DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Solenza euro 2 modificare la euro3

vmgdacia
post 8 Feb 2016, 18:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 February 16




Acum 3 ani am cumparat o solenza 1.4 din august 2004 ,aceasta a ramas neinmatriculata deoarece a fost gasita E2 si taxa era cam de 7 500 lei.Am citit ca solenzele fabricate dupa 2005 sunt euro 3 dar am auzit cazuri in care cei cu solenza sub 2005 ca aveau scris undeva ca daca merg cu benzina 98 apare ca E3.Vreau sa stiu daca pentru mine este valabil acest lucru si unde ar trebui sa apara aceasta observatie ,sau cum o pot modifica in E3 ,sunt hotarat sa o inscriu.mentionez ca este modelul confort si de 3 ani sta nemiscata si are doar 55 mii km.Multumesc anticipat !


--------------------
solenza 1.4 TDI 2017 - XXL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 9 Feb 2016, 09:37
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Nu stiu daca exact se poate reomologa (trebuie sa intrebi pre cineva la RAR)... in schimb mecanic se schimba doar galeria . Din ce stiu sunt cateva modele care sunt si EURO 4 , treaba cu benzina 98 nu conteaza ...si eu cu E2 am bagat uneori benzina 98.
Oricum in prima faza mergi la RAR (voluntari sau grivitei) si intreaba un inginer daca se poate omologa E3 daca schimbi galeria(catalizatorul) .

This post has been edited by Maiorul: 9 Feb 2016, 09:37


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Feb 2016, 10:06
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu ajunge doar galeria, De la E3 in sus exista a doua sonda lambda dupa catalizator, sonda ce trebuie conectata la ECU motorului si la martorul OBD din bord. Deci inseamna si update la calculatorul motorului. Nu stiu daca e de ajuns doar rescriere de soft.
Poti intra si pe site-ul anaf sa calculezi taxa. A mai scazut o idee, poate e mai usor de suportat...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 9 Feb 2016, 11:37
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Automat daca pui catalizator E3 trebuie sa conectezi a doua sonda la calculatorul de injectie care este acelasi cu cel de la E2...uitandu-ma cu soft valoarea ptr a doua este zero(ptr ca nu este conectata).Pentru ca s-a se aprinda senzorul din bord daca ai deja creas cu turometru pui un bec pe acel slot(asta daca nu cumva il detii)+ tragi un fir de la mufa cutiei din compartiment motor(la fel cum au tras cei care au trecut de la ceas simplu la cel cu turometru. Aceste lucruri se rezolva foarte repede... partea cea mai grea este trecutul in acte ....

This post has been edited by Maiorul: 9 Feb 2016, 11:41


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vmgdacia
post 9 Feb 2016, 13:07
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 February 16




Multumesc frumos pt sfaturi!O sa merg sa intreb daca poate fi omologata ca E3 facand modifucarile,daca nu poate o sa o inmatriculez deoarece am calculat timbrul de mediu si s-a mai micsorat suma.


--------------------
solenza 1.4 TDI 2017 - XXL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabitzu'
post 29 Mar 2016, 17:07
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 347
Joined: 5 September 09
From: Bucuresti




Eu am auzit o poveste acum ceva timp, cu un tip ce si-a cumparat o Solenza. A fost la RAR, i-au facut omologarea si conform noxelor iesite i-a incadrat-o la euro 4. A avut taxa vreo 200 euro, acum aprox. 2 ani. Cica asta datorita faptului ca in talon nu iti scrie norma euro ( nu clar, cel putin ) ci trebuie sa o deduci din serie.
Mentionez ca nu stiu nimic concret, doar am auzit povestea.


--------------------
dacia / vw solenza confort / Golf 6 2004 1.4 mpi / 2011 1.4 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 29 Mar 2016, 21:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Cam seamana a basm.
S-ar putea sa gresesc, dar din cate stiu, atunci cand cumperi o masina deja inmatriculata in Romania, la RAR nu iti mai fac noxele, ci doar autentificarea.
Daca ii pui tu GPL, atunci iti face RAR-ul si noxele.
Sa mai auzim pareri.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:51
Forum Renault