DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> geamuri electrice

Eggy
post 8 Nov 2004, 15:40
Post #1


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




aveti idee cat de usor sau complicat este s-a montezi geamuri electrice pe spate adica trebuie doar un motoras sau mai multe lucruri????


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 20 Dec 2004, 10:42
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




Chiar nimeni nu are geamuri electrice pe spate, ca m-ar interesa si pe mine cam cat costa si daca e greu de montat.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 20 Dec 2004, 10:51
Post #3


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




pentru ce ?

este destul de complicat, trebuie sa adaptezi un sistem . nu exista gata facute !


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 20 Dec 2004, 11:03
Post #4


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Ar fi o varianta de studiat cele care exista la Logan pe spate si vazut daca se potriveste si la slz ( desi sunt slabe sanse)


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 20 Dec 2004, 19:12
Post #5


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




ca tot a venit vorba de geamuri
ovidiu spunea ca e nevoie de relee pt geamuri electrice, eu insa sunt 99% sigur ca nu e asa, conform cartilor
puteti sa-mi confirmati/infirmati?


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Dec 2004, 12:42
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Normal ca-ti trebuie relee altfel s-ar arde motorasele la cap de cursa! Intra in supra sarcina (geamul raminind nemiscat) si se prajesc.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 21 Dec 2004, 23:42
Post #7


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




vedeti si voi pe site-ul dealerului dacia adras.ro la optionale+tuning si in dreptul geamurilor electrice spate este bifat si la solenza si la logan! de ce?


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 22 Dec 2004, 00:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




nu prea am inteles dupa sit.. dar este este posibil ce spui tu. oricum am pe un vecin care si-a pus geamuri electrice la oltcit asa ca orice se poate


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 22 Dec 2004, 00:05
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




cred ca am gasit ce te intereseaza pe adras la optionale si tuning.. ei zic acolo asa 17 Geamuri cu actionare electrica SPATE 4 set. 109 4293074


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 22 Dec 2004, 08:06
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




Merci. Cred ca om sa ma uit si eu pe pagina lor si daca ei fac asa ceva o sa ma duc sa intreb si la dealerul din bacau sa vad daca la ei nu se face treaba asta. (Dupa sarbatori ca nu ma dau banii afara din casa acum ) biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 22 Dec 2004, 08:28
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Sa-ti spun un secret: la masinile cu sigla rotunda soferul are controlul alternativ al tuturor geamurilor, undeva la indemina. Prin modul in care e gindita SLZ nu vei avea cum sa adaugi inca doua butoane la indemina soferului, si sa mai fie si (dublate) la indemina celor din spate. Singurul moment in care mi-as dori sa pot actiona un geam din spate ar fi cind prietena mea acuza un vij puternic de la geamul meu, si as putea deschide un geam din spate ca sa impac si capra si varza. Asta insa presupune ca eu sa am controalele al indemina, nu sa-mi strimb la 70 la ora miinile incercind sa ajung la comutatorul din spate. Iar asa... doar ca sa para masina mai advanced decit este nu vad nici un rost sa ma complic. Sint atit de multe feature-uri care chiar ar merita efectuate pe SLZ (lumina in portbagaj, oglinzi incalzite...) incit geamurile electrice spate sint prea departe in capatul listei ca sa mai merite.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 22 Dec 2004, 17:55
Post #12


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 21 Dec 2004, 14:42)
Normal ca-ti trebuie relee altfel s-ar arde motorasele la cap de cursa! Intra in supra sarcina (geamul raminind nemiscat) si se prajesc.
*



imi pare rau, dar tot nu m-ai convins
eu mi-am montat singur proiectoarele, cu releu, pentru ca asa era in carte
in aceeasi carte, la geamuri electrice, nu e nici un releu in circuit...sa inteleg ca e gresita schema?
de citit stiu sa o citesc pt ca asta am facut 5 ani in facultatea de kko pe care am facut-o
cat despre arderea motoarelor pot exista alte mecanisme, poate chiar in motor, care sa previna acest lucru...dar nu are rost se dezvolt ca nu despre asta este vorba

daca cineva imi poate da un raspuns empiric...


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bdaniy
post 22 Dec 2004, 17:55
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 5 November 04
From: tg-mures




QUOTE(Marty @ 21 Dec 2004, 12:42)
Normal ca-ti trebuie relee altfel s-ar arde motorasele la cap de cursa! Intra in supra sarcina (geamul raminind nemiscat) si se prajesc.
*



Si daca pui relee nu se prajec motoarele ??????????? biggrin.gif Poate vroiai sa zici o parte de comanda sau ceva asemanator.
Din cate stiu si am vazut eu motorasele de pe macaralele elctrice au partea electronica integrata asa ca mere si numai cu buton simplu(cel putin asta e varianta la citroen )


--------------------
-mercedes -w 123 1980 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 22 Dec 2004, 18:14
Post #14


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




eu am pus lumina in portbagaj si incalzire oglinzi chiar nu vad la ce ar folosi; deci chestia aia cu lista cred ca difera de la o persona la alta pentru ca eu cred ca geamuri electrice spate ar fi folositor!


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 22 Dec 2004, 21:12
Post #15


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 21 Dec 2004, 12:42)
Normal ca-ti trebuie relee altfel s-ar arde motorasele la cap de cursa! Intra in supra sarcina (geamul raminind nemiscat) si se prajesc.
*


Nu trebuie pus nici un releu!Motorasele sunt gindite in asa fel sa se arda mai greu,chiar daca ramai intepenit pe buton!Releele sunt pentru puls si nu motorasele au ci butoanele!


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 22 Dec 2004, 22:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(Eggy @ 22 Dec 2004, 20:14)
incalzire oglinzi chiar nu vad la ce ar folosi;
*

Doar daca ai condus toata viata pe dacia 1300 a lu' batrinu' poti ignora "folosinta" oglinzilor incalzite. Cind cobori la dacia de la ceva cu apa calda lipsa incalzirii in oglinzi e primul lucru care te scoate din sarite.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 22 Dec 2004, 23:12
Post #17


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Motoarele au un mod de protectie similar cu cel al motoarelor stergatoarelor de parbriz. Alea pentru a se opri la punct fix au inglobate in ele un circuit de comanda. Stiu faza asta pentru ca la break stergatorul pe spate nu se mai oprea la punct fix ci unde ii venea. Am schimbat motorul si acum merge de minune. Deci era de la motor. Asa ca nu vad unde ar fi problema inglobarii in motoarele macaralelor geamurilor electrice un astfel de circuit. Macar la atat lucru s-au gandit si ei. In plus, de-aia si scrie in carte ca daca in cursa lor geamurile intampina rezistenta (mana sau altceva) macaralele se opresc. Pe acelasi principiu functioneaza si la capat de cursa.

Releele se pun in general pentru a comanda un circuit de putere (a se vedea cazul proiectoarelor sau situatia, nefericita dupa parerea mea, a adaptarii unor becuri de n sute de watti) pentru a nu se arde blocul de comanda. Dar in cazul geamurilor electrice vorbim de niste butoane care au contacte destul de solide. Si, daca se folosesc fire corespunzator de groase nu trebuie montate relee. Nici fabrica nu monteaza si nici eu nu cred ca sunt necesare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 23 Dec 2004, 08:14
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




La mine urca multa lume in masina (in spate )si din cauza ca se tot ating de manerele care deschid geamurile eu tot trebuie sa verific daca sunt inchise. M-am gandit sa schimb pozitia la manere dar s-ar putea ca sa se strice daca preseaza altfel pe ele. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Dec 2004, 14:46
Post #19


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Asta e cazul la tate SLZ. Ce ai putea sa faci e sa pui manarele la orizontala, astfel incat in pozitia de geam perfect inchis sa stea cu rotita aia de care apuci spre scaunele din fata. Eu am dat manerele alea jos de cateva ori si chiar am incercat sa vad cum ar veni cu ele in alta pozitie, dar pana la urma tot asa le-am lasat. Oricum, mi-am facut un reflex din a verifica de fiecare data cand ies din masina tate geamurile, inclusiv cele fata. Pierzi un minut, ar tot e mai bine decat sa stai sa scoti apa cu galeata din masina daca te ploua.

Pana la urma ai trei solutii: ori le muti, ori verifici de fiecare data daca sunt inchise ori le scoti si ai scapat de o grija.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaNuTz
post 7 Jan 2005, 11:57
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 7 November 04
From: Constantza




Este cineva din Constanta care imi poate recomanda un loc unde se lucreaza bine si nu dureaza foarte mult...vis-a-vis de o problema cu geamul meu actionat electric care la un moment dat refuza sa se ridice ???? Problema e ca eu banuiesc ca inchiderea electrica nu e afectata.....dar geamul se ridica stramb si din motivul asta la un moment dat se ,,impotmoleste''! Deci apelez la voi pentru o adresa...un service care se ocupa de chestii de genu asta....ori de un sfat (banuiesc ca as putea sa dau si fata de usa jos si sa fac geamul sa se ridice drept)!


--------------------
Solentza Rapsodie - CT81DNT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 7 Jan 2005, 12:09
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Bogdan, eu tin sa cred ca geamurile se lasa de la sine, nu din cauza pozitionarii manerelor. Spun asta deoarece eu il gasesc mereu pe cel din dreapta/spate intredeschis, chiar daca am mers singur cu masina.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 7 Jan 2005, 22:03
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Daca intradevar se lasa singur ai o problema. Dar nu e o problema comuna SLZ. Initial si eu am crezut ca se lasa de la sine, in timpul functionarii. In timp insa mi s-a certificat ca geamul poate sta sus timp de 4 luni fara probleme si cum intra cineva pe partea aia si da cu genunchiul in minerul cu pricina, imediat coboara.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 7 Jan 2005, 22:56
Post #23


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(Manuel @ 7 Jan 2005, 12:09)
Bogdan, eu tin sa cred ca geamurile se lasa de la sine, nu din cauza pozitionarii manerelor. Spun asta deoarece eu il gasesc mereu pe cel din dreapta/spate intredeschis, chiar daca am mers singur cu masina.
*


Si eu aveam aceeasi problema si la dsn si la slz!Am scos minerele la un moment dat si tot asa!De aceea am cautat sa am geamuri electrice si pe spate ca sa nu mai am aceasta problema!Pur si simplu are proasta macaraua care se misca la trepidatia masinii!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Jan 2005, 12:44
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Mie geamurile din spate imi stau inchise atat timp cat cineva nu le loveste. Vazand ca asa risc sa las masina cu geamurile intredeschise i-am rugat pe cei care mergeau in spate sa fie mai atenti la manere si sa nu le loveasca. Vazand ca tot raman geamurile coborate am incercat si eu sa stau in spate si sa ma dau jos fara sa lovesc manarele. Mi-a fost imposibil sa ma dau jos normal fara sa le lovesc. Ar fi trebuit sa fac oaresice contorsiuni cu picioarele si am zis ca asta e. Sunt gandite cu "capul" si m-am resemnat.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 14:09
Forum Renault