DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Roata sarita, Logan un pericol sau inconstienta crasa

DigitalScribe
post 25 Dec 2004, 23:50
Post #31


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




SorinTSI, nu e cazul sa ironizam. Chiar nu stiu unde am spus eu vreodata ca Logan ar fi super masina deci nu-mi pune cuvinte in gura. Eu remarcam doar absurditatea reactiilor unora cu privire la niste fapte deloc noi pe lumea asta si imi comunicam parerea ca este inutil sa comentezi pe marginea unor fapte fara sa detii toate detaiile si toate informatiile cu privire la problema.

Despre accidentul de care ziceam, e vorba de o tipa care am cunoscut-o acum vreo 2 ani si care era logodnica unui prieten de-al meu. Cazul e real. Nu stiu exact ce model de Skoda era insa iti pot zice ca si-a cumparat niste actiuni la un hotel de trei stele prin Pitesti pe undeva de banii aia si la momentul respectiv se bucura ca mergea afacerea cu hotelul ca primisera niste sportivi in cantonament.

Este singurul caz de accident mai grav care stiu ca s-a intamplat cuiva relativ apropiat, exceptie unul care a fost acum vreo 4 luni cu un Mercedes (masina facuta zob si oamenii au scapat cu viata).

Tipa mi-a povestit intamplarea si a facut-o fara lux de amanunt insa suficient cat sa inteleg ca a fost o Skoda, ca a fost un accident, au murit oameni si avocatii au facut o intelegere de 110 mii dolari.

Acum ca ma crezi sau nu chiar nu are relevanta pentru ca pentru mine e suficient ca eu sa stiu despre lucrul asta ca s-a intamplat pentru ca sa trag o judecata onesta despre care-i treaba cu toate masinile astea.

Cred ca Skoda totusi era pe la inceputuri, imediat dupa ce cumparase VW fabricile Skoda si uite ca de acum e dejavu. Dacia cumva e Skoda Renault-ului.

Parerea mea e ca reactiile astea de a sari pe orbita cu probleme de genul asta apar din cauza lipsei de informare a publicului larg. Pana la urma traim intr-o lume a informatiei si cine o controleaza stapaneste. Asa ca nu vad sensul reactiilor exagerate de aici.

Atentionez moderatorii ca topicul acesta deviaza de la subiect (din pacate din cauza unui moderator zic eu) si ca ar trebui inchis pentru ca se irosesc resurse de pomana intr-o cearta fara finalitate si fara rost.

This post has been edited by DigitalScribe: 26 Dec 2004, 00:02


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 26 Dec 2004, 02:03
Post #32


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Prezoanele nu au fost bine stranse, asta e clar. Eu zic ca e inconstienta dealerului. Sunt lucruri pe care e normal sa le verifici inaintea fiecarui drum (ulei, antigel, lichid servo, lichid frana, daca ai pana, etc) si lucruri care se verifica rar. Prezoanele intra in categoria asta. Doar nu oi sta de fiecare data sa te mazgalesti pe maini sa dai capacele jos si sa verifici fiecare roata in parte. Ar fi absurd. De chinul cu capacele scapa cei cu jenti din aliaj si cei care nu au capace deloc. rezoanele le verifici si tu o data la cateva luni. Daca vezi ca se tot slabesc e clar ca ai o problema (filet mancat, etc) si e musai sa te duci sa o remediezi. Altfel nu are sens.

Excesele de nici un fel nu sunt bune. Nici sa stai acum sa ii sufli in fund (pardon, esapament) masinii si sa o bibilesti de fiecare data, dar nici conceptia careia sub capota si in alte locuri ar trebui sa apara panze de paianjen nu e corecta. Pana la urma, Dacia e slabuta ca masina. Or fi ele cele cateva mii de euro bani buni, dar o masina serioasa e de la 15.000 EUR in sus. Asa ca nu te poti astepta la prea multe la banii astia si inevitabil se mai strica cate ceva. In cnsecinta, mai bine previi decat sa vindeci.

In toate cazurile, aici e 110% vina dealerului. Este inadmisbil sa se intample asa ceva. Totusi se intmpla si la case mai mari, a se citi Autorom. 2 cazuri concrete. Acum vreo 4-5 ani a fost intens mediatizat cazul unuia care isi luase S-Klasse ultimul racnet si a fost cu el la revizie. Aia au uitat sa ii stranga o roata si s-a desprins in mers. Masina a lovit alte masini si sa oprit intr-un stalp. Bafta tipului a fost ca era in oras si nu avea viteza mare, plus masina care a avut suficiente elemente de siguranta incat sa scape teafar. Al dilea caz este cel al lui Carmen Serban care avea un ML. A fost cu el la revizie si desteptii au uitat sa-i puna nu-stiu-ce piesa la directie (asta a fost declaratia ei, ca asa i-au zis cei care au investigat accidentul. Din pacate nu a stiut despre ce piesa e vorba) si a iesit cu masina pe camp. Si ea a avut bafta si a scapat teafara. Astea doua cazuri s-au intamplat dupa ce masinile au facut revizia la Autorom, dealer Mercedes. Se subintelege ca au platit si caruta de bani si pentru asta au pretentia sa nu pateasca porcarii de genul asta.

Acum ar trebui sa se planga ca Mercedes e de toata jena? Ce vina are producatorul ca mecanicii romani sunt niste cioflingari cu fetis pentru spaga? Dacia in general si Logan in particular au bubele lor, asta e clar. Dar nu are nici un rost acum sa i se impute producatorului cretinitatea, indolenta si lipsa oricarei urme cat de vagi de bun simt a celor din service.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionut_r2100
post 26 Dec 2004, 09:59
Post #33


Slow Mo


Group: Members
Posts: 87
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




De aici rezulta ca : atunci cand te duci la revizie trebuie sa stai cu ochii pe mecanici cand umbla la masina ca daca nu ai " pus-o " direct pe camp sau in stalp
ph34r.gif nasol

This post has been edited by Ionut_r2100: 26 Dec 2004, 10:33


--------------------
Opel Corsa Enjoy 1.3 CDTi Black Saphirre 2007 - B-x8-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 26 Dec 2004, 11:03
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




stai pe draq;
vezi ca-i un topic pe aici cu service-uri unde poti sta linga mecanici;
sint ff putine;


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 26 Dec 2004, 18:06
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Hai ca am revenit in Bucuresti...si ca sa lamuresc unele discutii repet ce am zis in primul post...omul e un mosulica taran care nu are nici o treaba cu curiozitati gen hai sa desfac sa vad cum e sau ceva in genul asta, cauciucurile era alea din fabrica la fel jantele de aliaj, singura chestie era ca ii pusese alarma... omul ara experienta conduce de 30 de ani dar faptul ca a luat o masina noua l-a dus la situatia asta pentru ca nu a mai verificat nimic pe motiv ca de aia e noua si in plus dealerul i-a zis ca un an de zile nu are de ce sa isi faca griji. Nu are antifurturi, prezoanele nu le putea vedea pt ca are capacele la jantele de aliaj...iar faza ca i-a desfacut unul intentionat...repet are alrma si capacelul era la locul lui si fara urme de efractie...dintre toate prezoanele unul e mai nasol...ce sa mai zic...cred ca nu au fost stranse ca lumea in special unul si pe parcursul celor 2000 de km s-au tot slabit si asta a fost...vina omului e ca a crezut ca daca a dat banul e si ferit de probleme...nimic mai fals...cand mai am informatii va mai zic...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 26 Dec 2004, 22:31
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




In cazul asta intra la: asta-i RO, cu deleri de kkt (apropo Dacia/Renault nu are nici o raspundere pt cum isi alege dealerii?)
Omul are CASCO, ramine doar cu spaima.
Trageti naibii oblonul ca n-am facut nimic... stiam toate astea !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 27 Dec 2004, 10:00
Post #37


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Vedeti ca ce a fost dupa raspunsul lui Costi, a fost OFF-TOPIC. Si cam stiti voi UNDE e rubrica de off-topic... icon_mrgreen.gif Continuati sa va contrati acolo... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:58
Forum Renault