că acceleratia de la 0-100 e aceeași de la supernova incoace 13.0 secunde. Așadar și supernova și loganu` și săndelul îs la fel de nervoase și vă recomand să aveți mare grijă când le luati ca din cauza cuplului ala imens sa nu stricati ambreiaju si service-ul sa ajunga la concluzia ca s-a stricat din cauza utilizarii necorespunzatoare (nicidecum reglaje sau piese rebut) si sa il reparati cu banii vostri. Atentie si la injectoare ca de la prea mult mers in oras si numa cu o singura persoana se infunda iar fitru ala de benzina nu e pus acolo ca sa stea el toata ziua cu ochii pe injectoarele alea de sub capotă care pe deasupra se mai afla și la capatul celalalt al mașinii.
O liniutță, ceva ?
*


Acceleratia de la DSN la Logan este DIFERITA indiferent ce ar scrie in fisa , iar daca la Loganul de 1.4 poti SPERA la 13 , la DSN si SLZ poti scoate mai bine de 12 sec si asta FARA modificari !
Poti propune colegilor de forum care au luat deja Sandero sa faca o liniuta cu un Logan , personal as paria pe Sandero , dar sa aiba aceleasi motorizari si fara modificari .

QUOTE(tkx @ 11 Jun 2008, 08:56)
tot vorbiti de motoare... eu sunt curios daca si sandero troncane, ca loganu m-a disperat (cred ca o sa ajung la vedea).
m-am programat la un drive test, sa vedem daca o sa fiu sunat.
*


Orice masina TRONCANE daca nu esti in stare sa-i schimbi consumabilele ( bucsile , pivotii , capetele de bara ... ) Nu cred ca din punctul asta de vedere s-a schimbat ceva la fiabilitate ci din contra , piesele sunt mai scumpe si mai proaste .

QUOTE(lusso @ 12 Jun 2008, 16:01)
Referitor la greutatea lui Sandel stiu din prezentarea de la National TV,ca este ceva mai usor decat Loganul.Vorbind de motorizari,sa fim seriosi,Hyundai I30 cu motor de 1,6 are 122cp.Deci asa cum pot altii.....Skoda Fabia are 2 motorizari de 1,2 cu 64 si respectiv 70 cp.Eu la 1,4 cu 75 cp imi este rusine.Intr-adevar,si preturile difera,dar vorbind strict de motorizare se putea mai mult.Dupa parerea mea motorul de 1,4 nu are ce cauta pe Logan.Sunt multumit de masina,dar in momentul in care suntem patru persoane in masina cu o medie de 70 kg,simt ca trage greu si creste consumul.
*


Tu faci comparatie intre motoare de generatii diferite , intre 8V si 16V ! Si motorul Renaul de 1.6 16v are 105 Cp , dar ciudat este ca Megane-ul de 1.6 16v este MULT mai sprinten decat un Logan cu aceeasi motorizare si acelasi lcuru il puteti observa si intre un Clio Symbol sau chiar 3 si Sandero , cu aceleasi motoare .
Daca sunteti 4 x 70 gk + portbagajul plin deja te apropii de maximul admis , deci totul merge mai prost si acceleratia si frana si stabilitatea , TOT . In cazul asta invata sa conduci si mai turat , la putere si nu la cuplu si te vei descurca si cu 75 CP . ( pe care-i ai DACA esti norocos )
QUOTE(DUZZ @ 16 Jun 2008, 10:09)
si daca va fi sa puna un motor de 1.2 (pe DACIE)cum zic unii"skoda are , vw are ....."eu sunt curios, oare se va compara un motor de 1.2 la 70 cai su 1.4 la 75 cai ?? om trai si om vedea  noi ... dar ma gandesc ca  nu se va compara .
*



Motorul de 1.2 de pe Skoda si Polo este f LENES si puteti citi pe forumurile lor si veti vedea ca ei cu astfel de motoare au mai mari probleme cu ele , pentru ca un Polo / o Fabia sunt mai grele decat un Logan desi sunt mult mai aerodinamice si consuma mai mult decat motoarele 1.4 si au si mai multe probleme .

This post has been edited by marius80_eugen: 5 Dec 2008, 00:26


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 20:09
Forum Renault