DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Crash-test Logan, Chiar asa...

Sony
post 20 May 2005, 20:13
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Iti plang de mila cu subiectivismul asta! Cazul cu directia a fost unul singur din cateva zeci de mii. Stai linistit ca si casele mai mari dau rateuri.
Daca citeai cu atentie topicul cu vopseaua vedeai ca de fapt era ceara care nu a fost indepartata complet de dealer.
Ti-as recomanda sa-ti fondezi "axiomele" pe altceva!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livoasca
post 20 May 2005, 22:18
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 30 April 05




Pana una alta, eu as reveni un pic la subiect. Una din "acuzatiile" AutoBild era distanta de franare (52-53m). Acu am recitit articolul(mai vechi) din Auto,Motor si Sportul romanesc, care a testat un Ambition impreuna cu NEMTI pe circuitul de la Hockenheim. Distanta de franare a fost de 47-48m - CU MONTANA (si ABS, evident). Deci, se poate si mai bine,mai alse cu niste cauciucuri mai acatarii.
A propos, cineva pe-aici zicea ca o sa faca un test sa vada distanta de franare cu ABS ? Desi imi dau seama ca o sa fie ochiometric, ar fi interesant.


--------------------
Logan Ambition - B32YXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 20 May 2005, 22:40
Post #213


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Cica ... accident la fabrica Dacia dry.gif
Il testeaza "baietii" ... ce dreacu' wink.gif

This post has been edited by Obscuru: 20 May 2005, 22:42


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 20 May 2005, 22:52
Post #214


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




Cam scumpa "testarea"...

Sunt EXTREM de curios ce vor face cu masina asta... adica... nici nu vreau sa ma gandesc ca ar putea face asa ceva... mai bine nu zic.

A comandat cineva vreun Logan argintiu perla ?? Il asteapta sa vina ?

This post has been edited by carman: 20 May 2005, 22:52


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zack
post 21 May 2005, 00:22
Post #215


Cel' incapatzanat


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 March 05




QUOTE(Sony @ 20 May 2005, 19:35)
Fiabilitatea se vede NUMAI in timp!
Faptul ca agata in tr 1 nu inseamna lipsa de fiabilitate. Iti recomand un DEX, iar daca iti completezi data nasterii iti trimit eu unul, cadou de ziua ta. wink.gif
*



dar faptul ca agata cutia....unde incadram ?? blink.gif nu se poate compara un glof IV cu un logan.....la nici un punct de vedere....
......(personal) nu mi-as lua nici loganu nici glof IV sh.........masina veche e masina veche.....prefer ceva nou(da nu dacie.....doar daca cei de la pitesti vor mai perfectiona modelul "LOGAN" )


--------------------
chevrolet 1.4 16v 2005, full - nu zic :))
[COLOR=blue]!!! Drive Safety !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 21 May 2005, 13:41
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@zack nu cred ca ti-a bagat cineva pe gat o dacie, asa ca nu ne lua iar cu chestia aia "cine are bani isi ia kalos, iar cine nu are isi ia dacie"!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 21 May 2005, 14:29
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE(Sony @ 20 May 2005, 20:13)
Iti plang de mila cu subiectivismul asta! Cazul cu directia a fost unul singur din cateva zeci de mii. Stai linistit ca si casele mai mari dau rateuri.
Daca citeai cu atentie topicul cu vopseaua vedeai ca de fapt era ceara care nu a fost indepartata complet de dealer.
Ti-as recomanda sa-ti fondezi "axiomele" pe altceva!
*


Sony, nu te supara pe mine, dar observ ca principala ta ocupatie pe acest topic este aceea de a-ti afisa compasiunea pentru unul sau altul. Tot aduci vorba de argumente dar n-am vazut asa ceva in niciunul dintre posturile tale...
QUOTE
Maine merg sa vad ce zic astia de la service...oricum ..ce solutie...vopseua e de proasta calitate..deja e ruginita masina in 100 de puncte si sunt de 2mm diametru ciobiturile
Acest citat iti lasa cumva impresia ca s-ar datora indepartarii incompete a stratului de ceara? De asemenea, daca tu nu gasesti dovezi clare ale fiabilitatii LGN in paginile special destinate acestui scop inseamna ca ai o atentie extrem de selectiva. Mai mult, afirmatia ca a avut probleme cu directia numai o singura masina este doar o simpla ipoteza. Poate fi adevarata sau falsa. Doar nu-ti inchipui ca toti cumparatorii Daciei intra pe forum si-ti vor impartasi si tie din problemele lor wink.gif
Nici una din marcile care stau la baza acestor masini nu sunt situate pe o pozitie fruntasa in topul fiabilitatii. Totusi, ca marca, Renault este ceva mai in spate din acest punct de vedere, cel putin d.p.d.v. al "consumer satisfaction". Mi-ar placea sa cred ca Dacia este pe urmele Skodei si intr-o buna zi isi va depasi "mentorul", dar parca Dacia este departe in urma...

Cei de la AutoBild au mai facut un test happy.gif , de acesta data d.p.d.v. al costului real care se ascunde in spatele a 9 masini testate. Din pacate, cu un cost de 320 euro/luna, Loganul nu a reusit sa intreaca decat pe Lada. Castigator este Toyota Aygo cu doar 252 euro/luna. (pe locul doi este Chevrolet Matiz smile.gif )
Sursa
P.S. Imi cer scuze daca a mai fost discutat subiectul sau am postat intr-un loc nepotrivit (foarte probabil smile.gif )

This post has been edited by GolfIII: 21 May 2005, 14:31


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 21 May 2005, 14:59
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Discutiile de genul asta nu au nici o finalitate. Fiecare poate veni cu argumente pentru a-si justifica ideea. Haideti sa nu mai incercam sa schimbam parerea altuia. Pana la testele oficiale de crashtest ne dam cu parerea cam degeaba.
offtopic(oarecum):
Pentru mine Logan e mult mai bun decat toate masinile din testul respectiv, si chiar fata de Golf SH. Motive:
1)motoarele la cele din test(0.8 - 1.2 maxim)
2)nu incap in nici una dintre masinile de acolo + pot sa car cu loganul mai mult decat o sacosa de piata.
3)cand o sa duc loganu pe la tara nu o sa plang de mila cum i-as plange unui golf, sau mie cand or sa pice planetarele unui golf sau mai stiu eu ce.
4) loganul e nou si mi-l permit. golful e sh si n-am incredere.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 21 May 2005, 15:08
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




OFF TOPIC
Nici eu nu as alege vreuna din masinile de acolo daca ar fi sa am doar o singura masina. Intr-adevar, Loganul este o optiune mult mai buna. Insa intodeauna este bine sa mai cautam si alte opinii, chiar daca sunt in contradictie cu ceea ce ne inchipuim sau dorim noi.


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 May 2005, 16:03
Post #220


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(nesanatosu @ 20 May 2005, 17:16)
Parerea mea e ca acea revista a incercat sa arate, ca pentru nemti exista si alte alternative mult mai fiabile si mai performante decat loganul .

Oare de ce nemtii astia mai cumpara golfuri noi cand la banii aia mai exista atatea oprtiuni mult mai fiabile si mai performante decat golful (mercedes, bmw, porche, maserati, aston martin, etc, etc, dar evident, toate la SH)?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nesanatosu
post 21 May 2005, 17:51
Post #221


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 47
Joined: 13 November 04




QUOTE(klaus @ 21 May 2005, 16:03)
Oare de ce nemtii astia mai cumpara golfuri noi cand la banii aia mai exista atatea oprtiuni mult mai fiabile si mai performante decat golful (mercedes, bmw, porche, maserati, aston martin, etc, etc, dar evident, toate la SH)?
*




Ca n-a aparut inca Loganul SH!!!! laugh.gif laugh.gif

Intrebarea ta e cel putin absurda atata imp cat nu avem(sau cel putin eu nu am) niste date concrete despre evolutia pietei din Germania.Oricum continuarea discutiei pe aceasta tema nu ar conduce nicaieri.

Pana la urma tine de mentalitatea si doleantele fiecaruia.

Nu vreau sa fiu inteles gresit.Chiar cred ca Loganul e o masina reusita pt ,,targetul'' pe care si-l propune:e spatioasa,motoare destul de economice(se putea si mai bine la capitolul asta),performante corecte dar are lacunele sale
Iar prin astfel de teste si articole aceste lacune sunt ,,localizate''.Dovada fiind ca unele din modele Loganului vor avea anvelope mai performante.
Pana la urma intr-o oarecare masura acel articol i-a obligat pe francezi sa ia mai in serios siguranta Loganului deci implicit ti-a facut tie un favor(nu tie in mod direct dar oricum celui ce v-a cumpara in viitor acest model).

Later edit:unele greseli gramaticale ca sa-i dam posibilitatea domnului Sony(alias Pruteanu) sa se axeze mai mult pe argumnete ,nu sa piarda timpul corectandu-ne pe noi

This post has been edited by nesanatosu: 21 May 2005, 18:00


--------------------
Dacia Nova Gti VW Golf V - ct-99-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 May 2005, 18:09
Post #222


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(bonzai @ 21 May 2005, 13:59)
Discutiile de genul asta nu au nici o finalitate. Fiecare poate veni cu argumente pentru a-si justifica ideea. Haideti sa nu mai incercam sa schimbam parerea altuia. Pana la testele oficiale de crashtest ne dam cu parerea cam degeaba.

Chiar asa. Si ca sa nu va mai obositi cu datul cu parerea in zadar, va ajut eu putin... icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 07:04
Forum Renault