DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia 1300 "Patina", 1975

Victor3001
post 13 Aug 2016, 19:54
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 4 February 15
From: Medias, Sibiu




Cam in 2 saptamani ma apuc de a mea. Daca iese bine(ceea ce sunt aproape sigur ca am vazut lucrari de-a lui), veniti toti la Medias rofl1.gif naughty1.gif .

Revenind la treburi serioase, daca nu se apuca de ea in max 2 saptamani eu zic sa o duci la altcineva(daca ai unde) sa nu te prinda frigul cu ea negrunduita macar.


--------------------
Dacia 1300 1975/ 1976 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex1300BV
post 2 Apr 2017, 13:32
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 20 November 08




Noutati cu proiectul?


--------------------
Dacia 1410 1991 1397 cmc TLX Break - xxxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 12 Apr 2017, 17:48
Post #63


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Din pacate, nu. Sunt multe de spus, dar nimic constructiv.

Tinichigiul lucreaza bine, dar e imprastiat. "M-a amenintat" de mai multe ori ca o sa fie gata "saptamana viitoare", dar masina o sa faca in curand un an de zile de cand se afla in ograda lui.

Daca in septembrie 2016 eram necajit ca nu e masina gata, deja in octombrie ma rugam sa nu o mai termine. La inceputul lunii noiembrie a trebuit sa eliberez garajul, eu ramanand fara un spatiu unde sa depozitez/lucrez la rable. Apoi au venit lunile de iarna in care (evident deja) tinichigiul nu a lucrat nimic, dar macar a tinut masina o mare parte din iarna in garaj. Venirea primaverii a insemnat pentru tinichigiu un nou start. Nu de lucru, ci de amentintari: "Intr-o saptamana e gata! Maine o dau pe-o parte si sa vezi ce o sa o curat, o sa..."

Per total zona gascanului a fost reparata, pasajul rotii spate a fost si el reparat, "colturile" lunetei au fost reparate, suportul rotii de rezerva inlocuit... daca stau si ma gandesc, masina intr-adevar e aproape gata.
Ar trebui data pe o parte, curatata, reparate eventualele zone cu probleme, antifonata burta, antifonat interiorul si luata de la tinichigiu.

Eu din noiembrie 2016 pana acum nu am gasit un alt garaj, dar am cumparat o casa in curtea careia vreau sa construiesc un garaj ( 84 de metri patrati - de saptamana viitoare ar trebui sa inceapa constructia ). Lucrurile s-au miscat incet, fiind imposibil sa torn betoane in mijlocul iernii, iar dupa venirea primaverii am avut alte probleme mai importante de rezolvat.

Un alt punct de vedere este si "Eu ce fac cu masina dupa ce o iau de la vopsitorie?"
Dupa ce iau masina de la tinichigiu e clar ca o sa o duc in service. Acolo o sa o vopseasca relativ repede (fiind in interesul lor sa imi ia banii si sa scape de rabla), dar odata vopsita eu nu mai imi permit sa tin masina in aer liber.

Asa ca momentan imi canalizez energia sa construiesc garajul - vreau ca masina luata de la vopsitorie sa fie bagata direct in garaj.


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 19 May 2017, 14:18
Post #64


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Modeste progrese.

Attached thumbnail(s)
20170519_145534.jpg ( Size: 909.12k ) Number of downloads: 690
20170519_145525.jpg ( Size: 839.14k ) Number of downloads: 710


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 31 May 2017, 23:25
Post #65


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




nimic nou ? biggrin.gif

This post has been edited by sobolan: 31 May 2017, 23:28


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 8 Jun 2017, 19:49
Post #66


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Ba da.

M-am intalnit cu reprezentantul RetroMobil Buzau ( care, intamplare sau nu, are un service de reconditionari masini de epoca ) si am mers impreuna acasa la Nea' Marinica, acolo unde am Dacia.

Mi-a zis ca masina e o baza buna de plecare, ce poate atinge o valoare de piata destul de mare, dar ca tinichigiul si-a cam terminat treaba. Nivelul lui e de a repara masinile ( si o poate face foarte bine ), dar nu e capabil de o reconditionare. Spre exemplu, conductele de frana/carburant ar fi trebuit date jos inainte de antifonare.
Dupa lungi discutii, dupa ce ne-am intors la service-ul sau sa imi arate o Dacia 1300 in lucru, am ajuns la concluzia ca, intr-adevar, Nea Marinica (si chiar si eu) este depasit de situatie. Cred ca masina va apuca drumul service-ului respectiv unde, contra modestei sume de 2000 E, masina va fi vopsita corespunzator.

Momentan nu am nici o posibilitate de a face pasul asta. In primul rand, ar trebui sa duc la service chederele si incuietoarele masinii pentru "a o trage la linie". Nici nu am habar pe unde se afla piesele astea. Sunt undeva prin camera mea de la apartamentul din Buzau, dar nu pot sa zic ca sunt in patul in care dormeam, sub biroul la care imi faceam temele sau in dulapul cu camasile care nu mai imi vin.

In al doilea rand, nu am un garaj (INCA) in care sa ma intorc cu masina dupa ce va fi gata. In ultimele 2 saptamani la Buzau a plouat destul de des, motiv pentru care cifa nu poate sa ajunga la locul cu pricina (s-ar afunda in pamant).

In al treilea rand, prioritatile financiare pentru mine sunt altele: garajul ( care va avea ~94 m2 ) si o masina relativ noua pentru mersul de zi cu zi.

Macar am masina, baza de plecare!!!



--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 Jun 2017, 20:27
Post #67


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(SiloS @ 8 Jun 2017, 20:49)
Cred ca masina va apuca drumul service-ului respectiv unde, contra modestei sume de 2000 E, masina va fi vopsita corespunzator.

*




fereasca dumnezeu.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 8 Jun 2017, 23:51
Post #68


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




De ce ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 9 Jun 2017, 00:50
Post #69


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.647
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




Risipă de bani.. smile.gif


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 9 Jun 2017, 07:35
Post #70


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Eu eram pregatit sufleteste pentru o vopsitorie de ~1000 e, dar se pare ca nu gasesc pe nimeni care sa imi faca treaba cu pretentii de retromobil in banii astia.

Eu nu am timpul necesar pentru implicarea activa in proiect, asa ca nu-mi ramane decat "sa sar cu banul" si sa emit pretentii.

Alt exemplu, buzele de la aripile spate au fost umplute cu mastic (de fostul proprietar), apoi dat cu antifon peste. Mie mi s-a parut o treaba buna, astfel nemaiexistand posibilitatea de a ramane namol-apa pe pasaj. Cel de la RCR mi-a spus ca trebuie totul dat jos si refacut conform cu originalul.

Si uite asa acum stau pe ganduri, oare daca o vopsesc in alta parte si nu se remediaza "defectele", nu cumva se naste posibilitatea de a nu primi atestatul ? Va trebui sa iau la puricat topicurilor colegilor cu masinile tipla, sa vad exact care sunt cerintele...


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Jun 2017, 07:45
Post #71


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(SiloS @ 9 Jun 2017, 08:35)
Eu eram pregatit sufleteste pentru o vopsitorie de ~1000 e, dar se pare ca nu gasesc pe nimeni care sa imi faca treaba cu pretentii de retromobil in banii astia.

*



blink.gif cum adica ? dezvolta !

Eu cu 2000E cumpar un logan bun gata vopsit happy.gif si mai merg cu el inca 5 ani ......stiu persoane care au revopsit super-fain masini scumpe si asta pana in 1000E .....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Jun 2017, 08:00
Post #72


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Intrebarea e simpla. Pentru ce vrei atestatul? Va fi garage queen?
Am avut si eu un schimb de opinii cu Ov si se pare ca nu sunt compatibil cu ideea lor de automobil clasic - limita de kmp, etc. Asta nu inseamna ca trebuie sa isi schimbe ei regulamentul. Doar ca e foarte posibil sa nu mai vreau eu atestat.

In fine, fa-o pentru tine, nu pentru parade, treaba aia cu masticul pare o chestie buna pentru a face o masina cu probleme cunoscute de rugina sa reziste mai mult. Asta e ideea, nu? Conservare.

9 Jun 2017, 09:01:
L.E. fii sigur ca si la 2k va fi cu probleme.
Daca e "ieftin" - "ce vrei la banii astia?", cand scoti banul fara sa comentezi - "ce vrei, perfect?"

This post has been edited by MuciX: 9 Jun 2017, 08:01


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 9 Jun 2017, 08:04
Post #73


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Vreau ca tabla masinii (la care e cel mai mult de munca) sa fie eligibila de RetroMobil. Nu vreau sa existe surpriza neplacuta in care eu sa investesc si sa imi toc nervii si apoi sa primesc replici de genul : "Ne pare rau, dar aici nu e conform cu originalul!"/"Conducta asta de frana este plina de antifon, trebuie schimbata!"

Un stop, o inima de cheder - se schimba ulterior fara bataie de cap, tabla o data se face.



--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Jun 2017, 08:08
Post #74


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Parerea mea: finisajul, da, mi se pare normal sa ai pretentia sa fie de "concurs", mai ales la banii aia. Dar daca apelezi la un artificiu de genul celui de mai devreme, care nu afecteaza forma, in schimb prelungeste viata pasajului ala cu vreo cativa ani, nu consider ca e o problema.
Unul dintre obiectivele retromobil, ar trebui sa fie acela de conservare. Da trebuie sa fie si conforme perioadei, dar asta nu e o scuza pentru a "nega" unui om dorinta de a o conserva cat mai bine.
Da, nu e normal sa ai sony explode pe ea, sau teroson pe conducta de frana, dar un cordon de mastic pe interiorul pasajului...


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 9 Jun 2017, 08:17
Post #75


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Mucix, eu vreau sa fac masina dupa preferintele si pretentiile mele. Dar se pare ca eu nu am standardele atat de inalte - pe mine nu ma deranjeaza conductele de frana antifonate, tapiseria de plafon cred ca o pot curata suficient de bine chiar si asa, montata pe masina.

Oarecum incep sa regret ca nu i-am dat o spoiala rapida de 1500 de lei, fara prea mare efort. Am un prieten care si-a luat o 1300 cam in acelasi timp cu mine. A dus masina la vopsitor pe rotile ei, cu motorul mergand. Vopsitoria - garajul unui individ de la tara.
Rezultatul ? O Dacie care arata bine si cu care omul participa la raliuri de regularitate, se plimba de fiecare data cand isi doreste si la care nu munceste mai deloc. Umbla in portbagaj cu trusa de scule, cu piese de rezerva, masina nu ruleaza chiar impecabil ( Dacia mea rula mult mai frumos decat a lui ), dar el se bucura de Dacioara lui. Pana la urma despre asta e vorba. Sa nu fii sclavul unui fier si sa te poti bucura de el. El s-a dat cu masina pe Transfagarasan ( in cadrul unei competitii, deci drumul inchis circulatiei publice ), eu doar am m-am ales cu un maldar de fiare...


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Jun 2017, 08:22
Post #76


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(SiloS @ 9 Jun 2017, 09:17)
Pana la urma despre asta e vorba. Sa nu fii sclavul unui fier si sa te poti bucura de el.
*



up.gif

Despre vopsea si pret nu mai zic nimic,fiecare face cum crede cu banii lui....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Jun 2017, 08:26
Post #77


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




E putin de discutat: cand mi-am facut masina (pt. mine, dupa cum am mai spus, nu pt. atestat), nu s-au demontat conductele de frana si carburant (nici sub masina, nici sub capota, pompa de frana a ramas acolo, ca si caseta de directie), s-a facut lucrarea cu ele montate. Normal ca arata mai nasol asa, dar costul (relativ mare) care ti s-a spus, e justificat de o lucrare care dureaza mult mai mult, arata (in locurile care nu se vad de pe strada) mult mai bine, iar la remontare pot aparea probleme (sa se f*ta conductele, de ex.). Ideea e ca mie nu mi-a spus nimeni dupa lucrare ca n-as putea lua atestatul pe motiv de conducte vopsite, eu zic sa ceri mai multe pareri (sunt destui membri RCR cu "greutate" pe aici, pe forum), nu doar a reprezentantului local.
Treaba cu masticul poate fi utila sau nu, depinde.
Servisurile care se inhama la dacii vechi pt. reconditionari cu pretentii sunt destul de rare, iar cu banii... trebuie sa-ti faci singur singur socotelile, cu o marja de siguranta; oricum, mai bine o faci o data si bine, decat de mai multe ori.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 9 Jun 2017, 08:57
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




SiloS, sunt de aceeasi parere cu cei care considera ca a obtine atestantul cu orice pret este un demers inutil.
Exigentele celui de la Retromobil par exagerate. Mai ales ca exista multe alte masini (diverse marci), atestate Retromobil, care sunt total incompatibile cu astfel de exigente. De unde rezulta suspiciunea unui interes financiar direct intre exigentele respective si service-ul de reconditionari al reprezentantului Retromobil...

As intelege necesitatea atestarii Retromobil daca masina ar avea un motor cu capacitatea cilindrica de peste 2600 cmc, nivel de la care impozitul anual ajunge la cote aberante.
De asemenea, as intelege necesitatea atestarii daca iti propui sa transformi aceasta masina intr-o investitie prin care sa speri la un profit frumusel - in ideea ca poate ii va creste brusc valoarea peste un anumit numar de ani de acum incolo (vezi ideea de "garage queen" la lui MuciX).

Altfel, nu vad rostul atestarii.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Jun 2017, 09:05
Post #79


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(SiloS @ 9 Jun 2017, 09:17)
eu doar am m-am ales cu un maldar de fiare...
*


imbratisare.gif

QUOTE(FiveThreeFive @ 9 Jun 2017, 09:57)
As intelege necesitatea atestarii Retromobil daca masina ar avea un motor cu capacitatea cilindrica de peste 2600 cmc, nivel de la care impozitul anual ajunge la cote aberante.
*


RCR, pe buna dreptate, fix de tipul asta de atestare vor sa scape, aceea facuta pentru a evita taxe si impozite.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Jun 2017, 09:54
Post #80


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(MuciX @ 9 Jun 2017, 10:05)
RCR, pe buna dreptate, fix de tipul asta de atestare vor sa scape, aceea facuta pentru a evita taxe si impozite.
*



si-ar fugi toti cu porsche-urile,mercedes,bmw si alte masini din club si-ar ramane doar cu trei dacii si doua oltcit-uri radmasa.gif
Daca autovapantul/insonorizantul dat pe tevi e un impediment/greseala tehnologica atunci inseamna ca eu personal is tampit,nu ca n-as fi radmasa.gif .....acum o saptamana am schimbat o teava de frana la un vectra B,era putrezita......voi credeti ca toate daciile au tevi de cupru ?
Eu am mai scris,la o parada din Braila am vazut vreo 5-6 GUNOAIE de masini expuse....pai dacia mea verde e AUR pe langa alea si totusi e facuta in curte,e cum e fata de ce vad aici pe la unii dar sa dai 2000E pe o vopsea la dacie e jaf la drumul mare,o da cu cristale scaraoschi sau ce naiba ii face ?
Fiindca spunea cineva mai sus de service-uri si dacia ...pai nimeni nu le vrea iar care le vrea face tarif preferential,e normal.....imi ia 15 minute sa schimb un amortizor la un logan cu doua trei chei si imi ia peste o ora la o dacie cu prese si alte dispozitive,unde mai pui ca-s suruburile intepenite si alte impedimente,e firesc sa fie asa....un brat de dacie inferior poate iesi afara doar cu tija taiata la autogen,am patit,unde mai pui ca piesele de schimb is de kkt si azi o faci iar maine cade iar.....lumea crede ca dacia e jucarie biggrin.gif in realitate e un "junghi" mai ales in anul 2017.

This post has been edited by sobolan: 9 Jun 2017, 10:11


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Jun 2017, 11:24
Post #81


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cred ca RCR incearca sa isi regaseasca putin identitatea.
Au devenit mai notorii acum, decat erau acum 15 ani, deci nu ii mai intereseaza volumul, cat calitatea membrilor si masinilor inscrise.
Acum serios, nu ai ce cauta cu pumnul de chit in RCR, fie ca e spoit pe un porsche fie ca e pe o lada.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Jun 2017, 11:32
Post #82


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(MuciX @ 9 Jun 2017, 12:24)

Acum serios, nu ai ce cauta cu pumnul de chit in RCR,.
*



esti sigur ? rolleyes.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Jun 2017, 12:33
Post #83


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(sobolan @ 9 Jun 2017, 10:54)
sa dai 2000E pe o vopsea la dacie e jaf la drumul mare
....lumea crede ca dacia e jucarie biggrin.gif in realitate e un "junghi" mai ales in anul 2017.
*


Tocmai de-aia, ca-i "un junghi", se pot cere 2000E pe toata lucrarea, nu doar vopsit. Daca lucrarea e de calitate, nu mi se pare astronomic pretul.

QUOTE(MuciX @ 9 Jun 2017, 12:24)
Acum serios, nu ai ce cauta cu pumnul de chit in RCR, fie ca e spoit pe un porsche fie ca e pe o lada.
*


De acord, cu o mica nuanta: nu ai ce cauta cu pumnul de chit pe masina, daca vrei sa te tina 100 de ani (asta nu e legat de intrarea in rcr sau de atestare, conditiile nu sunt deloc exagerate).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 9 Jun 2017, 12:35
Post #84


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




[quote] De unde rezulta suspiciunea unui interes financiar direct intre exigentele respective si service-ul de reconditionari al reprezentantului Retromobil.../quote]

Corect.
Exact asa am gandit si eu.

Eu am vazut o 1300 in lucru la ei (alaturi de un Ford din anii '30, un Mustang '67 si alte masini deosebite) si pot spune ca intr-adevar fac treaba buna: masina trasa "la linie" la perfectie, dedesuptul era totul ca si nou, portierele aratau ca si scoase acum de pe poarta fabricii... intrebarea e daca se poate face aceeasi treaba si cu 1000 E, sau 1500 E.

Si, acum intru intr-o discutie un pic subiectiva: oare nu exista posibilitatea de a-mi gasi "nod in papura" daca nu fac masina la service-ul lor? Oare daca imi fac masina cu 1500E nu va trebui sa completez pana la 2000 E sub alte forme ? Si pe langa tabla, conteaza si altele: poate daca imi fac masina la ei ,"o sa treaca cu vederea" faptul ca unul dintre stopuri are cromul de pe laterale un pic crapat, spre exemplu ? Nici nu stiu c e sa fac pe viitor... Momentan imi canalizez energia pentru garaj...


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Jun 2017, 12:38
Post #85


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(maho @ 9 Jun 2017, 13:33)
Tocmai de-aia, ca-i "un junghi", se pot cere 2000E pe toata lucrarea, nu doar vopsit.


omul a spus doar vopsit nu si tinichigerie....eu ce sa mai inteleg ??? wacko.gif

QUOTE(SiloS @ 9 Jun 2017, 13:35)
oare nu exista posibilitatea de a-mi gasi "nod in papura" daca nu fac masina la service-ul lor?
*



NU,imposibil.....stop putin crapat ? esti prea meticulos.....altii dau bani grei pe stopuri seima crapate putin si nu se plang doar pentru ca scrie pe ele seima....la prima ploaie faci acvariu in ele sau o tii doar in garaj.....aici e dilema,o vei folosi ocazional sau deloc ?


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Jun 2017, 12:39
Post #86


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu m-ar mira sa existe interese de genul, fara a arata cu degetul intr-o directie anume, dar sincer nu ma mai mira nimic.
Sincer, eu de 2k euro consider ca am primit mai putin decat ce povestesti tu acolo.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Jun 2017, 12:41
Post #87


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




eu simt nevoia sa ma las.....voi vorbiti de miile de euro ca si cum ai zice "bani de-o acadea" .....fir-as al naibii ,am si eu un junghi in ograda ,exagerez si eu in felul meu si dupa posibilitatile mele darrrrr......

MUCIX : up.gif ,interesul poarta fesul ! wink.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Jun 2017, 12:50
Post #88


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




nu te inteleg, vorbim de sume care ne-au fost cerute sau pe care le-am platit.
Asta e piata. Eu sincer sa fiu ma consider mai "sarac" decat tine, spre exemplu, pentru ca eu nu sunt in stare sa mi le fac singur.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Jun 2017, 12:58
Post #89


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(MuciX @ 9 Jun 2017, 13:50)
pentru ca eu nu sunt in stare sa mi le fac singur.
*



adica eu-s mai bogat ca mi le carpesc singur.....da' nu mi-as permite s-arunc vreo 3000E intr-o dacie,poate nu deodata.....nu stiu exact..... ideea generala e ca orice masina veche cere bani multi la restaurare iar ceea in ce m-am bagat eu se numeste o reconditionare(daca se poate numi asa) si nici p-aia nu o faceam fara scule si fara a avea abilitatea asta....adica nu as fi dat bani la service pentru asta.....

This post has been edited by sobolan: 9 Jun 2017, 13:12


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 9 Jun 2017, 20:47
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Silos, eu cred ca te agiti prea tare. Masina trebuie sa fie in stare buna tehnica si estetica, originala, sau cel mult modificata cu repere specifice epocii. Daca respecta criteriile astea n-are de ce sa nu obtina atestatul. In rest, in ceea ce priveste rezultatul si costul final, totul depinde de pretentiile, cunostintele si relatiile fiecaruia.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:20
Forum Renault