DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ax Inferior Volan, topic general

bogdan-s
post 18 Apr 2005, 13:39
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 22 February 05




Referitor la problema directie. La mine nu se aude nici un fel de pocnituri, scartaieli sau alte zgomote anormale. Volanul se roteste usor fara a fi nevoie de multa forta. In schimb jocul la volan este destul de mare. uneori simt ca are tendinta sa schimbe traiectoria fara sa misc volanul huh.gif
Am pus pe cineva sa miste stanga-dreapta de volan si eu mi-am bagat urechea pe langa caseta de directie. Se auzeau niste clantaneli care pareau a fi un joc undeva. Mie imi parea ca se auzeau din caseta de directie. E posibil sa ma fi inselat si sa se auda de la crucea cardanica a axului ?
A avut cineva uzura in caseta ? Cum se manifesta ?


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 18 Apr 2005, 14:07
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(bogdan-s @ 18 Apr 2005, 15:39)
Referitor la problema directie. La mine nu se aude nici un fel de pocnituri, scartaieli sau alte zgomote anormale. Volanul se roteste usor fara a fi nevoie de multa forta. In schimb jocul la volan este destul de mare. uneori simt ca are tendinta sa schimbe traiectoria fara sa misc volanul  huh.gif
  Am pus pe cineva sa miste stanga-dreapta de volan si eu mi-am bagat urechea pe langa caseta de directie. Se auzeau niste clantaneli care pareau a fi un joc undeva. Mie imi parea ca se auzeau din caseta de directie. E posibil sa ma fi inselat si sa se auda de la crucea cardanica a axului ?
  A avut cineva uzura in caseta ? Cum se manifesta ?
*



probabil ai citit ce era scris pe forum referitor la asta.
Caseta de directie si crucea cardanica a axului inferior sunt una langa alta.
Vezi imaginea Cruce_cardanica1.jpg ( Size: 103.79k ) Number of downloads: 2187
pe care a postat-o PaulP.
La acea cruce cardanica intra mult praf si se blocheaza rulmentii, apoi tot invartind de volan incep sa apara trosniturile pentru ca sar rolele rulmentilor ...dupa care apare jocul in volan cu zbarnaielile de rigoare la trecerea peste denivelari. Vezi foto Cruce_cardanica2.jpg ( Size: 13.22k ) Number of downloads: 2227
postata de Alex_SB.

Am intrebat zilele trecute la un magazin de piese Dacia din Militari daca au cruce cardanica pt ax inferior DSN si mi-au spus ca se facea la Satu-Mare dar nu se mai face. Un ax cu totul era acolo ceva mai mult de 2 mil dar ca poate sa-mi aduca cu 1,6 mil daca fac comanda. wink.gif .... nu prea stiu ce sa fac
Eu mai caut inca doar crucea cardanica respectiva.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan-s
post 18 Apr 2005, 14:12
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 22 February 05




Am vazut ca sunt una lana alta si tocmai citind topicul asta am inceput sa cred ca e posibil sa ma fi inselat. Daca e din caseta e mai scump decat 2 mil cat face axul asta ?
Ma gandesc cum o fi daca ambele au buba wacko.gif


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 18 Apr 2005, 14:19
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




anul trecut la CNCD era 2,6 mil lei o caseta de directie am postat tot eu.

Dar de stricat la caseta de directie se sctrica (in general) doar bucsa de teflon pe care am luat-o din Vitan cu 70.000 lei.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan-s
post 18 Apr 2005, 15:16
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 22 February 05




Mda, cred ca am sa ma iau de axul inferior si daca problema persista.... mai vedem si pe la caseta. Se poate rezolva fara service schimbarea axului inferior ? A facut cineva asta de unul singur? Care-i manopera la service pentru inlocuirea axului inferior ?


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 18 Apr 2005, 15:30
Post #36


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




E foarte simplu de schimbat. 2 chei de 10, fixe si un pic de indeminare.
Desfaci surubul care tine crucea sub bord, desfaci surubul care tine crucea la caseta, scoti din podea mansonul de cauciuc, telescopezi axul si voila.
La pus la loc ai grija sa pastrezi volanul in aceeasi pozitie, sau il scoti si pe asta si-l pui cum trebuie.
Inainte de a pune axul nou iei un manson de bieleta, il tragi pe crucea de jos, il umpli cu vaselin, ii pui coliere la capete si apoi pui axul la loc.

In service nu stiu cit ti-ar lua, dar nu dureaza mai mult de juma de ora totul daca faci tu.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 18 Apr 2005, 18:58
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Acum 30 de minute tocmai am schimbat si eu, i-am pus manson , coliere , etc. Treaba mi-a luat cam 90 de minute lucrand in 2 persoane. Chiar nu mi s-a parut greu sa-l schimb.....poate in timp o sa mai fie nevoie sa desfac colierele sa mai bag ceva vaselina , dar nu cred. Merge masinuta acum de parca am servo biggrin.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan-s
post 19 Apr 2005, 12:10
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 22 February 05




QUOTE
E foarte simplu de schimbat. 2 chei de 10, fixe si un pic de indeminare.
Desfaci surubul care tine crucea sub bord, desfaci surubul care tine crucea la caseta, scoti din podea mansonul de cauciuc, telescopezi axul si voila.
La pus la loc ai grija sa pastrezi volanul in aceeasi pozitie, sau il scoti si pe asta si-l pui cum trebuie.
Inainte de a pune axul nou iei un manson de bieleta, il tragi pe crucea de jos, il umpli cu vaselin, ii pui coliere la capete si apoi pui axul la loc.


worship.gif Multumesc paulp chiar aveam nevoie de sfatul asta. Acum sa vedem cum e vremea in weekend poate ma lasa sa ma ocup de asta.

Mai sus in topic aparuse dilema ax de culoare galbena vs. ax de culoare gri. S-a mai dat un verdict final la treaba asta ? Sau singura varianta e cel de culoare galbena ?


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 19 Apr 2005, 12:16
Post #39


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




La DSN, axul e galben, profil dreptunghiular, si se telescopeaza.
La Nova, axul gri, rotund si nu se telescopeaza.
Cam asta e diferenta.

Pretul e la fel la ambele.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_sb
post 19 Apr 2005, 12:33
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 20 April 04
From: Sibiu




Ar trebui sa-mi schimb si eu axul, dar am oarecari retineri. O intrebare: cum se fixeaza burduful cu vaselina deasupra casetei de directie ? Acolo e cam putin spatiu de manevra - se trage si peste surubul care fixeaza crucea de caseta ? Alta intrebare: e necesar sa lucrez pe dedesubtul masinii sau se poate doar prin compartimentul motor ?


--------------------
DSN Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad.vulpe
post 19 Apr 2005, 13:05
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 15 March 05
From: Bucuresti




Referitor la cele citite in acest topic, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema, care banuiesc ca ar fi de la axul volan, dar vreau sa aflu pareri mai indreptatite de la voi :

In momentul in care vreau sa fac o parcare laterala cu spatele ( adiica iau total dreapta de volan si dau in spate) imi apare un zgomot ca o pocnitura de udeva.Aceasta se aude o singura data cand incep sa dau cu spatele.

Zgomotul aceste nu se aude de fiecare data, dar l-am mai auzit o data cand vroiam sa intorc masina si am dat cu spatele, tot asa si am auzit.

Cred ca aparita zgomotului are legatura cu viteza cu care fac operatiunile (luat total dreapta si dat repede in spate).

Credeti ca este tot de la axul volan, sau este altecva ?


Multumesc


--------------------
dacia super nova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 20 Apr 2005, 07:00
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




QUOTE
Ar trebui sa-mi schimb si eu axul, dar am oarecari retineri. O intrebare: cum se fixeaza burduful cu vaselina deasupra casetei de directie ? Acolo e cam putin spatiu de manevra - se trage si peste surubul care fixeaza crucea de caseta ? Alta intrebare: e necesar sa lucrez pe dedesubtul masinii sau se poate doar prin compartimentul motor ?


1. Burduful il pui pe ax inainte sa-l montezi inapoi pe axul care intra in caseta de directie
2. treci axul prin caroserie , strangi surubul care este in compartimentul motor
3. tragi burduful peste surubul tocmai strans si il prinzi cu un colier de plastic
4. il umpli cu vaselina cat se poate
5. il tragi cat mai aproape de garnitura din podea a axului si strangi cel de-al 2-lea colier
6. strangi surubul de sus al axului si ai terminat


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan-s
post 6 May 2005, 14:04
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 22 February 05




QUOTE
E foarte simplu de schimbat. 2 chei de 10, fixe si un pic de indeminare.
Desfaci surubul care tine crucea sub bord, desfaci surubul care tine crucea la caseta, scoti din podea mansonul de cauciuc, telescopezi axul si voila.
La pus la loc ai grija sa pastrezi volanul in aceeasi pozitie, sau il scoti si pe asta si-l pui cum trebuie.
Inainte de a pune axul nou iei un manson de bieleta, il tragi pe crucea de jos, il umpli cu vaselin, ii pui coliere la capete si apoi pui axul la loc.


Mesaj pentru cei care vor sa faca operatia pentru prima data cu propriile maini :
paulp a scris tot ce trebuie facut dar iuteala mea de privire a omis ceea ce era cel mai important : telescopezi axul . M-am chinuit o gramada pana am reusit sa scot axul vechi. Dupa ce l-am scos cand l-am pus pe cel nou am constatat cu stupoare ca era prea scurt. Ofticat ca dadusem 1,8 milioane pe un ax care nu e bun m-m hotarat sa ma duc a doua zi sa fac scandal la magazin. Numai ca dupa ce am hotarat sa-l pun la loc pe cel vechi am constatat cu si mai multa uimire ca traiam un adevarat scenariu SF. Si acesta devenise prea scurt laugh.gif . Dupa ore intregi de analiza, chinuiala, incercari, nervi, frustrare ... cand s-a facut intuneric am renuntat si am hotarat sa caut un mecanic a doua zi.
A doua zi din prostie am tras de capete si am constatat ca axul e telescopic, moment in care am dat in alta stare de nervi, injuraturi urmate de relaxare, si intr-adevar operatia a durat jumatate de ora cu tot cu chinuiala de a aseza un burduf peste crucea inferioara si fixarea cu niste bride de plastic.

MORALA : NU faceti ca mine. Cititi cu ATENTIE sfaturile de pe forum ca este unii pe aici care spune bine ce spune.... care este rolleyes.gif

Acum radeti si voi de idiotenia mea dar bagati la cap. wub.gif

This post has been edited by bogdan-s: 6 May 2005, 14:05


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 10 Mar 2010, 13:06
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




de vreo cateva zile a inceput sa imi troncane ceva in fata, am verificat dar toate is in regula, cred ca este de la axul volanului, are si umpik de joc, poate sa imi spuna cineva cam cat mai pot merge asa cu el (in siguranta) ca nu prea stau bine cu bani acuma.cu multumiri


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Mar 2010, 13:29
Post #45


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mai bine consulti un service (mecanic) sa iti spuna exact ce si cum. Din spatele monitorului nu avem cum sa dam pronosticuri, mai ales in legatura cu piese ce tin de siguranta masinii !

Spor


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 10 Mar 2010, 15:38
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




am fost la mecanic dar el mi-a spus ca nu se poate intampla nimik si cand nu pot sa mai suport cum suna (tot mai tare) atuncea sa il schimb. mersi

10 Mar 2010, 18:39:
eram curios de alte pareri in legatura cu siguranta, daca se poate rupe ceva, este slabit ceva si se poate rupe?stima

This post has been edited by capu14rox: 10 Mar 2010, 17:39


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FuNnYSLZ
post 5 Apr 2010, 16:44
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 February 10
From: Braila




Salut,ma poate lamuri si pe mine ce e asta din volan,de sub capac? blink.gif(chestia cu galben)

This post has been edited by FuNnYSLZ: 5 Apr 2010, 16:44

Attached thumbnail(s)
Picture_037.jpg ( Size: 95.68k ) Number of downloads: 1897


--------------------
solenza clima 2003 - BR09GSD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 5 Apr 2010, 16:49
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




salut acea este panglica pt airbag ne avand airbag ea a ramas asa in volan


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FuNnYSLZ
post 12 Apr 2010, 09:59
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 February 10
From: Braila




Aha,ok ms


--------------------
solenza clima 2003 - BR09GSD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 23 Jun 2010, 20:03
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




poate sa imi spuna si mie cineva cat costa un ax inferior, am gasit la 350 ron si mi se pare cam mult


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 23 Jun 2010, 21:12
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




am luat eu cu 150 lei de asam , dar nu merita am schimbat 5 pana am gasit uul bun. credema nu te zgarcii la asa ceva in ruptul capului. e bine ca l-ai gasit eu in alea doua zile nu am mai gasit deloc pana si la cel mai mare service din bucuresti aveau tot de asam.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 23 Jun 2010, 21:15
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




ti-ai pus un burduf de cauciuc pe ax? nu ai vreo poza cum se monteaza


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 24 Jun 2010, 10:58
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




250 de lei in targ Vitan.


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capu14rox
post 24 Jun 2010, 14:23
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 8 November 09
From: Tirnaveni Jud. Mures




250 lei de origine Dacia


--------------------
Dacia Super Nova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 27 Jun 2010, 17:14
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Eu am gasit la 235, si i-am tras pe el o camera de bicicleta, iar in interior plin cu vaselina.

Attached thumbnail(s)
SL276441.JPG ( Size: 2.67mb ) Number of downloads: 1801


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dodieisonfire^
post 13 Aug 2010, 14:49
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 7 April 09




hello

am patit-o si eu. citind pe forum, mi-am dat seama ca este de la mult discutatul ax inferior al volanului, insa tata a vrut sa o bage pe tester la meridian...cei de acolo mi-au zis ca super nova nu are cruce cardanica cum citeam mai sus in acest topic. cu toate acestea, problema a fost de la ax inferior...
mi-au spus ca un ax de origine o sa imi vina pe comanda in 3 saptamani si ca ma costa 3 mil jumate + 2 mil jumate manopera, ceea ce era foarte mult.
m-am dus in vitan, am luat un ax inferior de la asam cu 150 de lei, si m-am indreptat inspre primul service care era deschis la ora aia (17 seara...)
mi-au zis ca imi iau 75 de ron la manopera si sa revin a II-a zi, pentru ca se monteaza fff greu si dureaza cateva ore.
m-am dus a doua zi, pe la 8 cu masina. Crezand ca cei de acolo sunt meseriasi si stiu ce au de facut am hotarat sa pierd vremea pe afara...prin magazine. mi-au spus ca ma suna cum e gata treaba. nu m-au sunat, si dupa 2 ore m-am dus peste ei, ca sa imi spuna ca acel ax este prea mic si nu se potriveste. l-am luat si eu sa il masor si am vazut ca este cu 2 cm mai scurt decat cel care era pe masina. I-am intrebat daca l-au prins intr-o menghina si daca au tras de el si mi-au raspuns ca da si ca trebuie sa ma duc sa il schimb.
m-am dus pe jos pana in vitan (de undeva de pe langa sos giurgiului) gata gata sa ii dau in cap celui care mi l-a dat si mi-a spus ca se potriveste..cel de acolo mi-a zis ca cei din service nu prea sunt meseriasi, si ca se potriveste. cu toate astea mi-am luat banii inapoi si am plecat sa cumpar altul. am gasit la alta taraba, unde prima data mi-a scos ax origina, de la uzina, la 250 de lei..cu toate astea mi-a zis ca se potriveste si celalalt...l-am luat la 130 de lei(pe partea dreapta cum intri cam a 7-a taraba)
m-am intors la service unde toata lumea era in pauza de masa...am mai stat inca vreo ora, ca intr-un final sa vina iar mecanicul minune marinica...s-a apucat sa il monteze pe asta si la fel, mi-a zis ca e prea scurt, insa de data asta am fost tare pe pozitii si i-am zis sa il traga in menghina in fata mea...
cand l-am vazut cum tragea, am zis ca am nimerit cum nu se putea mai prost. omu l-a prins in menghina si tragea din partea care nu se telescopeaza. imi era mie rusine sa ii zic ca nu tragea din partea din care trebuie. Oricum, dupa ce l-a intins cum trebuie, l-a montat in 5 minute!
2 sfaturi va dau! nu cumparati de la prima taraba unde gasiti piesa
si feriti-va de marinica...(statia itp de pe intrarea scropoasa)

toate cele bune!!



P.S. scz ca am scris prea mult...dar chiar mi s-a parut necesar:)


--------------------
DACIA Supenova 2001/Clima - B 47 BXD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vioar
post 16 Aug 2010, 22:02
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 272
Joined: 10 September 07




In bucuresti pe muntii carpati in sector la nenea goagal(vanghelie) al doilea magazin pe stanga doar crucea 30 ron dar nu stiu pe cine gasiti sa o schimbe eu am schimbat-o acasa la un prieten si totul este ok.


--------------------
Dacia Nova 1998 1,6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 19 Aug 2010, 15:37
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




E oarecum dificil de schimbat doar crucea, si apare problema desprinderii acesteia de la vibratii. Nu e tocmai ok sa invarti de volan si masina sa mearga drept... Doar o parere.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ivdanyel
post 22 Aug 2010, 14:30
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 13 July 09
From: Bucuresti




Salut,

Cum bag la loc mansonul de cauciuc ,ax inferior, de la pedalier?
L-am scos si am dat cu ulei ca scartia rau axul volanului si acum ma chinui sa-l pun la loc si dracia nu mai vrea sa intre.

Multam


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 22 Aug 2010, 14:46
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




m-am chinuit si eu dar se poate, foloseste o surulbenita mai mare si apasa sa intre marginea aia

nu trebuia sa dai mansonul jos, ca sa ungi axul se putea si prin alta parte


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 11:13
Forum Renault