DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Coasta de Azur, Intrebari, sugestii etc.

AndreiMR
post 11 Apr 2017, 13:03
Post #1


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Salut,

Deschid topicul asta fiindca am nevoie de ceva sugestii sau sfaturi legate de destinatia asta, si n-am reusit sa gasesc informatii recente aici pe forum. Pe scurt, planuiesc sa merg in concediu in a doua jumatate a lunii mai pe Coasta de Azur, probabil in jur de 7-8 nopti petrecute acolo. Voi merge cu masina, deci o sa am mobilitate destula in zona. Cazarea o sa fie probabil imprejurul statiunii Antibes, pozitionarea e avantajoasa si preturile sunt mai omenoase decat in alte localitati din zona. Ma rog, nu e 100% batuta in cuie, o sa fac rezervare direct pe booking si dupa experienta italiana, probabil ca voi cauta o pensiune in vreun sat, dar in principiu cam asta e locatia unde va fi "baza".

In principiu, nu sunt interesat de vacante petrecute pe sistemul hotel-plaja-hotel & repeat, si nici nu cred ca in perioada asta a anului vremea o sa fie chiar de plaja, asa ca as vrea sa vizitez cat mai multe locuri interesante. Stiu ca zona e una unde chiar ai ce vedea, dar sunt curios daca cineva care a fost pe acolo poate sa recomande si altceva decat clasicele Monte Carlo, Nisa, St. Tropez sau Cannes. Nu ma deranjeaza timpul petrecut in masina, asa ca excursii de o zi in locatii din Provence sunt oricum planuite. Nu caut mall-uri si atractii moderne, ci orasele frumoase, locuri incarcate de istorie...deci caut sa vad ce merita, si nu tourist-traps.

Orice sugestie e binevenita, sunt inca la faza de research si din ce vad, sunt enorm de multe lucruri interesante de vazut si timpul va fi, din pacate, destul de scurt.

This post has been edited by AndreiMR: 11 Apr 2017, 13:03


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 11 Apr 2017, 14:59
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




In afara de ..... clasicele Monte Carlo, Nisa, St. Tropez sau Cannes ..., asa cum tu ai spus , ce crezi ca poti vedea pe Coasta de Azur ?? Monaco iti recomand , este frumos de vizitat , mai ales seara si mai ales in Monte Carlo in weekend ( cu zecile de Ferrari/Maserati , + + + alte scumpeturi) , Cannes este un oras interesant , dar destul de necurat ( adica murdar , dar am vrut sa fiu respectos cu francezii ). Sunt locuri multe de vizitat in Franta , dar trebuie umblat mult cu masina . Trebuie sa te astepti sa faci destul pe drum , mai ales din cauza vamilor care acum in tot spatiul Schengen te opreste ( aleatoriu , nu pe toata lumea ) si te controleaza ( acte + portbagaj ) , asta din cauza emigrantilor care au impanzit tarile EU. Ce traseu alegi ?? prin Ungaria-Austria-Italia-Franta sau prin Serbia-Croatia-Slovenia-Italia-Franta ?

This post has been edited by stefandinescu70: 11 Apr 2017, 15:00


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 11 Apr 2017, 15:18
Post #3


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ungaria-Slovenia-Italia-Franta, nu trec prin Austria, nu are rost ocolul. De la Arad si pana la Verona nu m-a intrebat nimeni de sanatate, odata iesit din Romania n-am intalnit niciun control. Am auzit insa ca austriecii au obiceiul asta mai nou, deci un motiv in plus de a-i evita.

Intentionez sa fac o oprire in Italia, probabil la Cremona. Somn, vizitat putin orasul a doua zi dimineata, si apoi pe cai pana la cazarea din Franta. Iar odata ajuns in Franta, nu ma deranjeaza sa stau si prin masina daca am destinatii care merita efortul, chiar am de gand sa strabat putin Provence-ul si de aici era intrebarea mea, nu caut numai locuri aflate pe coasta, ci si in imprejurimi.

Spun in afara de Monaco, Nisa etc fiindca astea sunt de la sine intelese, dar ma gandesc ca cine a fost poate a mai vazut si altceva interesant si care nu apare in ghidurile agentiilor. Spre exemplu, cand am fost in Italia, am ramas realmente impresionat de Sirmione, o localitate de pe Lago Maggiore. Am intrat acolo la plesneala, nu era in plan si doream sa gasesc o locatie pe malul lacului pentru luat masa in atmosfera placuta. Ei bine, oraselul e in topul celor mai frumoase locuri pe care le-am vazut.

This post has been edited by AndreiMR: 11 Apr 2017, 15:18


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 11 Apr 2017, 15:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Cand nu te-a intrebat nimeni de la Arad si pana la Verona de sanatate? De curand? Eu am inteles ca de o saptamana ,maxim,in urma au inceput sa existe in toate vamile Schengen politisti/vamesi si intreaba aleatoriu si opresc masini , in general facandu-se cozi . Poate o fi doar acum de Paste situatia asta , sper sa nu ramana asa.
Pitesti - Portile de Fier-Belgrad-Zagreb-Lublijana-Trieste -------- si mai departe apoi , nu ai incercat ?? Ai 80% numai autostrada( #130-150km/ora) si Romania doar 250 km ??


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 11 Apr 2017, 15:41
Post #5


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Anul trecut si in aprilie si in iulie...deci nu foarte recent. Varianta aia de drum nu e mai semnficativ mai rapida decat Pitesti-Arad, si apoi Ungaria-Slovenia, e diferenta de vreo ora conform GMaps. Marele avantaj al variantei prin Ungaria e ca treci o singura granita, si mergi doar pe autostrada de la Arad. Pe la sarbi treci prin mai multe puncte de frontiera unde risti sa pierzi timp, si nici nu mergi numai pe autostrada. Anul trecut am fost in interes de serviciu in Bologna, 2 delegatii...eu am mers prin Ungaria, ceilalti prin Serbia. Timpul efectiv pe drum a fost mai scurt la mine, chiar daca distanta a fost mai mare. Fiindca era aglomeratie mare la vama din cauza controalelor stricte in vama, era nebunia cu imigrantii...


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Apr 2017, 20:47
Post #6


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Vezi si Eze, un sat din povesti. Ar mai fi si Grasse, eventual o fabricuta de parfumuri. La Monte Carlo neaparat de vazut Gradina Exotica (cu pestera cu tot) si Muzeul de Oceanografie. La Nisa ar fi Catedrala Rusa, Muzeul Matisse, Piata de Flori, piata Massena. La Antibes neaparat de vizitat Muzeul Picasso. Plaja la Nisa e nasola, numai pietre. La Cannes e decenta. Daca imi mai aduc aminte, revin wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 11 Apr 2017, 20:50
Post #7


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Mersi!


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Apr 2017, 22:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(AndreiMR @ 11 Apr 2017, 17:41)
Marele avantaj al variantei prin Ungaria e ca treci o singura granita, si mergi doar pe autostrada de la Arad.


Desi conteaza mai putin, mai ai autostrada Sibiu - Deva si Faget - Arad.

Referitor la Provence, incearca Col de Turini si cheile Cians-ului [Gorges du Cians in franceza].
Voi incerca zilele viitoare sa pun niste poze din acele chei. Mi s-au parut spectaculoase, un fel de mini Grand Canyon din Statele Unite.

Oarecum mai departe de costa este Mont Ventoux, muntele chel sau uriasul din Provence. Zona de la poalele muntelui mi s-a parut de mare exceptie, cu drumuri secundare si linistite prin podgorii.

Daca te ajuta cu ceva, cateva vorbe si mai multe poze de la Monte Carlo:
https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=196023&hl=

Bafta.

This post has been edited by gibonu: 11 Apr 2017, 22:26


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 12 Apr 2017, 07:02
Post #9


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Multumesc! Col de Turini e pe lista neaparat, iar Mont Ventoux...ei bine, mi-ar placea sa ajung pe acolo, mai ales cu bicicleta. Cum insa antrenamentul meu e spre zero in momentul de fata, exclus astfel de aventuri, asa ca urmaresc doar la televizor catararile de genul asta si, in functie de timp, poate voi ajunge si acolo...cu masina


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 21 Aug 2017, 00:37
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Ai mai ajuns pana la urma? Daca nu si inca iti programezi, merita si Genova.
Azi doar ce am fost prin Monte Carlo si m-am imbolnavit. Apropo de asta, in Italia am vazut doar 1 Giulia. In Monte Carlo am vazut 3 bucati. Plus 1 Stelvio.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 21 Aug 2017, 07:03
Post #11


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu am mai fost, am ales pana la urma Coasta Amalfi. In perioada in care doream eu sa merg era GP-ul de F1 de la Monaco, erau uriase preturile la cazare in toata zona. Poate anul viitor


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Aug 2017, 09:09
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@AndreiMR

Poti sa ne povestesti si despre costa Amalfi. Nu se suparam.
Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 21 Aug 2017, 10:34
Post #13


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti






--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:08
Forum Renault