DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> amortizoare, amortizoare

ramsen
post 11 Oct 2009, 09:11
Post #61


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




[quote=benkenobi,11 Oct 2009, 08:40]
...dar totusi stiu un lucru bun...cele pe ulei cind le comprimi revin singure la forma de dinainte...adika se lungesc singure...pe cit cele pe ulei nu se mai lungesc cind le comprimi
*

[/quote]
adica alea pe ulei se lungesc singure , pe cand cele pe ulei nu se lungesc...
asta cum mai vine de se leaga. eu nu pricep in ruptul capului radmasa.gif
*

[/quote]
scz am fost cu gindul la cele pe gaz si am scris ulei...deci recapitulez...
am spus ca pe spate am amortizoare Bilstein cu un amestec de GAZ cu ULEi,si astea dupa ce le comprimi se lungesc singure...ai inteles?
cele pe ULEI nu se mai lungesc...ai inteles?...asta mi s-a explicat si mie de meseriasi si totodata mi s-a si demonstrat cu un amortizor pe gaz+ulei si unul pe ulei


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 12 Oct 2009, 15:15
Post #62


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ok, deci Bilstein pt spate ar fi gaz+ulei.
Dar cele din fabrica, "de origine" ? Ce sunt? Poate confirma cineva ca sunt Monroe pe ulei ?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 12 Oct 2009, 18:10
Post #63


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu stiu ce sa zic de cele Monroe...dar cele de pe masina care le-am dat jos tot asa se intimpla ,adika se lungesc singure...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 13 Oct 2009, 18:27
Post #64


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




am montat pe spate bilstein pe spate si da are in componenta gaz + ulei codul e 0007 iar pe site e sub denumirea de B4 gaz http://www.bilstein.ro/b4.htm . Ca pret mai mic fata de monroe cu 20 de lei si care erau la fel mixte numai ca se specifica biggrin.gif de aceea si pretul mai mare. In fine pana cand se prind cei de la magazin ca aceste amortizoare bilstein sunt mixte pretul ramane mic , a garantie am 24 de luni.
Originale pe solenta au fost pe ulei sau pe gaz , parerea mea nu recomand de uzina amortizoare fiindca asa au fost echipate din fabrica si la multi au aparut probleme.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 22 Feb 2010, 15:45
Post #65


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ca sa reinvii subiectul... Multi zic ca nu pot desface surubul de la amortizoarele de pe spate. In acest caz se ajunge la taierea surubului. Unii ziceau ca poti sa cumperi nu stiu ce tip de surub - si sa aiba nu stiu ce duritate....

Cine stie, e rugat sa scrie acici daca intr-adevar suruburile de bascula de la berlina sunt OK si sunt suficient de lungi / scurte.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 22 Feb 2010, 16:01
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salut,

eu cind am schimbat arcul de pe spate dreapta nu am avut nici o problema in a desface suruburile de la amortizoare: cu o cheie fixa de 17 (asta am avut la indemina) am desfacut piulita iar cu un patent am tinut contra de capatul tijei.
cred ca dupa ce le-am remontat sau inainte am picurat ceva ulei.

This post has been edited by george_scala_2004: 22 Feb 2010, 16:02


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 22 Feb 2010, 17:59
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




QUOTE(i96nds @ 22 Feb 2010, 15:45)
Ca sa reinvii subiectul... Multi zic ca nu pot desface surubul de la amortizoarele de pe spate. In acest caz se ajunge la taierea surubului. Unii ziceau ca poti sa cumperi nu stiu ce tip de surub - si sa aiba nu stiu ce duritate....

Cine stie, e rugat sa scrie acici daca intr-adevar suruburile de bascula de la berlina sunt OK si sunt suficient de lungi / scurte.
*



piulita se desface relativ usor...dar cel ami greu e de scos surubul de pe amortizor.practic fara acel surub nu pre ai ce face,pentru ca mai are pe el ceva(ca o bucsa de metal-sursa mecanic),si abia peste acest surub cu bucsa cu tot vine bucsa de amortizor din plastic

am masurat impreuna cu nenea mecanic surubul si se potriveste axul superior de bascula de la dacia 1310,doar ca se pare ca ar avea filetul putin mai scurt,deci ori mai multe șaibe,sau cateva spire in plus.

singurul incovenient e ca acest surub nu e prevazut cu bucsa de metal de pe surubul amortizorului,deci bucsa de plastic nu are cum sa stea pe el.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ostilu84
post 18 Mar 2010, 21:04
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 16 December 07
From: Dragasani , Valcea , Romania




Am si eu o intrebare, daca se poate.
Am observat ca la amortizoarele din fata la solenza, tija acestora nu este protejata nicicum. In spate am vazut ca amortizoarele au ca protectie niste tuburi din plastic.
M-am uitat la suspensia loganului si am vazut ca in fata au niste tuburi din plastic care protejeaza tijele amortizoarelor de apa, noroi si alte intemperii si astfel ma gandesc ca le maresc durata de viata.
Si acum intrebarea: A montat cineva la amortizoarele din fata ceva pentru protectia acestora? Daca da va rog sa postati, daca se poate cu referire la producatori/preturi.
Va multumesc!


--------------------
Dacia Solenza 2004 - VL-43-***
Sa te fereasca Dumnezeu de cei care au doar convingeri si nici o indoiala! (Tudor Octavian)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 18 Mar 2010, 21:13
Post #69


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




QUOTE(i96nds @ 22 Feb 2010, 15:45)
Multi zic ca nu pot desface surubul de la amortizoarele de pe spate. In acest caz se ajunge la taierea surubului. Unii ziceau ca poti sa cumperi nu stiu ce tip de surub - si sa aiba nu stiu ce duritate....

Cine stie, e rugat sa scrie acici daca intr-adevar suruburile de bascula de la berlina sunt OK si sunt suficient de lungi / scurte.
*


Exact acest lucru l-am patit eu;mi le-a dat jos mecanicul cu flexul,am cumparat suruburi de bascula,eu zic ca sunt putin mai lungi,dar au avut o saiba pe ele.duritatea-minimum 9,asa mi-a spus mecanicul,daca e mai mica,e bai si n-ar fi prea frumos sa se rupa. icon_mrgreen.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 18 Mar 2010, 21:39
Post #70


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




am gasit pe cineva care se ocupa cu asa ceva e PRO , prima oara cand am auzit nu mi'a venit sa cred... apoi cat am stat cu masina la reparat au inceput oamenii sa vina majoritatea masini "bengoase" cu portbagajul plin de amortizoare... ce face omu ? iti scoate uleiu din ele til schimba garnituri tot etc , si ti le face cum vrei tu ... mai moi mai tari mai sport mai ... etc.

mie mi'a facut un pret la solenza 450 ron toate patru. eu doar ma duc acolo si el se ocupa de tot , daca i le dau eu jos mai scade la pret. eu zic ca se merita doar ca momentan buzunaru e plin de scame.


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 20 Mar 2010, 23:24
Post #71


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Cu 450 lei cumperi toate cele 4 amortizoare si le schimbi... Bine, daca le faci singur e mai ieftin, altfel mai adaugi manopera cam 150 lei. De ce ai da 450 lei doar ca sa reinvii amortizoare vechi ? Sau poate nu am inteles eu...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 21 Mar 2010, 20:54
Post #72


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




se pot incarca amortizoarele cu ulei , cine are scule isi poate face singur. Se da gaura in amortizor se prinde o piulita de 6mm si in surub de 6 pe post de dop.
Se incarca cu ulei se insurubeaza surubul si cu asta basta... Se poate suda la loc .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 21 Mar 2010, 21:22
Post #73


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




am avut pe berlina un amortizor pe spate facut de cineva asa cum spui tu...a tinut exact 2 luni...cel mai bine este a se schimba acele garnituri din interior...le-am facut asa la un meserias si asa am vindut masina...erau beton cind am dat-o...la cele de solenza nu stiu daca se pot face asa


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 21 Mar 2010, 21:25
Post #74


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Oare simeringurile ce or zice cand pui sudura pe el, sunt telescoape care se repara, au piulite si se scot tijele cu toate piesele componente, normal si uleiul, dar cand se strica un telescop, defapt simeringul se sparge ca uleiul ar merge mult si bine fara a fi schimbat.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 21 Mar 2010, 21:50
Post #75


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




corect...sint amortizoare care se repara si altele care se arunca la gunoi


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 14 Apr 2010, 23:05
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




salutare,

am scartait pe partea stanga atunci cand virez. suspectez ca ar fi rulmentul din capul amortizirului blocat...

intrebarile mele sunt:
daca amortizoarele vin cu tot cu rulementi sau acestia sunt repere separate?
as putea schimba doar acest rulment?
cat mai costa un amortizor fata?

Multumesc!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 15 Apr 2010, 17:54
Post #77


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




te referi la rulmentul axial din amortizorul fata...sint 2 piese separate...si eu i-am cumparat sa ii schimb dar am constatat ca am un amortizor curs si ii voi pune atunci cind cumpar amrtizoare Monroe pe ulei noi noute


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 16 Apr 2010, 08:04
Post #78


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




In urma cu multi ani aveam si eu problema asta -asa ca am schimbat si rulmentii dar si flansa din capul amortizorului. Acum e liniste. Rulmentul cred ca era vreo 20 lei.... flansa era vreo 70 cred...
Un amortizor cam 120 lei - pe ulei.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 16 Apr 2010, 10:49
Post #79


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




corect...asa cum spui tu ma pregatesc sa le cumpar si eu...am rulmenti axiali cumparati- 20 lei buc...urmeaza sa mai cumpar amortizor fata Monroe pe ulei 150 lei buc si flansa, aici nu am intrebat dar ajung azi pe acolo si intreb


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 16 Apr 2010, 12:30
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Am si eu o problema pe partea stanga spate, m-am uitat azi la ea si masina sta intr-o parte, adica pe stanga, e un pic lasata, care credeti ca e buba?, masina nu are batai pe spate cand trec prin gropi, le trec si usor intradevar, m-am uitat la ea dar fara sa pun cricul si nu am observat niciun pic de ulei pe la amortizoare. Ce as putea sa fac, sa schimb doar arcul?, ala se vede daca e rupt in vre-un fel?, am incercat metoda clasica de a apasa pe fiecare parte si se comporta lafel in ambele parti numai ca partea stanga e mai lasata, nu cu mult dar vizibil. Masina are 65000km si nu i s-a schimbat nimic ma refer la telescoape/arcuri/bucsi pe spate.
Cine stie poate sa imi spuna cat costa un arc? sau e bine sa le schimb pe amandoua sa fie surori chiar daca unul din ele e bun. Mentionez ca multi prieteni de-ai mei s-au mirat ca masina e ridicata de spate si credeau ca i-am schimbat arcurile,deci pana acum a fost ok, de aici incolo nu stiu preturi la arcuri ca sa ma apuc de treaba. Multumesc anticipat


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tanase.petrebogdan
post 16 Apr 2010, 16:01
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 31 January 10
From: Mangalia




Cu amortizorul spate dreapta am si eu probleme. Ma gandeam sa le schimb pe amandoua. Poate sa ne spuna cineva care ar fi costul unui amortizor , respectiv arc? Daca s-ar putea si un link....ceva. Este indicat sa schimbi odata cu telescopul si arcul? Si pana la urma...ce este recomandat? Telescop si arc de uzina pe ulei...sau? Multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 16 Apr 2010, 20:47
Post #82


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




amortizor spate Monroe 120 lei buc
arc spate 100 lei buc
preturile sint la Pitesti


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 25 May 2010, 17:21
Post #83


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Azi am facut un control la suruburile de jos de la telescoapele spate(schimbate in ianuarie).
Ca sa nu mai folosesc flexul la urmatoarea schimbare,am uns din nou suruburile cu vaselina pana a dat pe afara.M-am invatat minte,ca la schimbarea telescoapelor am dat suruburile jos cu flexul,asa erau de "sudate" bucsele metalice originale de suruburi.Acum stau linistit. icon_mrgreen.gif
Bonus,am bagat cu surubelnita vaselina pe interiorul bucselor biggrin.gif .

[attachmentid=1627625875] [attachmentid=1627625876] [attachmentid=1627625877] [attachmentid=1627625878]
Recomand aceasta operatie,pt a evita complicatiile. smile.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 26 May 2010, 14:51
Post #84


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Pentru cei neinitiati... ati vazut ca Bogdan a pus cricul sub tambur ?
Ca altfel va treziti ca arunca arcul toata nebunia.... of of... si ar fi jale !!!
Deci pare simplu cand face asta Bogdan insa nu e chiar asa evidenta treaba.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 26 May 2010, 15:04
Post #85


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu sare de acolo arcul nici gind...pina nu bagi o ranga in punte si te apleci pe ea nu poti scoate arcul din locasul lui...am scos la a mea solenza arcurile spate de 20 ori...este bun sa bagi un cric ,dar pe punte de preferat sa ridici un pic de ea sa poti scoate usor surubul,cum a facut bogdan dar la punte


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 31 May 2010, 08:48
Post #86


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




slz din 2003:pe fata avea monroe cu ulei si pe cele din spate scria doar:made in czech republic,tot pe ulei.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 31 May 2010, 16:36
Post #87


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




Monroe pe ulei mai 2004 am avut pe masina...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 12 Jun 2010, 13:24
Post #88


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




colegii...azi mi-am cumparat amortizoare Bilstein la 94 lei buc...luni le voi monta impreuna cu rulmentul axial ...abia astept sa vad diferentza fatza de cele de pe masina


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 12 Jun 2010, 13:56
Post #89


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare stie cineva unde pot gasi amortizoarele astea pe gaz Monroe, in Bucuresti? Si pe fata si pe spate am nevoie...


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 12 Jun 2010, 14:14
Post #90


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




la solenza din uzina s-a montat amortizoare Monroe pe ulei...eu asa stiu
la mine este unul 160 lei buc


13 Jun 2010, 11:48:
si tot ieri dar mai pe seara am fost la solenza sa verific si eu taria unui amortizor Bilstein...un baiat de la un magazin de pe str. Dumbravei mi-a spus o smegherie care nu o stiam....cum sa pregatesc amortizorul de pus pe masina si anume 3 presari complete si una pina la jumate...la unul a mers super bine iar la altul a trebuit sa fac 10 presari pina sau intarit...acum sint tun de tari...de cum se prezinta ele acum eu zic ca sint fff bune

This post has been edited by ramsen: 13 Jun 2010, 11:48


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:55
Forum Renault