DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SLZ TURBO diesel

Kreo
post 12 Jul 2004, 21:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 July 04




As vrea sa-mi pun pe SLZ Diesel un turbo. Se poate?(din ce am citit pe net ar trebui sa se poata si pe SLZ) Daca pun turbo mai trebuie sa schimb si altceva, eventual chip-ul? Am vazut un turbo din 87 de renault la 250$, rezonabil. Cu turbo ar trebui teoretic sa ajung la 90CP biggrin.gif si poate cu un chip la peste 100 tongue.gif . Ce ziceti, e realizabil? Scade viata motorului (cu mult)?? sau daca pun piese k lumea nu scade viata? Oricum motorul este supradimensionat. Poate reusesc si scaderea consumului ohmy.gif ?


titlu editat de GeorgeB : nu se pot utiliza tag uri pentru culori in titlu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 12 Jul 2004, 23:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Turbo second. E ca si cum ai lua boxe de masina second. Modificarile necesare sint destule si daca nici nu le faci cu piese noi, fiabilitatea intimp va scadea.

Pe linga asta, nu stiu sigur daca motorul e complet controlat electronic de ECU (pompa mai precis). Asta ar fi un avantaj pentru ca poti sa modifici mecanic debitul (niste suruburi), pentru ca degeaba pui turbo daca nu ii bagi si motorina destula.

Pentru 90cp ti-ar trebui si un intercooler, ar trebui sa gasesti la vreun Renault 1,9 td de 90 cp.

Sin cam multi daca si in opinia mea, rezultatele nu compenseaza nici de departe cheltuiala, timpul si nervii aferenti.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Jul 2004, 02:19
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Kreo, daca nici macar A/C nu au reusit sa-si monteze oamenii pe masina, turbo nici atat. Turbo prespune mai mult decat luare turbinei de rigoare. Aia trebuie sa fie cumva antrenata de motor, deci musai alte curele, eventual fulii. Pe urma mai e problema gasirii unui loc pentru turbina, iar spatiul e destul de limitat. Apoi vine reprogramarea calculatorului (cred ca asta e partea cea mai usoara). Asa ca intentia e laudabila, dar nu e fezabila. Daca vrei turbo pe bani putini, Dci de la Renault sau Hdi de la Peugeot.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 13 Jul 2004, 10:33
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




bogdan_o, dar tu de turbina actionata de gazele evacuate ai auzit?

in rest sunt de acord cu tine, ca nu are spatiu suficient.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Jul 2004, 16:30
Post #5


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ov, da este si asta o solutie. Dar mi se pare mult mai complicata decat cea antrenata direct de motor. Plus ca e si mai ieftina varianta asta. Oricum, Dacia va avea turbo doar daca aga cei de la Renault DCi-ul. Altfel nu merg improvizatiile.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kreo
post 13 Jul 2004, 20:39
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 July 04




Poate reusesc sa fac rost de un turbo ieftin si un intercooler sii ... poate chiar peste 100CP :shock: . Din ce am citit pe net este relativ simplu: (pe scurt)
-turbo-ul se conecteaza la iesirea de gaze de esapament
-are nevoie de ulei (ungere, ma gandesc la o pompa de ulei+vas second)
-aerul merge la intercooler, de aici in motor
-trebuie multe "furtune" rezistente la temp mari
Exista si F8Q turbo si parca are 95 cp fara intercooler, motorul ar trebui teoretic sa reziste ... :mrgreen:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 14 Jul 2004, 08:59
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Dupa cum am spus mai sus trebuei sa umbli si la debitul pompei. Daca e full electronic, faci CHIP, daca nu trebuie sa umbli cu mina. Ar trebui sa gasesti si pe cineva care sa se priceapa la asta.

Pe linga asta nu sint sigur ca nu trebuie sa schimbi pistoanele ca sa scazi raportul de compresie.

Pe hirtie e usor, in realitate.....


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kreo
post 14 Jul 2004, 20:47
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 12 July 04




de pe net mi se pare ca ar compensa comp automat in functie de debitul de aer..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 15 Jul 2004, 08:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




La Diesel debitul de aer nu se schimba decat in functie de turatie si presiunea atmosferica (vorbesc de cel aspirat). In mod cert, presiunea de dupa turbina TREBUIE luata in calcul cand ii dai motorina, altfel ori nu merge bine, ori scoti fum (negru sau alb) de termini fauna din padure, ori mai simplu, strici motorul si gata!
Evident, daca ai cuplu maxim aproape dublu, si piesele rezista la tensiuni mult mai mari. Deci, daca francezu' s-a gandit sa supra-dimensioneze motorul cu... sa zicem... 50%?? (suna rezonabil), daca tu il duci de la 63 la 100 (presupunand ca reusesti), cam depasesti toleranta. Deci - se duce frate, merge masina pana crapa! Adica, putin. Sincer ma indoiesc ca ar fi dimensionat la fel motorul slab si cel puternic (ma refer la materiale, tolerante si restul).
Are un prieten un Ford vechi, turbo-diesel, si la el pompa de injectie era legata si la galeria de admisie printr-un furtun ca sa vada presiunea generata de turbina. Motorina desigur o primea in functie de toate astea.
Acum se poate ca la SLZ din soft sa poti sa-i activezi ca ar avea turbina, asta nu stiu sa zic. Dar oricum, treaba nu e asa de simpla cum pare. Poate mai bine cumperi un motor nou si il montezi (si mie mi-ar placea un dti de 90CP pe SLZ). Oricum omologarea s-a dus, fie ca ii umbli la motor, fie ca il schimbi cu totul...


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtrd_dud
post 30 Nov 2004, 13:49
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 30 July 04
From: bucuresti




Pacat ca nu poate vreun mecanic gen "Nea GIGI" sa adapteze o turbina pe gaz la motorul asta ca poate asa ar consuma si el si mai putin si ar avea un start de pe loc de la 0- 100 in 14 sec fata de 17 cat are acum.


--------------------
citroen xsara 2004 2.0 hdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 30 Nov 2004, 14:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




La un motor turbo diesel, fata de unul diesel, difera si niscava injectoare (presiunea de injectie), dimensiuni supape. Deci pregateste si o noua chiulasa de pe un motor turbo diesel, ca altfel , chiar presupunand ca reusesti sa o montezi, plusul de putere va fi doar pe hartie.

Mai trebuie o evacuare marita la diametru = alte galerii de evacuare, galerie de adminie cu valva in caz de suprapresiune, recircularea gazelor de carter inainte de turbina, traseu de ungere al turbinei plus radiator de racire al uleiului. Turbina are muchos grade celsius.

Parerea mea e ca nu se prea merita. Chestii din astea faci la masini vechi unde cumperi cu 600 - 800 euro o masina intreaga cu motorul ce-l vrei tu si incepi si muti piese, chiar motorul cu totul.

O lamurire:
-turbo - turbina pe galeria de evacuare, invartita de gazele de esapament
-aia pe curele ii zice compresor, din cate stiu eu.

Any comments?


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 30 Nov 2004, 20:18
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Aro 10 avea un Renault 1.9l turbo de aprox 80-100cp. Poate e de ajutor . A pune un turbo pe 1.9 D este mai mare daraua decit ocaua .
Grig


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodo_auto
post 6 Dec 2004, 16:07
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 April 04
From: Constanta




Parerea mea este sa lasi asa motoru cum este. Motorul ala a fost calculat ca un motor fara turbina. Turbina in seamna foarte mult .. in seamna presiune de admisie mare , forte mari in capul pistonului. O sa iti creasca puterea , e logic , prin supraalimentare fortezi motoru , dar ori ii va scadea mult fiabilitatea motorului , asta in cazul cel mai fericit , ori s-ar putea sa-l trosnesti. Daca iei o turbina tot de pe un motor de 1.9 nu trebuie sa se potriveasca neaparat. Golf iV 1,9 TDI are 90 ,110,130 de cai cu aceeasi turbina. Dar se lucreaza la presiuni, la unghiuri. Acum ai un unghi de avans la injectie , cu turbina motoru are alt unghi de avans la injectie. Turbina tebuie racita? Cum ii vei face racirea. Gandeste-te bine la toti factorii , nu numai la cresterea puterii. Sa stii ca la berlina cu un feon poti sa ii maresti puterea foarte mult , dar peste 5 km nu mai ai motor.


--------------------
DACIA BERLINA - CT-84-BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 6 Dec 2004, 20:35
Post #14


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Motorul de Renault TD care scotea 90 de cai este de 2,1 l. Tinind cont de faptul ca motoarele respective au fost montate in general pe R25 si R21, mi-e greu sa cred ca vor fi adaptabile pe puntea actuala sau ca vei gasi o punte care sa se pupe la SLZ.
Nu mai cautati d-astea de 1.9 ca nu gasiti decit aspirate sau common rail-uri.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 7 Dec 2004, 08:54
Post #15


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




QUOTE(bodo_auto @ 6 Dec 2004, 18:07)
Parerea mea este sa lasi asa motoru cum este. Motorul ala a fost calculat ca un motor fara turbina. Turbina in seamna foarte mult .. in seamna presiune de admisie mare , forte mari in capul pistonului.  O sa iti creasca puterea , e logic , prin supraalimentare fortezi motoru , dar ori ii va scadea mult fiabilitatea motorului , asta in cazul cel mai fericit , ori s-ar putea sa-l trosnesti. Daca iei o turbina tot de pe un motor de 1.9 nu trebuie sa se potriveasca neaparat. Golf iV 1,9 TDI are 90 ,110,130 de cai cu aceeasi turbina. Dar se lucreaza la presiuni, la unghiuri. Acum ai un unghi de avans la injectie , cu turbina motoru are alt unghi de avans la injectie. Turbina tebuie racita? Cum ii vei face racirea. Gandeste-te bine la toti factorii , nu numai la cresterea puterii. Sa stii ca la berlina cu un feon poti sa ii maresti puterea foarte mult , dar peste 5 km nu mai ai motor.
*





Poate ne explici si noua cum maresti puterea cu un feon. blink.gif


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 7 Dec 2004, 08:56
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE(Marty @ 6 Dec 2004, 22:35)
Motorul de Renault  TD care scotea 90 de cai este de 2,1 l. Tinind cont de faptul ca motoarele respective au fost montate in general pe R25 si R21, mi-e greu sa cred ca vor fi adaptabile pe puntea actuala sau ca vei gasi o punte care sa se pupe la SLZ.
Nu mai cautati d-astea de 1.9 ca nu gasiti decit aspirate sau common rail-uri.
*


Marty, Ren aveau motor de 1.9 TD de 90CP...
http://www.renault19world.de/presentation/...0d305ceca5632d0

Nu de astea au pus si pe Aro? Existau, acum insa nu cred ca mai gasesti, plus ca nu prea cred ca stau asa de bine cu emisiile. biggrin.gif

In general:
Feon pe motor - asta cred ca e o aberatie! Pur si simplu, scuze, dar nu cred.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 7 Dec 2004, 09:15
Post #17


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




pe aro au 2.5 TD de 90 cp biggrin.gif

si 1.9 de mai putini cai tongue.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 7 Dec 2004, 09:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE(GeorgeB @ 7 Dec 2004, 11:15)
pe aro au 2.5 TD de 90 cp biggrin.gif

si 1.9 de mai putini cai tongue.gif
*



Corect, asa e! Dar cel putin din linkul catre r19.de rezulta ca aveau si F8Q de 90CP... Asa ca se poate (adica putea)


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodo_auto
post 7 Dec 2004, 11:45
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 April 04
From: Constanta




Ptr cristim :

Stiu ca ti se pare ciudat sa maresti puterea cu un feon , dar il poti considera ca o turbina electrica . Gandeste-te cu ce viteza e aspirat aerul tocmai din filtru. Pe cand un feon bun care sufla destul de bine instalat pe colectorul de admisie poate sa iti induca o presiune destul de mare. E clar ca iti va mari presiunea aerului. Si orice modificare cat de mica a presiunii iti va furniza o putere mai mare. Oricum parerea mea e sa nu incerci, mai ales pe berlina.


--------------------
DACIA BERLINA - CT-84-BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 7 Dec 2004, 11:57
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE(bodo_auto @ 7 Dec 2004, 13:45)
Ptr cristim :

Stiu ca ti se pare ciudat sa maresti puterea cu un feon , dar il poti considera ca o turbina electrica . Gandeste-te cu ce viteza e aspirat aerul tocmai din filtru. Pe cand un feon bun care sufla destul de bine instalat pe colectorul de admisie poate sa iti induca o presiune destul de mare. E clar ca iti va mari presiunea aerului. Si orice modificare cat de mica a presiunii iti va furniza o putere mai mare. Oricum parerea mea e sa nu incerci, mai ales pe berlina.
*



Eu zic ca nu il poti considera ca o turbina electrica. Fa si tu un calcul ce debit de aer are nevoie motorul pentru functionare prin aspiratie: 1300 cmc / 4 * rpm / 60 * coef. de umplere - si da in cmc/sec, adica poti converti in litri/sec. 1300 / 4 / 60 * 2000 rpm * 80% (un coef. slab) = 8.666 cmc/sec, adica 8 litri pe secunda! Asta presupunand ca mergi la 2000 rpm cu acceleratia la blana. La 5000 rpm ar fi 20 litri / sec. Crezi tu ca un feon are asa un debit? De fapt trebuie chiar mai mare, pentru ca am inteles ca scopul lui e sa comprime aerul, deci trebuie chiar mai mult aer!
Chiar degeaba turbinele din motoarele turbo au turatii de zeci sau sute de mii de rotatii pe minut? Daca era asa de simplu, cu un feon... HAHA!

This post has been edited by Sergiu: 7 Dec 2004, 11:58


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodo_auto
post 7 Dec 2004, 12:05
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 April 04
From: Constanta




Corect am gresit cand am spus ca o poti folosi ca o turbina electrica. NU am vrut sa sublniez ca poti sa iti supraalimentezi masina cu un feon. Ceea ce vroiam sa spun este ca in comparatie cu aspiratia aerului, suflarea lui cu un feon iti poate aduce oarecum niste performante... care la o berlina ar putea fi oarecum vizibile.


--------------------
DACIA BERLINA - CT-84-BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 7 Dec 2004, 12:13
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE(bodo_auto @ 7 Dec 2004, 14:05)
Corect am gresit cand am spus ca o poti folosi ca o turbina electrica. NU am vrut sa sublniez ca poti sa iti supraalimentezi masina cu un feon. Ceea ce vroiam sa spun este ca in comparatie cu aspiratia aerului, suflarea lui cu un feon iti poate aduce oarecum niste performante... care la o berlina ar putea fi oarecum vizibile.
*



Eu am vrut sa subliniez ca nu este posibil, ca este o aberatie! Poate chiar este o turbina electrica, dar nu poti sa o folosesti la un motor de dacie... Eu asta am vrut sa subliniez!


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 18 Dec 2004, 14:55
Post #23


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ma gandesc ca o solutie fiabila si practica dar scumpa ar fi urmatoarea:
1) Pastrezi blocul motor original
2) Scoti totul din si de pe el
3) Bagi set motor complet NOU de motor TD 1,9 Renault
4) Pui chiuloasa, pompa de injectie, galerii admisie si evacuare, calc, filtre, etc-uri de Ren TD (eventual de pe un Ren SH)
5) Dai la cheie si speri sa mearga bine.

Dar parerea mea sincera e ca nu se merita.
Daca vroiai masina mai sprintena o luai pe benzinutza! Era mai ieftina, mai sprintena, etc.

La multi ani!!




--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexR
post 9 Jan 2005, 23:07
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 24 October 04




Ceea ce-ti doresti tu este complicat. Eu am un Aro 10.4 cu diesel 1.9 Renault de 65CP. Este o versiune mai veche a motorului de Solenza si totul este mecanic la acest motor. Cutia care se monta la aceste masini provine de la Renault Trafic. Pe ARO 10 s-au montat si Renault Turbo de 90CP si apoi dci de 80CP cu o alta cutie numai ca aceste masini au sasiu zdravan ...
Pe ARO 10 am vazut montat un Renault turbo cu intercooler de 116CP. Acesta este un motor mai rar, montat pe cateva Megane si mai mult pe Volvo S40. Cei care au condus acea masina au zis ca fuge rau de tot si urca pante cu a-4 / 5-a fara probleme. (pana in 97 am locuit in Campulung si acolo am vazut masina). In schimb individul o forja la greu si mai rupea axele planetare (cele care vin din grupul spate la roata). Din fericire aceste piese se pot considera consumabile pt ca sunt in jur de 1mil si se schimba foarte repede. Proprietarul masinii mi-a zis ca i-a dat aproape 170km/h ceea ce este destul pt o camioneta, iar Aro 10 cu 1.9 aspirat prinde 140km/h maxim.
Eu cred ca risti probleme serioase cu Solenza turbo diesel deoarece componentele nu au fost gandite sa reziste la forte foarte mari. Gandeste-te ca-ti poate rupe chiar prezoanele de la roata, nu mai zic de planetare sau cutie.


--------------------
Dacia Logan 2010 dci - AG ?????
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 14 Jan 2005, 16:23
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




offtopic: alexR, ce cutie de viteze ai pe taraboanta ta pt ca ma tot bate gindul sa-mi fac caruta 4x4 ...


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 10:27
Forum Renault