DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cruise Control pe Duster

jordachefl
post 25 Jun 2010, 09:38
Post #1


Membru cu vechime


Group: Members
Posts: 20
Joined: 24 February 03
From: Constanta




Am gasit pe google ca se poate pune Cruise Control pe Dacia Duster. Am vb prin mail cu cei care comercializeaza si zic ei ca se poate monta la service Dacia fara a se pierde garantia. Am inteles ca nu se taie fire ci doar de dezizoleaza si se fac ceva lipituri. Pretul e 11,4 mil. Merita oare ? O fi acelasi sistem care s-a pus pe Logan cu probleme de "mers in suturi" la viteze de peste 100 km/h ??

This post has been edited by jordachefl: 25 Jun 2010, 09:40


Attached thumbnail(s)
Cruise_Control_D_4b93a6f11b7df.jpg ( Size: 16.63k ) Number of downloads: 4867


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 1,5 dci 110 CP 4x4 - in fabricatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 25 Jun 2010, 19:24
Post #2


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Daca mai astepti putin fac baietii hakeri tempomat pt duster la 200 lei max. Cerere sa fie ...


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 25 Jun 2010, 19:27
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Ce inseamna "Cruise Control" ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 25 Jun 2010, 19:57
Post #4


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Adica "controlul croazierei" in traducere libera. Functia asta difera putin de la masina la masina. La mine la opel ape maneta de semnalizare sunt 3 butoane: unu care activezi funtia asta si care are rolu de a creste si viteza, inca unul care are rol de a ativa ultima viteza memorata (adica daca am 90km/h apas pe ala si ma duce la viteza care a fost setat prima data) si mai are si functia de reducere trepatata a vitezei iar ultimul buton anuleaza de tot cruize-ul. Sa zicem ca merg cu 95km/h apas pe buton si imi mentine viteaza asta fara sa mai calc acceleratia indiferent ca e vale sau deal, daca apas o data pe butonul 1 imi adauga 5km/h la viteza initiala daca apas de mai multe ori imi adauga atati km/h de cate ori apas iar butonul 2 face acelasi lucru numai ca asta scade viteza. Toata treaba asta se face fara a apasa pe nici o pedala iar la drumuri la lungi chiar isi merita banii pe deplin. Totusi daca nu e ceva facut si testat de fabrica am mari indoieli ca va merge ok.


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 25 Jun 2010, 20:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Eu stiam ca ai spune "pilot automat" , in fine , stiu despre ce spui , am si eu la Peugeot dar il folosesc foarte rar , doar pe autostrada si la cate autostrazi avem noi ...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 25 Jun 2010, 20:11
Post #6


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Nu neaparat pe autostrada eu il folosesc aproape tot timpul mai ales ca acceleratia "pilotului" este mult mai buna decat cea de pedala nu stiu care este principiul dar nici nu imi bat capul. Deci daca am setat ultima viteza pe 130km/h si eu am 80 spre ex in treapta 5 doar apas pe butonul ala si ma duce in 130 cat ai clipi mult mai repede decat cu pedala la fund.


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 26 Jun 2010, 19:18
Post #7


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




La noi in minunata tara nu poti folosi cruise contro-ul doar pe cele 2 semi-autostrazi si pe centura Clujului ( ca inca nu se poate numi autostrada) in rest il folosesti foarte rar. De montat se poate monta un coleg si-a pus pe MCV-ul personal si ma fierbe sa-i mai gasesc clienti.
Eu fac destul de des cu megane drumul srpe Bacau si la cati gasesti disciplinati in trafic iti inchipui ca se decupleaza mereu.


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 26 Jun 2010, 21:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




La cum se merge la noi pe autostrada nici macar la asta nu se preteaza pilotul... doar sa ai noroc sa fie foarte liber, altfel...


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Jul 2010, 10:28
Post #9


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu de exemplu sufar dupa cruise control. Asa cum nu sunt autostrazi in romania.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 1 Jul 2010, 10:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




Mie mi se pare foarte util in localitati, unde mergi cu 60. Inca nu mi-am pus, ma cam dezarmeaza bug-ul.

This post has been edited by Danny_bb: 1 Jul 2010, 10:39


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali222
post 1 Jul 2010, 16:02
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 June 10




QUOTE(IRONICK @ 1 Jul 2010, 11:28)
Eu de exemplu sufar dupa cruise control. Asa cum nu sunt autostrazi in romania.
*


IRONICK tu esti "sarea in bucate"pe acest forum. M-ai facut sa rad..Multumesc.


--------------------
hyundai accent diesel 2006 - ph02xtz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 2 Jul 2010, 07:11
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(jordachefl @ 25 Jun 2010, 10:38)
O fi acelasi sistem care s-a pus pe Logan cu probleme de "mers in suturi" la viteze de peste 100 km/h ??

Nu e acelasi sistem, cel de 11,4mil are unitate centrala proprie si merge ok (am mers cu un logan cu astfel de CC).
In schimb, sistemul care merge in suturi este defapt cel implementat deja in calculatorul masinii, activarea lui insemnand doar montarea butoanelor. Si merge in suturi la orice viteza, nu doar peste 100 (Il activasem eu pe masina personala).


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 2 Jul 2010, 10:41
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Danny_bb @ 1 Jul 2010, 11:38)
Mie mi se pare foarte util in localitati, unde mergi cu 60. Inca nu mi-am pus, ma cam dezarmeaza bug-ul.
*




QUOTE(free_fiber @ 2 Jul 2010, 08:11)
Si merge in suturi la orice viteza, nu doar peste 100 (Il activasem eu pe masina personala).
*




Hai sa fim seriosi pana-n suta merge acceptabil.
Dupa cum a observat si Danny este foarte util sa il folosesti si in localitate, pe drumuri europene spre exemlpu.


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 5 Jul 2010, 11:18
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




O fi masina mea mai proasta tongue.gif
Se simte mersul sacadat de catre toti pasagerii masinii.
Diferenta intre logan cu CC original si o masina care are din fabrica CC este diferenta foarte mare.
Acceptabil este daca te bazezi doar pe viteza indicata in bord. Acul vitezometrului nu se misca de pe valoarea setata.

This post has been edited by free_fiber: 5 Jul 2010, 11:19


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 5 Jul 2010, 22:18
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Acceptabil inseamna ca nu este intru totul in regula. Acceptabil inseamna ca eu prefer sa il activez in detrimentul carcelului de la picior. Tu faci confuzie intre acceptabil si sesizabil.


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 6 Jul 2010, 22:26
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Dap, corect smile.gif E sesizabil


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 6 Jul 2010, 22:32
Post #17


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




QUOTE(bolidu @ 25 Jun 2010, 21:11)
Deci daca am setat ultima viteza pe 130km/h si eu am 80 spre ex in treapta 5 doar apas pe butonul ala si ma duce in 130 cat ai clipi mult mai repede decat cu pedala la fund.
*




poftim ?!? wacko.gif
de ce te-ar duce mai repede ? se activeaza "NOS"-ul? ohmy.gif

This post has been edited by ArtVandelay: 6 Jul 2010, 22:32


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusjo
post 14 Jul 2010, 21:39
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 1 July 10




Am gasit pe google ca se poate pune Cruise Control pe Dacia Duster. Am vb prin mail cu cei care comercializeaza si zic ei ca se poate monta la service Dacia fara a se pierde garantia. Am inteles ca nu se taie fire ci doar de dezizoleaza si se fac ceva lipituri. Pretul e 11,4 mil. Merita oare ? O fi acelasi sistem care s-a pus pe Logan cu probleme de "mers in suturi" la viteze de peste 100 km/h ??

Unde ai gasit? Da-mi si mie un link te rog.


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci Dacia Duster 1.5 dci 4x4 2007/Laureate 2010/Laureate - GL 67 BRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 15 Jul 2010, 06:20
Post #19


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




Pretul este nesimtit de mare , cine dracu isi va pune la banii acestia .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 15 Jul 2010, 07:20
Post #20


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Un CC merita doar daca are suficiente functii. Nu stiu cum e cel de la Logan/Renault, dar la Toyota, de ex intre Buc si Tg, folosesc CC tot timpul. Avand in vedere ca il setez pe anumita viteza, daca ciupesc frana ii dau Restore, urca singura lin in viteza pana la valoarea setata, sau accelerez sau franez doar din CC. Asta imi salveaza implicit si din placute/discuri pt ca franarea o executa motorul, nu rotile. De regula intre Buc-Tg nu folosesc frana de pedala decat in caz de urgenta, iar acceleratia la fel. In rest doar CC.

Sistemul este f bun, daca este bine implementat pe masina. Dupa cum spuneti voi ca la Logan zmuceste, nu cred ca merita.

Iar treaba cu autostrazile, drumuri, etc. consider ca poate fi valabila preponderent pt cei care nu au CC pe masina si nu-s invatati cu el ca sa-i cunoasca beneficiile. Parerea mea.

Sanatate...


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Jul 2010, 09:14
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Adevaru' e ca CC ala de toyota e facut de vulcanineni, cu tehnologie romulana, nu se compara cu alte CC-uri facute de producatori pamanteni...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 15 Jul 2010, 09:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(tzepesch @ 15 Jul 2010, 08:20)
daca ciupesc frana ii dau Restore, urca singura lin in viteza pana la valoarea setata
*


Si daca apre o situatie neprevazua si trebuie sa franezi pana sa ajunga la viteza setata ce se intampla?


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 15 Jul 2010, 16:39
Post #23


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Ce zici tu mister? Franeaza normal ca orice alta masina, nemaitinand cont ce CC. Doar ca la drum lung, de ex cand intri in localitati nu mai e nevoie de frana de picior. Apesi maneta coboara viteza prin frana de motor si ramane la cat o lasi. Iesi de localitate apesi maneta invers si accelereaza la cat vrei. Asta se traduce in confort, consum de combustibil pt ca eviti accelerarea violenta si economie de uzura la sistemul de franare. Cat e pe CC se poate conduce ca orice alta masina. Care-i problema de care te miri asa?

Ce o fi asa extraterestru la CC toyota nush, E extrem de simplu de utilizat si f practic. In oras da e inutil, dar Limitatorul de viteaza de scapa de amenzi. Il consider infinit mai util decat detectorul. O setezi si poti sa apesi acceleratia pana aprope la podea ca nu sare de viteza setata. In caz de urgenta ii dai blana si iese instant de pe limitator. Apoi cand o franezi revine la limita de viteza.

Consider ca aduce un mare plus de confort avand in vedere ca nu-ti mai oboseste piciorul intr-o pozitie fixa pe pedala de accelerarie, care-i f sensibila fiind electronica.

La dacie e comod, cel putin la a mea, pt ca e suficient de moale si nici f rigida si-mi pot sprijini piciorul pe acc fara sa ma apuce carceii la drum lung. La Toyota nu se aplica. Dupa 200 km tre s fac ture in jurul masinii sa-mi dezmortesc picioarele.


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Jul 2010, 16:50
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(tzepesch @ 15 Jul 2010, 17:39)
Consider ca aduce un mare plus de confort avand in vedere ca nu-ti mai oboseste piciorul intr-o pozitie fixa pe pedala de accelerarie, care-i f sensibila fiind electronica.
*

Totusi nu asta ar trebuis a fie un rol al CC. Asta inseamna ca pedala aia e reglata prost ca tarie. Desi un rol in aceasta perceptie l-ar putea avea si utilizatorul care e obisnuit cu pedale "tari"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 15 Jul 2010, 16:52
Post #25


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




La Peugeot am inteles ca ar fi destul de ieftin de instalat modulul de CC, daca exista cablajul tras pana la volan. Ceea ce de regula e tras la modelele cu CC optiona. Costa doar maneta si cablul vreo 400 RON la reprezentanta.

<span class='edit'>15 Jul 2010, 16:53:</span>
adevarat klaus. dar aceeasi senzatie de picior obosit o am si de pe peugeot care are pedala mecanica. E o idee mai rigida ca la Toyota, dar chiar mai rau ca la aceasta.

Oricum ca e soft e placut la "calcari" pt ca nici n-o simti cand o apesi. Dar la drum lung mi se pare obositoare pt ca trebuie sa-mi tin piciorul incordat pe o pozitie. Asa, clic CC-ul si drum intins.

15 Jul 2010, 16:56:
E dubios daca ziceti ca la dacia merge in suturi.

This post has been edited by tzepesch: 15 Jul 2010, 16:56


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 15 Jul 2010, 17:27
Post #26


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Bai tepese, te-ai trezit in sant cu breaku, iar acu vii sa ne spui ce face butonu restore? Ce dracu ma... FYI, afla ca la Renault, cu o anumita combinatie de butoane ale CC si pedale, poti accelera foarte rapid, cu o senzatie foarte tare...

Celor care inca isi pun intrebari despre cum sa franeze, cum sa decupleze, cum sa anuleze CC, nu le recomand... mai bine sa foloseasca in continuare o caramida sau socul tras un sfert...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Jul 2010, 18:38
Post #27


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(tzepesch @ 15 Jul 2010, 17:52)
E dubios daca ziceti ca la dacia merge in suturi
Exista si o cauza pentru mersul dubios, dar cand nu te documentezi suficient ca sa stii despre ce iti dai cu parerea, te iau altii in bascalie cum sa intamplat mai sus.



--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 15 Jul 2010, 18:59
Post #28


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




QUOTE(C a t a l i n @ 15 Jul 2010, 17:27)
Bai tepese, te-ai trezit in sant cu breaku, iar acu vii sa ne spui ce face butonu restore? Ce dracu ma... FYI, afla ca la Renault, cu o anumita combinatie de butoane ale CC si pedale, poti accelera foarte rapid, cu o senzatie foarte tare...

Celor care inca isi pun intrebari despre cum sa franeze, cum sa decupleze, cum sa anuleze CC, nu le recomand... mai bine sa foloseasca in continuare o caramida sau socul tras un sfert...
*


Asta e mit, sau chiar se folosea in trecut caramida? huh.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 15 Jul 2010, 19:12
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Intreabarea mea nu era una in necunostinta de cauza.
Folositi functia restore la Logan si incercati sa franati pana sa ajunga la viteza respectiva. Veti avea o surpriza si anume ca nu mai decupleaza nici la franare nici la calcarea ambreiajului nici la apsarea butonului "0".

Asadar nu folositi restore la Logan decat cand sunteti sigur ca aveti suficiet spatiu pentru accelerarea necesara.

This post has been edited by adiya: 15 Jul 2010, 19:14


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 15 Jul 2010, 22:29
Post #30


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




mda, logan, ce sa zic.

si si sant cu breaku am ajuns pt ca 1 era noapte, 2 curba periculoasa nesemnalizata, 3 mi-au cazut toate luminile din cauza curelei alternatorului 4 cauciucuri de 11 ani, 5 nisip pe jos 6 ghinion. si da, multumesc nu am patit nimic pt ca purtam centura, aviz amatorilor de a merge cu ea trasa prin spatele scaunului.

ca la logan merge ca un kur CC-ul ala nu inseamna ca la fel de "functional" e pe toate masinile.

15 Jul 2010, 22:31:
nici n-a fost nevoie s ma documentez, doar am citat ce s-a spus mai sus.

This post has been edited by tzepesch: 15 Jul 2010, 22:31


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:39
Forum Renault