DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages « < 15 16 17 18 19 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Orange

MuciX
post 1 Jun 2016, 20:23
Post #481


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Absolut nimic. Din fericire a disparut dunga problematica, de la sine. Intre timp i-am facut eu root si upg la android 6 de care sunt foarte multumit - am scapat de bloatware, autonomia e ceva mai buna si are cateva chestii dragute in plus.
Va fi ultima prelungire la oranj, contemplez intoarcerea la vodafone, dar inca nu sunt convins.
Digi are sotia si e cam nasol cu semnalul, iar brandul telekom nu ma atrage (nu pot da un motiv rational).


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 1 Jun 2016, 22:26
Post #482


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Stai pe Orange chiar daca au momente cand sunt idioti.
Nu vei gasi ceva mai bun la VDF, chiar zic camdin contra, asa cum sunt Orange totusi sunt mai ok decat VDF. Nu ca diferenta ar fi mare, chiar nu e, insa am la firma contracte cu Orange, VDF si Telekom. N-am nimic de la RDS si nu voi avea vreodata, am avut in trecut si m-am lamurit.

Insa din astia pe care-i am, ordinea in care i-as recomanda este Orange, VDF, Telekom


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 1 Jun 2016, 22:32
Post #483


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Mi-am activat si eu Apel 4G si tot la fel face: Sta in 4G pana cand primesc sau initiez un apel, moment in care trece in 3G. La terminarea apelului revine in 4G.
Am incercat in mai multe zone cu semnal full si tot la fel face. Am sunat la Orange si am nimerit o tuta care dupa ce m-a tinut 5 minute in hold ca sa verifice mi-a indrugat ceva cum ca ba asa e normal sa faca, ba nu am semnal destul si de aia face asa.
Ca urmare nu-mi functioneaza maretul Apel 4G. Si nici wi-fi call.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 1 Jun 2016, 23:44
Post #484


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Nici mie nu imi funcționeză Apel 4G. Culmea e că pe 3G, la apel între două iPhones are VoiceHD.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 1 Jun 2016, 23:50
Post #485


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Pai cum are voice HD fara apel 4G?


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 2 Jun 2016, 06:11
Post #486


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ai S6 sau S6+ ?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 2 Jun 2016, 14:21
Post #487


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(AR-18-MOS @ 2 Jun 2016, 00:44)
Nici mie nu imi funcționeză Apel 4G. Culmea e că pe 3G, la apel între două iPhones are VoiceHD.
*



Am facut putin mai devreme din nou o proba, fiind atent la semnal si retea...si merge. Aveam 4/5 linii semnal 4g, a intrat apelul, a ramas pe 4g cat timp am vorbit. Daca aveam 1 sau 2 linii, trecea tot pe 3g.

This post has been edited by AndreiMR: 2 Jun 2016, 14:21


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 3 Jun 2016, 23:18
Post #488


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(R19/16v @ 2 Jun 2016, 07:11)
Ai S6 sau S6+ ?
*

Eu am S6.

Nu stiu daca e doar o coincidenta, dar de cand am activat Apel 4G se intampla de foarte multe ori ca atunci cand sunt sunat sa sune doar o data, dupa care apelul se intrerupe.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 4 Jun 2016, 00:01
Post #489


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Eu nu inteleg care e mare vrajeala cu apelul 4G. Net inteleg, netul 4G e net superior.
Dar apel? Adica de ce as vrea sa stau pe 4G cand vorbesc la telefon?

Inteleg poate situatiile in care vorbesc la tel si simultan vreau sa ma dau si pe net.
Dar cat de dese sunt?

Pentru altceva decat asta, de ce sa ma complic sa stau pe 4G ca sa vorbesc cu X-ulescu, in conditiile in care cel putin deocamdata reteaua 4G nu pare inca extrem de bine implementata si mai da unele chixuri?
Si mai papa si o tona de baterie.

Personal tin telefonul pe 3G ( inteleg ca pentru autonomie & stuff unii il tin chiar pe 2G ), si comut pe 4G numa' cand am nevoie de un net fortos.

This post has been edited by vallixx: 4 Jun 2016, 00:04


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 4 Jun 2016, 07:07
Post #490


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Rețeaua 4G în momentul ăsta, cel puțin în România, e un jeg. Tot la fel cum era și 3G-ul prin 2005, cînd a apărut. Tot la fel păpa și ăla o tonă de baterie. La fel se întrerupeau și atunci apelurile. Sau te suna cineva, tu erai pe 3G, telefonul tău nu zicea nimic, iar lui îi suna ocupat. Era o mizerie.
Zece ani mai tîrziu, 3G-ul funcționează normal. Poate că prin 2025 vom vedea și în România un 4G funcțional. Pînă atunci însă eu nu m-aș baza pe el pentru apeluri. Nu merită.

Într-adevăr, dacă faci hotspot pentru alții și vrei ca ei să se poată da pe net la maxim în timp ce vorbești, să zicem că are sens. Dar altfel nu văd rostul. Și la urma urmei, cît de mult și de des vorbești? Nu pot și ăia să lase naibii facebookul timp de două minute, pînă termini de vorbit? Dacă se dau pe internet pe telefonul tău, atunci să accepte riscul de a "coborî" la 3G din cînd în cînd. Am pus ghilimele pentru că de fapt nici 3G-ul nu-i de colo, adică are viteză decentă pentru majoritatea activităților; nu-i ca și cum li s-ar opri netul de tot. smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 4 Jun 2016, 07:11


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Jun 2016, 09:35
Post #491


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(paul_p @ 1 Jun 2016, 22:32)
Mi-am activat si eu Apel 4G si tot la fel face: Sta in 4G pana cand primesc sau initiez un apel, moment in care trece in 3G. La terminarea apelului revine in 4G.
Am incercat in mai multe zone cu semnal full si tot la fel face. Am sunat la Orange si am nimerit o tuta care dupa ce m-a tinut 5 minute in hold ca sa verifice mi-a indrugat ceva cum ca ba asa e normal sa faca, ba nu am semnal destul si de aia face asa.
Ca urmare nu-mi functioneaza maretul Apel 4G. Si nici wi-fi call.

QUOTE(AndreiMR @ 31 May 2016, 11:55)
Toate telefoanele fac asta daca nu ai apel 4g. Tocmai aici e noutatea, ca nu mai schimba din 4g in 3g cand te suna cineva. Nu e o functie care tine de telefon, ci de retea. Pana acum nu se puteau 4g si apel in acelasi timp, reteaua Orange nu suporta functia asta
Se numeste CS Fallback. Pana o sa ai retea cu Volte, tot ce este CS se desfasoara pe 3G. La LTE partea de CS va exista peste PS, va fi un fel de SIP sau VoIP (sau cum vreti voi sa ii mai spuneti in limbaj popular), cu un QoS prioritar.

QUOTE(VladSoare @ 4 Jun 2016, 07:07)
Într-adevăr, dacă faci hotspot pentru alții și vrei ca ei să se poată da pe net la maxim în timp ce vorbești, să zicem că are sens. Dar altfel nu văd rostul. Și la urma urmei, cît de mult și de des vorbești? Nu pot și ăia să lase naibii facebookul timp de două minute, pînă termini de vorbit? Dacă se dau pe internet pe telefonul tău, atunci să accepte riscul de a "coborî" la 3G din cînd în cînd.
*
La masini (chiar si electrice) ai dovedit-o ca esti pe afara, da si la telecomunicatii? La targul de la Barcelona daca ai fi prezentat operatorilor si vendorilor, ne-am intoarce in Neolithic. Nu te mai raporta la lipsa ta de viziune, deschide ochii.

<span class='edit'>4 Jun 2016, 09:50:</span>
QUOTE(vallixx @ 4 Jun 2016, 00:01)
Eu nu inteleg care e mare vrajeala cu apelul 4G. Net inteleg, netul 4G e net superior.
Dar apel? Adica de ce as vrea sa stau pe 4G cand vorbesc la telefon?
*

Pentru ca LTE nu are CS. Deaia!

This post has been edited by IRONICK: 4 Jun 2016, 10:19


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 4 Jun 2016, 10:25
Post #492


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Ati vazut? Pana si IRONICK recomanda iPhone... 04.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Jun 2016, 12:49
Post #493


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Jun 2016, 15:16
Post #494


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Sparge nuci cu el. Nuci tari, 4G.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 4 Jun 2016, 19:11
Post #495


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(IRONICK @ 4 Jun 2016, 09:35)
La masini (chiar si electrice) ai dovedit-o ca esti pe afara, da si la telecomunicatii? La targul de la Barcelona daca ai fi prezentat operatorilor si vendorilor, ne-am intoarce in Neolithic. Nu te mai raporta la lipsa ta de viziune, deschide ochii.
*

Nu-i nimic, le știi tu atît de bine pe toate, din orice domeniu, încît mă compensezi pe mine cu vîrf și-ndesat. tongue.gif
Totuși, dacă tot sîntem la capitolul ăsta, iar eu recunosc că sînt mai de la țară și n-am avut telefon mobil cînd eram mic, poți să-mi explici pe șleau, ca pentru proști, exact ce avantaj îmi aduce mie ca utilizator final vocea pe 4G? Zi-mi concret, ce diferență aș observa în practică?

This post has been edited by VladSoare: 4 Jun 2016, 19:19


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Jun 2016, 19:26
Post #496


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Daca ai voce de femeie, nu mai tine sa te dai barbat. In 3Gdomneste incertitudinea.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 4 Jun 2016, 19:50
Post #497


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




În orice caz, eu nu spun că vocea pe 4G n-ar avea rostul ei. Înțeleg că-l are. Vreau să spun doar că nu cred că merită să tînjești din tot sufletul după ea și să suferi că n-o ai, mai ales în condițiile în care semnalul 4G în România e un rahat, la nivelul la care era 3G-ul acum zece ani.
Să zicem că am un S6 și mă mut la Oringi. Ce îmbunătățire evidentă aș simți, cît să spun "da dom'le, a meritat să mă mut, sînt foarte bucuros că am făcut-o"?

This post has been edited by VladSoare: 4 Jun 2016, 19:52


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 4 Jun 2016, 21:05
Post #498


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 4 Jun 2016, 09:35)
Pentru ca LTE nu are CS. Deaia!
*


Omule, nu te-a contrazis nimeni, si Vlad si eu intrebam ceva si tu raspunzi ca de obicei la altceva.

Tu raspunzi explicand cum se face, problema era de ce se face. Ce simti in practica in transimterea vocii pe 3G versus pe 4G?

Diferenta in teorie o stiu. LTE nu are CS asa ca face fall back pe 3G sau uneori chiar 2G.
Ca sa nu mai faca, LTE fiind un serviciu IP based, va trebui sa faci transmiterea vocii pe principiul VoLTE ( practic VoIP) pentru ca prin CS nu poti, ca n-ai CS pe LTE. Absolut corect.

Intrebarea ramane. In afara de motivul "ca asta e viitorul si tot ce e de viitor e cool" , care este castigul? Unde e miza? Care sunt avantajele? Bun , viteze mai mari, cantitate de informatii.....etc.....nu contest, insa in utilizarea practica ce simt eu utilizator cand vorbesc cu Vlad la telefon pe 3G versus 4G?

Si intrebarea mea mai are un rost? Care-i faza in general cu telefonia VoIP?
Pentru ca pana acum toate experientele mele personale cu serviciile VoIP au fost dezastru.
Indiferent ca e RDS, UPC, Telekom. Tot ce am incercat VoIP merg ca dracu. Se intrerup, se aud cu ecou, cad. Din cand in cand fara reseturi de modem , oha telefon.
La momentul de fata cele mai mici probleme le am tot cu o conexiune ADSL de la Telekom care merge brici. Veche da' merge.


This post has been edited by vallixx: 4 Jun 2016, 21:12


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Jun 2016, 21:56
Post #499


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(VladSoare @ 4 Jun 2016, 19:50)
În orice caz, eu nu spun că vocea pe 4G n-ar avea rostul ei.
*

Nu are nici o treaba 4G si Orange. Si nici avantajele tale personale cum auzi tu vocea in speaker. Ca end userul sa primeasca calitate si mai mult, se schimba reteaua. Se face si modulara.

Pentru ca evolutie. Nu poti sa construiesti o retea de telecomunicatii a viitorului daca nu schimbi modulatia (radio) si corele. Cand iti merge greu internetul, te-ai gandit din ce cauza este? Te deranjeaza cand mergi cu viteza si se intrerupe? Te deranjeaza cand mergi intr-un tren de viteza si se comporta la fel? Ma rog ... Vrei sa ai semnal cand iti lipseste linia dreapta si ai multe reflexii? Nu iti place cum face handover?

Deaia! Nevoile tale sunt limitate. Nu trebuie sa judeci ce nu intelegi. Si nici sa fi negativist si heitar.

QUOTE(vallixx @ 4 Jun 2016, 21:05)
Si intrebarea mea mai are un rost? Care-i faza in general cu telefonia VoIP?
Pentru ca pana acum toate experientele mele personale cu serviciile VoIP au fost dezastru.
Indiferent ca e RDS, UPC, Telekom. Tot ce am incercat VoIP merg ca dracu. Se intrerup, se aud cu ecou, cad. Din cand in cand fara reseturi de modem , oha telefon.
La momentul de fata cele mai mici probleme le am tot cu o conexiune ADSL de la Telekom care merge brici. Veche da' merge.
*

VoIP are o singura problema. Cu faxul. Poate sa fie si mama lu' g711, ca producatorii de faxuri nu vor sa se adapteze. In rest se aude si merge foarte bine.
Experientele tale sunt probabil de pe vremea cand aveai webstaru' de 5 kile in casa si headenduri. Si nici nu trebuie sa faci confuzie intre o tehnolgie si un operator care isi construieste o retea cu sw-uri chinezesti si nu isi marcheaza pachetele.

<span class='edit'>4 Jun 2016, 22:16:</span>
QUOTE(VladSoare @ 4 Jun 2016, 19:50)
nu cred că merită să tînjești din tot sufletul după ea și să suferi că n-o ai
*
Pai ce facem cu romanu adevarat care isi cumpara telefon scump (ma rog, unii Nexus si se inchina la el), joaca bilute cu el si sa pe abonamente de cateva sute de MB?

This post has been edited by IRONICK: 4 Jun 2016, 22:18


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 4 Jun 2016, 23:03
Post #500


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Apelurile de voce pe 4G au o calitate mau buna decat cele 3G. Daca la 3G banda de frecventa care poate fi transmisa este de la 300Hz la 3400 Hz, in 4G poate fi transmisa o banda de frecvente semnificativ mai larga, de la 50 Hz la 7000 Hz.

Faxul analogic nu merge bine pe VoIp din cauza benzii reduse de frecventa transmisa de codec-urile folosite, din cauza pierderilor de pachete (care la voce nu se simt), din cauza latentei si a jitter-ului.

Cu VoIp de la RDS faxul analogic functioneaza rezonabil.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 4 Jun 2016, 23:34
Post #501


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 4 Jun 2016, 21:56)
Nu are nici o treaba 4G si Orange. Si nici avantajele tale personale cum auzi tu vocea in speaker. Ca end userul sa primeasca calitate si mai mult, se schimba reteaua. Se face si modulara.

Pentru ca evolutie. Nu poti sa construiesti o retea de telecomunicatii a viitorului daca nu schimbi modulatia (radio) si corele. Cand iti merge greu internetul, te-ai gandit din ce cauza este? Te deranjeaza cand mergi cu viteza si se intrerupe? Te deranjeaza cand mergi intr-un tren de viteza si se comporta la fel? Ma rog ... Vrei sa ai semnal cand iti lipseste linia dreapta si ai multe reflexii? Nu iti place cum face handover?

VoIP are o singura problema. Cu faxul. Poate sa fie si mama lu' g711, ca producatorii de faxuri nu vor sa se adapteze. In rest se aude si merge foarte bine.
Experientele tale sunt probabil de pe vremea cand aveai webstaru' de 5 kile in casa si headenduri. Si nici nu trebuie sa faci confuzie intre o tehnolgie si un operator care isi construieste o retea cu sw-uri chinezesti si nu isi marcheaza pachetele
*


Desi as avea mici obiectii raspunsul tau e rezonabil.
up.gif

This post has been edited by vallixx: 4 Jun 2016, 23:37


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 5 Jun 2016, 00:05
Post #502


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




radmasa.gif
IRONICK, asta inseamna ca raspunsul e mai mult decat intelege. smile.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Jun 2016, 00:19
Post #503


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Esti gresit! tongue.gif

Inseamna ca are unele puncte de vedere valide. Nu la astea am de comentat cate ceva.
Modernizarea retelelor este un lucru bun. De exemplu handoverul este intr-adevar execrabil.
Aproape zilnic ma lovesc de el. Preluarea apelului de catre alt releu se face deseori cu probleme.

Vorbesc frecvent cu un prieten care prin natura job-ului e mai tot timpul prin masina.
Se intampla des sa se intrerupa conexiunea si pentru ca se intampla in anume zone ( deja a inceput sa le stie), concluzia imediata ar fi ca de obicei cam in acele zone il preia alt releu. Daca sta pe loc totul e ok.

Unde as avea obiectii este la faptul ca VoIP nu are doar faxul ca si problema. Inca are multe "pacate", pot accepta insa ca este posibil sa tina de operator. I-am avut pe toti insa nu simultan ci pe perioade de timp diferite asa ca o comparatie poate sa nu fie chiar relevanta.

This post has been edited by vallixx: 5 Jun 2016, 00:28


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Jun 2016, 08:39
Post #504


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Răspunsul lui Ironick e foarte valid la nivel teoretic și filozofic. Da, modernizarea rețelelor este un lucru bun, înseamnă evoluție, înseamnă progres, etc.
N-a contestat nimeni asta.
Dar aici nu despre asta era vorba. Aici era vorba despre realitatea din România la momentul iunie 2016. Cineva se plîngea că nu-i merge vocea pe 4G. Presupunînd că într-un fel sau altul ar face-o să meargă (să zicem, cumpărînd un S6 și mutîndu-se la Oringi cu el), ar simți vreo diferență notabilă? I-ar folosi la ceva, acum, în România, unde semnalul 4G nu se vede decît în cîteva puncte din țară, și chiar și acolo e slab și instabil?
Despre asta era vorba, nu despre teorii globale de progres și evoluție, sau despre trenuri care merg cu 300 km/h prin cîmpuri acoperite cu semnal 4G.

This post has been edited by VladSoare: 5 Jun 2016, 08:58


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Jun 2016, 08:58
Post #505


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




La momentul asta probabil nu.
Asta e doar marketing prost Orange ca sa aib in portofoliu Apel 4G.
Ca nu merge decat pe 0.1% din terminalele de pe piata, iar cand le ai pe alea tot nu prea merge, eh, ghinion!


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Jun 2016, 09:03
Post #506


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(AR-18-MOS @ 5 Jun 2016, 00:05)
radmasa.gif
IRONICK, asta inseamna ca raspunsul e mai mult decat intelege. smile.gif
*

Nu, da din cand in cand mai testez atentia.

QUOTE(IRONICK @ 4 Jun 2016, 21:56)
Experientele tale sunt probabil de pe vremea cand aveai webstaru' de 5 kile in casa si headenduri. Si nici nu trebuie sa faci confuzie intre o tehnolgie si un operator care isi construieste o retea cu sw-uri chinezesti si nu isi marcheaza pachetele.
*
WebStar nu a fost niciodata metalic (pentru ca era de plastic), ci a fost primul cu port RJ11 si doua lunii telefonice. LANCity a fost metalic.

6 Jun 2016, 09:04:
QUOTE(paul_p @ 4 Jun 2016, 23:03)
Apelurile de voce pe 4G au o calitate mau buna decat cele 3G. Daca la 3G banda de frecventa care poate fi transmisa este de la 300Hz la 3400 Hz, in 4G poate fi transmisa o banda de frecvente semnificativ mai larga, de la 50 Hz la 7000 Hz.
*
Au frecventa, dar se pot baga la inghesuiala pachetele.


6 Jun 2016, 09:34:
QUOTE(IRONICK @ 4 Jun 2016, 21:56)
Pai ce facem cu romanu adevarat care isi cumpara telefon scump , joaca bilute cu el si sa pe abonamente de cateva sute de MB?
*

QUOTE(vallixx @ 5 Jun 2016, 08:58)
La momentul asta probabil nu.
*
Avand in vedere ce ziceam si eu mai sus + cum au votat ieri, nici peste 10 ani nu o sa aiba avantaje.


This post has been edited by IRONICK: 6 Jun 2016, 09:34


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 8 Jun 2016, 12:57
Post #507


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




QUOTE(paul_p @ 4 Jun 2016, 23:03)
Apelurile de voce pe 4G au o calitate mau buna decat cele 3G. Daca la 3G banda de frecventa care poate fi transmisa este de la 300Hz la 3400 Hz, in 4G poate fi transmisa o banda de frecvente semnificativ mai larga, de la 50 Hz la 7000 Hz.
*



N-are nici o legatura codecul audio cu generatia.

Cind zici 50-7000 probabil te gindesti la G.722, AMR-WB. Merge virit fara probleme pe TCH full rate, GSM clasic, si a si fost/este. Unde mai vezi vreun Alcatel 91xx, Siemens 30xxx, toate au fost upgradate.

http://cosconor.fr/GSM/Divers/Equipment/Al...description.pdf

pagina 72

This post has been edited by yhattori: 8 Jun 2016, 13:06


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 8 Jun 2016, 13:17
Post #508


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Astia de la ALU stiu pe unde le umbla documentele?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 8 Jun 2016, 13:27
Post #509


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




Vroiai sa zici Nokia?


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Jun 2016, 13:28
Post #510


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marksman @ 8 Jun 2016, 13:17)
Astia de la ALU stiu pe unde le umbla documentele?
*


Mai conteaza? Acum sunt in curtea Nokia.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26 Pages « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:23
Forum Renault