DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Care vibrochen (arbore) e mai bun?, Ce marca?

andutzu
post 30 Nov 2005, 22:56
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




As vrea ca in primavara sa-mi schimb vibrochenul.Cel care il am pe masina e la cota R1 si a inceput sa bata (nu foarte tare) si dupa un drum mai lung imi palpaie si becul de la ulei desi cuzineti i-am schimbat.Nu as vrea sa-l rectific la R2 deoarece nu prea cred ca e o solutie, decat de moment M-am uitat prin magazin si am vazut mai multe tipuri (marci) si nu stiu care ar fi mai bun. Cel de uzina iese din discutie deoarece se gasesc numai cu palier marit... si la mine nu e cazul.


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Nov 2005, 23:46
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca Krupp produc arbori cotiti si pentru Dacia, ia cu incredere. Dar nu vad nici o problema in rectificarea ca cota 2.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 1 Dec 2005, 00:24
Post #3


__________________


Group: Members
Posts: 12.992
Joined: 4 September 04
From: -




Corect, rectifica-l, e cea mai ieftina solutie si nu pt ca ar fi provizorie... wink.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 1 Dec 2005, 11:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Am citit tot pe aici prin forum ca nu ar fi recomandata rectificarea la R2.
Pana la urma cred ca asa am sa fac... avand in vedere ca masina e de-o seama cu mine, nu prea mai vreau sa bag bani prea multi in ea... cam cat mai costa de rectificat un arbore?


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AC
post 1 Dec 2005, 16:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 11 March 04
From: Iasi




QUOTE(andutzu @ 1 Dec 2005, 11:59)
Am citit tot pe aici prin forum ca nu ar fi recomandata rectificarea la R2.
Pana la urma cred ca asa am sa fac... avand in vedere ca masina e de-o seama cu mine, nu prea mai vreau sa bag bani prea multi in ea... cam cat mai costa de rectificat un arbore?
*


Rectificarea la R2 nu este recomandata, practic stratul tratat termic care mai ramane din arbore este ca si inexistent, nu cred sa te tina mai mult de vreo 20.000km...
Se poate incarca arborele (CROMARE DURA) INSA NU STIU UNDE SE POATE FACE ASTA SI CAT COSTA.
pret rectificare-500.000-700.000 la "negru".


--------------------
Dacia 1310 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Dec 2005, 20:20
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca exista cuzineti facuti pentru R2, inseamna ca metoda e acceptata de producator (Automobile Dacia sau cum se mai cheama). Din cate stiu eu, arborii cotiti nu se cementeaza/nitrureaza ci se calesc (se trateaza termic toata masa materialului) si se supun la revenire joasa. Dar metalurgia nu se numara printre punctele mele forte.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AC
post 2 Dec 2005, 11:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 11 March 04
From: Iasi




QUOTE(einstein1984 @ 1 Dec 2005, 20:20)
Daca exista cuzineti facuti pentru R2, inseamna ca metoda e acceptata de producator (Automobile Dacia sau cum se mai cheama).  Din cate stiu eu, arborii cotiti nu se cementeaza/nitrureaza ci se calesc (se trateaza termic toata masa materialului) si se supun la revenire joasa. Dar metalurgia nu se numara printre punctele mele forte.
*


am spus CROMARE, nu cementare sau nitrurare. prin acest procedeu se "incarca" practic arborele pt a putea fi prelucrat ulterior.
Daca o sa citesti putin prin cartile de reparatii motoare (inclusiv ale dacie) o sa observi ca se da cota de reparatii NUMAI pentru R1!


--------------------
Dacia 1310 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 2 Dec 2005, 15:07
Post #8


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(andutzu @ 1 Dec 2005, 11:59)
avand in vedere ca masina e de-o seama cu mine, nu prea mai vreau sa bag bani prea multi in ea...
*



Avand in vedere vechimea masinii, lipsa presiunii de ulei poate fi cauzata si de uzura pronuntata a lagarelor axei cu came.
Asa ca poti sa pui vilbrochen si cuzineti noi si sa constati ca tot se aprinde becul de la ulei.
Eu zic sa faci o examinare amanuntita a motorului care sa inceapa cu verificarea manocontactului.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vaally
post 5 Dec 2005, 11:05
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 182
Joined: 4 August 05
From: Ploiesti




QUOTE(einstein1984 @ 1 Dec 2005, 20:20)
Daca exista cuzineti facuti pentru R2, inseamna ca metoda e acceptata de producator (Automobile Dacia sau cum se mai cheama).  Din cate stiu eu, arborii cotiti nu se cementeaza/nitrureaza ci se calesc (se trateaza termic toata masa materialului) si se supun la revenire joasa. Dar metalurgia nu se numara printre punctele mele forte.
*


Cele doua tratamente termice Calire+ revenire durifica tot arborele(calirea), respectiv face ca miezul sa devina mai moale si tenace(revenirea).


--------------------
Dacia berlina 1310 L - PH 11 SYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vaally
post 5 Dec 2005, 11:08
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 182
Joined: 4 August 05
From: Ploiesti




QUOTE(AC @ 1 Dec 2005, 16:01)
Rectificarea la R2 nu este recomandata, practic stratul tratat termic care mai ramane din arbore este ca si inexistent, nu cred sa te tina mai mult de vreo 20.000km...
Se poate incarca arborele (CROMARE DURA) INSA NU STIU UNDE SE POATE FACE ASTA SI CAT COSTA.
pret rectificare-500.000-700.000 la "negru".
*


Cromarea dura nu este o metoda de reparare a vibrochenului deoarece la aparitia de microfisuri si exfolieri ale acestui strat de crom pot sa apara multe probleme pina la distrugerea arborelui si chiar gripare. Solicitarile la care este supus arborele cotit intr-un motor pot duce la deteroirarea stratului de depunere cu consecintele de mai sus.

This post has been edited by vaally: 5 Dec 2005, 11:10


--------------------
Dacia berlina 1310 L - PH 11 SYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AC
post 5 Dec 2005, 12:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 11 March 04
From: Iasi




QUOTE(vaally @ 5 Dec 2005, 11:08)
Cromarea dura nu este o metoda de reparare a vibrochenului deoarece la aparitia de microfisuri si exfolieri ale acestui strat de crom pot sa apara multe probleme pina la distrugerea arborelui si chiar gripare. Solicitarile la care este supus arborele cotit intr-un motor pot duce la deteroirarea stratului de depunere cu consecintele de mai sus.
*


tin sa te contrazic. stratul de crom astfel depus nu este echivalent cu cel de la o cromare obisnuita, decorativa mai mult smile.gif
daca nu ma crezi, citeste chiar in cartea lui Mondiru wink.gif


--------------------
Dacia 1310 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vaally
post 5 Dec 2005, 13:04
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 182
Joined: 4 August 05
From: Ploiesti




QUOTE(AC @ 5 Dec 2005, 12:54)
tin sa te contrazic. stratul de crom astfel depus nu este echivalent cu cel de la o cromare obisnuita, decorativa mai mult  smile.gif
daca nu ma crezi, citeste chiar in cartea lui Mondiru  wink.gif
*


Cromarea dura este o metoda de reconditionat arbori dar, din experienta, nu o recomand pentru arbori cotiti. Lucrez cu astfel de echipamente dinamice (pompe, compresoare, turbine) si cromarea dura nu a dat cele mai bune rezultate.


--------------------
Dacia berlina 1310 L - PH 11 SYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 7 Dec 2005, 10:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




O metoda ce se practica pe vremuri era Metalizarea prin Pulverizare Termica in Arc Electric (MPTAE). Asta presupunea ca arborele sa fie strunjit cu rugozitate mare (ca un minifilet), degresat, etc, dupa care se topea sirma de adaos in arc electric si se pulveriza materialul in stropi pe arborele care se rotea. La final se rectifica si se verifica defectoscopic. Materialul fiind in stropi care se raceau pe suprafata arborelui capata un tratament termic.

Acuma, revenind la R2, arborele este tratat pe o adincime destul de mare. Diferenta intre ST si R1 este (din amintiri) sub 0,25 mm iar R1-R2 = 0,25 mm, total max. =0,5 mm, adincime pe care materialul este inca "tratat".


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Dec 2005, 17:28
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Amintirile sunt corecte. Arborele se poate rectifica de 0.5mm adincime, conform cu manualul de reparatii dacia.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 20 May 2011, 10:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Daca tot exista topic, nu mai deschid altul, chiar daca asta e vechi de 6 ani smile.gif

Asadar, vreau sa fac o reparatie capitala la motor si sa schimb si arborele cotit, al meu fiind deja la cota R1. Am gasit la un magazin care aduce pe comanda arbore produs de Conex Iasi. Pretul e 360 ron, iar garantia 12 luni. Sa il iau p-asta sau sa mai caut?


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 20 May 2011, 11:41
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




mai cauta ,uite o treaba http://www.bestautovest.ro/arbore-cotit-pa...n-dissp128.html ,nu e stralucita firma dar la piese importante eu zic ca fac treaba ,am planetarele de la firma asta AUTOSPEED si toata stima,acuma tu stii


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 20 May 2011, 13:19
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Multumesc de informatie. Ma gandesc si o sa aleg.


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 20 May 2011, 16:07
Post #18


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




ag02cws mare atentie la cuzineti,eu am patito cu un set de cuzineti de biela cota 0,totu nou si cuzinetii erau mari si avea joc bielele

This post has been edited by nikuniku: 20 May 2011, 16:07


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 20 May 2011, 20:45
Post #19


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Vibrochen romanesc tata, asta merge la Dacia, adica sa ne intelegem de Prems Brasov, sau Universal tot Brasov. Pacat ca nu se fac si pe "afara" arbori de astia, ca tare i-ar fi stat bine Cristinicii cu unul de asta nou.
Succes.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 21 May 2011, 08:10
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




romanesc, dar daca il mai gaseste. acum si in magazine, tot rebuturi se gasesc, chiar si cele de uzina.

eu mi-am luat unul de 1600 si l-am masurat cu micrometrul si nu era in cote. au si niste marcaje pe fiecare palier, cu vopsea. daca e albastra sau verde, palierul e ok, daca e cu rosu, nu.

Toate din magazin au si un marcaj rosu pe undeva.



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 21 May 2011, 09:20
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




De ce nu-l faci p-al tau la a II-a, si esti mult mai sigur? Totusi sa ai grija mare cand cumperi cuzinetii, ca si aici te mint, chiar vanzatorii. Un prieten voia un radiator de Nova, a trimis-o pe fi-sa sa-l cumpere, si ala i-a dat de berlina. Cand fata i-a facut observatie "papagalului" , a ofensat-o spunand ca el vinde de atata timp, si stie ce vinde. Normal, ca l-am adaptat. Bucsa originala (zice) de bascula , pentru o Mazda, a trebuit sa mai iau un span de 7 zecimi din ea, ca era mai mare in diametru.
Te gandesti ca a II-a te va tine mai putin? 10 ani n-ai treaba, daca menti uleiul curat, sau daca ai GPL.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai7575
post 22 May 2011, 10:59
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 1 December 10
From: SLATINA




QUOTE(ag02cws @ 20 May 2011, 14:19)
Multumesc de informatie. Ma gandesc si o sa aleg.
*


Si eu recomand vibrochen,de prems brasov,daca mai gasesti pin magazinele auto din tara,dar si cuzinetii tot de prems sa fie,am montat eu acum 5 ani pe una din daciile mele 1310,si am fost tare multumit. smile.gif


--------------------
Dacia 1300, dacia solenza, 1981,2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elvis&ionut
post 22 May 2011, 12:19
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 27 August 10




La daciuta mea cea din semnatura am motorul la R2 si de 3 ani nu am nicio problema.


--------------------
dacia dacia 1310L 1999 - MH 85 FIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seby Tgv
post 7 Jun 2011, 15:01
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 7 June 11




Salut. Sunt nou pe aici. Am o dacia 1310 din 1994 si nu mai am presiune la ulei si m-am decis sa ii schimb vibrochenul, l-am si cumparat de altfel . Vibrochenul este de Asam Iasi si as vrea sa imi spuneti daca este bun de ceva! a mai folosit cineva pana acum acest vibrochen?cum se comporta? astept raspunsuri ! multumesc


--------------------
Dacia 1310 1994 - 27 FKM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 7 Jun 2011, 17:01
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Nu pot sa zic ca e cea mai nasoale firma de piese DAR poate ai noroc la el,BAFTA


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Jun 2011, 18:27
Post #26


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Nu ai presiune de ulei, ce te face sa fii sigur ca din cauza arborelui ?
asam...chiar asa, poate esti norocos, dar mie, spre deosebire de dl. "ghitza", nu-mi vine in minte una mai de rahat, vorbind de orice piesa posibil.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seby Tgv
post 7 Jun 2011, 20:01
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 7 June 11




multumesc pt raspunsuri.Sa o luam cu inceputul.Acum vreo doi ani am segmentat motorul(greseala mea dar in fine...adica in sensul ca trebuia sa schimb setul) si motorul de atunci nu prea avea presiune, la spusele mecanicului a zis ca vibrochenul e de vina si a bagat niste staniol(vibrochen la r2 adica nu mai mergea rectificat) si acum m-am decis sa schimb vibrochenul ca iar nu mai am presiune


--------------------
Dacia 1310 1994 - 27 FKM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 7 Jun 2011, 20:32
Post #28


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




1. Te duci matale frumusel la maagzin, dai vibrochenul ala de ASAM inapoi, iti recuperezi banii, si iei magazinele de piese la pas in cautarea unui arbore cotit de Prems sau Universal Brasov, preferabil Prems.
2. Pe viitor ocolesti acest tip de mecanici, auzi sa puna staniol, asta nu am mai auzit-o pina acum, si am masina de aproape 1/4 de secol.
3. dDaca vrei sa-ti faci motorul ca lumea, iti trebuiesc urmatoarele repere:
-set motor, Kolbeschmit sau Mahle, cu altceva nu te incurca.De obicei in cutie gasesti pistoane, camasi si segmentii;
- un set de biele, de uzina, asta daca mai ai noroc sa gasesti pe undeva, ca cele de pe masina ta deja au uzura neuniforma, daca deja esti in acest stadiu, adica ai trecut deja de o segmentare si o rectificare de vibrochen
- un vibrochen, vezi mai sus,
- pompa de ulei cu debit marin, preferabil straineza, dar poti face treaba buna si cu Scornicesti, straineze, adica nu ASAM, CONNEX/AUTOSPEED sau alte asemenea balarii
- cuzinezi biela, cuzinezi axiali, cuzineti motor,
-garnituri si semeringuri
si nu in ultimul rind un mecanic de incredere.

PS si daca tot esti la acest capitol verifica si distributia cum se prezinta, sa nu vrea ai asta sa iasa la pensie, caz in care ai probleme.

Succes.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 7 Jun 2011, 21:28
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Si uite asa te ajunge motoru cat nu face masina toata dar iarasi ai motor nu? tongue.gif


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Jun 2011, 22:15
Post #30


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(STORMTROOPER @ 7 Jun 2011, 20:32)
1. Te duci matale frumusel la maagzin, dai vibrochenul ala de ASAM inapoi, iti recuperezi banii, si iei magazinele de piese la pas in cautarea unui arbore cotit de Prems sau Universal Brasov, preferabil Prems.
.....
*



crezi tu ca o sa il ia inapoi...si de ce e NUMAI arborele vinovat daca nu ai pres la ulei ? la axa s-a gandit cineva...se pierde mult la lagare....



QUOTE(ghitza @ 7 Jun 2011, 21:28)
Si uite asa te ajunge motoru cat nu face masina toata dar iarasi ai motor nu? tongue.gif
*



pai daca nu-i cap vai de picioare...eu o spun dar toti suntem patiti intr-un fel sau altul..... radmasa.gif
cand a vazut ca ala zis mecanic o da in "cojoace" si stanioale si l-a lasat.....s-or mai alinea bine palierele in bloc ? ohmy.gif
wink.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th April 2024 - 00:28
Forum Renault