DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Radare pe Autostrada Soarelui, nu stiu cat de actual este

AlexV
post 12 May 2006, 10:29
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




am primit chestia asta, stie cineva mai multe?

_1.jpg ( Size: 8.24k ) Number of downloads: 976

Autostrada Soarelui va avea, incepind din aceasta vara, un serviciu propriu de politie care va supraveghea traficul spre litoral.
Noul serviciu se va numi chiar Politia Autostrazii si isi va incepe activitatea pe 3 iunie. In cadrul serviciului vor lucra 16 politisti care vor avea misiunea de a monitoriza camerele video instalate de-a lungul autostrazii Bucuresti-Constanta si de a interveni in cazul producerii unor accidente. In plus, ei vor fi obligati sa se asigure, printre altele, ca soferii care conduc autoturismele cotate ca fiind din categoria B nu depasesc viteza de 130 de kilometri pe ora, cei care sint la volanul TIR-urilor - 110 km/h, conducatorii de camioane si microbuze - 110 km/h, iar motociclistii - 130km/h. Initiativa monitorizarii traficului apartine Ministerului Transporturilor, care a investit pina in prezent 10 milioane de euro in acest proiect, sustin oficiali din acest minister.
Urmariti de 32 de obiective
Peste 30 de camere video vor monitoriza permanent, in perioada de vara, traficul rutier de pe Autostrada Soarelui. Surse din cadrul politiei ne-au declarat ca la Fundulea va fi construit un centru de monitorizare, insa nu s-a stabilit deocamdata de unde vor fi luati politistii pentru noul serviciu.
Reprezentantii Ministerului Transporturilor au adaugat ca pe Autostrada Soarelui au fost deja instalate 16 camere de luat vederi, care sint in stare de functionare, chiar daca serviciul de monitorizare a lor inca nu s-a infiintat. Camerele au fost montate o data cu amenajarea autostrazii, pe tronsonul Bucuresti-Drajna.
Zece milioane de euro
Sistemul de supraveghere a fost achizitionat in urma unei licitatii publice cistigate de o firma din Spania. Cele 16 camere care au fost instalate si echipamentul necesar pentru functionarea acestora (�buclele� pe care au fost montate acestea, cintarele si telefoanele de urgenta) au costat aproximativ 10 milioane de euro. Surse din Ministerul Transporturilor au explicat ca finantarea sistemului provine in proportie de 80% de la Banca Europeana de Investitii, iar restul de la Guvernul Romaniei.
Se va filma si la Constanta
Autoritatile constantene intentioneaza si ele sa amplaseze camere de luat vederi pe soselele din judet. Aceasta masura va fi luata in vederea fluidizarii traficului rutier, in special pe soseaua de varianta de la Eforie Nord, care pe timpul verii este foarte aglomerata. In sprijinul politistilor constanteni au fost solicitati politisti si jandarmi detasati, ca si in anii trecuti, din alte judete ale tarii


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 12 May 2006, 10:38
Post #2


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




am fost de 1 Mai la mare si nu am vazut nici o camera 'suspendata'.
cum or fi montate ?


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 12 May 2006, 10:49
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




Sa vedem cate radare fixe vor fi!Sa speram ca e acelasi sistem cu cel de pe Dn1.
Mai bine turnau covor asfaltic pe cateva zeci de km de drum national!Nu e gata autostrada,iar ei au si montat sistem de supraveghere.De rasul curcilor!


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 12 May 2006, 11:44
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




pai nu v-ati obisnuit deja???

credeam c-ati bagat de seama... important e sa fie cat mai multe metode de a lua banu' de la cetateni.... serviciile si/sau conditiile oferite nu sunt importante...si nu vorbesc doar de drumuri ....

sad.gif


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 May 2006, 14:23
Post #5


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




radare pa p***a masii. niste nesimtiti. sa puna mana sa faca drumuri intai, apoi sa moteze sistemele de monitorizare a lu' peste.

DN1 l-au umplut de sisteme de supraveghere, dar....mai nou au interzis circulatia masinilor de mare tonaj si au limitat viteza pe anumite portiuni pe motiv ca se surpa drumu'. si chiar se surpa (exista o protiune care s-a lasat cu fro juma de metru). da' astea nu le repara. doar pun limitari de viteza si de sarcina. in schimb monteaza sisteme.

P.S in Dambovita cred ca-s cele mai proste drumuri din tara asta. ultima noutate in materie de gropi am vazut-o zilele trecute cand mergeam la tara. pe un pod s-a format o gropoaie de vezi apa de dedesubt prin ea. fara mijto. iar drumu pe care s-a format nu e drum de tara. e drum judetean care face legatura cu bucurestiul.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 12 May 2006, 15:14
Post #6


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




In curand vor da faliment cu radarele ca o sa fie drumurile pline de gropi si nimeni nu o sa mearga cu mai mult de 70 laugh.gif


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 12 May 2006, 15:14
Post #7


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




eu am luat acum 1 an un radar pe A2 - stateau cu masina pe una din bretelele de la "spatii de servicii" (bretele absolut inutile de altfel pt ca nici in toamna spatiile respective nu erau date in folosinta). se facuse coada la ei, pe zona respectiva, ~ 20 km, era limitare la 100 km (recunosc, marcata corespunzator cu panouri cu vaci tongue.gif). deci, cu camere sau fara, gasesc ei metode sa ne ia banii...


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 May 2006, 17:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
In curand vor da faliment cu radarele ca o sa fie drumurile pline de gropi si nimeni nu o sa mearga cu mai mult de 70

Ba nu, pentru că în cazul ăla vor pune limita la 30. wink.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 12 May 2006, 17:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




Sa speram ca nu or sa mai puna camere radar fixe, care oricum le va fi stiuta pozitia si or sa stie toti unde sa respecte viteza. Daca vor folosi radarele de pe masini, detectorul radar, intrat in legalitate din toamna, isi va justifica banii dati pe el.

So, nu va ipacientati.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RoVal1972
post 12 May 2006, 18:24
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 22 November 05
From: Bucuresti




Eu tind sa cred ca va fi doar monitorizare. Asa se intzelege din mesaj.


--------------------
Renault Megane Sedane 2005 1.6. 16V
________________________________________________
Renault Megane Sedan Privilege 1.6 16V + Clima& Xenon+ full airbags. Noir nacre. Nov. 2005
ex. Renault Megane Classic 1.6 16V. 2001
ex. Dacia 1310 1.6l. 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 13 May 2006, 11:06
Post #11


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Sint curios cum se va fluidiza traficul la Eforie Nord daca vor monta camere de supraveghere, hai ca asta-i tare de tot.Nici eu nu am vazut sa fi montat camere si ma duc saptaminal la Constanta.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 13 May 2006, 11:52
Post #12


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures






--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 13 May 2006, 14:41
Post #13


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




hai sa nu mai facem comentarii decat la obiect. cred ca toti suntem de acord ca de banii astia se puteau face multe alte lucruri mult mai utile.

poate cineva care se duce spre constanta in curand sa se uite de camere. am inteles de la TV ca ele au fost montate la executarea autostrazii dar chiar nu cred asta. trebuia sa fi fost incluse in proiectul initial din 1998 (cred ca atunci s-au apucat de ea) si este foarte putin probabil.
foarte sigur este ca radarele vor fi fixe si amplasate probabil pe marginea soselei pe stalpi de sustinere. eu nu am vazut nici un stalp de acest fel, am vazut doar cabine telefonice de urgenta, multe dintre ele deja vandalizate.


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 14 May 2006, 13:39
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




Off-topic(oarecum):acum monteaza si pe Pitesti- Ramnicu-Valcea


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 14 May 2006, 17:55
Post #15


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




sa monteze, sa monteze....

in curand,multumita gauroaielor din drumuri, c-aricii aia care stau in fata monitoarelor si "monitorizeaza traficu"or sa faca doar comentarii de genul :"l-ai vazut frate p-ala cu bemveu cum i-a zburat roata de la groapa aia. da' ala cu mertzanu' cum i-a sarit amortizoru' de la gura aia de canal. da' ala cu matizu' ai vazut cum s-a dus jumate in groapa aia da pa dreapta. si ala cu meganu' a decolat frate de la denivelarea aia..."


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 15 May 2006, 00:45
Post #16


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@cristib Poate ca asta le-a fost si ideea, sa mai alunge monotonia un pic laugh.gif Poate o sa avem si emisiuni speciale la TV cu cele mai tari faze din trafic... laugh.gif

De cateva zile au dat drumu' la radarele fixe din Pitesti. Eu am vazut doar 2 pana acum, dar s-ar putea sa mai fie unu pitit pe undeva. Asa ca daca aveti drum pe aici, aveti grija.... smile.gif Cum totul se fura in tara asta, sper sa fure cineva si radarele astea sau macar sa le vandalizeze putin. Nu sunt eu vitezoman, dar nici sa stau sa ma uit la vitezometru nu-mi convine.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 15 May 2006, 08:02
Post #17


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(amp @ May 15 2006, 01:45 AM)
Cum totul se fura in tara asta, sper sa fure cineva si radarele astea sau macar sa le vandalizeze putin.
*



dry.gif mi se pare mie sau tu instigi populatia la vandalism. urat din partea ta....oricum....cativa bolovani tot as da si io in radarele alea smile.gif .

nu m-ar deranja deloc radarele alea si n-as zice nici pis daca am avea drumuri ca lumea. da'-ntr-o tara in care fac slalom printre gropile din drumuri, mie unu' mi se pare total deplasata ideea de a monta radare si camere de monitorizare.mai ales ca nu-s chiar ieftine si nu se monteaza cat ai bate din palme. da' stiti vorba cu chelu' si tichia de margaritar.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 15 May 2006, 10:57
Post #18


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




eu nu inteleg cum naiba costa 16 camere 10 milioane de euro...
(un calcul simplu arata ca daca erau facute din aur ar avea aprox 3645 g aur fiecare, la un pret/g de 60ron)


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 15 May 2006, 12:15
Post #19


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@cristib Nu instig populatia la vandalism, doar visez si eu sa scap de radarele alea. smile.gif Acu' 2 ani daca aveam nevoie sa ma relaxez putin, ieseam la o tura cu masina prin oras. Acu' nu mai pot, ca mai rau ma enervez. Ba un prost pe strada, ba o groapa, ba un radar.... si tot asa... Nu mai rezist mult. Deja incep sa ma gandesc sa plec din tara asta ca nu mai rezist.............

@Matei vezi ca ai gresit la calcul... ai uitat un foarte important 8 in coada... adica rezultatul era 36458 g fiecare... smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 15 May 2006, 13:07
Post #20


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Pai e si normal sa coste atat, ca mai toate achizitiile de la stat e posibil sa fi fost luate la "promotie". Cand o sa vand masina ma duc sa o dau la guvern sau la un minister biggrin.gif


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 15 May 2006, 14:10
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




sistemul de monitorizare de la CIC (Centru de intretinere si coordonare) costa atat, nu doar camere, ce naiba?
mie imi convine sa fie monitorizat traficul. si apropo nu sunt radare, sunt simple camere de supraveghere.
revin, imi convine pt ca soferii romani sunt tare indisciplinati. mi s-a intamplat pe A2 sa circul noaptea si si fiu orbit de nesimtiti care vin din spate si te fareaza pentru ca te aflii pe banda dedicata lor. si mergeam acolo cu 140-150 pentru ca depaseam un TIR. oricum ma dadeam si oricum mai aveau 200-300 m pana la mine.
nu mai vorbesc de cei care se baga "in scurt" fara semnalizare, cei care depasesc pe linie continua sau pur si simplu depasesc venind din fata pe banda ta (vorbesc de drumurile cu 2 benzi). asta doar pt ca si-au tras gipan sau mertan, da' in realitate sunt niste snobi de 2 bani.
oameni buni, hai sa ne educam pt ca intram in europa (care este intesata de camere video si functioneaza pe acest sistem), sa invatam sa fim civilizati si sa ii respectam si pe ceilalti.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 15 May 2006, 15:54
Post #22


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@radari tata, tu ai dreptate din unele puncte de vedere.... dar stai linistit ca nici in europa nu e atata educatie cata visezi tu... si nici nu suntem tara care sa avem nevoie de camere... Nu poti compara Germania, de exemplu, cu Romania. Nu cunosti tu cauzele pentru care unele tari au recurs la camere video ca sa poti spune "da, trebuie sa avem si noi neaparat". As fi si eu de n ori mai civilizat daca autoritatile si-ar face treaba cum trebuie si daca ar da un exemplu bun la populatie. Adica, intai sa se educe ei si apoi sa ne educe si pe noi.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 15 May 2006, 17:42
Post #23


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




singurul motiv ptr care camerele alea sint amplasate este acela de a aduce banuti la buget (amenzi ptr viteza). in rest....cand oi vedea io pa unu amendat ptr ca l-a surprins camera c-a schimbat banda fara sa semnalizeze, mananc procesu' verbal de contraventie.

romania e ca un aurolac care sta intr-o casa darapanata cu podelele gaurite, umbla in curu gol si mananca din gunoaie. si atunci cand face rost de ceva bani, in loc sa-si ia tzoale,mancare si sa-si repare casa,el isi cumpara un sistem home-cinema.
cam asa vad eu problema cu sistemele astea de supraveghere.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BASU
post 15 May 2006, 18:22
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 27 December 05
From: Bucuresti




hmm eu nu cred ca sunt pt viteza... ce rost mai au radarele mobile?
de 1 mai cand m-am intors de la mare am vazut 2 pe autostrada

This post has been edited by BASU: 15 May 2006, 18:22


--------------------
'04 Renault Megane Sedan 1.9dci Privilege+sunroof
'02 Renault Laguna 2 GT 1.9dCi 107cp+soft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 18 May 2006, 05:20
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




sunt doar pt supravegherea traficului. fac parte dintr-o dotare normala a oricarei autostrazi conform oricarei norme europene sau internationale. probabil nu se potrivesc la noi...
cat despre educatie, ar trebui inceputa de sus in jos, corect, da' si din jos in sus. unsure.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Racky
post 18 May 2006, 15:00
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.050
Joined: 1 June 05




Eu nu inteleg de ce se chinuie cu n sisteme de monitorizare a traficului in tara.Ca multi altii consider ca m-ai intai ar trebui facute drumurile, sa nu trebuiasca asfaltate in fiecare an si s-a se duca alti bani pe apa sambetei.Cica noi avem autostrazi...uitativa la autostra Bucuresti-Pitesti arata deplorabil,sau la cea de la Cernavoda(am fost asta vara si era vai de ea), mai bine arata E85 decat ele.


--------------------
Renault . .
2005 Symbol 1.4 8V Fidji
2008 Laguna III estate 2.0 dCI(150)-Initiale Paris
2002 Clio Bicorp 1.5 dCI 85-Privilege
2009 Laguna coupe GT 3.0 V6 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 18 May 2006, 22:08
Post #27


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




problema mea nu e ca sunt aceste radare care te 'ard' cand depasesti 130, dar sunt sigur ca multe vor fi puse pe portiunea cu limitare la 100, unde de banii astia se putea pune gard inalt de 7-8 cum e pe autostrazile din vest.


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 19 May 2006, 09:26
Post #28


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Pe langa camerele video zic ai nostri oficiali ca in sistemul de pe autostrada spre mare vor fi amplasate si statii meteo, telefoane de urgenta si panouri cu mesaje variabile!

Numai in Romania se poate intampla asa ceva....sa nu ai bani sa treci strada da sa arunci 10 mil euro pe o asa zisa autostrada in proces de constructie. Ar fi putut sa foloseasca camerele alea radar mobile pina terminau mareata autostrada si pe urma sa implementeze mega sistemul lui peste!


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 19 May 2006, 10:07
Post #29


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




ce vrei heron, nu trebuiau sa ia si baietzii aia o shpaga wink.gif


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 19 May 2006, 20:07
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




daca le vor folosi corect, panourile de mesaje variabile vor fi utile

examplu: la iesirea spre fundulea este polei/ accident ...

nemtii au asa ceva pe autostrazi si semnalizeaza restrictii temporare, blocaje si alte chestii

nu sunt de acord cu radarele


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:03
Forum Renault