DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia 1300 tuning, Am nevoie de multe sfaturi

Lucian MC
post 18 Jul 2009, 09:44
Post #31


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Fara suparare br17rfg da lucrez la masini de cand aveam 15 ani de pe vremea lui nenea ceausescu si acuma am 46 de ani recent impliniti si am facut mecanica si tinichigerie de nu stii cum te cheama
Daca te intreb ce e linia unei masini te uiti la mine ca la masini straine dupa cum vorbesti...
Proiectul este posibil cu bani putini nu cu sume uriase care is necesare sa iti iei o masina noua sau una straina uzata de altul....
Ce dr### vati dat toti pe straine si nu va mai respectati tara macar.....
Orice masina e buna cat timp o ai poate sa fie trabant sau bmw si cat timp nu stai sa te rogi de altii sa iti faci treaba si sa te deplasezi,gata vati nascut toti in bmwuri si ferariuri de acuma....
Cand va mai aud pe unii pe forum iati masina noua si tu umbli pe jos imi vine sa va iau la bataie....
Daca omului ii place sa isi faca masina romaneasca modificata e treaba lui
El a venit pentru idei nu ca sa fie luat la misto de unii care se cred destepti da nici macar 10 clase nu le au cum trebuie ca au dat parintii spaga ptr ei sa treaca....si acuma se cred genii.
Si newmoxici daca intradevar te vei apuca de proiectul asta ca sa ii fac pe toti de pe forumul asta care vorbesc aiurea sa isi inghita limba te ajut si eu sa iti faci proiectul si platesti numai materialele si de vopsit tio vopseste un amic de la dacia service care lucreaza acolo de ceva vreme


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
br17rfg
post 18 Jul 2009, 11:47
Post #32


be right back


Group: Members
Posts: 808
Joined: 11 November 07




Hooooo nenea Lucian nu te aprinde.......eu tot dacie am si lucrez la ea cam tot de la 14-15 ani dar adevarul este ca nu am 46 de ani ci 21 de ani dar de una,alta mai am habar si eu stai linistit......tot ceea ce este facut la caruta mea este facut de mine si saraca nu a fost niciodata la un mecanic ci eu am fost mecanicul.......
Imi place dacia dar sa fim seriosi oricare dintre noi pe langa dacie isi doreste si alta masina in care sa ai un confort sporit,sai ai un AC sau clima,sa ai un ABS,sa ai un ESP,etc etc etc.....
hai sa iti zic de ce a fost luat la misto.....multi care au intrat pe acest forum au avut tot felul de planuri marete cu daciile lor dar intr-un final le-au lasat balta pentru alte masini si deja userii de pe acest forum s-au saturat de vorbe........
Si eu m-ai am mult de munca la dacia mea dar usor,usor o fac cum vreau eu.........
Numai bine


--------------------
DACIA ................ .....................
to be or not to be...this is the question....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dead-Angell
post 18 Jul 2009, 13:38
Post #33


Sustinator Anarchy


Group: Members
Posts: 311
Joined: 15 October 08
From: Mangalia




Idei se gasesc oriunde , daca dadea un search pe google gasea ce vroia sufletul lui, nu toti cei care isi dau cu parerea sunt analfabeti sau au platit mami si cu tati scoala ca sa trecem, eu unul am intrebat in stanga si in dreapta pe la cei care si-au facut una alta la masina si mi-am si eu ce am crezut ca e mai frumos si folositor.
Daca chiar vrei sa faci ceva, apucate usor usor, dai jos de pe ea ce nu iti trebuie si dupa incepi cu investitia , eu asa am inceput.


--------------------
Dacia1310 Berlina 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Jul 2009, 16:01
Post #34


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




va aprindeti degeaba si fara rost!


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 18 Jul 2009, 17:13
Post #35


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Nu ma aprind degeaba ca am schimbat 2 tastaturi de cand citesc topicul asta deci ma costat ceva:))
Si nu am zis de toti am zis de cei care renunta usor la masinile lor si nu tin la ele....sau nimeresc masini in perfecta stare dupa ce mor parintii si le dau la remat si cand te duci la remat plangi cum a fost intretinuta masina si arata ca noua...si acei destepti care isi iau masini straine sh de obicei iau cazane care la tabla is varza si baga in ele cat fac ele noi....
La aia le zic ca is prea destepti,Ptr restu care pastreaza daciile si le intretin tot respectul
Eu am 2 dacii ,5 cielo fabricatie romaneasca si mai am 2 straineze ptr ca daciile papuc is aproape la fel la taxe ca dubele de marfa si prefer sa folosesc dubele transporter(VW) si mai am un BMW M3 din 96 luat de nou deci stiu si ce e straineza si stiu si ce e romaneasca
Ma duc la un schimb de ulei si las cam 1800 lei in urma la bmw si 1400 lei la vw pe cand la cele romanesti ma costa numai uleiul ca le pot schimba eu ca e usor.....


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 20 Jul 2009, 15:18
Post #36


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




Daca tot vreti progrese, luati de aici radmasa.gif

Deocamdata atat pot face pana strang bani si atunci am sa las photoshop-ul.

3738321021_7c6ba68fe5.jpg
3738320301_14931c358f.jpg

This post has been edited by newmoxici: 20 Jul 2009, 15:18


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popaandreey_27
post 20 Jul 2009, 19:24
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 10 July 09




PENTRU MUTTLEY......nu are nici o legatura...poti sa faci ITP-UL fara probleme fara bari..renault gordini nu are bari si are aceiasi structura ca a daciei ca doar sunt facute de frantuji....asa ca sa nu vorbim intrun ceas rau daca ti-o fi sa dai peste cineva ,il omori cu si fara bari smile.gif


--------------------
dacia 1300 1983 - vn01vjc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dead-Angell
post 20 Jul 2009, 21:57
Post #38


Sustinator Anarchy


Group: Members
Posts: 311
Joined: 15 October 08
From: Mangalia




Apucate sa dai jos barile , aparatorile de noroi si ce mai ai de dat jos.


--------------------
Dacia1310 Berlina 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popaandreey_27
post 20 Jul 2009, 23:21
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 10 July 09




bani se gasesc ....gandestete ce satisfactie ai dupa ce termini cand stii ca e facuta de mana ta.....ai sa uiti de cati bani ai bagat in ea...dai ininte cu tupeu... biggrin.gif


--------------------
dacia 1300 1983 - vn01vjc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 20 Jul 2009, 23:24
Post #40


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




@LUCIAN MC
Stii cumva unde pot gasi macarale pt geam din alea cu sina?
Inafara de LUCA, nu imi place deloc de moaca lui mad.gif


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popaandreey_27
post 21 Jul 2009, 18:43
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 10 July 09




te-as ajuta cu cea mai mare placere dar nu stiu ..... sad.gif


--------------------
dacia 1300 1983 - vn01vjc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 22 Jul 2009, 22:27
Post #42


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




De la remat inspre tomesti poti lua la pret ok si bune da tre sa vorbesti cu oamenii de acolo


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 2 Aug 2009, 19:09
Post #43


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




Am revenit pe forum, am fost ocupat si nu am avut timp de calculator. Numai ce am terminat toata partea mecanica si am reinnoit instalatia electrica la masina.
Aveam niste zgomote ciudate la roata din stanga si cand am dat-o jos, spre uimirea mea pivotii erau nituiti. Deci dupa 33 de ani pivotii nu au fost schimbati niciodata, asta ma face sa ma bucur si mai mult de masina srtiind ca propietarul a avut foarte mare grija de ea. Asta imi zisese si el dar noah, nu tot ce zboara se mananca.
Am facut ITP-ul si nu ma pus decat sa schimb rulmentii de pe dreapta, in rest era totul bun.
Cat despre proiect nu stiu ce sa zic, il voi face dar nu acum. Am facut tot ce am putut ca sa mearga masina cum trebuie tinand cont ca trebuie sa fac 1000 km cu ea. Primul lucru care il voi face (saptamana viitoare) va fi nmodificarea jantelor, am gasit pe forum o firma din oradea care intoarce jantele. Apoi voi schimba scaunele, bancheta si sa vad cum fac sa schimb si panourile de la usi.


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 3 Aug 2009, 21:49
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




deci tu bagi dacia in reparatie capitala ca sa faci cat, 1000 de km si apoi primul lucru este sa-ti intorci jantele???

Ia-ti omule alta masina ca e mai sigur.


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 4 Aug 2009, 01:29
Post #45


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




QUOTE(Mr_Devil83 @ 3 Aug 2009, 21:49)
deci tu bagi dacia in reparatie capitala ca sa faci cat, 1000 de km si apoi primul lucru este sa-ti intorci jantele???

Ia-ti omule alta masina ca e mai sigur.
*



Ai inteles gresit, nu am facut-o sa mearga 1000. Am facut-o sa mearga bine mult timp, am zis ce am zis pt ca nu am incredere in ea avand in vedere ca o am doar de o luna. Dar nu mai am nici un gand ca imi va face probleme.


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bighost
post 9 Aug 2009, 02:10
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 August 09




Salut!

S-ar putea sa fiu printre cei mai mici de aici... am 16 ani si o dacie a bunicilor, ulterior a parintilor mei, la care acum cateva zile m-am apucat sa-i pun sistem audio.
Banuiesc ca o sa ajungi si la partea asta odata, desi n-ai mentionat nimic (din cate am citit eu icon_mrgreen.gif )

A trebuit sa-i facem itp-ul pt inca 2 ani acum vreo 2 luni.

Am schimbat urmatoarele: (nu toate erau necesare) volan(original->dacie 1310), capota, portbagaj, faruri, vopsita(cu spary, DA cu spary si a iesit un alb, ca untul, mat[asta fiind culoarea ei originala]), stergatoare, parbriz, luneta + oglinda dreapta.
Initial dacia asta nu avea decat oglinda din habitaclu si niciuna afara...pana acuma am mers fara oglinda dreapta si nu s-a luat nimeni de noi, asta inseamna ca nu se incadreaza la vizibilitate asta? in fine...
Niciuna din a fost cumparata din magazin (nu ca s-ar mai gasi), ci de la un centru de casare.

Pret total: 320 ron blink.gif

Dacia e ca o plastelina dupa mine... o faci exact cum vrei tu, fara prea mari eforturi sau bani cheltuiti.

Odata cu sistemul audio i-am dublat pretul biggrin.gif

Eu pana o sa dau de carnet o sa tot mesteresc pe asta... asa ca o sa mai fiu prin forumu asta.

Oricum eu sunt cam wub.gif de masinutza asta... asa ca... nici cand o sa mai luam/iau o masina, pe asta nu vreau sa o dau biggrin.gif

Bafta la proiect!





Intrebare: cum se presupune ca deschizi usile "prototipului" din a 2-a poza laugh.gif ?!


--------------------
Dacia 1300 1978 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 9 Aug 2009, 09:45
Post #47


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




QUOTE
Intrebare: cum se presupune ca deschizi usile "prototipului" din a 2-a poza  ?!


Oricum la masina mea m-am obisnuit sa deschid usa din dreapta si cele din spate pe dinauntru, deci cu astea 3 nu am nici o problema.

Am sa pun inchidere centralizata doar la usa din stanga fata, si cu un arc care sa imi impinga usa inafara 2-3 cm cat sa pot baga degetele dupa ea ca sa o deschid.



--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dead-Angell
post 9 Aug 2009, 20:21
Post #48


Sustinator Anarchy


Group: Members
Posts: 311
Joined: 15 October 08
From: Mangalia




QUOTE(bighost @ 9 Aug 2009, 02:10)
Salut!

S-ar putea sa fiu printre cei mai mici de aici... am 16 ani si o dacie a bunicilor, ulterior a parintilor mei, la care acum cateva zile m-am apucat sa-i pun sistem audio.
Banuiesc ca o sa ajungi si la partea asta odata, desi n-ai mentionat nimic (din cate am citit eu  icon_mrgreen.gif )

A trebuit sa-i facem itp-ul pt inca 2 ani acum vreo 2 luni.

Am schimbat urmatoarele: (nu toate erau necesare) volan(original->dacie 1310), capota, portbagaj, faruri, vopsita(cu spary, DA cu spary si a iesit un alb, ca untul, mat[asta fiind culoarea ei originala]), stergatoare, parbriz, luneta + oglinda dreapta.
Initial dacia asta nu avea decat oglinda din habitaclu si niciuna afara...pana acuma am mers fara oglinda dreapta si nu s-a luat nimeni de noi, asta inseamna ca nu se incadreaza la vizibilitate asta? in fine...
Niciuna din a fost cumparata din magazin (nu ca s-ar mai gasi), ci de la un centru de casare.

Pret total: 320 ron  blink.gif

Dacia e ca o plastelina dupa mine... o faci exact cum vrei tu, fara prea mari eforturi sau bani cheltuiti.

Odata cu sistemul audio i-am dublat pretul  biggrin.gif

Eu pana o sa dau de carnet o sa tot mesteresc pe asta... asa ca o sa mai fiu prin forumu asta.

Oricum eu sunt cam  wub.gif  de masinutza asta... asa ca... nici cand o sa mai luam/iau o masina, pe asta nu vreau sa o dau biggrin.gif

Bafta la proiect!
Intrebare: cum se presupune ca deschizi usile "prototipului" din a 2-a poza  laugh.gif ?!
*



Sa imi explici si mie ce ai scris acolo si ce treaba are cu thread-ul omului? mai ales de tuning,tu cred ca ti-ai pus 2-4 boxe si un hu si gata sistemul audio ?


--------------------
Dacia1310 Berlina 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 9 Aug 2009, 20:28
Post #49


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Da' parca vad ca cine stie ce conserve de boxe si-a pus, si acuma se lauda cu un mare sistem audio HI-FI.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 10 Aug 2009, 01:57
Post #50


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




QUOTE(AR-18-MOS @ 9 Aug 2009, 20:28)
Da' parca vad ca cine stie ce conserve de boxe si-a pus, si acuma se lauda cu un mare sistem audio HI-FI.
*



radmasa.gif bn zis, eu mi-am pus un amarat de radiocasetofon de bazar (vechi si imprumutat biggrin.gif ) cu doua difuri scoase de pe un fiat de 25w si un modulator fm.
Cat despre sistem audio nici nu poate fi vorba acum, mi-ar trebuie pe putin 5-6 sute de euro pt asa ceva wacko.gif

Am mai gasit o fotografie cu o 1300 facuta exact cum mi-am imaginat eu masinuta mea cand va fi gata
album_pic6_201.jpg ( Size: 28.69k ) Number of downloads: 7035


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 10 Aug 2009, 08:33
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




Pe vremea cand s-au proiectat masinutele astea.. pe strada treceau doar cateva iar majoritatea masinilor aveau doar 4 trepte, etc... riscurile de accidente erau minime.. stie toata lumea asta.. Insa acum.. cand celelalte masini(mult mai multe si straine) au multi cai putere iar distinsii soferasi le da in goarna cu viteze mari si de multe ori pe drumuri unde chiar nu trebuie sa se mearga tare.. Dacia a devenit motocicleta la capitolul siguranta, franare, etc.. Daca te gandesti sa faci ceva la masina aia gandeste-te la costurile totale.. ca sa iasa ceva calumea, si cand spun asta nu doar exterior ci si partea tehnica, chiar daca ele sunt in timp.. si ai sa vezi ca cu banii aia iti iei alt ceva mult mai bun cu ABS, airbaguri, mult mai silentioase, usor de condus si etc preturile au scazut foarte mult... iar la un impact mai ai o sansa sa scapi pe cand cu Dacia... :| Parerea mea.. cand tunati astfel de masini ganditi-va si la asta! Iar daca fumati si renuntati sa cumparati 2 pachete de tigari/zi, intr-un an (365 de zile)veti fi uimiti cum ramaneti cu peste 1000 de euro in buzunar, iar in 3 ani va luati Nubira,Logan, Solenza, etc, cu toate sistemele pe ea, Abs, Aer conditionat, motor de 105CP(necesari in depasiri si autostrazi), geamuri electrice.. Si exista o vorba.. din rah... nu faci bici smile.gif Si a.. cine nu ma crede.. sa conduca o masina calumea.. sa vada cum te simti la volan,, cum se comporta o masina dinaia in curbe, cum se opreste pe franare si etc.. si apoi.. o sa m-i se dea dreptate, si sa nu mai vorbim de aspectul interior si exterior care la o dacie orice i-ai face.. tot nu arata ca una dinaia smile.gif Sper sa nu fiu criticat pentru o parere cat de sincera smile.gif

This post has been edited by panter1: 10 Aug 2009, 08:35


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 10 Aug 2009, 10:38
Post #52


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Fara suparare tio zic prietene da aici gresesti total
OMUL FACE ASTA DIN PASIUNE nu ca ii trebuie masina de raliu
Si ce crezi ca astea noi is asa de bune?
Am intrat cu un break din 89 intrun logan fata in fata anul trecut si ia ghici ...Loganul suferise mai mult decat mine si cu toate airbagurile lui soferul tot avea capul spart si eu numai cateva zgarieturi si fara prea multa bataie de cap....NOROC DE CENTURILE DE SIGURANTA retractabile....
Deci nu compara capra cu varza
PASIUNEA E PASIUNE SI COMFORTUL E COMFORT
Scuzati unele greseli de vorbire


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 10 Aug 2009, 11:38
Post #53


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




QUOTE(Lucian MC @ 10 Aug 2009, 10:38)
Fara suparare tio zic prietene da aici gresesti total
OMUL FACE ASTA DIN PASIUNE nu ca ii trebuie masina de raliu
Si ce crezi ca astea noi is asa de bune?
Am intrat cu un break din 89 intrun logan fata in fata anul trecut si ia ghici ...Loganul suferise mai mult decat mine si cu toate airbagurile lui soferul tot avea capul spart si eu numai cateva zgarieturi si fara prea multa bataie de cap....NOROC DE CENTURILE DE SIGURANTA retractabile....
Deci nu compara capra cu varza
PASIUNEA E PASIUNE SI COMFORTUL E COMFORT
Scuzati unele greseli de vorbire
*



Bine zis, sunt constient ca nu am dotarile care le are o masina de import si sincer sa fiu si eu am zis ca mai bine mai astept si eu sa strang ceva mai multi bani decat sa imi iau o Dacie la care sa stau mai mult sub ea decat in ea. Inainte vedeam din Dacii doar harburi si cele tunate de cocalari cu tot felul de brizbrizuri (urme de labe, logo-ul de la nike, vulturi, etc. radmasa.gif ) dar am vazut ca se poate face si o masina de care pot fi mandru, la care sa intoarca lumea capul pe strada si sa zica "ASA DA" nu sa rada in hohote. Cat despre masinile de import am sa imi iau si eu ceva anul viitor (dupa calculele mele) pt uzul zilnic iar Dacia am sa o tin doar pentru plimbari, intruniri, etc.
Si pana la urma care e diferenta dintre un ford sau chiar mercedes din 1900 toamna si o Dacie? Ce alea au abs, tcs, airbag, clima, ac, etc. ?
Daca stii cum sa o faci si daca bagi banii de care ai nevoie in intretinere si reparatii (nu legaturi cu sarme sau mai stiu eu ce reparatie la un nene din cartier care pt o sticla de vodca ti-o si vopseste) e buna si o Dacie.

This post has been edited by newmoxici: 10 Aug 2009, 11:42


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 10 Aug 2009, 16:21
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




eu sunt din iasi ...scuza-ma dar pentru ce intruniri o sa tii masina asta? intruniri unde,cand ?


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 10 Aug 2009, 16:29
Post #55


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(Lucian MC @ 10 Aug 2009, 10:38)
Am intrat cu un break din 89 intrun logan fata in fata anul trecut si ia ghici ...Loganul suferise mai mult decat mine si cu toate airbagurile lui soferul tot avea capul spart si eu numai cateva zgarieturi si fara prea multa bataie de
*


Te cam contrazici singur. Eventual, avea nasul spart, dar capul nu prea are cum daca sau deschis airbag-urile.
Si e chiar rau ca a ta nu s-a deformat, se vede clar ca nu a fost proiectata, precum Loganul, pentru absorbirea socurilor in caz de impact prin deformarea caroseriei. Cam slabe argumente pentru cunostintele pe care pretinzi ca le ai! wink.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1300
post 10 Aug 2009, 18:58
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 12 November 07
From: Iasi




Loganul nu are nimic deformabil in fata decat o intaritura de tabla sub bara .....ATAT. Treaba aia ce absoarbe socurile o gasesti la alte masini si e din fibra de sticla.Ea tine farurile, radiatoarele si bara fata care mai are si aia o intaritura tot de fibra plus insertie de polistiren expandat.Astea sunt matarialele ce absorb socul, nu tabla aia de intaritura din spatele barii de plastic


--------------------
Dacia 1300 1975 - IS 02 JBG
Dacia 1300 @ 1975 fratuzoaica

Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne!!!!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 10 Aug 2009, 20:38
Post #57


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




QUOTE(Paca @ 10 Aug 2009, 16:21)
eu sunt din iasi ...scuza-ma dar pentru ce intruniri o sa tii masina asta? intruniri unde,cand ?
*



Deocamdata nu stiu de nici o intrunire in iasi, dar eu plec in arad si la 2-3 luni sigur e cate o intrunire in arad, timisoara, oradea. Nu ma refer excluziv la intruniri cu propietari de dacii. Ce dacia nu are fata de showuri de tuning?


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 10 Aug 2009, 22:09
Post #58


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Soferul loganului chiar avea capul spart din ce au spus medicii ca nu avea centura ca era taximetrist si sa stii ca loganul=tot tabla ca vechile dacii
Oricum daca fac comparatie intre un Wartburg vechi si un mert nou cam lasa de dorit mertul nou la tabla mai ales din punctul de vedere al ruginii
A fost invadata piata auto de turcisme si chinezarii care is nishte porcarii ...
Ce e mai vechi e ok din punctul meu de vedere
Ce am scris acolo am scris cu cateva pahare la bord asa ca nu e chiar exact


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronny
post 10 Aug 2009, 22:42
Post #59


o sa vedeti voi ce smechere s masinile voastre noi in 2030


Group: Members
Posts: 188
Joined: 2 August 09
From: fix in patria hotilor




are dreptate gagiu...de fapt toti au dreptate , daca totusi vrei sa faci ceva cu ea in prima faza fa actele si inscrie masina pe numele tau , apoi poti sa iti modifici masina , cred ca nu faci bine decat daca o lasi clasica din doua motive
1 una clasica nu gasesti usor buna
2 daca vrei sa o faci low rider sau WTF rider mai bine ia un model mai nou
il poti face cum vrei tu fara sa iti para rau , uite spre ex o unguroaica sau un alt tip de 1310 din primele il poti face beton , daca vrei stopuri mici pune-i o fusta de 1300, cred ca cu 20 ron il dai jos de pe orice jaf si il pui , si adevarat eu am mers cu frantuzoaica mea 1 an fara bara pe fata fara de griji, aveam si o explicatie ca am dus bara la indreptat ca era stramba , bla bla orcium te arde daca vrea tugulanu.

Attached thumbnail(s)
04092006_002__1_.jpg ( Size: 452.35k ) Number of downloads: 7077


--------------------
DACIA 1300 1976 - PH 60 SOR
DACIA 1300/1310 1976/1986 - PH 60 SOR/PH 05 NEE ... pentru ca imi resetez cipul cu cheia de 11 si imi curat sonda lambda cu lichid de frana !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PASA
post 14 Aug 2009, 21:17
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 13 July 09




tre sa ma invat sa-mi pun poza cu janeta mea din 72 eu zic ca e grozava la anii ei si mai zic eu ca daca tot ai o dacie 1300 este pacat so modifici.....eu caut sa o pastrez cat mai autentica


15 Aug 2009, 15:36:
rolleyes.gif

This post has been edited by PASA: 15 Aug 2009, 14:36


--------------------
DACIA 1300 MODEL BERLINA 1972 - NT 05PBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:26
Forum Renault